Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παιδιά γεια σας. Μια βοήθεια από όποιον ξέρει μπας και καταλάβουμε τι δημιουργεί το πρόβλημα στη σύνδεση μου.

    Είμαι μέσω ΑΡΥΣ στα 4 mbps με Forthnet ISP εδώ και περίπου 3 μήνες (κατόπιν ομαδικής καταγγελίας που κάναμε γιατί αλλιώς θα ήμουν στο 1 mbps). Αν και η γραμμή μου δεν έχει και τα καλύτερα στατιστικά μέχρι πριν 15 ημέρες η σύνδεση μου δούλευε άψογα. Συγχρόνιζε κανονικά στα 4092/253 και με όλα τα speedtest αλλά και από τα downloads μου ήταν σταθερή όλη μέρα στα 3500+ mbps καθαρά. Πρόβλημα αποσυνδέσεων δεν είχα.
    Πριν 15 ημέρες χάλασε η γραμμή του τηλεφώνου. Δηλώθηκε βλάβη και μετά από 2-3 μέρες την έφτιαξε ο ΟΤΕ. Το διάστημα εκείνο που ήταν χαλασμένο το τηλέφωνο είχα internet αν και συγχρόνιζα κοντά στα 3000 μια και είχε εκτιναχθεί το Downstream Line Attenuation στα 65+!!!. Έγινε η βλάβη και μετά όλα κανονικά. Δούλευε το τηλέφωνο, συγχρόνιζα κανονικά στα 4092/253 έκανα download και upload κανονικά fullspeed από τη γραμμή μου.
    Εκείνο το διάστημα, χωρίς να μπορώ να το συνδέσω απόλυτα με την βλάβη που ανέφερα προηγουμένως, άρχισαν κάτι περίεργα να συμβαίνουν στην γραμμή μου. Γύρω στις 21:00 σταματούσε να συγχρονίζει στα 4092 και πήγαινε στα 3200+ έως 3700+. Έκανα reboot το router (Linksys WAG354G) πάλι τα ίδια. Έβαζα το εφεδρικό router Siemens CL-110 πάλι οι ίδιες ταχύτητες συγχρονισμού. Άλλαζα φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή (1 μόνο έχω και δεν έχω συναγερμό στη γραμμή) και πάλι οι ίδιες χαμηλότερες ταχύτητες. Το πρωί συνδεόμουνα πάλι, ύστερα από επανεκκίνηση του router και συγχρόνιζα κανονικά στα 4092/253.
    Τελευταία (τις τελευταίες 3 μέρες) συγχρονίζει και την ημέρα χαμηλότερα από 4092, για παράδειγμα 3700, 3800, 3500 και το βράδυ μετά τις 21:00 πέφτει γύρω στα 3000. Να σημειωθεί ότι όλα τα νούμερα μου παραμένουν τα ίδια σε όλη τη διάρκεια της ημέρας ( Downstream Margin: 6 db, Upstream Margin: 28 db, Upstream Line Attenuation: 26), εκτός από το Downstream Line Attenuation που είναι 49 την ημέρα και μετά τις 21:00 γίνεται 47 Αυτό όμως θα έπρεπε να δίνει καλύτερη σύνδεση και όχι χειρότερη, έτσι δεν είναι ;
    Είχα επικοινωνία με 3 τεχνικούς από την ΤΥ της Forthnet:

    1ος: Το συμπέρασμα που έβγαλε ήταν ότι κάτι κάνει παράσιτα στην γραμμή μου, κάποια φωτεινή ταμπέλα, ο δημοτικός φωτισμός. Ήταν τότε που την ημέρα συγχρόνιζα κανονικά και είπαμε να μην το δηλώσουμε βλάβη γιατί ήταν μάλλον δύσκολο από τον ΟΤΕ να βρει τι κάνει παράσιτα.

    2ος: (χθες το μεσημέρι). Κάναμε αλλαγές καλωδίων, φίλτρων κλπ. Συμπέρασμα: Δεν φταίνε αυτά και η γνώμη του ήταν να μην το δηλώσουμε σαν βλάβη αφού μπορεί ο ΟΤΕ να τα κάνει μαντάρα και μετά να έχω αποσυνδέσεις αφού η γραμμή μου είναι χάλια. Μου φάνηκαν λογικά και με δική μου τελική απόφαση δεν το δηλώσαμε βλάβη.

    3ος: (πριν από λίγο). Δεν άντεξα άλλο αφού είδα και ταχύτητα συγχρονισμού 2800 και ζήτησα να δηλωθεί ως βλάβη, όπως και έγινε. Ευχηθήκαμε και οι δύο (τεχνικός και εγώ) να μην τα κάνει μαντάρα ο ΟΤΕ στην προσπάθεια να το διορθώσει. Επίσης εγώ συμπλήρωσα να μην κλείσει την βλάβη ο ΟΤΕ χωρίς να κάνει τίποτα.

    Παρακάτω σας παραθέτω τα στατιστικά της σύνδεσής μου. Όποιος καθίσει και το διαβάσει το μακροσκελές αυτό κείμενο, τον ευχαριστώ, αλλά ήθελα να το δώσω με κάθε λεπτομέρεια. Κάθε βοήθεια και πιθανή εξήγηση ευπρόσδεκτη.

    DSL Status: Up
    DSL Modulation Mode: ADSL2+
    DSL Path Mode: FAST
    Downstream Rate: 3114 Kbps
    Upstream Rate: 253 Kbps
    Downstream Margin: 6 db
    Upstream Margin: 28 db
    Downstream Line Attenuation: 47
    Upstream Line Attenuation: 26
    Downstream Transmit Power: 0
    Upstream Transmit Power: 0


    PVC Connection

    Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
    Multiplexing: LLC
    QoS: UBR
    PCR Rate: 0
    SCR Rate: 0
    Autodetect: Disable
    VPI: 8
    VCI: 35
    Enable: Yes
    PVC Status: Applied – OK

  2. #2
    Εγγραφή
    10-05-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκίμασε να το λειτουργήσεις σε adsl1 ή adsl2 όχι adsl2+

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από T.Tyhoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να το λειτουργήσεις σε adsl1 ή adsl2 όχι adsl2+
    Δοκιμασμένα. Όπως επίσης και σε pppoA και pppoE. Το ίδιο πάντα.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-05-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το modem το έχεις συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από T.Tyhoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το modem το έχεις συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου;
    Ναι. Για την ακρίβεια μια και μοναδική πρίζα τηλεφώνου έχω στο σπίτι. Έχω δοκιμάσει και μόνο το router συνδεμένο χωρίς το τηλέφωνο.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-05-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μήπως η πρίζα σου γράφει οτε;
    Αν μπορείς άνοιξε την πρίζα σου, αποσύνδεσε τα καλωδιάκια και επνασυνδεσε τα

  7. #7
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από T.Tyhoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η πρίζα σου γράφει οτε;
    Αν μπορείς άνοιξε την πρίζα σου, αποσύνδεσε τα καλωδιάκια και επνασυνδεσε τα
    Μακάρι να μπορούσα να το κάνω αυτό, αλλά η μπρίζα είναι σοφατισμένη και βαλμένη μέσα στον τοίχο. Μάλλον βλακεία του ηλεκτρολόγου, την οποία συνέχισε και ο σοφατζής ή ο μπογιατζής, ποιος ξέρει....Πάντως την χώσαν μέσα στον τοίχο και πρέπει να σκάψω γύρω γύρω !

    ........Auto merged post: chemboy πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Θα την κάνω όμως την πατέντα. Θα πάω αύριο και θα πάρω τηλεφωνική γραμμή κατευθείαν από το κουτάκι του ΟΤΕ που βρίσκεται από την έξω μεριά του σπιτιού μου. Αν και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chemboy : 07-07-08 στις 01:50. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    10-05-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χμμ, μάλλον τότε θα πρέπει να περιμένεις τον οτε για την αποκατάσταση της βλάβης.
    Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο έστω και προσωρινά για να βελτιωθεί η κατάσταση, μέχρι να βάλει το χέρι του ο οτε.


    Θα την κάνω όμως την πατέντα. Θα πάω αύριο και θα πάρω τηλεφωνική γραμμή κατευθείαν από το κουτάκι του ΟΤΕ που βρίσκεται από την έξω μεριά του σπιτιού μου. Αν και δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.
    Edit: [ Δοκίμασε για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι από σένα ]

  9. #9
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα το φτιάξει ή θα το κλείσει χωρίς να το κοιτάξει ή θα το κάνει χειρότερο. Σε έναν εδώ στην περιοχή μου που είχε χειρότερα στατιστικά από τα δικά μου και είχε αποσυνδέσεις με 4 mbps connx τον υποβάθμισε στα 2 και εξακολουθεί να τον χρεώνει για 4. Αυτές είναι οι λύσεις του ΟΤΕ ! Άμα είσαι και από άλλο πάροχο ποιος βγάζει άκρη ! Δεν θα το έψαχνα καθόλου γιατί ξέρω ότι δεν έχω καλή γραμμή αν για 3 μήνες σχεδόν δεν δούλευε άψογα ! Στους τεχνικούς της Forthnet που αναρωτιόντουσαν αν τότε είχα αποσυνδέσεις τους είπα ότι είχα πολλές φορές την ίδια IP για 4-5 μέρες και παραξενεύτηκαν.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-05-2008
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κατ'εμέ θα το κλείσει χωρίς να το κοιτάξει ή θα το κάνει χειρότερο

    Έχω γίνει απαισιοδοξο ατομο

  11. #11
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chemboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα το φτιάξει ή θα το κλείσει χωρίς να το κοιτάξει ή θα το κάνει χειρότερο. Σε έναν εδώ στην περιοχή μου που είχε χειρότερα στατιστικά από τα δικά μου και είχε αποσυνδέσεις με 4 mbps connx τον υποβάθμισε στα 2 και εξακολουθεί να τον χρεώνει για 4. Αυτές είναι οι λύσεις του ΟΤΕ ! Άμα είσαι και από άλλο πάροχο ποιος βγάζει άκρη ! Δεν θα το έψαχνα καθόλου γιατί ξέρω ότι δεν έχω καλή γραμμή αν για 3 μήνες σχεδόν δεν δούλευε άψογα ! Στους τεχνικούς της Forthnet που αναρωτιόντουσαν αν τότε είχα αποσυνδέσεις τους είπα ότι είχα πολλές φορές την ίδια IP για 4-5 μέρες και παραξενεύτηκαν.
    Έχεις το siemens cl-110?

  12. #12
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις το siemens cl-110?
    Έχω το Linksys WAG354G και το Siemens CL-110. Στα ίδια συγχρονίζουν και τα δύο όπως προείπα.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chemboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να μπορούσα να το κάνω αυτό, αλλά η μπρίζα είναι σοφατισμένη και βαλμένη μέσα στον τοίχο. Μάλλον βλακεία του ηλεκτρολόγου, την οποία συνέχισε και ο σοφατζής ή ο μπογιατζής, ποιος ξέρει....Πάντως την χώσαν μέσα στον τοίχο και πρέπει να σκάψω γύρω γύρω !
    Σκάψε. Γενικότερη τσαπατσουλιά δείχνει αυτό που περιγράφεις. Πιστεύω ότι αν τακτοποιήσεις τα του εσωτερικού δικτύου σου, θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκάψε. Γενικότερη τσαπατσουλιά δείχνει αυτό που περιγράφεις. Πιστεύω ότι αν τακτοποιήσεις τα του εσωτερικού δικτύου σου, θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση.
    Τσαπατσουλιά δες λες τίποτα φίλε μου ! Να φανταστείς όταν κάναμε το σπίτι πριν καμία 15αριά χρόνια αν και μικρός έλεγα ότι θέλω μπρίζες τηλεφώνου και τηλεόρασης σε κάθε δωμάτιο. Ο ιλίθιος ο ηλεκτρολόγος έβαλε μόνο μία. Δυστυχώς η μπρίζα αυτή είναι σοφατισμένη και βαμένη (ίσα που διακρίνεται) και είναι και διπολική (νομίζω έτσι λέγεται όταν συνδέεται η μπρίζα με δύο βύσματα που μοιάζει με τις μπρίζες του ρεύματος). Ευτυχώς από την άλλη είναι η μόνη μπρίζα στο σπίτι που είναι έτσι κακοβαλμένη, όλες οι άλλες (του ρεύματος) είναι μια χαρά. Σε αυτή την καταραμένη έτυχε να είναι το πρόβλημα ! Γυρίζω από το διπολικό σε κλασσικό καλώδιο τηλεφώνου με τα κλιπάκια μέσω ενός αντάπτορα. Λέτε να είναι εκεί το πρόβλημα ; Δεν έχω άλλο να δοκιμάσω ! Σήμερα άνοιξα το κουτάκι έξω από το σπίτι μου και έκανα ξανά τις συνδέσεις. Δεν βελτιώθηκε κάτι. Από το πρωί ήμουν συγχρονισμένος στα 3800 περίπου και μετά τις 21:30 είμαι στα 2951. Τι στο καλό γίνεται μετά τις 21:00 και συμβαίνει αυτό ; Να τα τωρινά στατιστικά μου. Τώρα είμαι με pppoA:

    DSL Status: Up
    DSL Modulation Mode: ADSL2+
    DSL Path Mode: INTERLEAVED
    Downstream Rate: 2951 Kbps
    Upstream Rate: 253 Kbps
    Downstream Margin: 6 db
    Upstream Margin: 28 db
    Downstream Line Attenuation: 47
    Upstream Line Attenuation: 26
    Downstream Transmit Power: 0
    Upstream Transmit Power: 0


    PVC Connection

    Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
    Multiplexing: VC
    QoS: UBR
    PCR Rate: 0
    SCR Rate: 0
    Autodetect: Disable
    VPI: 8
    VCI: 35
    Enable: Yes
    PVC Status: Applied

    ........Auto merged post: chemboy πρόσθεσε 57 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Νεώτερα:
    Στην φάση που είναι τώρα η γραμμή μου όταν πριν την τηλεφωνική συσκευή βάζω crypto ή leacom φίλτρο και τα δύο routers δεν συγχρονίζουν καν. Όταν βάζω Atech φίλτρα ή δεν συνδέω καθόλου την τηλεφωνική συσκευή τότε μόνο συγχρονίζουν τα routers σε χαμηλή βεβαίως ταχύτητα. Τώρα είμαι κοντά στα 3000. Και κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως, αργεί να συγχρονίσει αρκετά. Κάνει θα έλεγα τον διπλάσιο χρόνο από πριν όταν δεν είχα πρόβλημα. Η αργοπορία αυτή παρατηρείται και στα 2 μου router.

    Μήπως ξέρει κανείς να διαβάσει τα διαγράμματα από το DMT tool ; Το έτρεξα και αυτό το οποίο παίζει μόνο με το Siemens και δεν ξέρω να διαβάσω τα διαγράμματα που κάνει. Λέτε να έχουν χαθεί κάποιες συχνότητες (δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακεία) ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chemboy : 08-07-08 στις 01:41. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Αυτό ήθελα να σου πω πριν. Δώσε μας διαγράμματα από το DMT.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-08, 19:19
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 22:31
  3. Τι ταχύτητα ειναι αυτή???
    Από johnli στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-07, 14:44
  4. Eiναι νορμαλ αυτη η ταχυτητα?
    Από clyde στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-07, 15:42
  5. Αυτή που τραγουδά στην διαφήμηση του Cutty Sark την ξέρετε;
    Από Crystal-Flavor στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-02, 20:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας