Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    E.U.
    Η Ευρωπαϊκή ένωση θα προτείνει τις προσεχείς μέρες νέους αυστηρότερους κανονισμούς για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, μια πολυαναμενόμενη κίνηση από τους χρήστες η οποία θα μπορούσε να προκαλέσει πολλές επιπλοκές στους γίγαντες του διαδικτύου όπως η Google και η Facebook.

    Η Viviane Reding, αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής είπε σε ομιλία της την Κυριακή οτι η νέα νομοθεσία για την προστασία των προσωπικών δεδομένων στοχεύει στην ουσιαστική προστασία των χρηστών και την παράκαμψη της γραφειοκρατίας για τις επιχειρήσεις στην Ευρώπη.

    "Μόνο εάν οι χρήστες νιώθουν οτι τα προσωπικά τους δεδομένα θα είναι ασφαλή, θα τα εμπιστευτούν σε εταιρίες [...] Οι χρήστες πρέπει να έχουν τον έλεγχο των δεδομένων τους", δήλωσε η Reding στο συνέδριο Digital Life Design (DLD) που γίνεται στο Μόναχο όπου συμμετέχουν τα μεγαλύτερα ονόματα της τεχνολογικής βιομηχανίας.

    Παράλληλα η Reding έδωσε έμφαση στο γεγονός οτι πρέπει να απλοποιηθεί η προσέγγιση της Ε.Ε. σε οτι αφορά στην προστασία των προσωπικών δεδομένων λέγοντας οτι το υπάρχον σύστημα είναι εξαιρετικά δυσκίνητο και κοστοβόρο για τις επιχειρήσεις.

    "Στην Ε.Ε. έχουμε πάρα πολλούς νόμους οι οποίοι ορισμένες φορές είναι και αντικρουόμενοι. Το παραπανίσιο κόστος από αυτήν την πολυνομία είναι 2.3 δις ευρώ (3 δις δολάρια) κάθε χρόνο".

    Το νέο νομοσχέδιο αναμένεται να εκδοθεί στις 25 Ιανουαρίου αλλά θα πρέπει να εγκριθεί από τις εθνικές κυβερνήσεις και κάποιες από αυτές όπως της Γερμανίας και της Γαλλίας αναμένεται να αντισταθούν σε αυτήν την μεταφορά αρμοδιοτήτων στις Βρυξέλλες.

    Η όλη διαδικασία θα πάρει τουλάχιστον δύο χρόνια, πράγμα που σημαίνει οτι το νομοσχέδιο μπορεί να αλλάξει δραστικά. Οι δε διαδικτυακές εταιρίες δεν θα υποχρεωθούν να συμμορφωθούν πριν το 2014 ή 2015.

    Οι νέοι αυτοί κανονισμοί έρχονται με την μεγάλη εξάπλωση της χρήσης του Διαδικτύου. Σελίδες κοινωνικής δικτύωσης όπως το Facebook και το LinkedIn έχουν προσελκύσει δισεκατομμύρια χρηστών ενώ παράλληλα οι επονομαζόμενες υπηρεσίες "σύννεφου" που επιτρέπουν σε επιχειρήσεις και ιδιώτες να αποθηκεύουν τα δεδομένα τους σε απομακρυσμένους servers γίνονται ακόμα πιο κοινές.

    Το ερώτημα ποιός θα έχει στην κατοχή του τέτοια δεδομένα και μέχρι ποιό σημείο και έως πότε μπορεί να τα εκμεταλλευτεί παραμένει τεράστιο, ανάμεσα σε διαδικτυακές επιχειρήσεις, κυβερνήσεις και καταναλωτές.


    Των Georgina Prodhan και Leila Abboud
    Δημοσιεύτηκε: Κυριακή 22 Ιανουαρίου, 2012 2:12pm EST




    Ολοκληρωμένο άρθρο: reuters.com

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλά κάνουν και προωθούν νόμους για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, αλλά τι να κάνουν οι νόμοι όταν οι χρήστες πάνε και βάζουν τα πάντα Online όπου βρούνε;

    Για να μην πω για τον παραλογισμό του να μιλάνε για προσωπικά δεδομένα οι ίδιοι άνθρωποι που ψήφισαν νόμο για την διακράτηση τηλεπικοινωνιακών στοιχείων για πολλά χρόνια.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    επεσες διανα με το σχολιο σου

    μας προστατευουν αυτοι που καταπατουν το νομο ασυστολα...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Το θέμα της επιμόρφωσης των χρηστών είναι πολύ μεγάλο.

    Εδώ πάνε και δίνουν αβέρτα τα νούμερα της κάρτας τους και τα στοιχεία τους (που εκεί διακυβεύονται και άμεσα τα χρήματά τους, σκέψου δηλαδή), σιγά που θα διστάσουν να δημοσιοποιήσουν το πότε πάνε τουαλέτα.

    Αυτό είναι κάτι που -τουλάχιστον από τη δική μου οπτική- πέφτει σ'εμάς που καταλαβαίνουμε πέντε πράγματα, να τα μοιραστούμε και να προειδοποιήσουμε τους οικείους μας.

    Από εκεί και πέρα, κοροϊδεύουμε την Ελλάδα για μπανανία κτλ, αλλά και η ΕΕ, θέλει τουλάχιστον δύο χρόνια μέχρι να το επισημοποιήσει και προφανώς μετά την πάροδο αυτού του διαστήματος -αν δεν υπάρξει παράταση, (ορθώς) θα υπάρχει και μια περίοδος χάριτος... Δηλαδή ζήσε Μάη μου...

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Και αν δώσω τα στοιχεία μου τι θα γίνει ;

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    ...και αν το...FBI,ζητησει τα στοιχεια του Χ φτωχοδιαβολου,που κατεβασε χτες δυο ταινιες,τι θα κανει ο παροχος,αν εχει ψηφιστει ο περι ου λογος νομος;Θα τα δωσει,ή θα αρνηθει;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    Τι να τους κάνω τους νόμους αν δεν εφαρμόζονται. Υποτίθεται έχω ζητήσει να μπει το όνομά μου στη λίστα να μη δέχομαι χωρίς την έγκρισή μου διαφημιστικά μηνύματα, συμπεριλαμβάνονται και τα μηνύματα στο κινητό, αλλά συνεχίζουν να έρχονται. Ειδικά από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

    Έχω ενημερώσει εδώ και χρόνια την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και το ίδιο κάνω κάθε φορά που λαμβάνω διαφημιστικά μηνύματα. Άδικα βέβαια γιατί από το site τους ακόμα φαίνονται πως εκκρεμούν όλες αναφορές μου.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και αν το...FBI,ζητησει τα στοιχεια του Χ φτωχοδιαβολου,που κατεβασε χτες δυο ταινιες,τι θα κανει ο παροχος,αν εχει ψηφιστει ο περι ου λογος νομος;Θα τα δωσει,ή θα αρνηθει;
    θα τα δωσει

    ........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να τους κάνω τους νόμους αν δεν εφαρμόζονται. Υποτίθεται έχω ζητήσει να μπει το όνομά μου στη λίστα να μη δέχομαι χωρίς την έγκρισή μου διαφημιστικά μηνύματα, συμπεριλαμβάνονται και τα μηνύματα στο κινητό, αλλά συνεχίζουν να έρχονται. Ειδικά από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

    Έχω ενημερώσει εδώ και χρόνια την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και το ίδιο κάνω κάθε φορά που λαμβάνω διαφημιστικά μηνύματα. Άδικα βέβαια γιατί από το site τους ακόμα φαίνονται πως εκκρεμούν όλες αναφορές μου.
    μια απο τα ιδια

    εταιρειες κινητης/σταθερης τηλεφωνιας
    τραπεζες

    ολοι ενοχλουν χωρις υποτιθεται να εχουν τα προσωπικα μου στοιχεια

    εντελως τυχαια λενε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 23-01-12 στις 10:40. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τα αυτονόητα, που έπρεπε να γίνουν χρόνια, αλλά αμφιβάλω αν θα γίνουν ποτέ.
    Θα υπάρξει αντίδραση από κάποιους, δεν λέμε ονόματα , οπότε θα γίνουν κάποιες τροποποιήσεις, που να βολεύουν κάποιους και όχι τους χρήστες.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αυτονόητα, που έπρεπε να γίνουν χρόνια, αλλά αμφιβάλω αν θα γίνουν ποτέ. Θα υπάρξει αντίδραση από κάποιους, δεν λέμε ονόματα , οπότε θα γίνουν κάποιες τροποποιήσεις, που να βολεύουν κάποιους και όχι τους χρήστες.
    Συμφωνώ και επαυξάνω, ο χρήστης είναι πάντα η βιτρίνα, η οποία όλο και πιο συχνά "τσαλακώνεται" χωρίς φόβο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 14:44
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 08:48
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 09:42
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 22:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας