Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mobile
    Σύμφωνα με πληροφορίες η ΗΤC θα επικεντρώσει την προσοχή της κατά το 2010 σε κινητά τηλέφωνα με λειτουργικό Android βάζοντας σε δεύτερη μοίρα το λειτουργικό Windows Mobile. Μετά την διαρροή του πλάνου της εταιρείας για το πρώτο μισό του 2010, έγινε γνωστό πως η εταιρεία σχεδιάζει την κυκλοφορία κινητών τηλεφώνων με λειτουργικό Android της Google για το 60% των νέων τηλεφώνων της που θα κυκλοφορήσουν τους επόμενους μήνες.

    Συγκεκριμένα μέσα στο πρώτο μισό του 2010 θα κυκλοφορήσουν οι εξής νέες συσκευές από την HTC:
    1. Στην σειρά Design τα μοντέλα:
      • Legend
      • Salsa
    2. Στην σειρά Social τα μοντέλα:
      • Tide
      • Buzz
    3. Στην σειρά Perfonance τo μοντέλo:
      • Βravo
    4. Στην σειρά Productivity τα μοντέλα:
      • Photon
      • Trophy
      • Tera


    8 νέα λοιπόν μοντέλα χωρίζονται όπως φαίνεται παραπάνω σε τέσσερις σειρές. Από αυτά τα 8 νέα κινητά, τα 5 θα έχουν λειτουργικό Android και πιο συγκεκριμένα τα κινητά των σειρών Design (Legend και Salsa), Social (Tide και Buzz), Performance (Bravo).

    Λειτουργικό Windows Mobile 6.5 θα διαθέτουν όλα τα κινητά της σειράς Productivity: Photon, Trophy και Tera. Έτσι στην γλώσσα των ποσοστών το Android λαμβάνει το 60% των συσκευών της HTC και τα Windows Mobile 6.5 το 40%.

    Σύμφωνα με αναφορές στο τοπικό τύπο, το HTC Bravo (με λειτουργικό Android) θα αποτελέσει την ναυαρχίδα της HTC για το πρώτο μισό του 2010. Θα διατεθεί στην αγορά με επεξεργαστή Snapdragon QDS 8250 1GHz. Στις Η.Π.Α. θα κυκλοφορήσει τον Ιανουάριο του 2010 με το όνομα Passion ενώ το Bravo θα είναι το όνομα με το οποίο θα κάνει την εμφάνιση του μέσω της T-Mobile στην Ευρώπη τον Απρίλιο του 2010.

    H απόφαση αυτή της HTC να στραφεί προς το Android της Google, αν και δεν προκαλεί έκπληξη αφού η εταιρεία είναι μέλος της Open Handset Alliance, ωστόσο αποτελεί σημαντικό ορόσημο.

    Πηγή: Techspot DigiTimes

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Κουβα το Windows Mobile

  3. #3
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    971
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    Netgear DGN3500
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα Windows Mobile ουσιαστικά απευθύνονται σε επαγγελματίες - εκεί τόσο το iPhone όσο και το Android είναι ανύπαρκτα και δε μιλάω για χρήστες e-Mail - λογικό να θέλει η εταιρία να πάρει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στα καταναλωτικά προϊόντα.

    Από θέμα API πάντως, πάλι τα Windows Mobile είναι έτη φωτός μπροστά απ'τον ανταγωνισμό, αλλά υστερούν στο θέμα του user interface πυρήνα (αν και από προσωπική εμπειρία με το HD2 που έχω, είναι μακράν ό,τι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου τόσο σε Windows Mobile συσκευές όσο και σε iPhone).
    Αν τα επερχόμενα Windows Mobile 7 ακολουθήσουν τη λογική του htc Sense, τότε iPhone και Android θα τα βρουν πολύ σκούρα...

    Άρα μόνο κουβάς δεν είναι τα Windows Mobile!
    Best Regards,
    Frontier

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Frontier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Windows Mobile ουσιαστικά απευθύνονται σε επαγγελματίες - εκεί τόσο το iPhone όσο και το Android είναι ανύπαρκτα και δε μιλάω για χρήστες e-Mail - λογικό να θέλει η εταιρία να πάρει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στα καταναλωτικά προϊόντα.

    Από θέμα API πάντως, πάλι τα Windows Mobile είναι έτη φωτός μπροστά απ'τον ανταγωνισμό, αλλά υστερούν στο θέμα του user interface πυρήνα (αν και από προσωπική εμπειρία με το HD2 που έχω, είναι μακράν ό,τι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου τόσο σε Windows Mobile συσκευές όσο και σε iPhone).
    Αν τα επερχόμενα Windows Mobile 7 ακολουθήσουν τη λογική του htc Sense, τότε iPhone και Android θα τα βρουν πολύ σκούρα...

    Άρα μόνο κουβάς δεν είναι τα Windows Mobile!
    Νομιζεις πως νοιαζει τους επαγγελματιες τι API χρησιμοποιουν τα WM;
    Βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος!
    Εγω αυτο που βλεπω ειναι τη ταση των κατασκευαστων να στρεφονται σε ολο και πιο "ανοιχτες και ελευθερες" λυσεις οπως το Symbian και το Android.

    Και ηδη εχει ενα μικρο ποσοστο το WM, παιζει να γινει ακομα μικροτερο οποτε... κουβα

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Ας έρθουν, φτηνά να είναι γιατί 350+ (και πολλά είπα) ειναι υπερβολικά για τέτοιες συσκευές.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  6. #6
    Το avatar του μέλους atheatos
    atheatos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Frontier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Windows Mobile ουσιαστικά απευθύνονται σε επαγγελματίες - εκεί τόσο το iPhone όσο και το Android είναι ανύπαρκτα και δε μιλάω για χρήστες e-Mail - λογικό να θέλει η εταιρία να πάρει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στα καταναλωτικά προϊόντα.

    Από θέμα API πάντως, πάλι τα Windows Mobile είναι έτη φωτός μπροστά απ'τον ανταγωνισμό, αλλά υστερούν στο θέμα του user interface πυρήνα (αν και από προσωπική εμπειρία με το HD2 που έχω, είναι μακράν ό,τι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου τόσο σε Windows Mobile συσκευές όσο και σε iPhone).
    Αν τα επερχόμενα Windows Mobile 7 ακολουθήσουν τη λογική του htc Sense, τότε iPhone και Android θα τα βρουν πολύ σκούρα...

    Άρα μόνο κουβάς δεν είναι τα Windows Mobile!
    Χρειαζονται αντι-virus ή δεν έχουν σχεση με windows?
    Εχουν ενσωματωμενο?
    Γιατι ενώ είναι μακραν καλύτερα και αρχαιότερα τα windows mobile, ολo και πιο πολλοι επαγγελματιες και εταιρίες φτίαχνουν προγράμματα για Android?
    Αν το μερίδιο της αγορας δεν είναι μέτρο συγκρισης τα windows mobile είναι καλυτερα απο Symbian?(ή Maemo)Ισχυει δηλαδη η λογική οτι το χρησιμοποιουν οι περισσότεροι αρα είναι καλύτερο?(Βλέπε windows λειτουργικό H/Y)

  7. #7
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άμα ακολουθήσουν και οι χρήστες, καλά θα είναι...
    Ελπίζω μόνο να πέσουν οι τιμές...

  8. #8
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανάλογα την χρήση.Λογικό είναι να χρειάζονται ατιβιοτικό(εδώ βάζουμε στα s60) γιατί είναι windows mobile.Kαι δέν είναι ο μόνος λόγος όπου οι κατασκευαστές-αγορές,στρέφονται σε άλλα λειτουργικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν antivirus για τα windows mobile?
    Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ...

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    στροφη στη ποιοτητα :P
    VAMOS ARIS

  11. #11
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν antivirus για τα windows mobile?
    Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ...
    ασφαλώς,για παράδειγμα:
    Mobile Antivirus - Mobile Security | F-Secure
    από τα πιο γνωστά.
    και όχι μόνο για Windows mobile.
    δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο,αλλά μπορεί να χρειαστεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roumanos21r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα την χρήση.Λογικό είναι να χρειάζονται ατιβιοτικό(εδώ βάζουμε στα s60) γιατί είναι windows mobile.Kαι δέν είναι ο μόνος λόγος όπου οι κατασκευαστές-αγορές,στρέφονται σε άλλα λειτουργικά.
    Βάση ποιας λογικής είναι λογικό; Της δικής σου;
    Πες μου έναν κατασκευαστή που άλλαξε πλατφόρμα λόγω θεμάτων με ιούς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atheatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαζονται αντι-virus ή δεν έχουν σχεση με windows?
    Εχουν ενσωματωμενο?
    Γιατι ενώ είναι μακραν καλύτερα και αρχαιότερα τα windows mobile, ολo και πιο πολλοι επαγγελματιες και εταιρίες φτίαχνουν προγράμματα για Android?
    Αν το μερίδιο της αγορας δεν είναι μέτρο συγκρισης τα windows mobile είναι καλυτερα απο Symbian?(ή Maemo)Ισχυει δηλαδη η λογική οτι το χρησιμοποιουν οι περισσότεροι αρα είναι καλύτερο?(Βλέπε windows λειτουργικό H/Y)
    Αν είσαι στην κρατική ασφάλεια καλό θα ήταν να βάλεις ένα antivirus σε Windows Mobile. Αν όχι μόνο το Symbian έχει κάποια ανάγκη γιατί εκεί υπάρχει μια καλή "συλλογή" ιών (παλιότερα που άφηνα ανοιχτό το bluetooth σε windows mobile smartphone είχα μαζέψει 10-15 ιούς κινούμενος μόνο στην Αθήνα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζεις πως νοιαζει τους επαγγελματιες τι API χρησιμοποιουν τα WM;
    Βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος!
    Εγω αυτο που βλεπω ειναι τη ταση των κατασκευαστων να στρεφονται σε ολο και πιο "ανοιχτες και ελευθερες" λυσεις οπως το Symbian και το Android.

    Και ηδη εχει ενα μικρο ποσοστο το WM, παιζει να γινει ακομα μικροτερο οποτε... κουβα
    Το android είναι γνωστό ότι πάσχει στο θέμα εφαρμογές (άσε που έχει και εγγενή προβλήματα υποστήριξης τους πχ όριο στο συνολικό μέγεθος που μπορούν να καταλάβουν οι εφαρμογές, μη εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης, κ.α.)
    Αν βλέπεις να στρέφονται σε "ανοιχτές και ελεύθερες" λύσεις μάλλον πρέπει να βάλεις γυαλιά. Μόνο το iPhone (που έχει αναγάγει τα κλειδώματα σε θρησκεία) βλέπει καλά νούμερα επειδή έχει μια στάνη με πρόβατα από πίσω που ευτυχώς στηρίζουν και τις λίγες (ποσοστιαία) καλές εφαρμογές.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάση ποιας λογικής είναι λογικό; Της δικής σου;
    Πες μου έναν κατασκευαστή που άλλαξε πλατφόρμα λόγω θεμάτων με ιούς.
    Μόνος σου απάντησες με το παράδειγμα σου,ανοιχτό bluetooth.
    Σίγουρα δέν είναι η αιτία αλλά σε συνδιασμό με τα κενα ασφαλείας-κάκιστο interface κτλ,όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές στρέφονται αλλού.
    Τα wm πέθαναν.

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roumanos21r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα wm πέθαναν.
    Νωρίς το λες. Η HTC καλά κάνει και ξεφεύγει από την microsoft αλλά το τι θα γίνει τελικά θα εξαρτηθεί από τις επιλογές των αγοραστών. Αν (που μάλλον είναι "θα") τραβήξει το photon και το tera τότε γιατί να κόψουν τα wm;

  15. #15
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Φυσιολογικη η στροφη της htc προς το android. Οταν εχεις ενα φοβερο hardware οπως του Leo αλλα μαστιζεσαι απο ενα εκατομμύριο γελοία bugs καθιστώντας τη συσκευη της υπομονης ειναι φυσικο να γινεται στροφη απομάκρυνσης απο τα wm.
    Εδω ενα blackberry πηρα (και entry level, to 8520) και το βρισκω 100 φορες πιο ευελικτο απο το HD που ειχα πριν με τα τραγικα wm. Ειχα την ευκαιρια να δω και το bb 9700 και ειλικρινα δυσκολευομαι απιστευτα στο να γυρισω παλι στα wm.
    Ελπιζω απλα τα wm7 να μην ειναι ενα απλο facelift αλλα να υπαρχουν επιτελους δραστικες αλλαγες,

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-09, 03:46
  2. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-09, 13:48
  3. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-09, 21:40
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 21:08
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-08, 00:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας