Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Λαμβάνοντας αφορμή από το thread για την αντικατάσταση των Fritz!box στο VOIP της HOL http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=527237 , θα ήθελα να ενημερώσω τους "συγκάτοχους", ότι η αλλαγή της MAC address στα αγαπημένα μας μηχανάκια ΕΙΝΑΙ εφικτή, αλλά όχι με τις συνήθεις οδηγίες που θα βρείτε στο internet. Έχουμε και λέμε...
    Ως γνωστόν, η HOL κλειδώνει την VOIP τηλεφωνία με την MAC address του router. Μπορείτε να βάλετε άλλον router, αλλά πρέπει να περιμένετε αρκετές ώρες ώστε να κάνουν register τα τηλέφωνα με την καινούρια MAC address. Διαβάζοντας όμως για την τελευταία περίεργη πολιτική της HOL με την αντικατάσταση των Fritz!box με routers άλλων εταιριών, δεν είμαι πια σίγουρος αν κάποια μέρα αποφασίσουν να "πετάξουν" εκτός τα αγαπημένα Fritzάκια μας. Και επειδή δεν είμαι καθόλου διατεθειμένος να κάνω κάτι τέτοιο, η λύση είναι το MAC spoofing, η αλλαγή δηλαδή της MAC address του Fritz, σε αυτή του router που μας "αναγκάζουν" να χρησιμοποιήσουμε.
    Έχουν γραφτεί διάφορα για αυτήν την αλλαγή, αλλά για όσους έχουν δοκιμάσει, θα γνωρίζουν ότι τίποτα από αυτά δεν δουλεύει. Η λύση είναι η εξής:
    Από telnet, πληκτρολογείτε
    Κώδικας:
    cat /proc/sys/urlader/environment
    Στο κατεβατό που θα σας βγάλει, βλέπετε διάφορες MAC addresses. Και ενώ το πασιφανές θα ήταν να προσπαθήσετε να αλλάξετε την macdsl, αυτό δεν είναι το σωστό! Η MAC address που βλέπει και κλειδώνει η HOL είναι η usb_board_mac !!! Μην με ρωτήσετε γιατί και πως, αλλά αυτή είναι η σωστή. Αυτό προήλθε μετά από άπειρες δοκιμές, όταν έφτασε η ώρα να αλλάξω το 7140 μου με ένα πιο σύγχρονο Fritz και έψαχνα τρόπο να παίξει κατευθείαν η τηλεφωνία μου. Εάν τώρα αντιγράψετε αυτόν τον δεκαεξαδικό αριθμό και τον βάλετε σε ένα άλλο VOIP ρουτεράκι που έχει επιλογή για MAC spoofing (π.χ. το πρώτο Netfaster που τυχαίνει να έχω επίσης), η τηλεφωνία θα δουλέψει κατευθείαν. Αντιστρόφως, αν μπορείτε να βρείτε την MAC address από το "άλλο" ρουτεράκι που σας βάλανε, μπορείτε να την περάσετε αρκετά εύκολα στο Fritz και να δουλέψουν όλα κατευθείαν. Την MAC address στο "άλλο" ρουτεράκι, προφανώς θα την βρείτε σε κάποιο "status page" στο VC2 ή στο VC1. Το μόνο που έχετε να κάνετε μετά είναι να γράψετε από telnet στο Fritz, την εντολή:
    Κώδικας:
    echo "usb_board_mac XX:XX:XX:XX:XX:XX" > /proc/sys/urlader/environment
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Η MAC address είναι hardcoded, ΔΕΝ αλλάζει μόνιμα, ούτε καν με την SETENV τεχνική που έχει αναφερθεί σε διάφορα threads. Αυτό σημαίνει ότι αν το ρουτεράκι κάνει επανεκκίνηση, θα πρέπει να ξαναγράψετε την συγκεκριμένη εντολή.
    Για όσους όμως έχουν καταπιαστεί με Freetz firmware, μπορείτε να την γράψετε στο αρχείο rc.custom το οποίο σημαίνει ότι θα την εκτελεί σε κάθε εκκίνηση και όλα θα δουλεύουν ρολόι
    Η συγκεκριμένη μέθοδος έχει δοκιμαστεί σε αλλαγή μεταξύ 7140 (με 7170 Freetz firmware) και 7240 στο VOIP της HOL. Και για να είμαι πιο ακριβής, αυτήν την στιγμή το ρουτεράκι μου δουλεύει με MAC spoofing, μην ρωτήσετε γιατί, είναι μεγάλη ιστορία
    Sorry για το μεγάλο post, ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    θα το δοκιμασω markodimarko γιατι τοσο καιρο παιδευομαι και μας το εκρυβες.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το δοκιμασω markodimarko γιατι τοσο καιρο παιδευομαι και μας το εκρυβες.
    Δεν το φαντάστηκα
    Έτσι κι αλλιώς, δεν έχει πολύ καιρό που το ανακάλυψα...

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Sticky!!!
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  5. #5
    Εγγραφή
    25-01-2006
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Fritz!Box7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 8(dB)
    Το έψαξα κι εγώ, πράγματι δεν γίνεται να είναι hardcoded ....

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarkoDiMarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμβάνοντας αφορμή από το thread για την αντικατάσταση των Fritz!box στο VOIP της HOL http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=527237 , θα ήθελα να ενημερώσω τους "συγκάτοχους", ότι η αλλαγή της MAC address στα αγαπημένα μας μηχανάκια ΕΙΝΑΙ εφικτή, αλλά όχι με τις συνήθεις οδηγίες που θα βρείτε στο internet. Έχουμε και λέμε...
    Ως γνωστόν, η HOL κλειδώνει την VOIP τηλεφωνία με την MAC address του router. Μπορείτε να βάλετε άλλον router, αλλά πρέπει να περιμένετε αρκετές ώρες ώστε να κάνουν register τα τηλέφωνα με την καινούρια MAC address. Διαβάζοντας όμως για την τελευταία περίεργη πολιτική της HOL με την αντικατάσταση των Fritz!box με routers άλλων εταιριών, δεν είμαι πια σίγουρος αν κάποια μέρα αποφασίσουν να "πετάξουν" εκτός τα αγαπημένα Fritzάκια μας. Και επειδή δεν είμαι καθόλου διατεθειμένος να κάνω κάτι τέτοιο, η λύση είναι το MAC spoofing, η αλλαγή δηλαδή της MAC address του Fritz, σε αυτή του router που μας "αναγκάζουν" να χρησιμοποιήσουμε.
    Έχουν γραφτεί διάφορα για αυτήν την αλλαγή, αλλά για όσους έχουν δοκιμάσει, θα γνωρίζουν ότι τίποτα από αυτά δεν δουλεύει. Η λύση είναι η εξής:
    Από telnet, πληκτρολογείτε
    Κώδικας:
    cat /proc/sys/urlader/environment
    Στο κατεβατό που θα σας βγάλει, βλέπετε διάφορες MAC addresses. Και ενώ το πασιφανές θα ήταν να προσπαθήσετε να αλλάξετε την macdsl, αυτό δεν είναι το σωστό! Η MAC address που βλέπει και κλειδώνει η HOL είναι η usb_board_mac !!! Μην με ρωτήσετε γιατί και πως, αλλά αυτή είναι η σωστή. Αυτό προήλθε μετά από άπειρες δοκιμές, όταν έφτασε η ώρα να αλλάξω το 7140 μου με ένα πιο σύγχρονο Fritz και έψαχνα τρόπο να παίξει κατευθείαν η τηλεφωνία μου. Εάν τώρα αντιγράψετε αυτόν τον δεκαεξαδικό αριθμό και τον βάλετε σε ένα άλλο VOIP ρουτεράκι που έχει επιλογή για MAC spoofing (π.χ. το πρώτο Netfaster που τυχαίνει να έχω επίσης), η τηλεφωνία θα δουλέψει κατευθείαν. Αντιστρόφως, αν μπορείτε να βρείτε την MAC address από το "άλλο" ρουτεράκι που σας βάλανε, μπορείτε να την περάσετε αρκετά εύκολα στο Fritz και να δουλέψουν όλα κατευθείαν. Την MAC address στο "άλλο" ρουτεράκι, προφανώς θα την βρείτε σε κάποιο "status page" στο VC2 ή στο VC1. Το μόνο που έχετε να κάνετε μετά είναι να γράψετε από telnet στο Fritz, την εντολή:
    Κώδικας:
    echo "usb_board_mac XX:XX:XX:XX:XX:XX" > /proc/sys/urlader/environment
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Η MAC address είναι hardcoded, ΔΕΝ αλλάζει μόνιμα, ούτε καν με την SETENV τεχνική που έχει αναφερθεί σε διάφορα threads. Αυτό σημαίνει ότι αν το ρουτεράκι κάνει επανεκκίνηση, θα πρέπει να ξαναγράψετε την συγκεκριμένη εντολή.
    Για όσους όμως έχουν καταπιαστεί με Freetz firmware, μπορείτε να την γράψετε στο αρχείο rc.custom το οποίο σημαίνει ότι θα την εκτελεί σε κάθε εκκίνηση και όλα θα δουλεύουν ρολόι
    Η συγκεκριμένη μέθοδος έχει δοκιμαστεί σε αλλαγή μεταξύ 7140 (με 7170 Freetz firmware) και 7240 στο VOIP της HOL. Και για να είμαι πιο ακριβής, αυτήν την στιγμή το ρουτεράκι μου δουλεύει με MAC spoofing, μην ρωτήσετε γιατί, είναι μεγάλη ιστορία
    Sorry για το μεγάλο post, ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα.
    ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΟΥ!!!!!!
    Sorry παιδιά, αλλά μου ξέφυγε μια μικρή λεπτομέρεια την οποία ανακάλυψα μετά από δοκιμές, όταν μου παρέδωσαν τελικά την Netvlakeia2 τους
    Την MAC address την βρίσκετε στο Netfaster2 στην καρτέλα Status ως WAN MAC address. ΑΛΛΑ, στον δεκαεξαδικό αριθμό που βλέπετε, προσθέτετε +1 στο τέλος και μετά το ρίχνετε στο Fritz!!!! 2nd VC = WAN MAC address +1 Και μην ξεχνάτε ότι ο αριθμός που βλέπετε είναι δεκαεξαδικός και όχι δεκαδικός.
    Αυτά λοιπόν, sorry εάν κάποιος το δοκίμασε ήδη με τις παλιές οδηγίες και δεν του έπαιξε...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    καλημερα, σορυ για το off αλλα δεν βρήκα καλυτερο ποστ για να ρωτήσω ...
    έχω το netfaster iad 2 όπου είναι σεταρισμένες οι 2 voip γραμμες μου και το netafaster iad 1 το οποίο ρουτάρει απλώς. Έστω ότι γνωρίζουμε του κωδικούς για την voip τηλεφωνία μπορώ να σετάρω την 2η γραμμή μου στο netfaster iad 1 και πως; ποιες οι ρυθμίσεις που πρέπει να δοκιμάσω για να δω εαν παίζει.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, σορυ για το off αλλα δεν βρήκα καλυτερο ποστ για να ρωτήσω ...
    έχω το netfaster iad 2 όπου είναι σεταρισμένες οι 2 voip γραμμες μου και το netafaster iad 1 το οποίο ρουτάρει απλώς. Έστω ότι γνωρίζουμε του κωδικούς για την voip τηλεφωνία μπορώ να σετάρω την 2η γραμμή μου στο netfaster iad 1 και πως; ποιες οι ρυθμίσεις που πρέπει να δοκιμάσω για να δω εαν παίζει.
    καμια ιδέα; ευχαριστώ

  9. #9
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    Φωτός...
    ISP
    NASA
    Router
    Fritz, fritz, fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkstopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, σορυ για το off αλλα δεν βρήκα καλυτερο ποστ για να ρωτήσω ...
    έχω το netfaster iad 2 όπου είναι σεταρισμένες οι 2 voip γραμμες μου και το netafaster iad 1 το οποίο ρουτάρει απλώς. Έστω ότι γνωρίζουμε του κωδικούς για την voip τηλεφωνία μπορώ να σετάρω την 2η γραμμή μου στο netfaster iad 1 και πως; ποιες οι ρυθμίσεις που πρέπει να δοκιμάσω για να δω εαν παίζει.
    Αν κατάλαβα καλά, το Netfaster1 σε "βγάζει" στο internet και στο Netfaster2 είναι τα 2 VOIP τηλέφωνα του παρόχου.
    Αν όντως ισχύει αυτό, το Netfaster2 διαχειρίζεται το δεύτερο VC που υπάρχει για την τηλεφωνία. Αυτό, είτε θα υπάρχει στον έναν ρούτερ είτε στον άλλον, δεν γίνεται να μοιράσεις από μία VOIP γραμμή στον κάθε ρούτερ, έχοντας 2 VC2 σε διαφορετικούς ρουτερ.
    Λυπάμαι.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13500/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    netfaster iad2
    δεδομένου οτι η voip τηλεφωνία της HΟL ειναι routerbase, προσπάθησα με τις ελάχιστες και ημιτελείς γνώσεις μου σε δίκτυα και τηλεφωνία να κάνω να κάνω το Netfaster1 να φανεί σαν "φυσική" συνέχεια του Netfaster2 μήπως και σετάρω την 2η γραμμή επάνω του. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα με τις δοκιμές διάφορες παρενέργειες, από το να μην έχω τηλεφωνία, internet μεχρι και να το να βλέπω το ρουτερ παρά μόνο με hardware reset. Έλεγα μήπως και κάποιος μπορούσε να το καταφέρει, αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι δεν γίνεται. Ευχαριστώ για την απάντησή σου MarkoDiMarko, καλές γιορτές σε όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dkstopo : 30-12-11 στις 11:51.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-04-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Fritzbox 7140
    SNR / Attn
    13(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    φιλε θελω να κανω το fritz να παιξει iptv της hol.Λες με το MAC spoofing να τα καταφερω?

    Ανοιξα και ενα καινουργιο thread οποιος θελει και μπορει ας βοηθησει.thx
    Intel i7 920 @4Ghz ,6Gb Corsair XMS 1600 8-8-8-24 , Asus P6T ,Sapphire 5850 ,Corsair 1000W on Shark Tt Case ,Samsung 2233Rz@120Hz ,Logitech 5400

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz!Box 7140 Mac Address
    Από gsp στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 10:31
  2. Πρόβλημα με FRITZ BOX FON WLAN 7140 mac address filter
    Από dimziou στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 13:56
  3. Fritz!Box 7270 , mac address αλλαγή
    Από stragr στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-09, 12:12
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 22:31
  5. fritz!box fon wlan 7140 mac address
    Από dipa57 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 12:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας