Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Angry
    Καλησπέρα

    Για την δική σας ενημέρωση, θα σας περιγράψω τι έπαθα για να ξέρετε ποια είναι η πολιτική της Forthnet στις χρεώσεις.

    Τις 31/3 που έκαναν φραγή εξερχόμενων κλήσεων, γιατί χρωστούσα έναν λογαριασμό.
    Σημείωση, δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα εδώ στην Πάτρα, οι λογαριασμοί έρχονται ταχυδρομικά και μου δίνουν 3-4 ημέρες περιθώριο μέχρι να λήξουν.

    Πληρώνω λοιπόν το ποσόν 112,80 € μέσω internet, και επειδή μάλλον στην σελίδα της τράπεζας έβαλα τελεία αντί για κόμμα, πλήρωσα 112 € τελικά χωρίς να το καταλάβω.

    Τους στέλνω με mail την αναφορά από την τράπεζα, ότι το είχα πληρώσει ( και εκεί φαίνονταν τα 112 € ) και μου ενεργοποιούν πάλι το τηλέφωνο.

    Ξαφνικά προχτές βλέπω πάλι φραγή εξερχόμενων κλήσεων. Πάει ο αδερφός μου στο κατάστημα της Forthnet και του λένε ότι χρωστάμε 80 λεπτά !!!!!. τα πλήρωσε και μας ενεργοποίησαν πάλι το τηλέφωνο.

    Έστειλα mail στην Forthnet, εξηγώντας τους ότι αφού από την αρχή χρωστούσα 80 λεπτά ακόμα, γιατί μου ενεργοποίησαν το τηλέφωνο, που να το καταλάβω εγώ ότι υπάρχει ακόμα υπόλοιπο, και δεν όφειλαν να με ειδοποιήσουν οι ίδιοι ότι δεν πλήρωσα τα σωστά χρήματα? Σημείωση στο mail τότε τους είχα γράψει όλα τα στοιχεία μου και κινητό, σε περίπτωση που χρειαστούν οτιδήποτε, αλλά

    Όπως καταλαβαίνετε, επειδή το θεωρώ μεγάλη γυφτιά και προσβολή για μένα να ταλαιπωρηθώ για 80 λεπτά, θα διακόψω και τις δυο συνδέσεις που έχω στην εν λόγω εταιρία.

    Απάντηση ακόμα από αυτούς δεν έχω πάρει και ούτε περιμένω, ούτως αλλιώς μάλλον θα μου πουν πως αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας τους, σας καταναλωτής όμως θέλω να σας ενημερώσω τι έπαθα για ξέρει ο καθένας μας και να κρίνει τις πολιτικές αυτές.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andress : 28-04-10 στις 22:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-03-2010
    Περιοχή
    ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    OYAOY !!!TO ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΜΟΥΝ FORTHNET KAI ETYXE NA ΛΗΞΕΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΜΕΡΕΣ ...ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ FORTHNET

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2010
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48.222 / 5.000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΥΛΗ
    Router
    TG788vn
    SNR / Attn
    7,9(dB) / 15,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ε εντάξει... σκέψου όμως ότι αν ζούσες στην Αγγλία τα 80 λεπτά θα ήταν 80 λεπτά και δεν θα μιλούσες και καθόλου. (Αν είσουν άγγλος βέβεα) Το λεω αφτό γιατί όλοι μας πρέπει να συνειδωποιήσουμε ότι δεν γινετε για όλα να φτένε οι ετερίες... άλλα και εμείς οι ίδιοι, όπως είπες ήταν δικό σου λάθος. Μπορεί εμείς να το θεωρούμε γυφτιά άλλα όλη η υπόλυπη ευρώπη "λογικό".

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Και στην Αγγλία και την υπόλοιπη Ευρώπη θα της είχαν πάρει την άδεια της "καλύτερης εταιρίας" με το ένα εκατοστό από όσα έχουμε καταπιεί εδώ, πχ τα γνωστά 'λάθη του λογιστηρίου" που ξαναπλήρωνε ο κόσμος πληρωμένους λογαριασμούς.
    Η διακοπή για 80 λεπτά είναι επική γυφτιά. Μπορούσαν να παίρνουν ένα τηλέφωνο για τέτοιες περιπτώσεις, ή να μεταφέρουν το χρέος στον επόμενο λογαριασμο.
    Και εγώ θα έπαιρνα το καπελάκι μου στη θέση σου... Καλά κάνεις.

  5. #5
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αυτοματοποιημένο σύστημα είναι γι αυτό έγινε αυτό..

    Δε το κόβουν χειροκίνητα. Βλέπει υπόλοιπο, δε το νοιάζει πόσο είναι και κόβει τη γραμμή.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Φωτός!
    ISP
    Γείτων!
    Γυφτια ειναι να εισαι τοσο αφερεγγυος και ασυνεπης provider
    και να εχεις το θρασος, να εισαγεις στο συστημα σου αυτοματοποιημενη φραγη για 80 cents.
    Και 1 cent να ηταν, παλι θα του το κοβανε.
    Aν φας φραγη, πρεπει να εξοφληθει το ποσο πληρως.

    Το λεπτο σημειο εδω ειναι οτι η αρση φραγης εγινε χειροκινητα, βαση του email,
    αλλα ο συστημας ειδε τη διαφορα των cents αργοτερα και την ενεργοποιησε ξανα.


    Βεβαια ο φιλος πρεπει χρωστουσε 2 λογαρισμους και οχι 1,
    και ειχε χρονο αρκετο στην διαθεση του (ασχετως αν οι λογαρισμοι ερχονται πολυ κοντα στη ληξη τους),
    αλλα το θεμα εδω, δεν ειναι αυτο,
    αλλα η φραγη για cents.
    Λες κι αν εμπαιναν αυτοματως στον επομενο λογαρισμο -εστω και εντοκως-, θα πεφτανε εξω τα καραβια τους....
    Ο στοκος που εφτιαξε το συστημα με αυτους τους ορους
    και ακομα μεγαλυτερος προισταμενος στοκος που το διατηρει, ειναι ουσιαστικα το προβλημα.

    Ενα απο τα αμετρητα αυτογκολ της φορθ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JULIANIK : 28-04-10 στις 23:51.
    Φιλοκαλούμεν μετ'ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας

  7. #7
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και εμενα μου το ειχανε κοψει επειδη αργησα 2 βδομαδες να πληρωσω , αν και αυτοι αργησανε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ να μου δωσουνε γραμμη που να παιζει εστω και σαν 2ρα ΟΤΕ
    They see me postin', they hatin'...

  8. #8
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Όπως καταλαβαίνετε, επειδή το θεωρώ μεγάλη γυφτιά και προσβολή για μένα να ταλαιπωρηθώ για 80 λεπτά, θα διακόψω και τις δυο συνδέσεις που έχω στην εν λόγω εταιρία.
    Σε βρίσκω απόλυτα σωστό.... στείλτους όμως μια επιστολή που να τους το λες γιατι διακόπτεις την σύνδεση...

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε εντάξει... σκέψου όμως ότι αν ζούσες στην Αγγλία τα 80 λεπτά θα ήταν 80 λεπτά και δεν θα μιλούσες και καθόλου. (Αν είσουν άγγλος βέβεα) Το λεω αφτό γιατί όλοι μας πρέπει να συνειδωποιήσουμε ότι δεν γινετε για όλα να φτένε οι ετερίες... άλλα και εμείς οι ίδιοι, όπως είπες ήταν δικό σου λάθος. Μπορεί εμείς να το θεωρούμε γυφτιά άλλα όλη η υπόλυπη ευρώπη "λογικό".
    Καλά τώρα. Σε πανεπιστήμιο στην Αγγλία πήγα στο διάλειμμα στο mini-market του πανεπιστημίου να πάρω ένα σάντουιτς. Είχε τεράστια ουρά και για να κερδίσω χρόνο και γιατί πεινούσα το άνοιξα και άρχισα να τρώω. Μου την έπεσε η ταμίας και έγινε χαμός. Προσπαθούσε να μου εξηγήσει ότι αφού δεν το είχα πληρώσει ακόμα δεν ήταν δικό μου άρα δεν μπορούσα να το φάω. Εγώ προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι ήταν άρρωστη. Μιλάμε ο χαμός.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #10
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Καλά τώρα. Σε πανεπιστήμιο στην Αγγλία πήγα στο διάλειμμα στο mini-market του πανεπιστημίου να πάρω ένα σάντουιτς. Είχε τεράστια ουρά και για να κερδίσω χρόνο και γιατί πεινούσα το άνοιξα και άρχισα να τρώω. Μου την έπεσε η ταμίας και έγινε χαμός. Προσπαθούσε να μου εξηγήσει ότι αφού δεν το είχα πληρώσει ακόμα δεν ήταν δικό μου άρα δεν μπορούσα να το φάω. Εγώ προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι ήταν άρρωστη. Μιλάμε ο χαμός.
    Έλεος.... κι εγώ όταν είχα πάει στο Λονδίνο έλεγα ευτυχώς που δεν μας χρεώνουν και τον αέρα..
    .

  11. #11
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JULIANIK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυφτια ειναι να εισαι τοσο αφερεγγυος και ασυνεπης provider
    και να εχεις το θρασος, να εισαγεις στο συστημα σου αυτοματοποιημενη φραγη για 80 cents.
    Και 1 cent να ηταν, παλι θα του το κοβανε.
    Aν φας φραγη, πρεπει να εξοφληθει το ποσο πληρως.

    Το λεπτο σημειο εδω ειναι οτι η αρση φραγης εγινε χειροκινητα, βαση του email,
    αλλα ο συστημας ειδε τη διαφορα των cents αργοτερα και την ενεργοποιησε ξανα.


    Βεβαια ο φιλος πρεπει χρωστουσε 2 λογαρισμους και οχι 1,
    και ειχε χρονο αρκετο στην διαθεση του (ασχετως αν οι λογαρισμοι ερχονται πολυ κοντα στη ληξη τους),
    αλλα το θεμα εδω, δεν ειναι αυτο,
    αλλα η φραγη για cents.
    Λες κι αν εμπαιναν αυτοματως στον επομενο λογαρισμο -εστω και εντοκως-, θα πεφτανε εξω τα καραβια τους....
    Ο στοκος που εφτιαξε το συστημα με αυτους τους ορους
    και ακομα μεγαλυτερος προισταμενος στοκος που το διατηρει, ειναι ουσιαστικα το προβλημα.

    Ενα απο τα αμετρητα αυτογκολ της φορθ.
    Συμφωνώ μαζί σου
    Απλά έφερα το θέμα για να τονίσω τα 'κακά' του συστήματός τους.
    Λες και δεν μπορούν να βάλουν ένα limit, π.χ. κάτω από 1 € και να σου έρχεται στον επόμενο λογαριασμό σου.

    Σχετικά τον αν χρωστούσα 2 λογαριασμούς, είχε έρθει ο πρώτος, τον πλήρωσα με 3-4 μέρες καθυστέρηση αν θυμάμαι καλά, έρχεται ο δεύτερος και εκεί μετά από τόσο διάστημα δεν είχαν δει ότι είχα πληρώσει τον πρώτο και μου χρέωναν 2 λογαριασμούς.

    Πάντως, όσοι λογαριασμοί έρχονται σπίτι μου, της Forthnet είναι ο μοναδικός που από την στιγμμή που τον λάβω, μου δίνει περιθώριο 4-5 ημέρες πριν λήξει.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοματοποιημένο σύστημα είναι γι αυτό έγινε αυτό..

    Δε το κόβουν χειροκίνητα. Βλέπει υπόλοιπο, δε το νοιάζει πόσο είναι και κόβει τη γραμμή.
    Και αυτό το "αυτοματοποιημένο σύστημα" δεν μπορεί να δεχθεί ένα IF που να λέει ότι όταν το ποσό είναι κάτω από ένα ποσό που αντικειμενικά θεωρείται ασήμαντο, να μην κόβει τη γραμμή γιατί η ζημιά για την εταιρία είναι μεγαλύτερη από την πιθανή δυσαρέσκεια ή απώλεια του πελάτη;

    Ας πούμε καλύτερα ότι έχει χαθεί η μπάλα στις εταιρίες...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  13. #13
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρεις τι μπορείς να κάνεις με 80 eurocent???? Και αν τους έλλειπαν αυτά τα 80 και δεν μπορούσαν να συμπληρώσουν το ποσό για τις προγραμματισμένες αναβαθμίσεις τους??
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  14. #14
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Arrow
    Απλά έφερα το θέμα για να τονίσω τα 'κακά' του συστήματός τους.
    Λες και δεν μπορούν να βάλουν ένα limit, π.χ. κάτω από 1 € και να σου έρχεται στον επόμενο λογαριασμό σου.

    Για σενα ειναι 1 ευρω.για αλλον 2, για αλλον 0,50...δν οριζεις εσυ ή ο καθενας μας το ευτελες ποσο.η εταιρια το κανει αυτο.οταν το συστημα βλεπει ανεξοφλητο ποσο και ειτε ειναι 0,01 ευρω ειτε 10,000,000,000 το ιδιο θα συμβει=>φραγη.τωρα παραπονιεσαι δν παραπονιεσαι ετσι λειτουργουν τα συστηματα ΠΑΝΤΟΥ.ο αλγοριθμος π τα τρεχει ειναι παρομοιως σε ολες τις εταιριες(αν οχι ιδιος)

  15. #15
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αντιλέγω φίλε μου, αλλά ο αλγόριθμος επιδέχεται διορθώσεις και επεμβάσεις. Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω ένα απλό IF είναι
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 12:42
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-09, 18:08
  3. 29 λεπτά αναμονή στο τηλέφωνο!!!
    Από lewton στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-08, 11:49
  4. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-07, 13:03
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-07, 13:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας