Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    World
    Το αμφιλεγόμενο Νομοσχέδιο Ψηφιακής Οικονομίας ψηφίστηκε από τη Βουλή των κοινοτήτων, αποτελώντας πλέον Βρετανικό νόμο.

    Μεταξύ άλλων, ο νόμος προβλέπει την υποχρεωτική διακοπή της πρόσβασης στο διαδίκτυο για όσους προβαίνουν σε πειρατεία κατ' εξακολούθηση και καθιστά υπόλογους τους ιδιοκτήτες των wi-fi hotspot για ενδεχόμενη πειρατεία μέσω του δικτύου που παρέχουν δημοσίως.

    Στην τρίτη αναθεώρηση του νομοσχεδίου, περιορίστηκε η δυνατότητα των κατόχων πνευματικών δικαιωμάτων να υποχρεώνουν τους παρόχους internet να διακόπτουν την πρόσβαση σε ιστοσελίδες που ισχυρίζονται ότι φιλοξενούν αρχεία που αποκτήθηκαν παράνομα. Αν όμως κάποιο δικαστήριο υποψιασθεί ότι λαμβάνει χώρα πειρατεία σε κάποιο ιστότοπο, είναι δυνατός ο αποκλεισμός του.

    Τα μέτρα αυτά θεωρούνται δρακόντια, μιας και η πρόσβαση στο διαδίκτυο τείνει να αναχθεί σε θεμελιώδη παροχή για τη ζωή στο Ηνωμένο Βασίλειο, οπότε αναμένεται να υπάρξει μεγάλος κοινωνικός αντίκτυπος. Το νομοσχέδιο που εξελίχθηκε σε νόμο, προκάλεσε την εγρήγορση των πολιτών που είναι ενήμεροι για τα διαδικτυακά δρώμενα. Παρόλο που κάποιοι ένιωσαν ότι η δημοκρατία κατερρίφθη, το σίγουρο είναι ότι τα κοινωνικά δίκτυα πήγαν ένα βήμα μπροστά με τη δραστηριοποίηση των πολιτών.

    Το νομοσχέδιο υπερψηφίστηκε με 189 ψήφους, έναντι 47 κατά. Υπήρξε εκτενής συζήτηση αναφορικά με τους ενδοιασμούς μερικών μελών του κοινοβουλίου για την απειλή χρήσιμων ιστότοπων, ενώ ετέθη ζήτημα επανεξέτασης μετά τις εκλογές του επόμενου μήνα. Παρόλα αυτά κατά την ψηφοφορία, εμφανίστηκαν μέλη που δε συμμετείχαν στον προηγούμενο διάλογο και ψήφισαν τη γραμμή του κόμματος. Ο Tom Watson υπήρξε από τους λίγους ένθερμους βουλευτές κατά του νομοσχεδίου που έδειξε να ψηφίζει με βάση τις αρχές του και όχι με τη γραμμή του κόμματος.

    Κι όμως οι περιφερειακές εξελίξεις δείχνουν ότι παρόλο το απογοητευτικό αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, ο κόσμος έχει αρχίσει να δραστηριοποιείται, μέσα από τα κοινωνικά δίκτυα, φωτίζοντας το δρόμο προς μία πιο ανοικτή διακυβέρνηση στο μέλλον.

    Χιλιάδες πολίτες παρακολουθούσαν τα δρώμενα στη Βουλή των Κοινοτήτων μέσα από το webcast του BBC και σχολίαζαν στο Twitter. Αρκετοί ισχυρίστηκαν ότι η πολιτική θα ήταν πολύ διαφορετική αν στο κοινοβούλιο παρουσιάζονταν σε πραγματικό χρόνο τα σχόλια των πολιτών, ώστε να δουν οι βουλευτές την άποψη του κόσμου για τις εξελίξεις. Ειδικότερα στη συγκεκριμένη περίπτωση που τράβηξε το ενδιαφέρον πολλών θαυμαστών της τεχνολογίας, η ανταπόκριση ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Δυστυχώς όμως δεν ήταν εμφανής στη βουλή.



    Πηγή: The Next Web


    Συναφής είδηση:
    Βρετανία: Υπερψηφίστηκε από την Βουλή των Λόρδων νομοσχέδιο κατά της πειρατείας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 09-04-10 στις 10:22.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Γαλλια, Αγγλια... Ολη η ενωμενη Ευρωπη θα ακολουθησει...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ήταν πολύ πετυχημένη η κίνηση στην Γαλλία για αυτό ακολούθησαν και αυτοί??
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άντε και στα δικά μας... Finn (ξανά)ετοιμάσου!!!
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    VPN και SSL to the rescue! Αλλά βασικά το πρόβλημα είναι το "σου κλείνω την σελίδα γιατί μπορεί να πειρατεύεις".

    Και όπως έχω ξαναπεί, πραγματικός στόχος δεν είναι η πειρατία, αλλά η διακίνηση ειδήσεων.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #6
    Το avatar του μέλους Evander
    Evander Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    VPN και SSL to the rescue! Αλλά βασικά το πρόβλημα είναι το "σου κλείνω την σελίδα γιατί μπορεί να πειρατεύεις".

    Και όπως έχω ξαναπεί, πραγματικός στόχος δεν είναι η πειρατία, αλλά η διακίνηση ειδήσεων.
    Δηλαδή έλεγχος της πληροφορίας...

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Ελλάδα, ΕΕ
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17096/1020
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    [B][...] καθιστά υπόλογους τους ιδιοκτήτες των wi-fi hotspot για ενδεχόμενη πειρατεία μέσω του δικτύου που παρέχουν δημοσίως.
    Για μένα αυτό είναι το σημαντικότερο σημείο. Πλέον καταργούν κάθε έννοια plausible deniability [1] για όσους γνώστες σκόπιμα αφήνουν το wifi ανοιχτό για αυτό τον λόγο [2]. Παράλληλα όμως, και εδώ βρίσκεται η ειρωνεία, φέρνουν αντιμέτωπες ορδές αμαθών με το γράμμα του νόμου: Αν δεν ασφαλίζεις το wifi, είσαι υπεύθυνος για το ό,τι κάνει η IP σου.

    Η τραγική αναλογία: Αν ο κλέφτης του αυτοκινήτου σου εμπλακεί σε θανατηφόρο τροχαίο, είναι σαν να οδηγούσες εσυ. Αστείο ε;

    [1] http://en.wikipedia.org/wiki/Plausible_deniability
    [2] http://www.salon.com/technology/feat...ure/index.html

  8. #8
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    740
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    Εχω μια απορια.. με το encryption enabled πως θα βλεπουν τη διακινηση πακετων οι παροχοι??? οπως ειπε και ο φιλος παραπανω υπαρχει το vpn, ssl καθως και η συνδεση μεσω anonynous proxy.. πως λοιπον θα καταφερουν να βλεπουν την κινηση των συνδρομητων τους???

  9. #9
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον μιλάμε για ανοιχτά peer-το-peer δίκτυα, δεν μπορεί να παρέχει προστασία κανένας (ούτε encryption ούτε τίποτα). Proxy ίσως , αλλα τότε μάλλον θα είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτητης του proxy

    Πάντως, μίλαγα με ένα φίλο μου στη σουηδία και μου έλεγε ότι εκεί έχουν γίνει ιδιαιτερα δημοφιλείς εταιρίες που προσφέρουν κατέβασμα torrents ( βάζεις το link, το κατεβάζουν αυτοί και σου δίνουν https link για να το κατεβάσεις και εσύ μετά, από αυτούς ) επί συνδρομή. Ειλικρινά μου έκανε εντύπωση.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33100/1350
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Tp-link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Someonefromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον μιλάμε για ανοιχτά peer-το-peer δίκτυα, δεν μπορεί να παρέχει προστασία κανένας (ούτε encryption ούτε τίποτα). Proxy ίσως , αλλα τότε μάλλον θα είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτητης του proxy

    Πάντως, μίλαγα με ένα φίλο μου στη σουηδία και μου έλεγε ότι εκεί έχουν γίνει ιδιαιτερα δημοφιλείς εταιρίες που προσφέρουν κατέβασμα torrents ( βάζεις το link, το κατεβάζουν αυτοί και σου δίνουν https link για να το κατεβάσεις και εσύ μετά, από αυτούς ) επί συνδρομή. Ειλικρινά μου έκανε εντύπωση.
    Που φτασανε τα ατομα;
    Αν εστω κι ετσι κανουν την δουλεια τους, σιγουρα τους βγαινει και παλι σχεδον τσαμπα.

    ........Auto merged post: panic πρόσθεσε 0 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    VPN και SSL to the rescue! Αλλά βασικά το πρόβλημα είναι το "σου κλείνω την σελίδα γιατί μπορεί να πειρατεύεις".

    Και όπως έχω ξαναπεί, πραγματικός στόχος δεν είναι η πειρατία, αλλά η διακίνηση ειδήσεων.
    +1 Συμφωνώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panic : 08-04-10 στις 18:31. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Someonefromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον μιλάμε για ανοιχτά peer-το-peer δίκτυα, δεν μπορεί να παρέχει προστασία κανένας (ούτε encryption ούτε τίποτα). Proxy ίσως , αλλα τότε μάλλον θα είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτητης του proxy

    Πάντως, μίλαγα με ένα φίλο μου στη σουηδία και μου έλεγε ότι εκεί έχουν γίνει ιδιαιτερα δημοφιλείς εταιρίες που προσφέρουν κατέβασμα torrents ( βάζεις το link, το κατεβάζουν αυτοί και σου δίνουν https link για να το κατεβάσεις και εσύ μετά, από αυτούς ) επί συνδρομή. Ειλικρινά μου έκανε εντύπωση.
    Εγώ είμαι με Newsgroups, και έχω SSL σύνδεση με τον σέρβερ, και VPN (που δεν χρησιμοποιώ προς το παρόν) για τα nzb αρχεία.

    Αντε να με βρεις, άσε που μπορείς να κάνεις και απευθείας αναζήτηση στα newsgroups (δηλ. μέσω ssl).

    Αλλά κανένα "γκομενάκι" θα πιάσουν και καμία γιαγιά για τις ειδήσεις, οι άλλοι (οι λίγο πιο έξυπνοι) ελεύθεροι
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #12
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είμαι με Newsgroups, και έχω SSL σύνδεση με τον σέρβερ, και VPN (που δεν χρησιμοποιώ προς το παρόν) για τα nzb αρχεία.
    Εκεί όμως μιλάμε για σχετικά centralized δομή, οποτε στοχεύεται σχετικά εύκολα. Αν δε με απατά η μνήμη μου κι όλας, ήδη υπάρχει αρνητικό δεδικασμένο κατά του newzbin .

  13. #13
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Κοίτα, όσο είναι επι πληρωμή η υπηρεσία, δεν έχει μεγάλο κοινό, είναι ασφαλής.

    Αν στο μεταξύ βγεί μια νόμιμη υπηρεσία που να προσφέρει τα αντίστοιχα ή περίπου εμένα δεν με χαλάει να πάω εκεί, ήδη πληρώνω, απλά δεν υπάρχει ακόμα κάτι να μου κάνει.

    Ήδη είμαι συνδρομητής στο Spotify, αν μπορέσει μια υπηρεσία να παίξει streaming σε καλή ποιότητα στην τηλεόραση μου, δεν με χαλάει, οι τσαμπατζίδες θα χαλαστούν.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλλά κανένα "γκομενάκι" θα πιάσουν και καμία γιαγιά για τις ειδήσεις, οι άλλοι (οι λίγο πιο έξυπνοι) ελεύθεροι
    Και γιατί να μην βάλουν τα δυνατά τους ώστε να πιάσουν τους 2-3 έξυπνους. Γιατί όταν πιάνεις μία άνεργη μητέρα ή μία ετοιμοθάνατη γιαγιά το μόνο που καταφέρνεις είναι να γελοιοποιηθείς.....

    Αν όμως πιάσουν τους tech freak?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως έχω ξαναπεί, πραγματικός στόχος δεν είναι η πειρατία, αλλά η διακίνηση ειδήσεων.
    Δεν βρίσκω σχέση μεταξύ των δύο. Άλλο πράγμα να μου κόψουν το ιντερνετ επειδή κατεβάζω τορρεντ και άλλο το να μου κλείσουν την σελίδα επειδή διακινώ τόρρεντ. Το δεύτερο που λες ότι βρίσκεται "από πίσω" συμβαίνει ήδη. Είναι παράνομα τα site που φιλοξενούν τόρρεντ. Και δεν βρίσκω και κάτι το παράλογο στο να κλείνουν τα site αυτά. Το κόψιμο όμως της σύνδεσης είναι τραγικό. Απαράδεκτο το νομοσχέδιο, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο από τους Βρετανούς. Πάω στοίχημα ότι άμα γίνει δημοσκόπηση εκεί πάνω, το 70% και βάλε θα είναι υπέρ του νομοσχεδίου.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 18:28
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 03:14
  3. Βρετανία: Αντιπαράθεση στο διαδίκτυο
    Από BlindG στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-07, 09:47
  4. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-06, 14:19
  5. Δωρεάν διάθεση πρόσβασης (ADSL) στο Διαδίκτυο και ασφάλεια
    Από gsak71 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-06, 23:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας