Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 113

Θέμα: ADSL Tweaking

  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4739/916
    ISP
    Connx
    Router
    Thomson 585 TG v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 47(dB)
    Διαβάζοντας για τα διάφορα tweaks κυρίως στο TCP πρωτόκολλο για συνδέσεις DSL, αυτό που παίζει πολύ είναι η τιμή του RWIN. Και καλά πρέπει να έχει μεγάλη τιμή για γρήγορο Internet (το δικό μου ήταν στο max. 64000). Τέλος πάντων μετά από test το οποίο έκανε το ίδιο το site μου υπέδειξε ότι πρέπει να βάλω μικρή τιμή (μεταξύ 7000 - 9800), την έβαλα και είδα διαφορά μέρα με τη νύχτα. Εκεί που η ταχύτητα στο κατέβασμα αρχείου πάντα είχε μεγάλη αστάθεια (πανω - κάτω), τώρα κατεβάζει σταθερά με 40 (σύνδεση 384, Forthnet και πάντα από Ελλάδα). Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

    (Χρησιμοποιώ JetSpeed 520 με σύνδεση Ethernet και pppoA, μήπως το ότι εγώ συνδέομαι με το modem/router και δεν κάνει το PC το routing δίνει μία εξήγηση για τις τιμές RWIN?)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν βάλεις μεγάλη τιμή στο RWIN, τότε έχεις packet loss μεγάλο.
    Αν βάλεις μικρή τιμή, τότε ίσως μπουκώνει η είσοδος των πακέτων.
    Πρόσεξε πολύ τι πειράζεις.
    Καλό θα ήταν να το άφηνες 64240.
    Μια πολύ καλή τιμή αυτή είναι αφού την αλλάζουν τα windows αυτόματα.

    άντε γερά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    RWIN (TCP Receive Window): Η τιμή του καθορίζει πόσα δεδομένα (max) μπορεί να πάρει το PC, με κάθε ΜΙΑ συναλλαγή. Έχει να κάνει με το max θεωρητικό bandwidth, το μέσο latency και το MSS (Maximum Segment Size: Σε τιμή είναι συνήθως 40 μικρότερο του MTU, λόγω headers).

    Για να έχετε το RWIN σε "άριστη τιμή" (και να μην έχετε τα προβλήματα που περιγράφει ο kadronarxis), δοκιμάστε τα παρακάτω links :

    http://www.broadbandnuts.com/index.php?page=rwin
    (Για να υπολογίσετε το RWIN σας)

    http://www.cable-modems.org/cgi-bin/...iag/netdiag.pl
    (Για να πάρετε μία "γεύση" από το μέσο latency)
    Το εργαλείο αυτό είναι λίγο σχετικό, αλλά κάνει δουλειά. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και για άλλες χρήσεις (perl script).

    http://www.speedguide.net/analyzer.php
    (Για να δείτε τις τιμές του MTU και του MSS σας, που θα χρειαστούν για τον παραπάνω υπολογισμό του "άριστου" RWIN σας)

    Στα παραπάνω links, υπάρχουν και εξηγήσεις που τα αναλύουν περισσότερο !

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάρα πολύ καλός ο ugf.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    UGF, επειδή δείχνεις να το κατέχεις το θέμα, παίζει ρόλο η έκδοση των Windows που έχεις για τις βέλτιστες τιμές σε αυτά (πάντα μιλάμε για DSL);

    π.χ. τα Windows Server 2003 (Ent) έχουν διαφορετικές τιμές από τα XP Pro;

    Παίζει επίσης ρόλο αν ορίζεις best performance for Programs ή Background Services στα System Properties σε αυτές τις τιμές;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-02-2003
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35.000 / 35.000
    ISP
    Nova UNLIMITED 4G
    Router
    Archer MR600 v3
    wantilles έχεις τα 2κ3?αν ναι έχεις δει κάποια καλή διαφορά?σκέφτομαι να τα βάλω και εγώ...

    ΨΑΧΝΩ ΚΟΜΙΚΣ DISNEY
    - αν εχετε στειλτε μου μυνημα

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    οι διάφορες στα windows είναι ότι τα 9x έιχαν περιορισμό των συνδέσεων ένω τα nt based δεν έχουν.
    rwin, etc είναι άλλο θέμα

  8. #8
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    οι διάφορες στα windows είναι ότι τα 9x έιχαν περιορισμό των συνδέσεων ένω τα nt based δεν έχουν.
    rwin, etc είναι άλλο θέμα
    Σωστά έτσι είναι τα NT Based δεν έχουν περιορισμό!

    Προσωπικά πάντως δεν έχω δεί καμμία βελτίωση με τα διάφορα tweaks που κυκλοφορούν ! Οι default τιμές σε Win 2000 & XP pro έιχαν πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα!!

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    wantilles έχεις τα 2κ3?αν ναι έχεις δει κάποια καλή διαφορά?σκέφτομαι να τα βάλω και εγώ
    Τα παρακάτω που θα πω, προέρχονται ύστερα από 10 μήνες χρήσης μόνιμης και αποκλειστικής (χωρίς άλλο λειτουργικό εγκατεστημένο) σε 4 μηχανάκια (όχι όλα δικά μου) διαφορετικών δυνατοτήτων και hardware.

    Ξεκινάω με το ζουμί της υπόθεσης και θα το επαναλάβω στο τέλος:

    Τα Windows 2003 αποδίδουν σε σχέση με τα XP Pro SP-1a, 2 φορές περισσότερο (ναί δεν υπερβάλλω) (εννοείται στο ίδιο σύστημα, δηλαδή με απαράλλαχτο hardware, drivers και settings).

    - Είναι όπως θα έπρεπε να ήταν τα XP εξαρχής

    - Τεράστιο optimization του κώδικα και "πέταμα" πολλών περιττών ελέγχων (2X απόδοση)

    - Πολύ πιο ασφαλή (secure) από τα XP Pro SP-1a (για πηγαίνετε να δείτε στο Windows Update Corporate πόσα updates έχουν βγει για XP Pro SP-1a και πόσα για 2003 - περίπου 5-6 φορές λιγότερα - αλλά και ο ρυθμός (updates/μήνα) που βγαίνουν για 2003 είναι πολύ μικρότερος)

    - Πλήρης λειτουργικότητα σε σχέση με τα XP

    - Κανονικότατα 3D Games με DirectX 9.0b και πλήρες 3D acceleration

    - Όλοι οι drivers για XP εγκαθίστανται και λειτουργούν κανονικότατα με πλήρη απόδοση στα 2003, για αρκετό hardware δε υπάρχουν και ξεχωριστοί drivers για 2003 (Promise controllers, VIA 4 in 1 drivers κλπ.)

    - Εξαιρετικά καλύτερο IRQ handling και sharing (το ξέρω γιατί στο μηχανάκι μου έχω γεμάτα όλα τα slots με κάρτες - 1 AGP και 5 PCI)

    - Τρομερή διαφορά στην αποκρισιμότητα (responsiveness) του συστήματος

    - Πολύ καλύτερο caching και διαχείριση μνήμης

    - Ό,τι τρέχει στα XP τρέχει ανεξαιρέτως κανονικότατα και στα 2003.

    - Software που τεχνηέντως δεν τρέχει στα 2003 (antiviruses, defragmenters, undelete κλπ.) δεν τρέχει γιατί το ίδιο ελέγχει ό,τι πρόκειται για server και σου λέει "πλήρωσε την έκδοση για server" όχι επειδή είναι ασύμβατο. Εάν βάλετε την έκδοση για server, τρέχει κανονικότατα. Μάλιστα για κάποια από αυτά, οι εκδόσεις για server (στο ίδιο λειτουργικό πάντα μιλάμε τα 2003) αποδίδουν 2-3 φορές περισσότερο.

    - Το McAfee command-line τρέχει κανονικότατα. Εάν θες services, δες αμέσως παραπάνω.

    - Τα software firewalls που προσωπικά θεωρώ τα καλύτερα, όλα της σειράς ZoneAlarm, τρέχουν κανονικότατα.

    - Θεωρείται και είναι σαν επίπεδο ωριμότητας κώδικα ανώτερο (νεότερο) από τα XP SP-1a

    - Έχει πολλά καινούρια APIs και Interfaces

    - Μακράν καλύτερο TCP-IP stack (μην ξεχνάτε ότι προορίζεται για χρήση server)

    - Ενώ τα XP έχουν build 5.1.2600 τα 2003 έχουν build 5.2.3790

    - Τα επερχόμενα Windows AMD64 (όχι μόνο τα Server 2003 αλλά και τα XP) είναι βασισμένα στον κώδικα των 2003 - όλα αυτά θα έχουν build 5.2.3790 (και όχι 5.1.2600)

    Έχουν δοκιμαστεί και λειτουργούν απροβλημάτιστα και πλήρως επί 10 μήνες με τα παρακάτω εξαρτήματα hardware:

    - ASUS A7V-133 (VIA KT-133A)
    - ASUS A7V (VIA KT-100)
    - Abit BX6 r2.0 (Intel 440-BX)
    - Gigabyte GA-7N400PRO2 (nVidia nForce2 Ultra-400)
    - AMD Athlon 1.3GHz (Thunderbird)
    - AMD AthlonXP 2100+ (Palomino)
    - AMD AthlonXP 2500+ (Barton)
    - Promise PDC20265 (στην ASUS A7V)
    - Promise PDC20265R (στην ASUS A7V-133)
    - Promise Ultra100 TX2
    - Promise Ultra133 TX2
    - Silicon Image SIL3112A Serial ATA Controller (στην Gigabyte GA-7N400PRO2)
    - ATI RADEON 9700 Pro 128MB
    - ATI RADEON 9600 Pro 128MB
    - ATI RADEON 8500 128MB
    - ATI RADEON DDR VIVO (η original retail της ATI - τώρα ονομάζεται RADEON 7200)
    - nVidia GeForce2MX400 32MB
    - 3COM 3C-905C-TX Fast Ethernet PCI Adapter
    - Realtek 8201 Ethernet Controller (στην Gigabyte GA-7N400PRO2)
    - Terratec DMX 6Fire 24/96
    - SoundBlaster Live
    - SoundBlaster Live 5.1
    - AC97 Realtek ALC650 6-channel Audio Codec (στην Gigabyte GA-7N400PRO2)
    - Hauppauge WinTV Theater PCI (κανονικότατο πλήρες capture με HuffYUV σε πλήρες PAL 768x576, 25 fps, stereo 16-bit 48kHz)
    - Chronos USB 2.0 + Firewire PCI κάρτα (αυτή που πουλά το ΠΛΑΙΣΙΟ)
    - Διάφορα μοντέλα σκληρών δίσκων IDE από τη σειρά WD-xx00-BB της Western Digital
    - Διάφορα μοντέλα σκληρών δίσκων IDE από τη σειρά WD-xx00-JB της Western Digital
    - Διάφορα μοντέλα σκληρών δίσκων SATA από τη σειρά WD-xx00-JD της Western Digital
    - Pioneer DVD-ROM DVD-117
    - Plextor DVD-ROM PX-116A
    - Plextor CD-RW PX-4824A
    - Plextor DVD+RW PX-708A
    - Διάφορα οπτικά mouse με ροδέλα της Microsoft

    Οι δίσκοι και drives λειτουργούν στο ανώτατο UltraDMA mode που μπορεί να λειτουργήσει η κάθε συσκευή.

    Οι κάρτες AGP λειτουργούν με μέγιστο (256MB) address size στο BIOS, με ενεργοποιημένο AGP FastWrite και SideBand Addressing.

    Όλα τα παραπάνω λειτουργούν με τα τελευταία BIOS και firmwares και τους τελευταίους drivers για hardware & chipsets επιτυχώς από τα sites των κατασκευαστών.

    Συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων, λειτουργούν πλήρως και επιτυχώς οι τελευταίες εκδόσεις των παρακάτω reference WHQL drivers απευθείας από τα sites των κατασκευαστών:

    - VIA 4 in 1 (4.51)
    - nVidia ForceWare (πρώην detonator)
    - ATI CATALYST (4.4)
    - nForce2 platform drivers
    - IntelliPoint (5.0)
    - IntelliType Pro (5.0)

    Τέλος, επαναλάμβάνω το ζουμί:

    Τα Windows 2003 αποδίδουν σε σχέση με τα XP Pro SP-1a, 2 φορές περισσότερο (ναί δεν υπερβάλλω) (εννοείται στο ίδιο σύστημα, δηλαδή με απαράλλαχτο hardware, drivers και settings).

    Πέρσι, λοιπόν που τα έβαλα, έκανα χοντρή software αναβάθμιση.

    2x
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    WAntilles, Ναι τα w2k3 είναι τρομερά, τα έχω στήσει στους servers της δουλειάς και έχω σηκώσει server-based applications του σκοτωμού και δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δυστυχώς για μας στο σπίτι οι κόπιες που κυκλοφορούν στο net δεν λειτουργεί το windows update λόγω των serials που κυκλοφορουν, ή κάνω λάθος;
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ναι τα w2k3 είναι τρομερά, τα έχω στήσει στους servers της δουλειάς και έχω σηκώσει server-based applications του σκοτωμού και δεν καταλαβαίνουν τίποτα
    Σωστό. Αλλά πρόσεξε δεν μίλησα για χρήση server. Όσα λέω παραπάνω τα λέω για κοινή χρήση home για τον οποιονδήποτε.

    Δυστυχώς για μας στο σπίτι οι κόπιες που κυκλοφορούν στο net δεν λειτουργεί το windows update λόγω των serials που κυκλοφορουν, ή κάνω λάθος;
    Επίσης πολύ σωστό αυτό που λες.

    Αλλά δεν τίθεται θέμα.

    Ήδη και από τον καιρό των 2000 είχα σταματήσει να χρησιμοποιώ το αυτόματο Windows Update.

    Μην ξεχνάς ότι δεν είχαμε πάντα DSL, και με έστω και ISDN, δεν μπορούσες κάθε φορά που ήθελες να κάνεις εγκατάσταση να κατεβάζεις επί ώρες 150ΜΒ updates.

    Γι' αυτό ανέκαθεν χρησιμοποιούσα το Windows Update Corporate

    τα κατέβαζα μία φορά, και μετά με ένα batch file τα εγκαθιστούσα όλα με τη μία.

    Εξαιρετικό site για να πληροφορείστε για οποιοδήποτε νέο update βγαίνει για οποιοδήποτε NT-Class λειτουργικό (πολλές φορές βγαίνουν updates που είναι απαραίτητα και για κάποιους άγνωστους λόγους, ακόμα και το Windows Update Corporate δεν τα έχει) είναι το:

    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα δοκίμασα και σπίτι, αλλά το βρίσκω χρονοβόρο δυστυχώς να πρεπεί να κυνηγάω εγώ τα security updates και να κοιτάζω τι άλλο έχει βγει. Κρίμα που ακόμα δεν βρήκαν κάποιο τρόπο να το κάνουν να δουλέψει......

    Πάντως ναι, και για home χρήση είναι πολύ διαφορετικό το feeling που αφήνουν σε σχέση με τα XP. Σε όλα όσα είχες αναφέρει συμφώνω απόλυτα.
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για να μην αλλοιώσουμε ανεπανόρθωτα το θέμα αυτού του topic, έφτιαξα νέο topic αποκλειστικά για τα Windows 2003.

    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Το avatar του μέλους UGF_GreekMind
    UGF_GreekMind Guest
    WAntilles,

    Για την παραπάνω ερώτησή σου, όχι δεν υπάρχουν διαφορές στα λειτουργικά.
    (Αν και για να πω την αμαρτία μου, τα 2003 τα έχω δει μόνο και δεν τα έχω δουλέψει)

    Όσον αφορά τις τιμές, εμένα μου αρέσει να "πειράζω" την registry (το έχω πληρώσει όμως ακριβά μέχρι σήμερα). Για το MTU (και κατά συνέπεια και το MSS), υπάρχει το DrTCP το οποίο μπορεί να κάνει τη δουλειά για εσένα με μεγαλύτερη ασφάλεια.

    Όσον αφορά το RWIN, δεν έχω βρει κάποια εφαρμογή. Αν κάποιος έχει link τότε ας το δώσει.

  15. #15
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Όσον αφορά το RWIN, δεν έχω βρει κάποια εφαρμογή
    To DrTcp έχω την εντύπωση ότι ρυθμίζει και το Rwin, κάνω λάθος?

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HELPPPP - SNR TWEAKING ME SPEEDTOUCH
    Από nanas στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 14:42
  2. 256/128 Tweaking
    Από knikos στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-04, 19:06
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-04, 02:16
  4. firmware tweaking
    Από Arkos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-03, 06:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας