Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Το WGA προκαλεί στους νόμιμους χρήστες πρόβλημα χωρις κανένα λόγο; Παρόλο που η Microsoft λέει ότι το WGA επιτρέπει ακόμη και μη νόμιμες εγκαταστάσεις να "περάσουν" το τέστ, σύμφωνα με πολλές καταγγελίες δίνει πολλές φορές εσφαλμένα ένδειξη πειρατικής εγκατάστασης. Για την ακρίβεια, χρησιμοποιώντας τα ίδια εργαλεία δημοσκόπησης της Microsoft, υπάρχουν πολλοί χρήστες με κανονικές άδειες και κλειδιά και το WGA τους παρενοχλεί...

    Σύμφωνα με τις αναλύσεις μας, 42% των ανθρώπων που έχουν πρόβλημα με το WGA και αναφέρουν τα προβλήματα αυτά στα δημόσια φόρουμ της Microsoft την τελευταία περίοδο, είχαν για την ακρίβεια γνήσια Microsoft Windows. Και δεν είναι η άποψή μας. Οι στατιστικές αυτές έχουν αναφερθεί απο το εγκεκριμένο απο την Microsoft, Microsoft Genuine Advantage Diagnostic utility. Σε ένα παράδειγμα που δόθηκε, ένα συγκεκριμένο εργαλείο ασφαλείας προκαλεί στο WGA να νομίζει ότι ο υπολογιστής τρέχει πειρατική έκδοση των Windows, άσχετα με οποιαδήποτε μορφή άδειας. Τα νούμερα που παρουσιάζονται προκαλούν κατάπληξη, με περίπου 42% των μαρκαρισμένων ως πειρατικών απο το WGA να πρόκειται για γνήσια τελικά Windows. Ακόμη και εαν θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν είναι και τόσο κακό, ο αριθμός δυστυχώς των εσφαλμένων αναφορών συνεχώς αυξάνει.

    Μερικά απο τα προβλήματα που προκαλούν εσφαλμένη αναφορά πειρατίας κατα την Microsoft είναι συγκεκριμένα σφάλματα στο WGA λογισμικό ή προβλήματα με ψηφιακές υπογραφές. Αλλες εσφαλμένες αναφορές προκύπτουν λόγω λογισμικού τρίτων κατασκευαστών, το οποίο δεν είναι απαραίτητα σφάλμα της Microsoft. Παρόλο που αρκετοί τεχνογνώστες μπορούν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα μόνοι τους εαν τους προκύψει, ωστόσο υπάρχουν πολλοί απλοί οικιακοί χρήστες που απλά θα πελαγώσουν.

    Πηγή: http://www.techspot.com/news/23029-W...positives.html

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    277
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    NetFaster IAD 2
    SNR / Attn
    6(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παλι τα μουτρα της εφαγε η μικρομαλακη...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2002
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    HOL
    Router
    D-Link DSL-2750B
    Για άλλη μια φορά ξεπέρασε τον εαυτό της.

    Η αλήθεια είναι ότι 2-3 γνωστοί μου με αυθεντικά Windows μου είχαν αναφέρει κάποτε ότι τους μπλόκαρε το WGA, αλλά δεν είχα δώσει και τόση σημασία. Τελικά δεν ήταν τυχαίο...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Μια απορια που εχω καιρο τωρα και ξεχνουσα παντα να ρωτησω. Συγνωμη αν ειμαι λιγο οφφ τοπικ. Αν εχω πχ αγορασμενα win, κανω εγκατασταση στον υπολογιστη μου και περναω και το wga. Αν θελω πιο μετα να κανω φορματ θα με αφηνει να ξανακανω εγκατασταση τα win?

    Συγνωμη αν ειναι ηλιθια η ερωτηση μου αλλα το ειχα απορια

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τις αναλύσεις μας, 42% των ανθρώπων που έχουν πρόβλημα με το WGA και αναφέρουν τα προβλήματα αυτά στα δημόσια φόρουμ της Microsoft την τελευταία περίοδο, είχαν για την ακρίβεια γνήσια Microsoft Windows.
    Μαντέψτε που είναι όλο το ζουμί...
    Η στατιστική είναι η τέχνη του να λες μισές αλήθειες.
    Π.χ. "Το 42% των ανθρώπων" Των πόσων ανθρώπων; Των 100 που έχουν ποστάρει στα forum; Δηλαδή συνολικά 42 άτομα από εκατομμύρια εγκαταστάσεις;
    Οι υπόλοιποι 52% μπάινουν σε forum της Microsoft διαμαρτύρονται για το WGA... αλλά έχουν πειρατικά Windows; Πως; Χωρίς τη γνώση τους μπήκαν;

    Γενικά... Κάτι δε μου κολλάει σε όλα τα παραπάνω...

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ναι είναι πυθικό το δημοσίευμα.. Μπορει όμως να εννοηθεί ότι απο το 42% των false positives γίνονται αναφορές σε δημόσια φόρουμς. Εγώ τουλάχιστον είχα δύο περιπτώσεις γνησίων που δεν περνούσαν το WGA. Αν σου τύχει θα καταλάβεις. Σε επικοινωνία με την Microsoft, δεν μου δώσανε απάντηση. Εαν είχα την όρεξη (και τα φράγκα), ή εαν υπήρχε κάποια μεγάλη ομάδα, θα μπορούσε να κινηθώ και νομικώς εναντίον τους. Ολα τα στοιχεία υπάρχουν, νομότυπα windows, με το στικεράκι τους XP Pro, με το σωστό serial μέσα, και νασου βγάζει, είναι πειρατικά πρέπει να τα αγοράσεις..... Και δεν σου δίνει κανένα τρόπο (σύμφωνα με την επικοινωνία που είχα), να το ξεπεράσεις νόμιμα... Και σε αναγκάζουν να παρανομείς....

  7. #7
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gallahant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορια που εχω καιρο τωρα και ξεχνουσα παντα να ρωτησω. Συγνωμη αν ειμαι λιγο οφφ τοπικ. Αν εχω πχ αγορασμενα win, κανω εγκατασταση στον υπολογιστη μου και περναω και το wga. Αν θελω πιο μετα να κανω φορματ θα με αφηνει να ξανακανω εγκατασταση τα win?

    Συγνωμη αν ειναι ηλιθια η ερωτηση μου αλλα το ειχα απορια
    Εννοειται!!! Κατ'αρχην, με το format θα παρει μαζι δρομο και το wga...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τουλάχιστον είχα δύο περιπτώσεις γνησίων που δεν περνούσαν το WGA. Αν σου τύχει θα καταλάβεις.
    Χμ... Δε μου έχει τύχει ποτέ...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-07, 16:21
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 19:08
  3. DJ κατά λάθος...
    Από chrisyah στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-06, 13:58
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-05, 16:08
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-04, 00:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας