Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Τέλη Ιουλίου έκανα αίτηση στη Vivodi για 512/128 full LLU και dslPhone. Ταυτόχρονα, μετά από πρόταση ενός φίλου περισσότερο σχετικού από εμένα, αγόρασα ένα router USRobotics 9106, 4-πορτο, με Wireless Lan, να τρέχει μέσα του linux κλπ...

    Περνάνε 20 μέρες (περιμένουμε την γραμμή από ΟΤΕ), με παίρνουν από Vivodi να μου πουν πως την επόμενη θα έρθουν να μου το βάλουν. "Πήρες δικό σου router?" με ρωτάει ο τεχνικός... "Δεν θα δουλέψει. Εμείς ξέρουμε να το στήνουμε μόνο στους routers που πουλάμε, της Alcatel" "Ρε παιδιά, γιατί δεν μου το είπατε όταν έκανα την αίτηση?" ρωτάω...

    Στο site τους, κάπου εκεί που λέει τι χρειάζεσαι, αναφέρει "O εξοπλισμός που απαιτείται για τη χρήση της υπηρεσίας περιλαμβάνει ένα ΑΤΑ (Αnalog Telephone Adaptor) που αναλαμβάνει τη μετατροπή του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό (παραχωρείται προς χρήση, χωρίς χρέωση) και 1 ADSL Router με Ethernet Interface (Alcatel 510/530)" Από αυτό πρέπει να συμπεράνεις πως το dslPhone τρέχει ΜΟΝΟ με Alcatel (είμαι τρελός, ή θα έπρεπε να υπάρχει η λέξη "μόνο" με κεφαλαία γράμματα κάπου εκεί μέσα; χώρια που θα έπρεπε να σου το λένε όταν στην αίτηση ζητάς dslphone χωρίς να αγοράζεις/νοικιάζεις και το speedtouch)

    Εν πάσει περιπτώσει, έχω παιδευτεί κάπου 15-20 μέρες τώρα και δεν τα έχω καταφέρει. Μέχρι που μου στείλανε από την Vivodi τα configuration files που πετάνε πάνω στα speedtouch για να τρέξουν dsl phone... νομίζω πως τα έβαλα όλα σωστά, αλλά τίποτα.

    Στο μεταξύ, ανακάλυψα έναν όρο που λέει κάπου στα χαρτιά που σου δίνουν, πως αν σε 2 μέρες δεν τους πάρεις να τους πεις ότι δεν δουλεύει, θα θεωρήσουν ότι δουλεύει και θα αρχίσουν να σε χρεώνουν.

    εν τέλει, τους στέλνω ένα mail και τους λέω είτε να με βοηθήσουν, είτε να μου δώσουν ένα speedtouch δωρεάν. Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε αποκλείεται, και δεν φταίμε εμείς και άλλα τέτοια. Τελικά συμβιβαστήκαμε να νοικιάσω ένα speedtouch 585, που είναι παρόμοιο με το 9106 μου (συνεπώς, πουλάω το us robotics, από €95 που το πήρα, €70 δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου, όλα τα καλώδια και manuals υπάρχουν)

    Δηλαδή, με λίγα λόγια, η Vivodi δεν πουλάει υπηρεσίες, αλλά τεχνολογία. Μάλλον νομίζουν πως εγώ δεν ήθελα να αγοράσω υπηρεσίες τηλεφώνου μέσω της γραμμής dsl, αλλά ένα Private Virtual Circuit 8/36 με real IP, οπότε από μέρους τους μου προσέφεραν αυτά που έπρεπε και δεν μου χρωστάνε τίποτα.

    Τι να πω, δεν το συνέχισα, θα βάλω κι εγώ το speedtouch σαν όλο τον κόσμο (σε λίγο και η vodafone θα μας λέει να αγοράζουμε μόνο nokia, αλλιώς δεν ξέρουν να το στήσουν)

    Τελικά είμαι κι εγώ απογοητευμένος από το service τους. Αναμένω να δω αν θα ρίξουν τις τιμές, τώρα που τις ρίχνουν όλοι

    ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, αλλά α) ήθελα να τα πω β) νομίζω πως ο κόσμος πρέπει να ξέρει τι τον περιμένει, αν δεν διαβάσει πολύ προσεκτικά όλες τις οδηγίες και (άκουσον άκουσον) πάει και αγοράσει άλλο router από αυτόν που προσφέρει η vivodi. αναρωτιέμαι η επιτροπή ανταγωνισμού τι γνώμη θα είχε για το θέμα

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το έχουμε ξαναπεί, η vivodi Υποστηρίζει μονο το 510/530
    Στο site τους, κάπου εκεί που λέει τι χρειάζεσαι, αναφέρει "O εξοπλισμός που απαιτείται για τη χρήση της υπηρεσίας περιλαμβάνει ένα ΑΤΑ (Αnalog Telephone Adaptor) που αναλαμβάνει τη μετατροπή του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό (παραχωρείται προς χρήση, χωρίς χρέωση) και 1 ADSL Router με Ethernet Interface (Alcatel 510/530)"
    Και ναι αυτό λέει, alcatel 510/530

  3. #3
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    εν τέλει, τους στέλνω ένα mail και τους λέω είτε να με βοηθήσουν, είτε να μου δώσουν ένα speedtouch δωρεάν. Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε αποκλείεται, και δεν φταίμε εμείς και άλλα τέτοια. Τελικά συμβιβαστήκαμε να νοικιάσω ένα speedtouch 585, που είναι παρόμοιο με το 9106 μου (συνεπώς, πουλάω το us robotics, από €95 που το πήρα, €70 δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου, όλα τα καλώδια και manuals υπάρχουν)
    Τελικά δηλ, εχεις υλοποίηση με speedtouch 585 και VoDSL ;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Και αν ναι τα τηλεφωνήματα είναι ok?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    SpeedTouch536i
    Ήθελα κι εγώ να βάλω το 9105 και DSLphone, αλλά ευτυχώς τους πήρα γρήγορα τηλ (την επόμενη από την αίτηση) και ρώτησα αν είναι συμβατό το USR..Μου είπαν όχι και άλλαξα την αίτηση και πήρα το 530..Ίσως αν τους τηλεφωνούσες νωρίτερα να μην είχες αυτό το πρόβλημα..αν..αν..αν..
    "All Hail To The Thief"

  6. #6
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, αλλά α) ήθελα να τα πω β) νομίζω πως ο κόσμος πρέπει να ξέρει τι τον περιμένει, αν δεν διαβάσει πολύ προσεκτικά όλες τις οδηγίες και (άκουσον άκουσον) πάει και αγοράσει άλλο router από αυτόν που προσφέρει η vivodi. αναρωτιέμαι η επιτροπή ανταγωνισμού τι γνώμη θα είχε για το θέμα
    Εχουν κάθε δικαίωμα να υποστηρίζουν την πλατφόρμα που αυτοί έχουν στήσει. Κοινώς αν έχουν μάθει να στηνουν Alcatel/ATA αυτό υποστηρίζουν, ΔΕΝ σου απαγόρεψαν να βάλεις οτιδήποτε, αλλά σου λένε οτι αυτοί δεν το κάνουν support. Πιστεύεις πραγματικά οτι η επιτροπή ανταγωνισμού θα έχει πρόβλημα με αυτό;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #7
    Τι να πω βρε παιδιά, μάλλον εγώ θα είμαι τρελλός τότε.

    Προφανώς η φράση "και 1 ADSL Router με Ethernet Interface (Alcatel 510/530)" σημαίνει "μόνο Alcatel 510/530" και φταίω εγώ που δεν ξέρω σωστά ελληνικά.

    Επίσης, προς τον macro2012 που μου λέει "αν τους τηλεφωνούσες", υπενθυμίζω πως δεν διαβάζουν όλοι το adslgr.com, εγώ άρχισα να το διαβάζω αφότου έβαλα dsl. επομένως, εφόσον η Vivodi δεν τονίζει πουθενά ότι υποστηρίζει το dslPhone ΜΟΝΟ με speedtouch, θεώρησα αυτονόητο ότι κάθε καλός router κάνει... Και τονίζω για άλλη μια φορά την λέξη "μόνο"

    Με στενοχωρεί που όλοι είναι τρελά ερωτευμένοι με την vivo, και εθελοτυφλούν σε κάθε παραστράτημά της, οπότε ό,τι κάνει η vivo είναι καλό και ό,τι κάνει η ΟΤΕ είναι κακό.

    Κλείνοντας την απάντησή μου, θα ήθελα να αναρωτηθείτε όλοι ένα απλό πράγμα: γιατί η Vivodi στήνει/υποστηρίζει το dslPhone μόνο με τα speedtouch?
    Είναι άραγε τόσο ανώτερα από όλα τα άλλα router? Και πώς άραγε καταφέρνει να είναι φθηνότερη από όλους τους άλλους πάροχους? Εμένα πάντως (και πείτε με συνομοσιολόγο) μου μυρίζει μίζα από alcatel. Δηλαδή, λέει η alcatel "στήσε εσύ killer app (αναφέρομαι στο dslPhone) μόνο με τα μηχανάκια μου, κι εγώ σου τα δίνω 5-10€ φθηνότερα." Και περνάει η vivo την έκπτωση στις συνδέσεις για να φαίνεται φθηνότερη.

    Περιμένω γνώμες για τα παραπάνω, ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιους...

  8. #8
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ειναι μιζα η προσφορα φτηνοτερων ρουτερ απο την αλκατελ ?


    μαλλον εισαι τρελος τελικα
    They see me postin', they hatin'...

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azimout
    Με στενοχωρεί που όλοι είναι τρελά ερωτευμένοι με την vivo, και εθελοτυφλούν σε κάθε παραστράτημά της, οπότε ό,τι κάνει η vivo είναι καλό και ό,τι κάνει η ΟΤΕ είναι κακό.
    Για κοιταξε καλύτερα το κομμάτι του forum που αφορά την Vivodi, ειδικά την περίοδο 12/2004 - με 4/2005. Το οτι όλοι στρέφονται τώρα στην Vivodi είναι καθαρά θέμα τίμών σε συνδιασμό με το οτι το περιβόητο thread "Η Vivodi σερνεται ..." (με τις 100++ σελίδες του) δεν αυξάνει το μέγεθός του, άρα ο κόσμος είναι γενικά ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες της άρα χαμηλό κόστος + καλή γραμμή = γιατί να μην βάλω και γω?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azimout
    Κλείνοντας την απάντησή μου, θα ήθελα να αναρωτηθείτε όλοι ένα απλό πράγμα: γιατί η Vivodi στήνει/υποστηρίζει το dslPhone μόνο με τα speedtouch?
    Είναι άραγε τόσο ανώτερα από όλα τα άλλα router? Και πώς άραγε καταφέρνει να είναι φθηνότερη από όλους τους άλλους πάροχους? Εμένα πάντως (και πείτε με συνομοσιολόγο) μου μυρίζει μίζα από alcatel. Δηλαδή, λέει η alcatel "στήσε εσύ killer app (αναφέρομαι στο dslPhone) μόνο με τα μηχανάκια μου, κι εγώ σου τα δίνω 5-10€ φθηνότερα." Και περνάει η vivo την έκπτωση στις συνδέσεις για να φαίνεται φθηνότερη.
    Πιστεύω οτι η Vivodi σε αυτό το σημείο θα έπρεπε να γράψει ένα "μονο" όπως λες. Αλλά το γιατί επέλεξαν το speedtouch είναι δικό τους θέμα. Μπορεί όπως γράφεις να είναι το ίδιο με την επιλογή του jetspeed (κοκαλο-modem) από τον ΟΤΕ. Αλλά στην τελική ο aroutis εχει δίκιο. Επιλέγουν και πουλάνε ότι hardware + υπηρεσίες θέλουν. Το οτι υποστηρίζουν μόνο ένα modem είναι μείον για αυτούς σαν εικόνα αλλά και δικαίομά τους παράλληλα. Αν θές VoIP από το 9106, γίνεται αλλά δυστυχώς θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου, γιατί για αυτούς "δεν προβλέπεται" (όπως χαζά λέγαμε και στον Ε.Σ.).
    Το αν μέσω μίζας καταφέρνουν να είναι φτηνότεροι και την στιγμή που το speedtouch είναι αξιοπρεπές modem (οκ δεν είναι US Robotics) εμένα σαν πελάτη δεν μου κάθεται άσχημα γιατί έχω χαμηλές τιμές + σχετικά καλό hardware.

    PS: Τελικά το DSLPhone τι λέει?

  10. #10
    Ακόμα δεν μου έχουν φέρει το speedtouch 585. Όταν έρθει, θα σας γράψω κριτική για τον συνδυασμό speedtouch 585 & dslPhone...

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Και εδώ είναι που πρέπει να πεις και πόσες μέρες περιμένεις για αυτό το modem, αν είναι υπερβολικό χρονικό διάστημα σε σχέση με αυτό που σου είπαν...

  12. #12
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Και εδώ είναι που πρέπει να πεις και πόσες μέρες περιμένεις για αυτό το modem, αν είναι υπερβολικό χρονικό διάστημα σε σχέση με αυτό που σου είπαν...
    Δεσμευτήκαν οτι θα φέρουν τον router σε συγκεκριμένο διάστημα; Και ναί θα με ενδιέφερε να μάθω πως παίζει το VoDSL σε αυτό το Setup, σε τελική είναι μια νέα υλοποίηση..


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azimout
    Κλείνοντας την απάντησή μου, θα ήθελα να αναρωτηθείτε όλοι ένα απλό πράγμα: γιατί η Vivodi στήνει/υποστηρίζει το dslPhone μόνο με τα speedtouch?
    Ο τρόπος που το έχουν κάνει, μέσω multiple vc, dhcp spoofing δουλέυει σίγουρα μονο με το 530
    το 9105/9106 αν και υποστηρίζει Multiple vc δεν υποστηρίζει dhcp spoofing.

  14. #14
    Το avatar του μέλους dejan7
    dejan7 Guest
    Εγώ πάντως σήμερα που έκανα σύνδεση και ήθελα να με καλύπτει για το dslphone μου πρότειναν το alcatel 536 ...60ευρώπουλα+Φ.Π.Α. ...
    το έχει κανείς σας?

  15. #15
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το έχω φίλε αλλά εάν θές βρήκα ένα site που ίσως μάθεις μερικές πληροφορίες σχετικά με το νέο σου alcatel http://www.speedtouchpartner.com/enu...duct.php?id=79 :-)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Business Telephone & DSL - Καμμιά εμπειρία;
    Από dalex στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-07, 10:49
  2. Προβλήμα με Vivodi dsl phone & modem router zyxel 660w
    Από GLIS GLIS στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-06, 22:47
  3. Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-05, 13:32
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-05, 11:07
  5. Ερώτηση για vivodi + dsl phone
    Από Damien601 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-04, 12:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας