Σελ. 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 199
  1. #76
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που έμενα μακρυά από το linux ήταν οι drivers, τώρα ο ίδιος λόγος με κρατάει πίσω από το BSD (και πάλι θα σκεφτώ την άδειά του..)
    Από καθαρή περιέργεια φίλε ludist, μήπως θα μπορούσες να γίνεις περισσότερο σαφής?
    SSB

  2. #77
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Προφανώς ρωτάς για την παρένθεση και όχι για το 1ο σκέλος, που σ' επιβεβαιώνω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε επίσης να περιμένεις από το FreeBSD να υποστηρίζει την τελευταία και πιο γυαλιστερή Tsu-Fu-Mangu video grabbing card, την LALA radio tuner card ή το CaCa scanner που μπορεί να έχει ένας home user.
    Αυτό που πρέπει να σκεφτώ με το BSD, είναι η άδειά του που επιτρέπει παράγωγα closed source. Το βρίσκω άδικο για τους devellopers του BSD (εννοείται πως δεν έχουν πρόβλημα ειδάλλως θα άλλαζαν την άδεια), ως αποτέλεσμα να δυσκολεύονται να δεχτούν GPL κώδικα. Δηλαδή μ' εκνευρίζει που δύο περιχαρείς φίλοι μου με Apple δεν ξέρουν πού χρωστάνε την βάση του λειτουργικού τους. Τουλάχιστον μία αναφορά www.freebsd.org στο boot splash θα με χαροποιούσε.

    Επιπλέον, το μόνο πλεονέκτημα που διέκρινα είναι η σταθερότητα και η ταχύτερη δικτυακή απόδοση. Και τα δύο δεν είναι πλεονεκτήματα που έναν home (linux) user θα τον ωθήσουν να πάει σε bsd διότι σε adsl γραμμή τί δικτυακή απόδοση να θες; Επίσης η σταθερότητα του linux δεν είναι προβληματική (προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα).

    Δηλαδή, όπως έγραψες, αφορούν έναν server.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 04-03-08 στις 14:45.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #78
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ναι για την άποψή σου σχετικά με την άδεια του BSD σε ρωτούσα.

    Ιδεολογικά με βρίσκεις σύμφωνο σχετικά με ελευθερία που παρέχει, πράγμα που αδικεί το project κάποιες φορές, όπως στο παράδειγμα της Apple που ήδη ανάφερες.

    Ξεφεύγοντας πάντως από τα ιδεολογικά περιθώρια και εντελώς υποκειμενικά, εγώ σαν τρίτος βρίσκω ενδιαφέρουσα την BSD license. Καλή η ελευθερία δεν λέω, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις όπου ακόμα και αν δεν ύπαρχει οικονομικό όφελος, επιβάλλεται το κλείσιμο του κώδικα.

    Εσύ προφανώς το γνωρίζεις, αλλά θα το αναφέρω για κάποιο αναγνώστη που ίσως δεν το ξέρει:

    Το FreeBSD έχει από παλιά μακροετή συμβόλαια με εταιρίες που επιθυμούν την ενσωμάτωση κώδικά του σε δικά τους project (TCP socket stack, BIND code, kernel κλπ) τα οποία projects θα είναι φυσικά closed source.
    Έχει επίσης συμβόλαια με την Αμερικανική στρατηγική αεροπορία και το πολεμικό ναυτικό, για χρήση και ανάπτυξη του FreeBSD. Σύμφωνα με τα military standards, ο τελικός χρήστης έχει το δικαίωμα της απόκτησης του source code, της προσαρμογής ή μεταβολής του και της χρήσης ή παροχής προς χρήση κλειστού ή και προστατευμένου μέρους του.

    Φυσικά το Berkeley University το οποίο και αυτοχρηματοδοτείται μέσω του BSD δεν θα μπορούσε παρά να επιθυμεί τη χρήση μιας περισσότερο ελεύθερης άδειας από την GPL. Πάντως όπως και να έχει, τον τελικό χρήστη μάλλον δεν τον προβληματίζει καθώς η BSD license του παρέχει μεγαλύτερη ελευθερία χωρίς να τον περιορίζει σε κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SSB : 04-03-08 στις 15:21.
    SSB

  4. #79
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Φίλε SSB, χαίρομαι που είσαι στο ADSLgr.
    Οι απόψεις σου δείχνουν ανοιχτόμυαλο και συζητήσιμο άνθρωπο, παρά την εμπειρία του.
    Συγχαρητήρια και από εμένα λοιπόν.

    Όσο για μένα, σήμερα θα δοκιμάσω σε ένα σταθερό που έχω το freeBSD
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  5. #80
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι καθόλου απλό πράγμα να συγκεντρώσει κάποιος επιγραμματικά τα πλεονεκτήματα (ή μειονεκτήματα) ενός OS μέσα σε λέξεις όπως "γρηγορότερο", "σταθερότερο" ή "καλύτερο".
    Συμφωνώ, επειδή όμως θυμάμαι και από το παρελθόν είσαι γνώστης του αθλήματος, γι' αυτό ζήτησα την άποψή σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάς επίσης γιατί είναι καλύτερο από το Linux ή το Solaris σε server environment αλλά ζητάς να μην λάβω υπόψιν στην απάντησή μου αυτά τα χαρακτηριστικά που όπως εσύ λες αφορούν "λίγο πιο ψαγμένους". Ε τι να σου πω τότε; Ότι είναι πιο όμορφο;
    Ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα. Κυριώς για τη διαχείρηση. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαχείρηση ενός server ευκολότερη με το FreeBSD, παρά με RHEL ή Debian.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω αν είναι γρηγορότερο; Ναι είναι ειδικά σε SMP scaling και σε TCP stack. Φαντάζομαι όμως ότι και αυτό επίσης γίνεται περισσότερο αντιληπτό από τους "λίγο πιο ψαγμένους".
    Όλοι αυτό λένε και δε λέω ότι έχουν άδικο. Το θέμα όμως είναι πόσο πιο γρήγορο, ώστε να διακιολογείται η αλλαγή από Linux σε BSD.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω επίσης επιγραμματικά ότι είναι σταθερότερο; Ναι είναι. Αν δεις τα στατιστικά της Netcraft θα διαπιστώσεις ότι τα hosts που χρησιμοποιούν FreeBSD είναι πάντοτε στην κορυφή των uptimes.
    Same argument here.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφέρω ότι έχει το καλύτερο ίσως TCP stack? Δεν είναι τυχαίο ότι όλα σχεδόν τα λειτουργικά, συμπεριλαμβανομένων των Windows και MacOSX χρησιμοποιούν λίγο ή πολύ τροποποιημένες εκδόσεις του FreeBSD stack.
    Same argument here

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευκολότερο στη διαχείριση; Ναι και μάλιστα κατηγορηματικά.
    Γιατί; Με ποιο τρόπο ευκολότερο; Λόγω ports; Μεγαλύτερη ευελιξία στη διαχείρηση των services; Τι παραπάνω κερδίζω αν στήσω τον Apache ή τη MySQL ή κάποιον file server σε BSD απ' ότι σε Linux;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά που σου ανάφερα στο προηγούμενό μου post προσφέρουν πολλά στον administrator. Ειδικά μάλιστα επάνω στο administration να σου αναφέρω ότι το σύνολο των διανομών Linux (και όχι μόνο) υιοθέτησαν χαρακτηριστικά των BSD. Αν κοιτάξεις πίσω καμιά δεκαετία στις τότε διανομές linux, η όλη διαχείριση του init, του process management κλπ ήταν τελείως διαφορετικές από σήμερα. Επρόκειτο για πολύ κακές επί το πλείστον απομιμήσεις του SysV. Σήμερα το σύνολο σχεδόν των Linux έχει υιοθετήσει ή μιμηθεί τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά των BSD OSes. Ας μην ξεχνούμε ότι ακόμα και τη δεκαετία του 80, όσα *NIX ακολουθούσαν το SysV χαρακτηριζόταν ως "εμπορικά" σε αντίθεση με τους τότε σταθμούς εργασίας (Tek, HP, SUN) που ως τεχνικά συστήματα υιοθετούσαν τα BSD.
    Σαφέστατα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη μεριά όμως ακόμα και διπλές να ήταν οι παραπάνω διαφορές υπέρ ή κατά κάποιου server OS αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ προσωπικά ή κάποιος έμπειρος server administrator θα το χαρακτηρίζε ως καλύτερο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πάρα πολλά χαρακτηριστικά, πέραν του performance, κάνουν ένα OS καλύτερο ή χειρότερο από κάποιο άλλο.

    Η standard δομή του filesystem, το process management και scripting, τα υποστηριζόμενα filesystems, τα core και ports update systems, το scalability οι process schedulers κλπ όλα αυτά είναι πράγματα με τα οποία ένας administrator έρχεται αντιμέτωπος καθημερινά. Αν αυτά είναι "καλύτερα" σε ένα λειτουργικό σύστημα, τότε μάλλον αυτό είναι καλύτερο από κάποιο άλλο για τη συγκεκριμένη τουλάχιστον χρήση.
    Συμφωνούμε κι εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σίγουρα μην περιμένεις να δεις τις μεγάλες διαφορές performance αν αυτό που επιθυμείς είναι ταχύτερο Gnome (ή KDE) ή browsing. Ούτε επίσης να περιμένεις από το FreeBSD να υποστηρίζει την τελευταία και πιο γυαλιστερή Tsu-Fu-Mangu video grabbing card, την LALA radio tuner card ή το CaCa scanner που μπορεί να έχει ένας home user.
    Μα δεν αναφέρθηκα στο κομμάτι του Desktop.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, αν εσύ ή κάποιος άλλος θέλει, μπορεί πανεύκολα να εγκαταστήσει το FreeBSD, να ασχοληθεί μαζί του κανένα μήνα, να διαβάσει τη βιβλιογραφία του και να διαπιστώσει από μόνος του αν είναι καλύτερο OS από κάποιο άλλο και σε τί.
    Αυτό ευελπιστώ να κάνω το καλοκαίρι. Για να δούμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξάλλου φαντάζομαι ότι συμφωνείς ότι σε κάθε *NIX το source είναι ο ενδεικνυόμενος τρόπος διανομής εφαρμογών.
    Γιατί; Τελικά, δεν είδα να κερδίζω κάτι πολύ παραπάνω όσον αφορά το pms, τρέχοντας Gentoo σε σχέση με το Αrch για παράδειγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αυτών, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, η διανομή καθημερινά ανανεώσιμων εκδόσεων binaries θα δημιουργούσε πλήθος άλλων ετερογενών προβλημάτων για παράδειγμα κυκλοφορία μη σωστά δοκιμασμένων ports, ανυπέρβλητες δυσκολίες στην επίλυση των dependencies issues κλπ.
    Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σε οποιοδήποτε pms, source based ή binary based.

    Κοίτα, όλα μου τα ερωτήματα προκύπτουν καθαρά λόγω επαγγελματικού ενδιαφέροντος, και όχι γιατί θέλω να υποστηρίξω τον Πιγκουΐνο περισσότερο από το Διαβολάκο Με αφορμή και την καινούργια έκδοση του FreeBSD, γούγλισα το ντερνέτ για άρθρα πάνω στο θέμα BSD vs Linux, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω. Πραγματικά υπάρχουν αρκετές δημοσιεύσεις, πολύ περισσότερες σε σχέση με το παρελθον που είχα κοιτάξει. Φαίνεται πως το ενδιαφέρον για το θέμα έχει αυξηθεί, ίσως λόγω και της δημοτικότητας του Linux...

    @ludist: Δε σε έχω ξεχάσει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 04-03-08 στις 15:25.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #81
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αγαπητέ φίλε megahead, απαντώντας θα μείνω σε αυτά που "διαφωνούμε" αν και όπως θα διαπιστώσεις μόνος σου δεν τίθεται θέμα διαφωνίας.

    Ας αρχίσω με το performance επειδή είναι ευκολότερο να σου δώσω κάποιο παράδειγμα, καθώς και να διαπιστώσεις ο ίδιος τις όποιες διαφορές.

    Από προσωπική εμπειρία, σε peak raw performance δεν διαπίστωσα τεράστιες διαφορές, γι' αυτό και όπως είπα προηγουμένως δεν πρόκειται να κερδίσει σημαντικά οφέλη κάποιος desktop user. Ένα 10-20% (BSD7), ίσως και περισσότερο καμιά φορά, θα μπορέσει πάντως να το μετρήσει σε ένα dual/quad core. Σε mixed mode όμως όπου συνυπολογίζεται το socket performance, το SMP και το IPC performance, η ταχύτητα του filesystem και το thread switching latency, εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν ειδικά στο FreeBSD 7.0, τού οποίου το μεγαλύτερο μέρος του kernel έχει σχεδόν ξαναγραφτεί στην έκδοση 7.

    Ένα πρόσφατο παράδειγμα είναι ένας dedicated mailserver που διαχειρίζομαι και πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε FreeBSD 7.
    Σαν μηχάνημα δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, ένας διπλός Xeon με 4GB μνήμης όπου τρέχουν Postfix 2.5.1, Cyrus IMAP, SPAMD και MySQL 5.0. Στην αρχική του μορφή έτρεχε Centos 4, αναβαθμίστηκε λίγο αργότερα σε Slackware 12 και προ λίγων ημερών σε FreeBSD 7.0 πάντα με τα ίδια applications, ίδια gcc και compile/link options, ίδια αρχεία ρυθμίσεων και ίδια ακριβώς processes.

    Ο server αυτός εξυπηρετεί περίπου 400 χρήστες με συνολικά περί τα 3000 pop3/imap accounts με πραγματικά μεγάλο φόρτο διακίνησης mail. Να σημειώσω επίσης ότι δεν χρησιμοποιεί NFS για επικοινωνία με κάποιο άλλο μηχάνημα οπότε ξεχνάμε τυχόν καθυστερήσεις στο πάρε - δώσε.

    Με το Centos και το Slackware το load average έπαιζε μεταξύ 2.00 - 2.50 όλη την ημέρα με εξαίρεση μετά το απόγευμα που έπεφτε στο 1.00 - 1.20. Φυσικά το μεγαλύτερο φορτίο το έτρωγε η MySQL και δεύτερο το SPAMD. Ο στατιστικός υπολογισμός του φορτίου είναι 5 λεπτών επαναλαμβανόμενος 6 φορές ανα ώρα και με ορίζοντα 7-8 ημερών.

    Κάποια στιγμή ανέλαβα εγώ, μετά από αποχώρηση του προηγούμενου admin. Δεν είχα σκοπό να τους βάλω BSD καθώς οι απαιτήσεις δεν ήταν ιδιαίτερες, ούτε είχαν ιδιαίτερα προβλήματα. Αλλά σε συνδυασμό με την δεύτερη (τότε) release candidate του FreeBSD 7.0 έιπα ας δούμε τι μπορώ να κερδίσω.

    Μετά την εγκατάσταση του FreeBSD, το compilation του kernel αποκλειστικά για το συγκεκριμένο hardware και τις λοιπές ρυθμίσεις, εγκατέστησα τα ίδια ακριβώς ports, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.

    Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Το στατιστικό ημερήσιο του load average έπαιζε μεταξύ 0.50 - 0.70 πέφτοντας στο < 0.20 τα απογεύματα και μετά. Η χρήση της VM και της ram ήταν λίγο πολύ ίδια. Καταλαβαίνεις ότι πάντως μιλάμε για τεράστια διαφορά.

    Φυσικά, ίσως υπάρχουν παράγοντες που θα μπορούσαν να φταίνε σε κάποια μειωμένη απόδοση του Slackware, αν και έχω παρόμοια στατιστικά και με το CentOS. Συμφωνώ απόλυτα, απλά σου έδωσα ένα real world παράδειγμα που έχω πρόσφατο. Σε διαβεβαιώ πάντως ότι ανάλογα αποτελέσματα, και μερικά ακόμα πιο εντυπωσιακά, έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις οι οποίες όμως είναι εργαστηριακές, δηλαδή tests που έκανα ο ίδιος σε δικό μου δίκτυο και με τεχνητό φορτίο. Γι' αυτό και δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες.
    Πάντως απλά και μόνο για σου κεντρίσω το ενδιαφέρον, να σου πώ ότι σε local "βομβαρδισμό" ενός Apache 2.2 με διαδοχικά επαναλαμβανόμενα random requests το φορτίο του worker mpm έπεσε από το 70% στο 20-30% για τον ίδο αριθμό requests (από Slack 12 + 2.6.24 kernel σε BSD 7.0 release | ULE scheduler | Pentium dual core). Αυτό είμαι σίγουρος μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου.

    Αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο performance ακόμα και σε uniproc εκεί είναι στο realtime. Αν και το FreeBSD δεν αυτοχαρακτηρίζεται ως RTOS τα αποτελέσματα προσωπικών μου μετρήσεων ειδικά με την v7 είναι τρομερά. Μόνο με το εξαιρετικό QNX είχα ποτέ καλύτερο latency και overall performance. Δεν έχω ολοκληρώσει τις realtime δοκιμές λόγω της πολυπλοκότητάς τους, πάντως τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δεν είναι απλά καλά, είναι απίστευτα. Τέλος πάντων, αυτό μάλλον δεν απασχολεί παρά ελάχιστους χρήστες οπότε δεν το λαμβάνουμε υπόψιν.

    Φαντάζομαι ότι ανάλογα αποτελέσματα (θετικά ή αρνητικά) μπορείς να βρεις αρκετά στο web. Προσωπικά αν και τα λαμβάνω υπόψιν δεν τα δέχομαι a priori γιατί έχω την κακιά συνήθεια να μην πιστεύω παρά μόνο τα μάτια μου. Αυτός είναι ο λόγος που σου πρότεινα να εγκαταστήσεις εσύ ο ίδιος το BSD και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.


    Σχετικά με τη διαχείριση. Πίστεψέ με είναι ευκολότερο να εγκαταστήσεις το BSD και να διαπιστώσεις μόνος σου τα πλεονεκτήματα, παρά να σου τα γράψω σε ένα μακροσκελές post.
    Επειδή πάντως με ρώτησες, όχι δεν κάνει το FreeBSD ευκολότερη τη διαχείριση του Apache, ή της MySQL τα οποία και τα δύο σε ένα remote box ούτως ή άλλως ελάχιστη διαχείριση χρειάζονται πέραν των αρχικών τους ρυθμίσεων.

    Είναι η όλη δομή του FreeBSD που κάνει τα πράγματα "ευκολότερα" για τον διαχειριστή. Είναι αυτό που λέμε "το όλο πακέτο", απαρτιζόμενο κύρια από το εξαιρετικό process / service management, το process / daemon init scripting, το standard tree structure, τον εξαιρετικό νέο ULE scheduler.

    Και πάλι θα επαναλάβω. Δεν μέμφομαι τα Linux ούτε τα μειώνω. Επειδή όμως λειτουργικό σύστημα δεν είναι μόνο ο kernel, βρίσκω σαν σύνολο το FreeBSD κλάσεις ανώτερο από οποιαδήποτε διανομή έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.

    Αυτή βέβαια είναι η άποψή μου και σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή

    ........Auto merged post: SSB added 17 Minutes and 35 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avoulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε SSB, χαίρομαι που είσαι στο ADSLgr
    ....
    Όσο για μένα, σήμερα θα δοκιμάσω σε ένα σταθερό που έχω το freeBSD
    Σε ευχαριστώ avoulk. Καλή τύχη με το BSD, και αν χρειαστείς κάποια βοήθεια χτύπα ένα pm
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SSB : 04-03-08 στις 18:06. Αιτία: auto merged post
    SSB

  7. #82
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τώρα που σε βρήκαμε, κάτσε να ρωτήσουμε. Ελπίζω να μην σε κουράζουμε με τις ερωτήσεις...
    Πώς περίπου (ή ακριβώς, αν δεν βαριέσαι να μπεις σε λεπτομέρειες) υπολογίζεται το load που ανέφερες παραπάνω; Δεν υπάρχει περίπτωση το ένα λειτουργικό να διαφέρει από το άλλο στον τρόπο υπολογισμού του;

    ΥΓ: Μήπως τυχόν ξέρεις την κατάσταση της Java στο FreeBSD αυτή τη στιγμή; Υποστηρίζεται πλήρως η 1.6; Γιατί αν δεν κάνω λάθος στο παρελθόν είχε προβλήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dvm : 04-03-08 στις 16:55.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  8. #83
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Φυσικά και υπάρχει η πιθανότητα διαφοροποίησης του load average, αν και κατά βάση ο αλγόριθμος που χρησιμοποιείται είναι ο ίδιος και στα δύο συγκεκριμένα λειτουργικά οπότε μία διαφορά 2-5% ίσως υπάρχει αλλά τόσο μεγάλη είναι μάλλον είναι απίθανο. Πάντως όλες οι διαφορές που αναφέρω δεν εντοπίζονται μόνο μεταξύ linux και FreeBSD 7 αλλά και μεταξύ FreeBSD 6 και 7 των οποίων ο αλγόριθμος είναι ακριβώς ο ίδιος.
    Επίσης στις εργαστηριακές δοκιμές, δεν χρησιμοποιώ το average load ως μόνο δείκτη, αλλά και microtimer traps ώστε να έχω καλύτερες ενδείξεις τουλάχιστον όσον αφορά το raw performance.

    Για την Java φίλε dvm μην με ρωτάς. Ελάχιστη σχέση έχω μαζί της οπότε ότι και να σου πω ψέματα θα είναι. Το σίγουρο είναι ότι για το πρόβλημα δεν έφταιγε ποτέ το FreeBSD (ή το OpenBSD, NetBSD κλπ). Αν φταίει κάποιος είναι η ανόητη νοοτροπία της SUN και της ενσωμάτωσης precompiled binaries. Με το opensourcing της Java πάντως λύνονται αυτά τα προβλήματα.
    Για περισσότερα θα πρέπει να το ψάξεις στα σχετικά sites καθώς όπως σου είπα δεν έχω και πολύ σχέση με την ...κυρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SSB : 04-03-08 στις 17:16.
    SSB

  9. #84
    Το avatar του μέλους gkontos
    gkontos Guest
    Με πολύ ενδιαφέρων διαβάζω το thread για το αγαπημένο μου OS.
    Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες σύγκρισης FreeBSD V Linux. Νομίζω ότι ο φίλος SSB το έχει εξηγήσει άψογα.
    Απλά θα αναφέρω και εγώ ένα real-world example. Mail Server ο οποίος εξυπηρετεί 150 domains με average 20 account per domain. AMD Opteron, 2 GB μνήμη, 2 SAS drives. Αυτή τη στιγμή σερβίρει με 10Mbit. Postfix, Courier IMAP, POP3, Webmail, ClamvAntivirus & Assp Antispam. FreeBSD 6.3-Release
    Παραθέτω τα load average καθώς και το memory utilization
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails mail.load.png  

    memory.week.png  


  10. #85
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mail Server ο οποίος εξυπηρετεί 150 domains με average 20 account per domain. AMD Opteron, 2 GB μνήμη, 2 SAS drives. Αυτή τη στιγμή σερβίρει με 10Mbit. Postfix, Courier IMAP, POP3, Webmail, ClamvAntivirus & Assp Antispam. FreeBSD 6.3-Release
    Φίλε gkontos, αν είναι dedicated και δικός σου ο server, βάλε FreeBSD 7.0rel χωρίς καθυστέρηση. Θα με θυμηθείς.
    SSB

  11. #86
    Το avatar του μέλους gkontos
    gkontos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SSB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε gkontos, αν είναι dedicated και δικός σου ο server, βάλε FreeBSD 7.0rel χωρίς καθυστέρηση. Θα με θυμηθείς.
    Φίλε μου ναι είναι της εταιρίας μου και τον διαχειρίζομε εγώ. Το πρόβλημα είναι ότι το όλο σύστημα έγινε migrate από ένα debian o οποίος έτρεχε αυτό:http://www.delouw.ch/linux/Postfix-C...tml/index.html
    Κατά τη διάρκεια του migration δεν χάθηκε ούτε ένα email αλλά λόγο της πολυπλοκότητας αναγκάστηκα να φτιάξω ένα παρόμοιο set-up το οποίο μου πήρε 20 μέρες να το κάνω σε vmware ώστε να δω ότι δουλεύει.
    Θα ήθελα να πάω σε 7.0 αλλά ή θα πρέπει να ξανακάνω recompile ολα τα ports (πολλά) με αμφίβολο αποτέλεσμα ή να το στείσω από την αρχή.

  12. #87
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ωχ κατάλαβα, καλό μπέρδεμα είχες να αντιμετωπίσεις.
    Πάντως αν "περνά ο λόγος σου" μέσα στην εταιρία σου καλό θα ήταν κάποια στιγμή να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας και γενικότερα το software setup.

    Αν συνεχίσετε να ακολουθείτε το συγκεκριμένο πρότυπο, αύριο μεθαύριο θα σου βγαίνει η ψυχή για να το συντηρείς. Βέβαια καταλαβαίνω ότι ειδικά αν είστε hoster δεν είναι και τόσο εύκολο να αλλάξτε στήσιμο, πάντως αξίζει να το σκεφτείτε. Και όχι για το 7 αλλά για την ...δική σου ψυχική υγεία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SSB : 04-03-08 στις 18:18.
    SSB

  13. #88
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @SSB μπορείς να δοκιμάσεις lame; Διότι ελάχιστοι από τους desktop users ενδιαφέρονται για εφαρμογές server.

    Εκτός και αν πιστεύεις ότι δεν τίθεται θέμα και το lame θα είναι εξίσου γρήγορο (εξαιρείται η απόδοση του σκληρού δίσκου: "όλα στην μνήμη").

    Αν είναι έτσι, αγοράζω BSD compatible hardware
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  14. #89
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε SSB:

    Κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω το FreeBSD καί σε ρόλο desktop.

    Αλλά προς το παρόν φαίνεται να έχει κάποιες θεμελιώδεις ελλείψεις (κάποια από τα στοιχεία που έχω είναι 1.5 χρόνο παλιά, και σε αυτά θα έχω δίπλα ένα Ε δηλώνοντας επιφύλαξη):

    - από τον kernel και τα περί αυτού λείπουν θεμελιώδη και απαραίτητα υποσυστήματα όπως: (Ε)
    ----> USB support
    ----> udev
    ----> hal
    ----> dbus

    - δεν υπάρχουν nVidia VGA drivers για amd64 αλλά μόνο για x86

    - δεν υποστηρίζουν Gnome αλλά μόνο KDE

    Συν τις ελλείψεις των ports που ανέφερα παραπάνω.

    Τέλος, το δύστροπο και non-standard partitioning scheme του FreeBSD -> slices & partitions αντί για partitions, το καθιστά ως προς την ασφάλεια (safety) και αξιοπιστία των αρχείων κάπως επισφαλές.

    Επίσης για τον ίδιο λόγο είναι δύσκολη η συνύπαρξή του με άλλα λειτουργικά, για να μην αναφέρω και τις δυσκολίες στο boot.



    ΥΓ: Αλήθεια, το Linux έχει αποκτήσει δυνατότητα ασφαλούς (safe) εγγραφής στο UFS2+S filesystem;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #90
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    On Telecoms - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε SSB:

    - δεν υποστηρίζουν Gnome αλλά μόνο KDE
    Nope
    http://www.freebsd.org/gnome/

Σελ. 6 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ε ε ερχεται
    Από hovering στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-08, 11:13
  2. FreeBSD 6.2 Help.
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-07, 18:22
  3. FreeBSD
    Από Daemon στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 21:30
  4. ε-ε-έρχεται!!
    Από Artemius στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-07, 01:21
  5. FreeBSD
    Από lazar στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 03:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας