Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Περιδιαβαίνοντας στο Internet (και ομολογώ παίρνοντας έρεισμα από τα fora του macephemera) ανακάλυψα ότι το Boot Camp, παρά τις εξαιρετικές του ικανότητες, ακόμα και σε beta μορφή που είναι, μπορεί δυνητικά να δημιουργήσει ένα τεράστιο πρόβλημα στους χρήστες Intel-based Macs που το χρησιμοποιούνε. Επειδή ίδρωσε το αυτί μου με αυτά που διάβασα, και επειδή (Θεού θέλοντος και stock της Systemgraph επιτρέποντος) Δευτέρα χτυπάω τον iMac μου, αποφάσισα να παραθέσω αυτά που έμαθα εδώ προς τέρψιν και κρυοπαγήματα όλων

    Λέει λοιπόν ότι κατά την εκτέλεση του Boot Camp, η διαδικασία έχει ως εξής: κόβεις όσο χώρο θέλεις από όποιον εσωτερικό σκληρό θέλεις για τα Windows, το πρόγραμμα κάνει το repartitioning, γράφει ένα δισκάκι με τους drivers των XP και στη συνέχεια ζητάει να μπει το δισκάκι των XP SP2 στο drive και κάνει επανεκκίνηση.

    Αυτό που συμβαίνει (νομίζω δηλαδή), είναι ότι λόγω του τρόπου που επικοινωνεί ο σκληρός με τη μητρική, και που βασίζεται όχι στο παραδοσιακό BIOS αλλά στο EFI, το Boot Camp κατά την επανεκκίνηση σκαλίζει κάτι στο δίσκο και τον κάνει να "δείχνει" το partition που προορίζεται για Windows σωστά προκειμένου να εμφανιστεί στην εγκατάσταση των XP και να προχωρήσει η ιστορία. Κάποιοι χρήστες στην αρχή της εγκατάστασης άλλαξαν γνώμη και με F3 (όχι cold reboot) βγήκαν από τον installer - ή στην επιλογή δίσκου δεν τους έβγαζε τα partitions σωστά και τους έδειχνε μόνο το αντίστοιχο του OSX. Προκειμένου λοιπόν να "κάψουν" το κανονικό τους OS, βγήκαν και αυτοί από την εγκατάσταση όπως προείπαμε.

    Το πρόβλημα είναι πως μετά την επανεκκίνηση ο Mac σε όλα τα ανωτέρω άτομα παρουσίαζε πολύ σημαντικό πρόβλημα: κόλλαγε στην εκκίνηση, στη γκρι οθόνη, χωρίς να προχωράει σε bootάρισμα ούτε καν του OSX, με Option στην έναρξη έβγαζε τον δείκτη του ποντικιού αλλά από επιλογές νέκρα, από το δισκάκι του OSX δε δεχόταν να φορτώσει, και ενδεχομένως μόνο από network ή firewire/USB boot να μπορούσε να bootάρει. Η πλειονότητα των πληγέντων έστειλαν τα μηχανάκια τους για επισκευή (μιλάμε για Αμέρικα έτσι, που έχουν και καλή υποστήριξη υποτίθεται), και προσπαθούσανε να τους αλλάξουν logic boards, που φυσικά δεν είχε αποτέλεσμα, και τελικά μόνο με αλλαγή δίσκου είδαν άσπρη μέρα. Δεδομένης της φύσης του Boot Camp, που είναι beta, δε δικαιούνταν δωρεάν επισκευή μέσα στην εγγύηση, οπότε για αλλαγή πλακέτας και δίσκου φεύγανε αβέρτα λεφτά... Ένα παληκάρι στα macephemera που λέγαμε, πέρασε τα XP χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά από δύο εβδομάδες απρόσκοπτης χρήσεως, στα καλά καθούμενα τον κλείδωσε έξω από το OSX, τον άφηνε να μπει μόνο στα XP και τελικά μπόρεσε να σώσει τα δεδομένα του μόνο φορτώνοντας από 3rd party boot disk με ειδικό πρόγραμμα σχετικά με data recovery.

    Με θορύβησε η όλη ιστορία ομολογώ, και ουσιαστικά επικεντρώνεται σε ένα σημείο: στο ότι μέχρι την έλευση του Leopard τα Windows στους Macs δεν είναι ακόμα ασφαλής υπόθεση.

    Τα σχόλιά σας παρακαλώ, ειδικά όσοι έχετε ήδη περάσει το Boot Camp και δη την τελευταία έκδοσή του (1.1.2) πείτε εμπειρίες, γνώμες, ο,τιδήποτε

    ΥΓ: Εγώ πάντως θα τον χτυπήσω τον 17άρη...

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Flareman, σωστές οι παρατηρήσεις σου.
    Προσωπικά έχω βάλει σε 2 macbook το boot camp και τα xp και πήγαιναν αέρα-πατέρα.
    Έπαιξα και thief και raven shield στα xp.

    Προβλήματα θα υπάρχουν σίγουρα, από τη στιγμή που το boot camp είναι beta.
    Με τον ερχομό του Mac OS X Leopard, το boot camp θα περάσει σε gold μορφή και όχι beta.
    Μην ξεχνάς ότι και τα Vista τρέχουν κανονικά μέσω boot camp σε όλα τα macs.(φτου φτου πιπέρι....).

    ΥΓ: έγραψα τις εντυπώσεις μου!! εσύ βάλε τις εντυπώσεις σου εδώ στο φόρουμ για την επαφή σου με τον iMac.!(με γεια βρε!!)
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Υπάρχουν κάποιες αναφορές πως αυτό το φαινόμενο περιορίζεται σε C2D επεξεργαστές, και πως στα CD μηχανήματα όλα βαίνουν κατ' ευχήν. Εγώ πάντως θα το δοκιμάσω πρώτο πρώτο αύριο (με το καλό!) και ο Θεός βοηθός... Έχει ακουστεί επίσης πως αυτή η συμπεριφορά (δηλαδή να παγώνει ο Μακ στην έναρξη στη γκρι οθόνη και να μην προχωράει ούτε καν σε φόρτωμα δίσκου από το optical drive) παρουσιάζεται και σε άσχετες περιπτώσεις που τους χτύπησε δίσκος, οπότε θα το διερευνήσω περαιτέρω το θέμα!

    Όσον αφορά στον iMac, αν έχουν στοκ στη Systemgraph θα το πάρω αύριο κιόλας - έχω μερικές απορίες που θέλω να καλύψω πρώτα (τα έχω γραμμένα στο Νυστέρι), αλλά εκτός απροόπτων θα έχουμε αποκαλυπτήρια αύριο βράδυ! Θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου, με το ανάλογο συνοδευτικό φωτογραφικό υλικό! Καρντάσι Γιώργη, ήρθε η σειρά σου να πάρεις το Pro!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath

    Γιατρέ, το blog τα σπάει κανονικά, στο ξαναείπα; αν όχι, στο λέω τώρα!
    Επέτρεψέ μου να απαντήσω μερικές απορίες, ξεκινώντας από το τέλος( ).

    Το hardware test, το τρέχουν αυτοί που σου παραδίδουν το μηχάνημα. Αν το έχουν τρέξει ή όχι, θα φανεί μέσα από το About this Mac - More Info - Diagnostics. Ποια ημέρα και ποια ώρα το τρέξανε. Καλό είναι αυτό, γιατί με αυτό το τέστ, ελέγχονται τα πάντα πριν σου δώσουν το μηχάνημα(ακόμα και καμμένα pixels).

    Σκληρό δίσκο για να αλλάξεις πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα.Για την εγγύηση πάνω σε αυτό δεν ξέρω για τον iMac, αλλά για το macbook που είναι πανεύκολο σου εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Μνήμη αλλάζεις σε 3 λεπτά.

    Για 0 pixels το σίγουρο είναι πως όχι.Στο macbook που ρώτησα, αλλάζουν την οθόνη από 4 και πάνω.

    Διακανονισμό για την πληρωμή θα κάνεις με το κατάστημα που αγοράζεις. Το macbook το πλήρωσα ντούκου με κάτι άπειρα τρεξίματα που έριξα...(μη συζητάς)

    Ένα πράγμα να θυμάσαι για τα apple(το αναφέρουν μερικοί και για την ΙΒΜ): αν στην αρχή το μηχάνημα δεν εμφανίσει πρόβλημα, θα είναι πάντα έτσι. Ότι και να γίνει, ένα χρόνο εγγύηση έχεις(δυστυχώς αν υπήρχε apple hellas αυτό θα ανέβαινε στα τρία χρόνια με 150 ευρώ επιπλέον).

    Μην το ματιάζουμε όμως, δεν ξεκινάμε με αυτές τις διαθέσεις. Πέρασέ του ένα μπλέ ματάκι γιατί αετομάτηδες υπάρχουν πολλοί (άθελα και μη)!!!!

    Άντε γερά!
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Ευχαριστώ για τα καλά λόγια αδερφέ! Να σου πω τι ξέρω εγώ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το hardware test, το τρέχουν αυτοί που σου παραδίδουν το μηχάνημα. Αν το έχουν τρέξει ή όχι, θα φανεί μέσα από το About this Mac - More Info - Diagnostics. Ποια ημέρα και ποια ώρα το τρέξανε. Καλό είναι αυτό, γιατί με αυτό το τέστ, ελέγχονται τα πάντα πριν σου δώσουν το μηχάνημα(ακόμα και καμμένα pixels).
    Αυτό δεν το ήξερα, θα το έχω υπ' όψιν μου - ένα από τα πράγματα που θέλω να δω είναι αν έχει ξαναανοιχτεί η συσκευασία. Απλώς και μόνο για να είμαι σίγουρος βρε αδερφέ Τα πιξελάκια είχα κι εγώ στο νου μου, για να δούμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκληρό δίσκο για να αλλάξεις πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα.Για την εγγύηση πάνω σε αυτό δεν ξέρω για τον iMac, αλλά για το macbook που είναι πανεύκολο σου εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Στους νέους iMac αλλάζει μόνο η μνήμη - γι' αυτό και η ερώτηση αν τα μαστορέματα τα κάνουν οι ίδιοι η τα στέλνουν έξω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μνήμη αλλάζεις σε 3 λεπτά.
    Σωστός

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 0 pixels το σίγουρο είναι πως όχι.Στο macbook που ρώτησα, αλλάζουν την οθόνη από 4 και πάνω.
    Αν ανοίξω το κουτί επί τόπου και έχει έστω και ένα καμμένο δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω άλλο από το στοκ τους; Δε νομίζω να υπάρξει τέτοιο θέμα, τώρα αν κάψει ένα στο εξάμηνο ξέρω γω και αυτό ήταν όλο ε εκεί οκ, μην είμαστε και πλεονέκτες. Για τα 4 καμμένα σου απάντησε η RC εσένα, εγώ θα το πάρω από ανεξάρτητους για να μην μπλέξω με τους ακατανόμαστους...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διακανονισμό για την πληρωμή θα κάνεις με το κατάστημα που αγοράζεις. Το macbook το πλήρωσα ντούκου με κάτι άπειρα τρεξίματα που έριξα...(μη συζητάς)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πράγμα να θυμάσαι για τα apple(το αναφέρουν μερικοί και για την ΙΒΜ): αν στην αρχή το μηχάνημα δεν εμφανίσει πρόβλημα, θα είναι πάντα έτσι. Ότι και να γίνει, ένα χρόνο εγγύηση έχεις(δυστυχώς αν υπήρχε apple hellas αυτό θα ανέβαινε στα τρία χρόνια με 150 ευρώ επιπλέον).
    Μακάρι Παναγίτσα μου, γιατί το παίρνω για την ερχόμενη τέτρα- με πενταετία, αν κάψει στο ενδιάμεσο δεν υπάρχει άλλο σάλιο για αλλαγές και επισκευές

    Πωω... μεγάλο το οφ τόπικ, έκαψα το ίδιο το θρεντ που άνοιξα!

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath

    2-3 πραγματάκια όταν (με το καλό) το αγοράσεις.

    - στο δρόμο, χαλάρα.Δε βιαζόμαστε(ευτυχώς το macbook μου το έφερε courrier γιατί θα το είχα κολλήσει το αυτοκίνητο σε καμιά κολώνα ( )
    - τα κουτιά δεν τα πετάμε ποτέ.
    - όταν το βάλεις μπρος, ξεκινάνε 2-3 πραγματάκια με σετάρισμα δικτύου και .mac(ο λογαριασμός σου στην apple).Αμέσως μετά μπαίνεις στο Mac OS X.
    - Ξεκινάς με τα updates από apple,restart και μετά οποιαδήποτε εγκατάσταση προγράμματος που έχεις.
    - Πολλές φορές θα χρειαστεί να κάνεις Repair Permissions(μην ξεχνάς ότι έχεις unix, που βασίζεται στα permissions των χρηστών).

    Τέλος, όταν ηρεμήσεις, μπορεί να σου έρθουν σκέψεις στο μυαλό, τι κάνω εγώ τώρα εδώ, που έμπλεξα και τέτοια.Χαλάρωσε, γιατί όλοι τα περάσαμε. Μετά από λίγο καιρό, θα είναι παιχνιδάκι (αν είχες βάλει τα windows, θα τα βγάλεις από το μηχάνημα).

    Άντε γερά!
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Μη φοβού Γεώργιε, δε θα τρέχω Αύριο με το καλό νέο θρεντ για εντυπώσεις!

    Εσείς οι υπόλοιποι, επί του θέματος! Παίζουμε μπάλα με τη Θεσσαλονίκη δύο άτομα μόνοι μας εδώ πέρα!

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ένα μεγάλο ΜΕ ΓΕΙΑ, στον doctor Flareman,ο οποίος τσίμπησε το iMac το 17-άρι(αυτό με την σωστή κάρτα γραφικών ντε!!).
    Παρακαλώ να μας πει τις πρώτες εντυπώσεις !!!
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Στο οικείο thread που θα ανοίξω εντός του δεκαλέπτου!

Παρόμοια Θέματα

  1. Parallers Desktop & Boot Camp
    Από killer_instinct στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 15:18
  2. Πρόβλημα με Boot Camp και XP (SP2)
    Από modified στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-07, 23:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας