Σελ. 1 από 54 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 804
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Zyxel
    Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος πριν σκάσω αν έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα.

    Έχω Forthnet 384/128 over PSTN και το WAG354G συνδεδεμένο με ένα υπολογιστή μέσω Ethernet και έχω κάνει και upgrade στο firmware στο 1.01.05.

    Ενω σε browsing kai download όλα καλά αν προσπαθήσω να παίξω πχ. Counter Strike online ή να χρησιμοποιήσω VoIP εφαρμογή το router κάνει disconnect από το internet!

    Γνωρίζω πως υπάρχει πρόβλημα γενικώς με online games και VoIP αλλά ξέρω για πολύ μεγάλα lags και όχι disconnects που κάνει εμένα.

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Έχω και εγώ με το ίδιο router και το ίδιο πρόβλημα. Ενώ μένει συνεχώς αναμμένο το ledάκι DSL (που δείχνει σταθερή συνδεση με τον ΟΤΕ), κάθε τόσο το ledάκι INTERNET (που δείχνει σύνσεση με τον ISP, σ' εμένα HOL 384/128) σβήνει για μερικά δευτερόλεπτα και ξανανάβει πάλι μόνο του.
    Σ' εμένα επίσης συμβαίνει και στα downloads με getright και στο surfing, και σε downloads με azureus- προσεξέ το και εσύ καλύτερα γιατί αν δεν βλέπεις το ledάκι δεν γίνεται πάντα αντιληπτό. Είσαι PSTN ή ISDN σύνδεση?
    Έχω το προηγούμεno firmware xxx03.
    Κάθε βοηθεια δεκτή και εκτιμητέα.
    Κώστας.

    Υ.Γ. Από ότι είδα κάνοντας ένα πρόχειρο search στο forum όλοι έχουν το ίδια προβλήματα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aithir : 03-12-05 στις 13:34.

  3. #3
    Το avatar του μέλους geitonas
    geitonas Guest
    Γεια σας
    Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα οπώς aithir. Εγώ ειμαι με την ΟΤΕ ΝΕΤ. Μίλησα με τη τεχνική υποστήριξη LINKSYS, και μου ειπαν να κανώ μια αναβάθμιση του firmware. Το έκανα και μου αλλαξε το web interface στα γερμανικα, αλλα δεν βλέπω βελτίωση καθολου. Το firmware τώρα είναι 1.01.05. Έχω και πρόγραμμα ΝΟ-ΙΡ που γραφει συνέχεια το ΙΡ και βλέπω οτι κάθε μερα στην ιδια ωρα μου κανει διακοπή. Αριχεζει στο μεσημέρη και σταματαει στης 6-7 το βράδι. Για 6 ή 7 ωρες κανει αποσυνδεση καθε μια ωρα και μερικες φορες κανει κάθε 10 λεπτα. Εσεις εχετε τετοιο πρόβλημα ή και κάτι αλλο;
    Σιγουρα δεν σας εκανα βοηθεια αλλα ειπα τι προβλημα έχω εγώ.
    Σας χαιρετω Γειτονας

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Μου έστειλαν με mail την αγγλική 1.01.05, αλλά μάλλον έσβησα το mail. Αν το ξαναβρω θα κοιτάξω να την ανεβάσω κάπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος t300 : 03-12-05 στις 16:54.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αυτό το προβλημα της αποσύνδεσης υπάρχει όντως. Αν γίνεται μόνο κάποιες ώρες της ημέρας δεν το έχω προσέξει. Θα το δώ.
    Η αναβάθμιση του firmware σε 1.01.05 λύνει το πρόβλημα σε over ISDN μηχανάκια?
    Αν έχεις κάποιος το link για το Αγγλικό 1.01.05 ας μας το δώσει, ή αν κάποιος έχει κάποια άλλη λύση. Στο Live Chat της Linksys μου είπαν ότι το πρόβλημα οφείλεται στο firewall των XP, το οποίο πρέπει να είναι κλειστό. Δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω στην δουλειά. Ας το δοκιμάσει κάποιος και ας πεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Και με firewall disabled τα ίδια (σε μικρότερο βαθμό με την 1.01.05). Μάλλον δικαιολογίες λένε.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-08-2005
    Περιοχή
    Δημοκρατικό Ηράκλειο
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    Linksys wag354g
    SNR / Attn
    29(dB) / 19(dB)
    Στο Live Chat της Linksys μου είπαν ότι το πρόβλημα οφείλεται στο firewall των XP, το οποίο πρέπει να είναι κλειστό.
    Δοκιμασα με xp το linksys, και το μονο προβλημα που δεν εφτιαξε καθολου ηταν με τα disconnect. Τωρα ειμαι με linux, μου το'κανε ηδη μια φορα και αλλαξα καποιες ρυθμισεις να δω τι γινεται (2η μερα δοκιμων, 1η σε linux). Αμα στο κανει σε xp και linux, τι συμπερασμα βγαζεις; Εγω οτι μας εχουν για λαμακες.
    "Στον ΟΤΕ κυριαρχεί δημοσιοϋπαλληλική αδράνεια, διαφθορά, έλλειψη κινήτρου για παραγωγικότητα, μοιρολατρεία, αδιαφορία και προώθηση με πολιτικά κριτήρια." Π.Βουρλούμης, 22/08/2004.

  8. #8
    Το avatar του μέλους geitonas
    geitonas Guest
    Εμενα παντα το firewall тoυ XP ειναι κλειστο. Kαι παλι το ιδιο κανει disconnect. Παρατηρησα οτι με το νεο firmware μεσα στο web interface υπαρχουν bugs. t300 φιλε, απο που πηρες αγγλικο firmware, μιλησες με τη τεχνικη υποστηριξη LINKSYS στο live chat, ή καπου αλλο το πηρες. Εγω δοκημασα να βαλω το αλλο MTU και τιποτα. στο live chat μου εχουν πει να βαλω MTU 1482 ή 1472 το δοκημασα και τιποτα. Ειδα στο σαγεμ οτι MTU του ειναι 1460 και αυτο δοκιμασα, παλι τιποτα. t300 ειδες κατι βελτηωση μετα απο το αγγλικο firmware 1.01.05.

  9. #9
    Θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι το συγκεκριμένο router δημιουργεί προβλήμα με disconnect και σε Mac under MacOSX 10.4. Άρα αυτά που λένε πέρι windows firewall προφανώς και είναι π@π@ριες. Δεν μπορεί και σε 3 πλατφόρμες να δημιουργεί το ίδιο πρόβλημα και να φταίνε τα εκάστοτε λειτουργικά.
    Έχω την εντύπωση πως εάν δεν ήταν σε γνώση τους το συγκεκριμένο πρόβλημα πολλοί από εμάς δεν θα το είχα αποκτήσει με την μορφή δώρου (βλέπε OnDSL Kit).
    Είδωμεν και ελπίζουμε σε ένα αξιοπρεπές firmware.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, βγαίνει το συμπέρασμα ότι προφανώς πρόκειται για ένα προβληματικό-ελλατωματικό προιόν. Δεν μπορεί όμως κάποια λύση θα υπάρχει, το να περιμένουμε από την εταιρεία να βγάλει ένα διορθωμένο firmware, δεν είναι λύση γιατί μπορεί να μην το βγάλει και ποτέ.
    Έχω ακούσει ότι για κάποια linksys υπάρχουν στο internet ανεξάρτητα firmware, λέτε να υπάρχει και για αυτό?

  11. #11
    Εγγραφή
    28-08-2005
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΣΠΑΡΤΗ
    Παιδιά καλησπέρα έχω και εγώ το συγκεκριμένο μηχάνημα και του έριξα μέσα την 1.05 έκδοση (είχε από παραλαβή την 1.03). Μπορώ να πω ότι τουλάχιστον σε μένα παίζει άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα διορθώθηκαν κάποια προβλήματα σύνδεσης που είχα με την προηγούμενη έκδοση. Η έκδοση είναι η 1.05 για PSTN και την κατέβασα από το FTP site της Intersys. Η γνώμη μου είναι να ξανακάνετε Firmware Upgrade μήπως και κάτι δεν πήγε καλά αρχικά και δεν έχει κάτσει καλά στο μηχάνημα. Μου έχει συμβεί με αρκετές συσκευές που κάνουν Upgrade στο Firmware's τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Zyxel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jstath
    Η γνώμη μου είναι να ξανακάνετε Firmware Upgrade μήπως και κάτι δεν πήγε καλά αρχικά και δεν έχει κάτσει καλά στο μηχάνημα.
    Εγώ πάντως έχω κάνει δύο φορές εγκατάσταση το εν λόγω firmware και το ίδιο πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται.

    Δηλαδη εσύ μπορείς και παίζεις οnline ή κάνεις χρήση VoIP χωρίς πρόβλημα;;;

  13. #13
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    kostpan εσυ μαλλον υπάγεσαι σε άλλη κατηγορία προβλήματος.

    Ριξε μια ματια εδω

    Ισως το πιτταρισμένο DSLAM σου ειναι το πραγματικό αιτιο του προβλήματος. Και οι υπόλοιπο χρήστες στο παραπάνω thread έχουν πρόβλημα σε Voip και Counterstrike.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Zyxel
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003
    kostpan εσυ μαλλον υπάγεσαι σε άλλη κατηγορία προβλήματος.

    Ριξε μια ματια εδω

    Ισως το πιτταρισμένο DSLAM σου ειναι το πραγματικό αιτιο του προβλήματος. Και οι υπόλοιπο χρήστες στο παραπάνω thread έχουν πρόβλημα σε Voip και Counterstrike.
    Όχι παιδιά μην το μπερδεύουμε το πράμα... Αλλο το μεγάλο lag που παρατηρείται το τελευταίο διάστημα και άλλο τα disconnects από το internet που έχουμε εμείς...

    Και εξάλου από ότι αρχίζω να καταλαβαίνω το πρόβλημα μας δεν έχει να κάνει με online gaming ή VoIP αλλά ίσως σε <<βαριά>> χρήση γενικότερα...

  15. #15
    Εγγραφή
    08-08-2005
    Περιοχή
    Δημοκρατικό Ηράκλειο
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    Linksys wag354g
    SNR / Attn
    29(dB) / 19(dB)
    Κι εγώ την 1.01.05 έχω σε pstn (αναβαθμισμένη από την 1.01.03). Jstath πόση ώρα μπορείς να κρατήσεις την ίδια ip χωρις reconnect; Tώρα είμαι 9+ ώρες σερί, θέλω να πιστεύω οτι θα ξεπεράσω τις 3 μέρες. Με το crypto F200 (που το έχει θάψει το μισό adslgr) στην ίδια γραμμή, έπιανα 5 μέρες άνετα.
    Αν φτιάξει με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα, θα τις ποστάρω.
    "Στον ΟΤΕ κυριαρχεί δημοσιοϋπαλληλική αδράνεια, διαφθορά, έλλειψη κινήτρου για παραγωγικότητα, μοιρολατρεία, αδιαφορία και προώθηση με πολιτικά κριτήρια." Π.Βουρλούμης, 22/08/2004.

Σελ. 1 από 54 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας