Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 56
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Γειά χαρά. Σήμερα γράφω για να εκφράσω ένα παράπονο που έχω από τα καταστήματα «Πλαίσιο». Φυσικά… δεν γράφω εδώ προκειμένου να βρεθεί πλέον λύση στο πρόβλημά μου, όμως με πνίγει το μαράζι και θέλω να σας πω τι μου συνέβη.

    Βασικά πρέπει να σας πω πως «χρηματοδοτώ» το κατάστημα της Στουρνάρη από το 1995 (μην πω και παλαιότερα). Τότε που το κατάστημα ήταν μια «τρύπα» στο ισόγειο. Οι τιμές του όμως, αλλά και η εξυπηρέτηση με έκαναν να είμαι από τους τακτικότερους πελάτες του και πραγματικά να χαίρομαι που αγόραζα προϊόντα από εκεί.

    Από τότε μέχρι σήμερα, το Πλαίσιο έχει επεκταθεί πάρα πολύ. Φυσικά... Καλά έκαναν οι άνθρωποι, γιατί ας μην ξεχνάμε πως το να έχει πολλούς υπαλλήλους, σημαίνει πως πραγματικά "ζουν" πολλές οικογένειες χάρη στο Πλαίσιο.



    Τα παράπονα που έχω, ξεκίνησαν φέτος. Αρχικά να πω, πως δεν είμαι δύστροπος. Το αντίθετο μάλιστα. Ποτέ καβγατζής και πάντα στις αγορές μου είμαι γρήγορος και αυτό που λένε "η χαρά του πωλητή" αφού δεν παίζω με τα νεύρα των εργαζόμενων.



    Το πρώτο συμβάν έγινε φέτος τον Σεπτέμβριο. Αγόρασα ένα κινητό τηλέφωνο και μόλις άνοιξα τη συσκευασία, είδα πως το τηλέφωνο δεν ήταν σε μαύρο χρώμα (όπως αυτά που είχαν για δείγμα), αλλά σε γκρι. Επικοινώνησα μαζί τους για να δω αν μπορεί να αλλαχτεί. Η απάντηση από τον υπάλληλο που ακουγόταν πνιγμένος (στη δουλειά) και ήθελε να ξεφορτωθεί τη γραμμή (εμένα δηλαδή) ήταν ότι «μόνο η ΝΟΚΙΑ μπορεί να σας αλλάξει την πρόσοψη». ‘Οταν τον ρώτησα αν θα φέρουν μου είπε πως σταμάτησαν να φέρνουν τον εν λόγω κινητό σε μαύρο χρώμα. ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ. Μετά από 2 μέρες, πήγα (στο ίδιο κατάστημα) και είδα πως είχαν κανονικά σε μαύρο χρώμα. Δεν το έκανα θέμα όμως, γιατί σέβομαι ότι το παλικάρι δεν κάνει τη δουλειά από χόμπι, αλλά έχει ανάγκη από τα χρήματα (του μισθού του) παρόλο που δεν συμπεριφέρθηκε επαγγελματικά.


    Το δεύτερο συμβάν έγινε μόλις πριν από 1 εβδομάδα. Μαζί με το παραπάνω κινητό, μου έκαναν δώρο και μια συσκευή για σταθερό τηλέφωνο (τύπου γόνδολα από την General Electric). Δεν μιλάμε για μια πανάκριβη συσκευή, αλλά για ένα δώρο αξίας 15 ευρώ. Την συσκευή αυτή, δεν την είχα βγάλει από την συσκευασία της. Πριν από περίπου 2 εβδομάδες, αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω. Η συσκευή αυτή δούλεψε κανονικά, ώσπου πριν από 1 εβδομάδα ακριβώς, χάλασε και έκτοτε, κρατάει την γραμμή ανοιχτή.

    Πήρα τη συσκευή (μαζί και το παραστατικό πώλησης) και πήγα στο Πλαίσιο. Σε πρώτη φάση, το τμήμα πώλησης μου είπε «πηγαίντε στο service». To service με έστειλε πίσω στο τμήμα πώλησης για να μου δώσουν τα στοιχεία του service της General Electric.
    Προτίμησα να μην πάω να ζητήσω τη διεύθυνση της General Electric, αλλά να επικοινωνήσω πιο επίσημα και γραπτώς με το Πλαίσιο και να κάνω παράπονα. Συμπλήρωσα τη φόρμα λοιπόν και την έστειλα. Αυτό συνέβη την Δευτέρα 30 Οκτωβρίου γύρω στη μία το μεσημέρι. Μετά από 3 μέρες (την Πέμπτη) ξαναγράφω στη φόρμα και τους λέω… «θα επικοινωνήσει άραγε κάποιος μαζί μου; Ονομάζομαι τάδε και τους ξαναέγραψα τι πρόβλημα έχω». Την επόμενη μέρα, κάποιος κύριος (που δεν θέλω να αναφέρω το όνομά του για να μην χάσει τη δουλειά του) μου απάντησε «καλέστε με στο νούμερο 210******». Την Παρασκευή κάλεσα 9 φορές αυτό το νούμερο που έβγαινε (μετά από μερικά χτυπήματα) στο κέντρο τους, ζητούσα τον συγκεκριμένο άνθρωπο και πάλι «έπεφτα» σε αναμονή. Του ζήτησα (απάντησα στο mail του) να με καλέσει ο ίδιος, αφού δυσκολεύομαι να τον πιάσω. Την Δευτέρα προσπάθησα ακόμα 5 φορές να τον πετύχω για να μιλήσουμε και πάλι τζίφος. ‘Ιδια περίπτωση. Αναμονή και πάλι αναμονή. Χτες Τρίτη του ξαναέστειλα e-mail ζητώντας να με καλέσει στο σταθερό μου.
    Σήμερα είναι Τετάρτη και ακόμα δεν με έχει καλέσει.

    Δεν γίνομαι καρμοίρης για 12 ευρώ που κοστίζει η συσκευή. Απλά δεν μου αρέσει η κοροϊδία. Δεν εννοώ πως στο Πλαίσιο με κορόιδεψαν.
    'Αλλοστε δεν μπορούν να ξέρουν πόσα χρήματα τους έχω αφήσει. Απλά νιώθω μια πίκρα, όταν συναντώ άτομα που δεν συμπεριφέρονται επαγγελματικά. Δεν με νοιάζει η αντικατάσταση ή το service της συσκευής. Το γείωμα με ενδιαφέρει.

    Προσωπικά προτιμώ το "παλιό" Πλαίσιο όπου η εξυπηρέτηση ήταν πιο ανθρώπινη.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα τηλέφωνα πάντως(αυακευές) μετά τις 30 μέρες το service γίνεται μόνο από την αντιπροσωπεία τους.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.084
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFibre
    Στο ΠΛΑΙΣΙΟ η 9 στους 10 υπαλλήλους δεν έχουν ιδέα το τι τους γίνεται..το λέω από εμπειρίες που είχα με το ΠΛΑΙΣΙΟ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης..

  4. #4
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiodj105 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί με το παραπάνω κινητό, μου έκαναν δώρο και μια συσκευή για σταθερό τηλέφωνο (τύπου γόνδολα από την General Electric). Δεν μιλάμε για μια πανάκριβη συσκευή, αλλά για ένα δώρο αξίας 15 ευρώ. Την συσκευή αυτή, δεν την είχα βγάλει από την συσκευασία της. Πριν από περίπου 2 εβδομάδες, αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω. Η συσκευή αυτή δούλεψε κανονικά, ώσπου πριν από 1 εβδομάδα ακριβώς, χάλασε και έκτοτε, κρατάει την γραμμή ανοιχτή.
    Το ίδιο και σε εμένα.
    Η συσκευή μετά από λίγες ημέρες χάλασε.
    Σε εμένα κάνει ένα δυνατό βόμβο.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο ΠΛΑΙΣΙΟ η 9 στους 10 υπαλλήλους δεν έχουν ιδέα το τι τους γίνεται..
    Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα...
    Πάω προχτές στο κατάστημα στο the mall και ρωτάω μια πωλήτρια (πωλήτρια στο τμήμα Η/Υ..)
    για ένα psu που ενδιαφερόμουν... Της λέω είναι modular? Και πήρε ένα ύφος λές και την ρώτησα
    ποια είναι η τετραγωνική ρίζα του 564830403...

    Παίζει να την άκουσε 1η φορά τη λέξη...
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  6. #6
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Είναι πάγια πλέον τακτική των καταστημάτων αυτών να προσλαμβάνουν μικρούς και άσχετους πωλητές για να τους πληρώνουν κοντά στο βασικό μισθό... και η ξεφτίλα της εξυπηρέτησης συνεχίζεται...

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το πλαίσιο δεν είναι εδώ και καιρό το πλαίσιο που ξέραμε κάποτε. Ρωτάς πληροφορίες και διαβάζουν το κουτί για να σου πουν αν έχει το feature που ρωτάς. Αυτό όμως μπορώ να το κάνω και εγώ. Δεν χρειάζεται να είσαι πωλητής.

    Το αστείο είναι ότι όταν σε δουν να περπατάς χαζεύοντας τα ράφια πέφτουν σαν μύγες να σε εξυπηρετήσουν. Χωρίς όμως να ξέρουν τις απαντήσεις συνήθως.

    Τέλος πάντων...

  8. #8
    Εγγραφή
    25-09-2006
    Περιοχή
    St Pennyless
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    κατεβα κατω να σπρωξουμε
    Δεν φταινε οι υπαλληλοι. Τα 'μαντροσκυλα' φταινε που εχουν 'κατσει' στο τιμονι της καθε εταιρειας λες και γινανε πρωθυπουργοι! Αυτοι τους βαζουν να μας κανουν τον κολαουζο και δεν καταλαβαινουνε ποσο ασχημο φαινεται αυτο στους πελατες.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ναι αλλα το προβλημα του φιλου μας αυτη την στιγμη
    και τα παραπονα του αφορουν και εστιαζουν
    οχι στους ετσι κι αλλιως ανειδικευτους-τσιμπουρια πωλητες
    ΑΛΛΑ στο ανεκαθεν γενικα παραδεκτο ως ΑΨΟΓΟ after sales service,
    δλδ την ανυπαρκτη ΤΩΡΑ γι αυτον εξυπηρετηση μετα την αγορα των πρoϊοντων!!!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisgt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα...
    Πάω προχτές στο κατάστημα στο the mall και ρωτάω μια πωλήτρια (πωλήτρια στο τμήμα Η/Υ..)
    για ένα psu που ενδιαφερόμουν... Της λέω είναι modular? Και πήρε ένα ύφος λές και την ρώτησα
    ποια είναι η τετραγωνική ρίζα του 564830403...

    Παίζει να την άκουσε 1η φορά τη λέξη...
    Δοκίμασες να τη ρωτήσεις "είναι αρθρωτό";

    Παίζει να σου απαντούσε ότι το φαρμακείο είναι δίπλα..

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    salonique
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    fritzbox
    SNR / Attn
    10(dB) / 15(dB)
    αν και πλαισιο με πλαισιο διαφερει...και υπαλληλος με υπαλληλο επισης διαφερουν....
    στο κεντρο ας πουμε που γινεται χαμος... περιμενα 10 ωρες μεχρι να με ερθεις καποιος ....
    ο οποιος με εστειλε σε αλλον και το περιμενε μεγαλωσε....
    απο την αλλη στο city gate ειναι πιο χαλαρα....
    δεν ξερω γιατι παντος οι κοπελιες που δουλευουν στο πλαισιο του city gate ενω στο κεντρο ειναι
    κατι ασχημες....οχι οτι παω να βγαλω γκομενα απλα μου εκανε εντυπωση...
    αλλη διαφορα στα δυο μαγαζια ειναι οτι στο ενα οι υπαλληλοι επειδη προφανως εχουν χρονο σου μιλανε ελευθερα και σε εξυπηρετουν ενω στο αλλο....τι να πω...
    δεν θελω να βρισω κιολας...γιατι αντε καλα παω εγω ζηταω κατι
    αλλα αν πας δλδ και τους πεις καλησπερα θελω ενα pc για τον γιο μου π.χ
    θα σου φορτωσουν οτι σαβουρα υπαρχει στις αποθηκες και θα φυγεις?

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο και σε εμένα.
    Η συσκευή μετά από λίγες ημέρες χάλασε.
    Σε εμένα κάνει ένα δυνατό βόμβο.
    Αν είναι επίσης General Electric (με αναγνώριση κλήσης) και θέλεις... πάμε παρέα στην αντιπροσωπεία να το επιστρέψουμε. 'Οχι τίποτα άλλο, αλλά για να πάρει είδηση η αντιπροσωπεία της Ελλάδας, πως τα προϊόντα τους είναι πλέον "ψεύτικα".

  13. #13
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Πάντως και εγω δεν έχω καθόλου καλή εμπειρία με τα General Electric

  14. #14
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εγώ δεν εχω παράπονα με την εξυπηρέτησή τους, αλλά εχω τεράστια παράπονα με τα προϊόντα τους.

    Δυστυχως το πλαισιο δε θα το ξαναεμπιστευτώ για αγορα υπολογιστή και λοιπων προϊόντων πληροφορικής. Την εχω πατήσει παρα πολλές φορες με ελαττωματικα προϊοντα και υπολογιστή(μια φορα).

    Θα θυμάμαι παντα μια ατακα που ειχε γράψει εναν χρηστης εδω:
    "You tricked me once, shame on you,
    you tricked me twice , shame on me".

    Tα λέει ολα..

    Δυστυχως δε θυμάμαι το ονομα του χρήστη..

  15. #15
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    mogsub.com
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    MT
    και που να πας στα multirama! 2-3 φορές πήγα για να ρωτήσω κάτι και δεν ξαναπάτησα. Η ασχετοσύνη (3 στα 3) των υπαλλήλων βγάζει μάτια

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-07, 16:23
  2. Παράπονα για την e-direct...
    Από Leonida στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 23:25
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-06, 12:50
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-06, 11:07
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-05, 15:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας