Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να μην τα πολυλογώ τα έχ βρεί στην ίδια τιμή.
    το 5022 έχει Turion ML30 με ΑΤΙ x600 64MB , ενώ το 3024 Senpron 3100+ ATI x700 128 MB.

    Τί θα προτείνατε;
    Το θέλω για πντώς χρήσης (ναι να πάιζει και παιχνίδια γιατί σίγουρα θα με ρωτήσετε) laptop.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να περιμένεις 2 μήνες, ή η αγορά είναι άμεση;
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Άμεση... αύριο η μεθαύριο που λένε.

    Γενικά ο Turion υπερέχει κατα πολύ του Sempron?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    HOL
    καλησπερα . εχω το 5024 wlmi αλλα εχει χαλασει ο δισκος του και δεν δεχεται αλλο δισκο απο αλλο φορητο που εχω.

    ενω απο το bios τον βλεπει κανονικα δεν μπορει να τον χρησιμοποιησει ....

    καμια βοηθεια ειναι ευπροσδευκτη

  5. #5
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aesir
    Μπορείς να περιμένεις 2 μήνες, ή η αγορά είναι άμεση;
    Τι Θα αλλάξει τόσο δραστικά σε 2 μήνες; (πέρα από το κοινότυπο όσο περιμένεις πέφτουν τιμές/βγαίνουν νεότερα μοντέλα)

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    NetFaster (IAD)
    (Φαντάζομαι) ότι θα εννοεί τους νέους Pentium M dual core που ήδη έχουν ψιλοξεκινήσει να βγαίνουνε.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisazen
    Τι Θα αλλάξει τόσο δραστικά σε 2 μήνες; (πέρα από το κοινότυπο όσο περιμένεις πέφτουν τιμές/βγαίνουν νεότερα μοντέλα)
    Οι νέοι dual core Turion64...
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά ποιο απο τα 2 θεωρείτε ισχυρότεο μηχάνημα;

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    και τα 2 ειναι μετρια. Αφενως οι Sempron δεν ειναι mobile chipsets οποτε θα εχεις προβληματα θερμανσης/αυτονομιας αφετερου ο ML30 ειναι αργος... ποιες οι τιμες τους? παιχνιδια δεν θα επαιζει με κανεναν απο τους δυο. Ισως να ειναι λιγο καλυτερα ο sempron, αν δεν κλεινει λογο θερμοτητας

    Ποιο το budget? me 900 euro δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια σε λαπτοπ.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ισως να μαι υπερβολικος, αλλωστε οσες φορες εχω παει με φιλους τους εχω βαλει μεσα 200 ευρω με το προσχημα: καλα ε ειναι σουπερ ευκαιρια.... νταξ τωρα, τοσα λεφτα δινεις... κτλ.

    Βασικο μου μοτο ειναι οτι οσα και να δωσεις για ενα λαπτοπ θα ξεπεραστει σε ενα εξαμηνο, τουλαχιστων δωσε οσα μπορεις για να το φχαριστιθεις για αυτο το εξαμηνο.

    Το οτι τα Ρ4 και τα Sempron ειναι σομπες, ειναι γεγονος και γιατι οχι αλλωστε αφου δεν κατασκευαστηκαν για φορητους. Ακομα πιστευω οτι αξιζουν τα centrino σε σχεση με τα turion. Δεν βλεπω την αναγκαιοτητα για turion μιας και τα καινουρια vista θα αργησουν, και σιγουρα τα σημερινα λαπτοπ δεν υπαρχει περιπτωση να τα τρεχουν. Ας μην κανουμε αυτη τη κουβεντα εδω, μιας και υπαρχει το αναλογο θεμα, σεβομαι την αποφαση σου και προσανατολιζομαι σε turion μεχρι 1000 ευρω. θα σου εχω μοντελακια καποια στιγμη μεχρι αυριο το βραδακι.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    ddragon> Επανερχομαι. Βασικα χρησιμοποιησα το www.skroutz.gr και εβαλα την λεξη turion με φιλτρο απο 900 εως 1150. Φυσικα και απερριψα ολα τα γερμανικα καταστηματα. Ετσι λοιπον για λιγοτερο απο 1000 κατεληξα στα εξης 2 μηχανηματα
    1.«ACER ASPIRE 5003WLMi Turion 1.8/1024/100GB/DVD-RW/15.4"Crystalb 998 ευρω
    και
    2. FSC Amilo A 1650G Turion 1.8 (ML32) /1024/80GB/15.4WIDE 999 ευρω

    Στο συγκεκριμενο μαγαζι ηταν φτηνοτερα, για αυτα που προσεφεραω. π.χ σε αλλα μαγαζια ηταν 50 ευρω φτηνοτερα αλλα με 512 mb μνημη.

    Στα λινκς που σου δινω μπορεις να ελεγξεις τις προδιαγραφες και μετα να ψαξεις και τα site των εταιριων για τα datasheets αν θες να κανεις τοσο επαγγελματικη δουλεια

    Σε γενικες γραμμες ειμαι υπερ του 2. και οχι μονο γιατι ειμαι υπερ της FJS και κατα της ACER. (Αν κανεις μια αναζητηση με τα ποστ μου και keywords ACER - θα δεις την αποψη μου, βεβαια η αγορα του support της FJS απο την Αλμαν Ελλας, ηταν μεγαλο πλειγμα)

    Βασικα το φουτζιτσου εχει πολυ καλυτερη καρτα γραφικων, χωρις να ειναι κατι καταπληκτικο η Χ200 με 128 shared, ειναι σαφως καλυτερη απο μια sis AGP καρτα... Αφου ειπες οτι θελει να παιζει κανα παιχνιδακι το φουτζιτσου ειναι μονοδρομος. Μυστηριο καλυπτει και τα specifications για δισκους και μπαταριες, το εχει αυτο το openmind, δεστα απο αλλα μαγαζια απο τα επισημα site. Στο τελος του ποστ θα σου εχω και την αναζητηση απο το skroutz.

    Οπως σου ειπα ομως, ειμαι λιγο ακριβος, για αυτο εβαλα μεχρι 1150 ευρω για να δουμε αν λιγα ευρω μπορουν να βγαλουν ενα καλυτερο συστημα.

    Και εχουμε τα εξης.

    3. HP Pavilion dv5063EA Turion 64 ML-34 1.8 GHz/512 MB/15.4"/80GB 1036 ευρω

    4. 2. HP Compaq nx6125 Turion 64 1.8 GHz/512 MB/15"/60GB EK157EA 1047 ευρω

    Τα 1, 2, 4, εχουν ιδιους επεξεργαστες. Το 4, δεν στο προτεινω γιατι εχει τη μιση μνημη. Εχει ομως 15αρα απλη ΤFT, οχι την "εξωτικη" wide γυαλιστεροι. Υπαρχουν μερικοι που τους ενοχλουνε αυτα τα καινουρια πραγματα.

    Το 3, στο φιλαω για εκπληξη, εχει καλυτερο επεξεργαστη, και την X200 καρτα που ειναι η καλυτερη επιλογη σου. Επισης παιρνει μνημη μεχρι 2gb, οποτε μπορει να επεκτεινει σιγα σιγα ο φιλους σου. (Γενικως οι μνημες ειναι πολυ ωραια δωρα απο γονεις. ) Μπορει να ειναι λιγο πιο ακριβο απο το FJS και να εχει την μιση μνημη, ΑΛΛΑ θεωρω πολυ σημαντικο οτι ειναι μεγαλυτερο ο επεξεργαστης και με 2mb cache. Θα το χαρει περισσοτερο, θα μπορει να το επεκτεινει και μεταξυ μας η HP Hellas δεν μπορει να συγκριθει με την Αλμαν.

    Αυτα, και σορρυ που αργισα αν και **υποσχεθηκα** για το απογευμα... Αλλα εκτος απο οτι στο συμπαν μου ο χρονος ειναι σχετικος και το απογευμα/βραδακι της Αγγλιας ειναι νυχτα/μεσανυχτα στην Ελλαδα.

    ΠΑντως κανε μια εκτυπωση τα μοντελα αυτα και ψαχτα στα κομπιουτεραδικα, μπορει και να βρεις προσφορες εκει που οι τιμες που σου δινω ειναι αστειες.

    Αναζητηση

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ καλή δουλειά που έκανες!!
    Πραγματικά είναι ευχάριστω να βλέπεις ανθρώπους πρόθυμους να βοηθήσουν.
    Στον Pavillon 5063 είχα καταλήξει στην αρχή της βδομάδας είναι η ακλήθεια, όμως λίγο πρίν κάνουμε την παραγγελία τον έκοψα λόγω της Intergrated Χ200. Άν πάντως κάποιον δεν τον νοιάζουν τα 3Δ γραφικά είναι τρομερή επιλογή.
    Πάντως και ο Amilo είναι πολύ δυνατος!!
    Όσο για μένα.. παρά τις ενστάσεις σου για ACER μάλλον εκεί καταλήγω.
    Θα παραγγείλω τον 3024. Πιστεύω οτι παρόλο που έχει sempron και όχι turion, η x700 128MB του είναι πολύ δυνατή και του δίνει παραπάνω πόντους έναντι της x600 64MB του 5022.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ευχαριστω και γω για τα καλα σου λογια, η προθυμια να βοηθησω δεν προερχεται απο την γενικοτερη γενναιοδωρια μου, (το χω κοψει το support σε φιλους, μονο για αγορες πλεων, και αυτο γιατι μου αρεσει να ψωνιζω τετοια πραγματακια...) αλλα απο την αναγκη να ανταποδωσω στο φορουμ την απειρη βοηθεια που εχω δεχτει, και οπως εχω ξαναγραψει πραγματα πολλα δεν ξερω αλλα μου αρεσει να ψαχνω να ξετρυπωνω την πληροφορια και να την μοιραζομαι...

    Λοιπον στο θεμα μας, τους sempron δεν τους εχω ψαξει οποτε δεν γνωριζω την αντιστοιχια τους με τους turion ή τους centrino, η οποια αντιστοιχια υπαρχει θα ειναι κατα προσεγγιση. Bλεπω ομως οτι διαλεγεις υπολογιστη με βαση την καρτα γραφικων και οχι τον επεξεργαστη, λιγο ανορθοδοξο, αλλα ενδεικτικο της αγορας των λαπτοπ που σου περιοριζουν τις επιλογες.

    Φαινεται δυνατο ομως, φτηνο με πολυ καλη καρτα γραφικων σε σχεση με τις intergrated λυσεις, αλλα sempron...?Το οτι δεν ειναι optimized mobile επεξεργαστης θα δημιουργησει προβληματα στο μακρινο μελλον και σε συνδυασμο με το οτι ειναι ACER ισως να το συντομευσει λιγακι. Θα δουμε.. παντως αυτο το HP εξαιρετικο med/low budget μηχανηματακι... Δεν το περιμενα απο την HP τετοιο εργαλειο...

    Τεσπα, μακαρι να το χαρει το εργαλειο...
    ... καλοταξιδο (μιας και ειναι και λαπτοπ)

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop+Router+Laptop
    Από Sacred στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 18:45
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-06, 15:29
  3. Συνδεση WiFi laptop με laptop
    Από kone στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 04:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας