Σελ. 27 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 1461
  1. #391
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα images μπάινουν και σε "κανονικά" pc;
    Οχι, τα κανονικά pc εχουν επεξεργαστές x86, καμμια σχέση με arm που εχει εντελώς διαφορετική γλώσσα μηχανής.
    Ο πηγαίος κώδικας που μπορεί να είναι ίδιος, μεταφράζεται από τον κατάλληλο compiler για κάθε επεξεργαστή, σε γλώσσα μηχανής του συγκεκριμένου επεξεργαστή.

  2. #392
    Εγγραφή
    23-09-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΠΑΓΝΗ
    Router
    Linksys WAG200g
    Όσο αναφορά το MINI2440, το έχω γύρω στους 3 νομίζω μήνες και είναι εκπληκτικό σαν board. Παρόλα αυτά, εφόσον το παρείγγειλα απο το ebay μου ήρθε με κινέζικο manual (της πλακέτας όχι του controller S3C2440) και οθόνη σε κακή κατασταση. Προχτές ανέβηκε μια μεταφρασμένη εκδοση με οδηγίες για το πως κατεβάζεις το zImage κ' το filesystem του μέσω του preloaded bootloader που έχει στην nor flash. Όλα τα images και τα datasheets για τους περιφερειακούς controllers υπαρχουν στο cd. Μερικά από αυτα μαζί με την αγγλική έκδοση για τισ οδηγίες υπάρχουν στην σελίδα http://www.friendlyarm.de.

  3. #393
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Μια νέα εταιρεία με ωραία και φτηνά προιόντα.
    http://www.glomationinc.com/product_compare.html

    Το τελευταίο http://www.glomationinc.com/product_9G20.html αναμένεεται κάτω από τα 100 $.


    Δυστυχώς δεν έχει web shop, και μάλλον απευθύνεται σε πελάτες χονδρικής.
    Μάθε τις ειδήσεις για την τεχνολογία πρώτος καθε μέρα.

  4. #394
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ebay υπάρχει η εκδοση με 3.5 οθόνη, με 85$+20$ ταχυδρομικά, μεσω ταχυδρομείου απο Hong Kong..... ψηνομαι....

    ...EDIT...
    Ψηθηκα... ( θα ακολουθήσει review... φυσικα...)
    Τελικά ήρθε το boardάκι; Αν ναι, με τελωνείο τι έγινε;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #395
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ήρθε το boardάκι; Αν ναι, με τελωνείο τι έγινε;
    Ακομα είναι καθ' οδόν από Κινα... όπως φαίνεται από το tracking του ems. Περιμένω μεσα στην εβδομάδα να έχω νέα.
    Το Γερμανικό μαγαζί έχει πάλι τα boards σε στοκ οπότε από εκει είναι εύκολη η προμήθεια τους.
    Αναμένουμε....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από viron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια νέα εταιρεία με ωραία και φτηνά προιόντα.
    Δυστυχώς δεν έχει web shop, και μάλλον απευθύνεται σε πελάτες χονδρικής.
    H glomation απευθύνεται σε ΟΕΜ, για μικρές ποσότητες (1-10) είναι μάλλον ακριβη... και από ΗΠΑ....
    Για κάτι σε AT91SAM το board mmnet1001/2 της propox από Πολωνία είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

  6. #396
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    slammer και viron απλώς ενα μεγάλο ευχαριστώ!!!
    Φαίνεται οτι είστε βαθύτατοι γνώστες του αντικειμένου και αρκετά ψαγμένοι.
    Σας θαυμάζω και τους 2 και ελπίζω όταν μεγαλώσω να έχω το μισό πάθος σας
    Εξαιρετικά ενδιαφέρον, καλοδουλεμένο και πολύ στενού ορίζοντα ενδιαφέροντος το
    θέμα αυτό, αλλά παρ'ολ'αυτά μια χαρά δουλειά

    Τώρα στο ζητούμενο, εδώ και πάρα πολύ καιρό μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να
    φτιάξω ένα embedded για χρήση NAS καθώς τα έτοιμα είναι αδικαιολόγητα ακριβά
    και στις περισσότερες τω περιπτώσεων ή κάτι θα τους λείπει ή θα είναι "αργά".
    Ποια λύση θα μου προτείνατε για ένα μικρό, αξιόπιστο project, που θα μπορεί να
    δεχθεί παραπάνω απο έναν σκληρούς (αν γίνεται τουλάχιστον ένας IDE/SATA και οι άλλοι USB)
    και να μην γονατίζει υπο το φόρτο της μεταφοράς δεδομένων μέσω δικτύου απο και πρός το σκληρό;

    Μου έχει κάτσει πολύ στο μάτι η beagleboard αλλά μου τη δίνει που έχει μονο μια USB,
    ούτε κάν ethernet και πρέπει τα πάντα να πέσουν πάνω της με hub...
    Αντίθετα μου αρέσει πάρα πολύ η λύση αυτή και περιμένω quote για την τιμή...


    Κάτι ακόμα, τί παίζει με τις μικρές LCD οθόνες αφής απο συνδεσμολογία, απο
    τιμές και διαθεσιμότητα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ax0R7aG0z : 22-06-09 στις 00:03.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  7. #397
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Ax0R7aG0z, μη νομίζεις ότι είναι μονο πάθος (τουλάχιστον για μένα), πρακτικά από αυτά τα "μαραφέτια" (είτε με microcontrollers, είτε με linux) βγάζω τα πρός το ζην τα τελευταία τουλάχιστον 15 χρόνια. Βέβαια το να συνδυάζεις το χόμπι σου και την δουλειά σου είναι πολύ καλό και πραγματικά το εύχομαι σε όλους.
    Στο θέμα μας τωρα....
    Αν απλά θέλεις να κάνεις ενα NAS ισχυρό, χωρίς περιορισμούς και με το μικρότερο δυνατό κόστος θα σου πρότεινα τον εύκολο δρόμο μιας Atom based motherboard. Με περίπου 70 ευρώ θα βρείς αρκετή ισχύ και πλήθος περιφερειακών που δεν υπάρχουν σε κλασσικά embedded, βλεπεις η μαζική παραγωγή αυτού του τυπου των boards κρατά τις τιμές χαμηλά. Επίσης και τα ALIX δεν είναι καθόλου κακή επιλογή όμως θα πρέπει να περιοριστείς μονο σε USB σκληρούς καθως δεν υπάρχουν IDE και SATA (μονο το alix1d έχει IDE)
    Δεν νομίζω ότι όλα αυτα τα boards που κατα καιρούς έχουμε δεί να προσφέρονται για NAS. Τα φθηνά έχουν περιορισμένη ισχύ, σκέψου ότι οι CPU των 100-200 ΜΗz με δυσκολία καταφέρνουν να "μπουκώσουν" τα 100 Mbit. Εδω το NSLU που είναι από τα πιο γρήγορα σε ARM (XSCALE) με δυσκολία φτάνει τα 5 ΜΒ/sec όταν μεταφέρει ενα αρχείο απο τον USB-σκληρό στο δίκτυο. Σαφως υπάρχουν και καλύτερα boards, όμως το τίμημα είναι υψηλό.
    Βεβαια αν ο στόχος σου είναι, με την ευκαιρία του NAS να βουτήξεις στα νερά των embedded τοτε αλλάζει το πράγμα. Σε αυτήν την περίπτωση διάλεξε ενα board αναλόγως των ενδιαφερόντων σου και ξεκίνα.
    Οι οθόνες γενικώς και ειδικά με touch panel είναι μια πονεμένη ιστορία. Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες:

    1. VGA
    Η κλασσική οθόνη VGA με Touch Panel που συνήθως έχει USB Interface. Το κόστος τους είναι αρκετά υψηλό, υπολόγιζε περίπου 200-250 ευρώ για μια 7'' ή 8''. Υπάρχουν και ακόμα μεγαλύτερες όπως 17'' ή 19''.
    Εκτός της υψηλής τιμής τους απαιτούν συστημα με έξοδο VGA πράγμα που σου περιορίζει τις επιλογές.

    2. USB Monitor - Displaylink
    Είναι μια νέα τεχνολογία που συνδυάζει monitor+vga adaptor σε μια μοναδική συσκευή. H samsung κυκλοφόρησε ενα monitor-photoframe με αυτή την τεχνολογία καθώς και η mimo κατι ανάλογο με touch screen. Η λυση αυτή είναι λίγο φθηνώτερη από αυτή της VGA και το καλό της είναι ότι απαιτεί μονο μια USB από το σύστημα, πράγμα αρκετά κοινό πια. Η τεχνολογία Displaylink υποστηρίζεται έστω και νηπιακά από το Linux.

    3. Αμεση συνδεση LCD
    Σε αυτήν την περίπτωση το LCD Panel συνδέεται με κάποιο βυσμα (δεν υπάρχει τυποποίηση) πάνω στο σύστημα λειτουργώντας με πρωτογενή σήματα (σηματα χρονισμου, RGB κλπ). Πρακτικά αυτήν την περίπτωση την χρησιμοποιείς όταν αγοράζεις κάποιο board που πάει πακέτο με το panel όπως τα boards της FriendlyArm. Συνήθως τετοιου είδους αναπτυξιακά είναι αρκετά ακριβά (εκτός από αυτά που έγραψα παραπάνω).


    ΥΓ: Μια και μιλάμε για NAS και embedded, εχω ενα NSLU στο οποίο έχω φορτώσει debian και το χρησιμοποιώ ως NAS, web server, svn server, ftp server, apt-cacher, katevastiri, backup server, κα... To μηχανάκι έχει αποδειχτεί σκυλί αφου δουλεύει 24/7 για τουλάχιστον 8 μήνες. Μονο μια φορά το έκανα reboot λόγω update του kernel πρίν κανένα δίμηνο.

    Κώδικας:
    nslu2:~# uname -a
    Linux nslu2.penguin.xom 2.6.26-2-ixp4xx #1 Fri Mar 27 18:39:00 UTC 2009 armv5tel GNU/Linux
    nslu2:~# uptime
     02:41:28 up 67 days, 51 min,  1 user,  load average: 0.05, 0.03, 0.00
    nslu2:~#
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 22-06-09 στις 02:57.

  8. #398
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα κατ αρχήν

    Εντάξει, τι να πείς μετά απο τέτοια απάντηση...

    Αν απλά θέλεις να κάνεις ενα NAS ισχυρό, χωρίς περιορισμούς και με το μικρότερο δυνατό κόστος
    θα σου πρότεινα τον εύκολο δρόμο μιας Atom based motherboard.
    Ναι ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, πλήρες και εύκολο χ86 γαρ, αλλά δε θέλω να
    βάλω άτομ τρέχουσας γενιάς Νχχχ, ήθελα Ζχχχ τον οποίο δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα
    επαρκώς στην αγορά desk-net-op οπότε περιμένω ακόμα για αυτή τη λύση

    Την λύση Alix την έχω σκεφτεί και μάλιστα ενώ στην αρχή είχα ερωτευτεί την ALIX.3D3
    και βρήκα κάπου μια mini pci κάρτα με 2 SATA και 1 IDE θύρες, αφενός έβγαινε ακριβό,
    αφ εταίρου δεν ξέρω αν θα τράβαγε, πιστεύω οτι θα τράβαγε όμως. Μετά είδα και την
    ALIX.1D η οποία είναι οριακά μεγαλύτερη με ίδια spec και έχει κανονική pci οπότε απλώς
    πετάω επάνω μια 4xSATA κάρτα απο το ebay για λίγα ευρώ και είμαι οκ

    Έπιασες και το πνεύμα μου για τη βουτιά στα embedded

    Για τα LCD τώρα, το φοβόμουν κάτι τέτοιο... Καμία ουσιαστική τυποποίηση...
    Οπότε ή παίρνεις το πακέτο ή κάθεσαι μετά με το κολλητήρι...
    Φαντάζομαι οτι κάτι τέτοιο παίζει και με τα πάνελ για λάπτοπ έ; Κάθε κατασκευαστής τα
    δικά του; Γιατι είχα σκεφτεί να πάρω κανένα φθηνό πάνελ, έχει αρκετά το ebay, και να
    του προσαρμόσω ένα touchscreen kit, αλλά το μόνο πρόβλημά μου ήταν η συνδεσμολογία...

    Αλήθεια, σου ήρθε το easy arm;

    Αν μαζέψω ένα κεφάλαιο θα κινηθώ είτε προς κάτι με ατομ ή προς κάτι σαν beagleboard
    για να δοκιμάσω την τύχη μου με μια πλήρη πλατφόρμα ARM. Τον OMAP, τουλάχιστον στα
    χαρτιά, τον έχω ερωτευτεί!!!

    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και τη γνώμη σου!!!

    Καλή συνέχεια στα projects σου!!!
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  9. #399
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Το mini2440 με τo πανελάκι των 3.5'' μολις εφτασε στα χέρια μου, 7 εργάσιμες ημέρες από την πληρωμή με paypal. Τελωνείο δεν πέρασε απλά χρεώθηκα τα 3 ευρώ που βάζουν τα ΕΛΤΑ ως έξοδα παραστάσεως Τελωνείου. Τελικό συνολικό κόστος 82 euro.
    Η συσκευασία είναι πλήρης, περιλαμβάνει το board με το πανελ, ενα πενάκι για το touch, καλωδια USB-Ethernet-Serial (πλεονασμός...), ενα ARM JTAG για παράλληλη!! (αυτό κι αν είναι πλεονασμός), ενα τροφοδοτικό 5V/2A τύπου pack αλλα για κινέζικη μπριζα και ενα CD με διάφορα images linux+Windows CE.
    Μολις βρω χρόνο θα το βαλω μπροστά και θα ξεκινήσει το παιχνίδι... θα ενημερωθείτε σίγουρα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα LCD τώρα, το φοβόμουν κάτι τέτοιο... Καμία ουσιαστική τυποποίηση...
    Οπότε ή παίρνεις το πακέτο ή κάθεσαι μετά με το κολλητήρι...
    Φαντάζομαι οτι κάτι τέτοιο παίζει και με τα πάνελ για λάπτοπ έ; Κάθε κατασκευαστής τα
    δικά του; Γιατι είχα σκεφτεί να πάρω κανένα φθηνό πάνελ, έχει αρκετά το ebay, και να
    του προσαρμόσω ένα touchscreen kit, αλλά το μόνο πρόβλημά μου ήταν η συνδεσμολογία...
    Δυστυχως ούτε με το κολλητήρι να κάτσεις αρκεί. Τα περισσότερα πανελ από laptop είναι ΟΕΜ και δυσκολα θα βρείς ακόμα και την περιγραφή των ακροδεκτών τους. Ακόμα χειρώτερα, ελάχιστα boards διαθέτουν θύρα για συνδεση πάνελ. Για παράδειγμα, από ότι βλέπω στο mini2440 το πάνελ που έχει, δεν μπαίνει κατευθείαν στο board αλλα είναι τοποθετημένο πάνω σε μια άλλη πλακέτα με μερικά υλικά επάνω (ίσως είναι τα κυκλώματα τροφοδοσίας και συγχρονισμού) που από εκεί ξεκινά η καλωδιοταινία που βυσματώνει στη πλακέτα του επεξεργαστή.
    Μια άλλη ενδιάμεση λύση είναι τα λεγόμενα smart panels τα οποία δεν επικοινωνούν με σηματα χρονισμού και χρωμάτων αλλά με ένα υψηλώτερου επιπέδου interface όπως το SPI. Η λογική αυτή είναι πολύ συνηθισμένη σε μικρότερα πάνελς σαν κι αυτά των κινητών τηλεφώνων (αν ψαξεις υπάρχουν δεκάδες projects με microcontrollers, όπως AVR που χρησιμοποιούν οθόνες από κινητά τηλέφωνα). Το καλό είναι ότι κάποιες τέτοιες οθόνες έχουν παρα πολύ καλές τιμές ως εξαρτήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 22-06-09 στις 19:41.

  10. #400
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mini2440 με τo πανελάκι των 3.5'' μολις εφτασε στα χέρια μου, 7 εργάσιμες ημέρες από την πληρωμή με paypal. Τελωνείο δεν πέρασε απλά χρεώθηκα τα 3 ευρώ που βάζουν τα ΕΛΤΑ ως έξοδα παραστάσεως Τελωνείου. Τελικό συνολικό κόστος 82 euro.
    Τέλεια τιμή! Αλλά πως και δεν πέρασε από τελωνείο;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #401
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεγειά το μηχανάκι!!!! Φωτογραφίες γρήγορα!!!
    Το image των Windows CE είναι κάτι σαν δοκιμαστικό ή είναι πλήρες; Το πήρα αύριο αν είναι πλήρες
    Όποτε βρείς χρόνο και μπορέσεις κάνε ενα κόπο με το Angstrom distro να δούμε πως τρέχει...

    Καλή η περίπτωση του κινητού, αλλά εκτός αν πας σε κάτι σαν τα μεγάλα νοκια, είναι κάπως μικρή η οθόνη.
    Έχεις ρίξει καμιά ματιά στο Open source λαπτοπ της via μήπως έχει καμιά πληροφορία;
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  12. #402
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Κατα 95% πράγματα που έρχονται μέσω ΕΛΤΑ και κοστίζουν κάτω από ~100$ δεν περνάνε τελωνείο. Ακόμα κι αν περάσουν τοτε ο ΕΛΤΑ κάνει τον εκτελωνισμό και πληρώνετε μονο το ΦΠΑ και τους φόρους. Το ποσό αυτό είναι περίπου 25% της τιμής αγοράς (άντε να πλήρωνα το πολύ 20 ευρώ γι αυτά).
    Αντίθετα όλες οι εταιρίες κούριερ περνάνε τελωνείο τα πάντα και χρεώνουν τρελλές χρεώσεις για αμοιβές εκτελωνιστή, φύλαχτρα και άλλα κερατιάτικα, καθως και νέο κομμιστρο για την παραδοση στον χώρο σας (συνολο κατ' ελαχιστο 150 ευρώ)
    Περισσότερα γι αυτά στο ειδικό θέμα περί εκτελωνισμού.
    Στο DVD που συνοδεύει το board, υπάρχουν images για linux, WindowsCE και ucos. Δεν ξέρω αν το WinCE είναι πλήρες αλλα βλέπω ενα directory SDK και στο manual αναφέρεται ως WindowsCE BSP.
    Επίσης υπάρχουν toolchains, manuals, σχηματικά, linux με sources καθώς και η qtopia.
    To board από default τρεχει linux με qtopia και περιλαμβάνει μια αρκετά πλούσια συλλογή προγραμμάτων όπως webrowsers, media players (ναι παίζει video), παιχνιδάκια και πολλά άλλα καθως και διαφορα προγραμματάκια που ελέγχουν τα leds, τον Α/D, τα πλήκτρα και γενικώς όλα τα περιφερειακά. Σκοπός μου είναι να τρέξω κανονικό debian και προς το παρόν συλλέγω διάφορες πληροφορίες από το internet για bootloaders, kernel, κλπ. Υπάρχει αρκετή πληροφορία αλλα είναι τελείως κατακερματισμένη σε διάφορα sites και χρειάζεται ψαξιμο.

  13. #403
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα 95% πράγματα που έρχονται μέσω ΕΛΤΑ και κοστίζουν κάτω από ~100$ δεν περνάνε τελωνείο. Ακόμα κι αν περάσουν τοτε ο ΕΛΤΑ κάνει τον εκτελωνισμό και πληρώνετε μονο το ΦΠΑ και τους φόρους. Το ποσό αυτό είναι περίπου 25% της τιμής αγοράς (άντε να πλήρωνα το πολύ 20 ευρώ γι αυτά).
    Αντίθετα όλες οι εταιρίες κούριερ περνάνε τελωνείο τα πάντα και χρεώνουν τρελλές χρεώσεις για αμοιβές εκτελωνιστή, φύλαχτρα και άλλα κερατιάτικα, καθως και νέο κομμιστρο για την παραδοση στον χώρο σας (συνολο κατ' ελαχιστο 150 ευρώ)
    Περισσότερα γι αυτά στο ειδικό θέμα περί εκτελωνισμού.
    OK, thanx! Θα παραγγελθεί από ebay λοιπόν με την πρώτη ευκαιρία, αφού είναι φθηνότερα από τους Γερμανούς...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #404
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Ακόμη ένα board με τον TI OMAP3530 από την embest, το devkit8000



    Υπερπλήρες σε περιφερειακά και με τον πανίσχυρο επεξεργαστή.

    Από 149$ μόνο το board , και με 259$ με lcd και όλα τα καλώδια που θα χρειαστείς.

    Eίναι πολύ ενδιαφέρον για dual display εφαρμογές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος viron : 24-06-09 στις 11:50.
    Μάθε τις ειδήσεις για την τεχνολογία πρώτος καθε μέρα.

  15. #405
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλό πακετάκι viron, έστειλα ήδη ένα αίτημα για κόστος+αποστολικά.
    (πώς γίνεται σε κάποιους πωλητές να κοστίζει 5-6 για κάτι απο Κίνα και σε άλλους 50-60?)

    Και κάτι ακόμα, εντός Ευρώπης υπάρχει αυτό το board για να μην πληρώσουμε τα μαλλιοκέφαλα μας στο τελωνείο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ax0R7aG0z : 24-06-09 στις 13:32.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

Σελ. 27 από 98 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση χαμηλού κόστους
    Από Mr_X στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-08, 14:39
  2. Οι Η/Υ χαμηλού κόστους συνιστούν ρίσκο
    Από kubiak στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-06, 18:51
  3. H Dell θα προσφέρει Laptop AMD χαμηλού κόστους
    Από Reef στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 12:34
  4. Προετοιμασία για το 4G χαμηλού κόστους
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-05, 02:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας