Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    World
    Σύμφωνα με έρευνα, η γιαγιά σας θα μπορούσε να σας αφήσει τα ασημικά της, τα κειμήλια της και το password για το iTunes και δεν θα ήταν η μόνη. Έντεκα τοις εκατό των Βρετανών είτε έχουν ήδη βάλει κάποιο από τα passwords τους στη διαθήκη τους είτε σκέφτονται να το κάνουν όταν έρθει η ώρα.

    Ο κυριότερος λόγος για μια τέτοια κίνηση δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αξία του περιεχομένου που μπορεί να έχει αποθηκευμένο στο διαδικτυακό "σύννεφο" ο εκάστοτε χρήστης. Από τους 2000 ενήλικες ερωτηθέντες, το 25 τοις εκατό είπε ότι είχε συλλέξει ταινίες, μουσική και λογισμικό με αξία τουλάχιστον 200 αγγλικές λίρες.

    Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι το αποθηκευμένο υλικό είχε συναισθηματική αξία όπως π.χ. οικογενειακές φωτογραφίες τις οποίες θα ήθελαν να αφήσουν πίσω τους σαν "ψηφιακή κληρονομιά".

    Η έρευνα που έγινε από το Goldsmiths University Creative and Social Technology centre για λογαριασμό της Rackspace (εταιρίας cloud computing) έδειξε ότι 53 τοις εκατό των ερωτηθέντων είχαν αποθηκευμένο "πολύτιμο υλικό" σε τέτοιες υπηρεσίες. Το ένα τέταρτο είπε ότι είχε αποθηκευμένες "ξεχωριστές φωτογραφίες", ένας στους δέκα είπε το ίδιο για videos και ο ίδιος αριθμός είχε αποθηκεύσει συναισθηματικά φορτισμένα emails από αγαπημένα πρόσωπα.

    Σε μια πιο πρακτική προσέγγιση, η διαδικτυακή "περιουσία" κάποιου θανόντος θα μπορούσε να γίνει διαθέσιμη σε άλλα μέλη, οπότε η παράδοση των passwords έχει και πρακτικό νόημα.

    Απλά θα πρέπει να μην ξεχνάτε να ενημερώνετε τη διαθήκη σας κάθε φορά που αλλάζετε κάποιο από τα passwords σας.


    Της Anna Leach
    Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη 13 Οκτωβρίου, 2011 12:02 GMT




    Πηγή: theregister.co.uk
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 14-10-11 στις 01:57.

  2. #2
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Λίγο μακάβριο

  3. #3
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μακάβριο όντως...αλλά ένα password μπορεί να έχει την μεγαλύτερη αξία από την υπόλοιπη περιουσία που θα αφήσει κάποιος.

    Εκτός και εάν αφήνει μόνο το password για την διαθήκη του.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σκέφτομαι χρόνια τώρα

    Σοβαρά, αν σκεφτεί κανείς οτι μεγάλο μέρος των πληρωμών και λοιπών συναλλαγών μας γίνονται πλέον ηλεκτρονικά είναι πολύ φυσιολογικό να θέλει να δώσει στους κληρονόμους του τον τρόπο να τις ελέγξουν. Και τι καλύτερο απο το ίδιο το password?
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2011
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Paypal password με μερικά εκατομμύρια... now that makes sense :P

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παλιοτερα ειχα διαβασει για μια υπηρεσία η οποια σου έστελνε ανα τακτα χρονικα διαστηματα μαιλ για να επιβεβαιωσεις οτι εισαι ζωντανος.
    Εαν δεν το επιβεβαιωνες εστελνε σε καποιον δικο σου - που ειχες υποδειξει- τους κωδικους λογαριασμών υπηρεσιων και οτι άλλο θα ηθελες
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Όταν το διάβασα το άρθρο σκεφτόμουνα "κοίτα να δεις που καταντήσαμε. Να φυλάει ο κόσμος τις φωτογραφίες, τα email του και τα τραγούδια του σε hosting υπηρεσίες αντί να τα έχει στον υπολογιστή του. Και καλά τα τραγούδια και τα προγράμματα που είναι απρόσωπα. Τις φωτογραφίες? Τα email? Τι διάολο δηλαδή!"


    Συζητώντας λοιπόν με φίλο, έφαγα κατάμουτρα την εξής κατηγορία:

    "Και τι νομίζεις ρε? Οτι είναι όλοι σαν εσένα που δεν συμμετέχεις σε social media και παίρνεις τα (σοβαρά) mail σου με mail client στο δίσκο σου? Ο κόσμος σήμερα εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες που του δίνει το ιντερνετ και το συννεφο και πλέον μπορεί και θέλει να διατηρήσει το υλικό του εκεί ώστε να είναι προσβάσιμο από παντού. Γιατί λοιπόν γκρινιάζεις? Εγώ αν πεθάνω αύριο, δεν θέλω να μπει κάποιος στο facebook ή το msn μου και να φαίνομαι online!"

    Όπως του είπα, αν πεθάνω αύριο (σήμερα δηλαδή! ) προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι θα γίνουν οι διάφοροι λογαριασμοί μου. Στη χειρότερη, να μπει κάποιος εδώ με το λογαριασμό μου και να σβήνει μηνύματα υπέρ της Forthnet και να θυμίζει στον κόσμο να ακούει Shakira


    Συμπερασματικά πάντως, σημεία των καιρών. Όντως δεν είναι παράλογο το να αφήνεις σε κάποιον οικείο κάποιο password που έχει σημασία.

    Τώρα βέβαια το πόσο εκτεθειμένος (θα έπρεπε να) είναι κάποιος στο ιντερνέτι... Αυτό είναι μια τρελλή offtopic συζήτηση που πολύ δύσκολα θα καταλήξει κάπου....

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    @BlindG: Το γενικότερο συμπέρασμα είναι ότι ο τρόπος που λειτουργεί ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζεται με τον τρόπο που λειτουργεί ο καθένας. Και είναι λάθος να προβάλλουμε στον υπόλοιπο κόσμο το δικό μας τρόπο λειτουργίας.
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    εγω πάντως εχω κατι να κληρονομήσω στον Blindg
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Γιε μου το username μου για το paypal που εχω ολη μου την περιουσια ειναι
    Username : andrew1234
    το password βρες το με bruteforce !!!

  11. #11
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πλάκα έχει να αφήσει κανέναν κωδικό και να σου φορτώσει καμιά "απάτη", σε περίπτωση που δεν συμπαθεί(ούσε) κάποιον βέβαια.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-10-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ πάντως σκέφτομαι να ανεβάσω κάπου ένα αρχείο με όλα τα passwords που να προστατεύεται με ένα password που να το γράφω μέσα στην διαθήκη!

    Γιατί αλλιώς ποιός θα κάνει tweets μετά για μένα? Στον παράδεισο θα έχουμε wifi??

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 18:25
  2. Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 10:57
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 12:58
  4. Ένας στους τρεις με Η/Υ και ένας 5 στους με Internet!
    Από octap στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-06, 10:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας