Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Διαθέτω ενα laptop HP PAVILION dv5000 και ειχα εγκατεστημένο επάνω UBUNTU 7.04. Αποφάσισα με την βοήθεια ενός φίλου να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση του 7,10. Στο δικτυο που υπάρχει στο σπίτι μου για το ΝΕΤ συνδέομαι ασύρματα μέσω ενός ADSL modem router SAGEM FAST 1500 που πήρα από την ΟΤΕΝΕΤ με κωδικό ( passphrase ) WAP KEY. Μέχρι πριν κάνω την αναβάθμιση σε 7.10 συνδεόμουνα κανονικά και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Με το που έκανα νέα εγκατάσταση το 7.10 παρατήρησα ότι ενώ έβλεπε το δίκτυο μου ζητουσε την passphrase ( οτι δηλ. και στο 7.04 ) αλλά αδυνατούσε να συνδεθεί ενώ είχα σήμα κανονικό
    ( 76% ) την ονοματολογία του ασύρματου δικτύου μου. Μου επέστρεφε ξανά το πινακάκι για να τοποθετήσω και πάλι φράση κλειδί. Θεώρησα οτι έκανα κάπου λάθος και εβαλα να εμφανίζεται η φράση αλλά μάταια τα ίδια. Σκέφτικα οτι μάλλον θα π΄ρεπει να πάρει κάποια αναβάθμιση και κατέβασα όλες τις αναβαθμίσεις ( ενσύρματα από άλλη σύνδεση φίλου ). Το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Για να πώ την αλήθεια το ίδιο μου παρουσίασε και οταν έτρεξα το livcd αλλά είπαμε οτι μαλλον θα πρέπει να πάρει κάποια αναβάθμιση. Να σημειωθεί οτι το συγκεκριμένο laptop εχει BROADCOM chip για το wireless. Στο ίδιο ασύρματο δίκτυο υπάρχει και ενας άλλος υπολογιστής DESKTOP ο οποίος εχει ασύρματη καρτα της ATHEROS ( LEVEL ONE ). Eκεί δεν είχα κανένα πρόβλημα από το livecd συνδέθηκε αμέσως και πρεπει να παραδεχτώ οτι ενώ στο 7.04 οι drivers δεν δουλευαν και τοσο καλά παρατήρησα οτι τώρα δουλεύει καλύτερα και ποιό σταθερά.
    Υπαρχει λύση στο πρόβλημα??
    Αντιμετώπισε κάποιος το ίδιο???

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων

  2. #2
    Εγγραφή
    12-05-2002
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    RB951G-2HnD
    Μου είχε τύχει στο ίδιο λάπτοπ, να μην μπορεί να συνδεθεί με επίσης SAGEM FAST 1500. Είχε όμως περασμένα τα vista.

    Λύση δεν βρήκα ποτέ και αναγκάστηκα να βάλω ένα φτηνιάρικο usb wlan stick της crypto.
    800D//REVOLUTION 1050W//I7 950//P6X58D PREMIUM//6GB G.SKILL//GTX 570//80GB SSD+500GB 7200.12+1TB WD BLACK//LG DVDRW+ROM//LP2475W//7 ULT x64

    GD01MX//LIBERTY 500W//E6400//P5K DLX//4GB MUSKIN//ATI 5670//500GB 7200.11+4χ2TB 7200.12(FlexRAID 2.0)//LG DVDRW//SAMSUNG LE40C650//7 PRO x64

  3. #3
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε αντί να βάλεις Passphrase να πάς στην αμέσως επόμενη επιλογή "WEP 64/128-bit Hex".

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Η καλύτερη λύση είναι να μη χρησιμοποιείτε network manager και να χρησιμοποιήσετε wicd...

    Θα εκπλαγείτε..
    Sent From My Computer Using Firefox

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι να μη χρησιμοποιείτε network manager και να χρησιμοποιήσετε wicd...

    Θα εκπλαγείτε..
    TI ENNOEIΣ ΦΙΛΕ????
    ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΤΟ PASSPHRASE ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΔΙΠΛΑ UNRECOGNIZED. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ PASSPHRASE ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ .ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ.

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι να μη χρησιμοποιείτε network manager και να χρησιμοποιήσετε wicd...

    Θα εκπλαγείτε..
    Εβαλα το wicd, απεγκατέστησε το network manager και από εδώ ξεκινάει ο γολγοθάς επειδή δεν βλέπει το δίκτυο καθόλου. Με το που εκινώ το πρόγραμμα μου βγάζει no wireless found. Ενώ με το παλιό σύστημα το δίκτυο το έβλεπε καταυθείαν απλά δεν συνδεόταν με την passphrase. Ξέρεις τι μπορέι να συμβαίνει και πώς λύνεται????

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Σε kubuntu 7.10 & Zyxel 660HW δεν καταφερα με τπτ να συνδεθω χρησιμοποιωντας WPA κλειδι. Με WEP κανενα προβλημα

  8. #8
    Εγγραφή
    08-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    AVM Fritzbox! wan
    paidia pisteuw pws vrika th lush duo fores to dokimasa k epiase.

    exw k egw WPA kleidwma sth sundesh k otan etrexa to live cd vazei tis cable lan kartes duktuou automata gia internet opote opws trexoume to live cd prin thn egkatastash epilegoume to wireless vazoume to password k meta patame install k th vazei ap'eutheias etsi mou to eide to net emena.

  9. #9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psilos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    paidia pisteuw pws vrika th lush duo fores to dokimasa k epiase.

    exw k egw WPA kleidwma sth sundesh k otan etrexa to live cd vazei tis cable lan kartes duktuou automata gia internet opote opws trexoume to live cd prin thn egkatastash epilegoume to wireless vazoume to password k meta patame install k th vazei ap'eutheias etsi mou to eide to net emena.
    Αγαπητέ φίλε

    Αν διάβασες το αρχικό πρόβλημα το δίκτυο το βλέπει κανονικά με την ονομασία του. Απλά επειδή εχει κλείδωμα σε wpa με passphrase οταν ζητάει την λέξη κλειδί και την βάζω μου επιστρέφει το πινακάκι άδειο σαν να μην δέχεται την λέξη ή να μην να την κάνει επιβεβαίωση με τον router.
    Παιδιά μάλλον το πρόβλημα είναι το κλείδωμα σε wpa. Αυτό όμως δεν ίσχυε στην 7.04 όπου όλα δούλευαν κανονικά.

Παρόμοια Θέματα

  1. WPA-PSK Preshared Key
    Από saxlabouxlas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-07, 20:31
  2. Πρόβλημα με wireless στα Ubuntu
    Από Chefarov στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 17:36
  3. Προβλημα με την κρυπτογραφιση WPA
    Από Psychaos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-07, 23:28
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-06, 21:43
  5. Πρόβλημα με WPA και 3Com wireless NIC
    Από Billis στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-05, 09:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας