Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36

Θέμα: Review HP G7030ev

  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Πρόκειται για Review της οικονομικής σειράς Pavillion της HP
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα028.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  177,4 KB 
ID: 30518
    Παρέλαβα τον φορητό από τα Multirama για 599 ευρώ.
    Συσκευασία τυπική για HP και αμέσως έψαξα για φορτιστή. Για καλή μου τύχη πρόκειται και εδώ για Travel-Charger μικρού μεγέθους.

    Βασικά Χαρακτηριστικά :

    Intel T2330 1,6
    Μνήμη 2048
    Σκληρός 120GB
    Ασύρματο
    Webcam

    Οι εντυπώσεις μου από το μηχάνημα κλειστό είναι οι καλύτερες. Τυπικό HP, μαύρο, με το μικρό λογότυπο σκαλισμένο στο κέντρο και τίποτε άλλο. Λιτό και μαύρο.
    Με το άνοιγμα της οθόνης και οι πρώτες εντυπώσεις.

    Η οθόνη είναι τυπικής σχεδίασης HP τελευταία με την οθόνη να "κατεβαίνει" από το σασί. Γενικά αυτή είναι η μόδα τελευταία(βλ. Toshiba) και είναι και λειτουργική. Είναι λεπτή και η κατασκευή του σασί της μέτρια. Στο τεστ άνοιξε-κλείσε με το ένα χέρι πάντως είναι Rock-Solid. Η μέτρια κατασκευή πηγάζει από την σύνδεση με το υπόλοιπο σασί όπου υπολείπεται σε στιβαρότητα από το επαγγελματικό HP 530. Παρόλα αυτά δεν προβληματίζει ενώ θετικά συγκαταλέγω τα εξτρά 2 "μαξιλαράκια" για προστασία κατά το κλείσιμο της οθόνης.
    Η φωτεινότητα είναι ικανοποιητική στα Πρότυπα του 530, αλλά με καλύτερες γωνίες θέασης, ειδικά δεξιά αριστερά. Ενσωματώνει Module Web κάμερας με μικρόφωνο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εικόνα035.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  246,4 KB 
ID: 30519
    Τα χέρια μου με τρώνε και αρχίζω την πληκτρολόγηση. Πάλι έχουμε να κάνουμε με ένα μέτριο πληκτρολόγιο με δυνατό feedback, αλλά πιο σκληρό από ότι θα ήθελα και πιο θορυβώδες στην "έξοδο" των πλήκτρων. Νικητής και πάλι εδώ το HP 530 με το κορυφαίο του πληκτρολόγιο, smooth και αθόρυβο.

    Το σασί από πάνω είναι ματ επιφάνειας με ευχάριστη αίσθηση στους καρπούς, σαφώς πιο όμορφο και πιο λειτουργικό από το σπαρτιάτικο 530. Έχει Touchpad με δυνατότητα αποκλειστικής κάθετης κύλισης και απενεργοποίησής του/με ένδειξη.
    Κερδίζει και άλλους πόντους καθώς ενσωματώνει Led ενδείξεων power On, φόρτιση,σκληρού, Ασύρματου ΚΑΙ στην επάνω επιφάνεια της οθόνης σαν υδατογράφημα.

    Τα ηχεία του είναι τυπικα Stereo, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο σαφώς ανώτερα του ενός μονοφωνικού 530.

    Διαθέτει 3 θύρες USB, μια αριστερά 2 δεξιά, S-Video αλλά όχι υποδοχή καρτών PCMCIA

    Τυπικό βάρος 3 κιλών, όχι κάτι ιδιαίτερο εδώ.
    Συνολικά η ποιότητα κατασκευής κρίνεται για τα υλικά καλή προς μέτρια, ενώ η συναρμογή καλή στα ίδια επίπεδα με του 530. Τα τέστ πιέσεως σε διάφορα μέρη δείχνουν στιβαρή κατασκευή χωρίς τριξίματα. Μόνο να είχε την ποιότητα του 530 σε κάποιους τομείς. ( πληκτρολόγιο/σύνδεση οθόνης)

    Ας πάμε και στο ζουμί τώρα.
    Ο φορητός έρχεται με τον Pentium Dual-core T2330 το δυνατότερο μοντέλο της σειράς για φορητούς.
    http://www.youtube.com/watch?v=awKCVMloMPU
    Πρόκειται στην ουσία για έναν Core 2 Duo,(64bit) αφού ενσωματώνει πυρήνα Merom και όχι Yonah αλλά με την Cache μισή, αντί για 2MB, 1MB και FSB στα 533.
    Πρόκειται για δυνατό επεξεργαστή αφού "κατατροπώνει" τους core duo, ενώ αφήνει πίσω Turion ακόμη και στα 1.9 ενώ υπολείπεται ελάχιστα με τους core 2 duo μόνο σε ότι αφορά εφαρμογές που να αναδεικνύουν την Cache όπως video editing, encoding. Και πάλι ελάχιστα.
    Όπως και να χει στην καθημέρα πράξη αποδεικνύεται σπαθί και πιο γρήγορος από τον T2400 1,83 του 530. Απροβλημάτιστος.

    Η μνήμη 2048, σε Dual Channel Διάταξη από την μαμά του..

    Η κάρτα γραφικών είναι η Intel X3100 τυπική ενσωματωμένη κάρτα με χρήση ως και 358MB.
    Είναι πιο δυνατή από την GMA 950 του 530. Τα πλεονεκτήματά της ; Αθόρυβο σύστημα. Παίζει όλα τα λογικά παιχνίδια σε λογικές αναλύσεις. Benchmarks επεξεργαστή και κάρτας θα προσθέσω αργότερα!

    O Σκληρός του είναι ένας Toshiba ΜΚ1237GSX στις 5400rpm στα 120GB. Ένα συν του είναι ότι είναι το ίδιο αθόρυβος με τον Seagate του 530.

    Στην ενότητα του Θορύβου/Θερμοκρασίας, δεν μπορώ παρά να πω 2 λόγια.
    Κρύο και αθόρυβο. Η Παράδοση της HP, ο κρύος επεξεργαστής, η ενσωματωμένη κάρτα και οι 3 εισαγωγές αέρα από κάτω είναι υποδειγματικά. Σε ορισμένα σημεία ο φορητός ακόμη και μετά από αρκετή χρήση είναι παγωμένος. Δίνω τα ρέστα μου στην HP. Ισάξιο σε αυτόν τον τομέα με το HP 530, ενώ είναι κατά πολύ ισχυρότερο.

    Σε ότι αφορά την μπαταρία του, έρχεται με 6 στοιχεία. Η μπαταρία μπαίνει από κάτω και όχι μπροστά και σε Vista Ultimate x86 με powerplan Που χρησιμοποιώ συνήθως στην καθημέρα πράξη (πλην encoding) "Εξοικονόμηση ενέργειας" είναι max 3 ώρες περίπου με την φωτεινότητα γύρω στο 80% που διαβάζεται μια χαρά, ενώ φουλ πάει στις 2.30 ώρες, με χρήση τύπου Media Player/Internet Firefox.
    Χοντρικά τίποτε σπουδαίο και τίποτε λιγότερο. Τυπική μπαταρία.

    H Ασύρματη κάρτα του ενσωματώνει το AR5007 chipset της Atheros ( Με την κεραία να βρίσκεται πάνω στην οθόνη )

    Τέλος σας αφήνω με την Βαθμολογία των Vista Ultimate x86 όπως ήρθε καθώς ετοιμάζομαι να σβήσω τα πάντα και να βάλω τα 64bit Vista με όλη την μαστοριά για ένα καθαρό Clean Install
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  scoreg.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 30501

    Για ότι νέο καθώς μόλις τον πήρα θα προσθέσω στον οδηγό αργότερα.
    Ευχαρίστως να απαντήσω σε όποια ερώτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 16-02-08 στις 18:55.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΟΣ
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω, πόση ώρα κρατάει η μπαταρία,και αν η χρωματική απόδοση της οθόνης είναι καλή.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από term_xtx660 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω, πόση ώρα κρατάει η μπαταρία,και αν η χρωματική απόδοση της οθόνης είναι καλή.
    Γύρω στις 2.50-3.10 ώρες max με powerplan εξοικονόμηση ενέργειας και φωτεινότητα στο 80%
    Γενικά αν και ακόμη είναι νωρίς και δεν την έχω καλιμπράρει, έβγαλα 2.30 ωρίτσες χαλαρή λειτουργία σε νορμάλ συνθήκες με φουλ φωτεινότητα και powerplan εξοικονόμηση.
    Όλα αυτά σε Vista Ultimate x86

    Η απόδοση χρωμάτων με βάση ένα DVD που έριξα για δοκιμη το πρωί ήταν μια χαρά.
    Δεν ήταν δηλαδή κάτι που να με προβληματίζει. Οι γωνίες θέασης είναι όλα τα λεφτά σε σχέση με το HP 530.

    Καλά που το ανέφερες θα ενημερώσω το review για την μπαταρία.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΟΣ
    Σκέφτομαι και εγώ να πάρω αυτές τις μέρες ένα laptop, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δωσω παραπάνω χρήματα για έναν Τ7250 ή να πάρω τον G7030 με τον Τ2330, δεδομένου ότι οι εργασίες που θα κάνει είναι απλές(internet,office,καμιά ταινία, και ίσως κανα παιχνιδι). Βέβαια έχω σκοπό να πειραματιστώ και με mac osx86 γι'
    αυτό και θέλω επεξεργαστή intel.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από term_xtx660 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι και εγώ να πάρω αυτές τις μέρες ένα laptop, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δωσω παραπάνω χρήματα για έναν Τ7250 ή να πάρω τον G7030 με τον Τ2330, δεδομένου ότι οι εργασίες που θα κάνει είναι απλές(internet,office,καμιά ταινία, και ίσως κανα παιχνιδι). Βέβαια έχω σκοπό να πειραματιστώ και με mac osx86 γι'
    αυτό και θέλω επεξεργαστή intel.
    Κάνει πολλά παραπάνω ο T2330.
    Όσο για το OSX86 (Leopard) έχω να πω πως δεν είχα πρόβλημα στο 530 που είχε ένα απλό Core duo.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΟΣ
    Μάλλον, θα καταλήξω σε αυτό. Έτσι κι αλλιώς, σε τρία χρόνια και ο Τ7250 παλιός θα είναι.
    Μια τελευταία ερώτηση: Πως γίνεται το καλιμπράρισμα της μπαταρίας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος term_xtx660 : 16-02-08 στις 17:14.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από term_xtx660 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον, θα καταλήξω σε αυτό. Έτσι κι αλλιώς, σε τρία χρόνια και ο Τ7250 παλιός θα είναι.
    Μια τελευταία ερώτηση: Πως γίνεται το καλιμπράρισμα της μπαταρίας;
    Χοντρικά με πάνω από 5 πλήρεις κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης χωρίς να πέφτει κάτω από 10% πριν μπει ρεύμα και χωρίς να παραμένει στο ρεύμα όταν φτάσει το 97-99%.

    Απο κει και μετά αποδίδει τα μέγιστα για 1-2 χρόνια με σωστή χρήση.( 3 - 5 φορές το μήνα το ίδιο ξανά)
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ωραιο review manosdoc!!!

    Με γεια και ο φορητος!

  9. #9
    Εγγραφή
    11-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΟΣ
    Σε ευχαριστώ manosdoc για τις απαντήσεις σου. Άντε και καλοδούλευτος ο φορητός.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο review manosdoc!!!

    Με γεια και ο φορητος!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από term_xtx660 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ manosdoc για τις απαντήσεις σου. Άντε και καλοδούλευτος ο φορητός.
    Thx both!
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Ωραία review να σαι καλά φίλε,
    μια ερώτηση, η οθόνη είναι ευκρινής/καθαρή και ξεκούραστη για δουλειά γραφείου;
    I see dead pixels

  12. #12
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία review να σαι καλά φίλε,
    μια ερώτηση, η οθόνη είναι ευκρινής/καθαρή και ξεκούραστη για δουλειά γραφείου;
    Ναι, μάλλον σας μπέρδεψα. Η οθόνη είναι μια χαρά ! Η σύνδεσή της, το κομμάτι που ενσωματώνεται στο σασί θα το ήθελα πιο στιβαρό αλλά αυτό δεν είναι θέμα, απλά είμαι ψείρας !
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-10-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    U.S. Robotics 9108A
    SNR / Attn
    32.6(dB) / 29.5(dB)
    Να 'σαι καλά. Θέλω laptop και κατά 99% θα πάρω αυτό.
    Από θόρυβο τι λέει ? Ακούγετε ο δίσκος μόνο ή λίγο απ' όλα.
    Και από κατανάλωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannhsthess : 18-02-08 στις 22:03.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhsthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'σαι καλά. Θέλω laptop και κατά 99% θα πάρω αυτό.
    Από θόρυβο τι λέει ? Ακούγετε ο δίσκος μόνο ή λίγο απ' όλα.
    Και από κατανάλωση.
    Δίσκος ; μπα δεν ακούγεται. Ώρες ώρες πρέπει να κοιτάς το Led για να βεβαιώνεσαι οτι ζει !
    Έχουν παράδοση σε αυτά οι Toshiba.
    Θόρυβο όπως ξαναέγραψα είναι υποδειγματικό.
    Και η κατανάλωση είναι 2.30-3 ώρες απροβλημάτιστα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-10-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    U.S. Robotics 9108A
    SNR / Attn
    32.6(dB) / 29.5(dB)
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίσκος ; μπα δεν ακούγεται. Ώρες ώρες πρέπει να κοιτάς το Led για να βεβαιώνεσαι οτι ζει !
    Έχουν παράδοση σε αυτά οι Toshiba.
    Θόρυβο όπως ξαναέγραψα είναι υποδειγματικό.
    Και η κατανάλωση είναι 2.30-3 ώρες απροβλημάτιστα.
    Την άλλη δευτέρα που τελειώνει η εξεταστική μου τον πήρα.
    Να 'σαι καλά για το review.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας