Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Γεια σας,

    Πριν λιγες μερες εβαλα ADSL και χρησιμοποιω το router Netgear DG834PN. Προσπαθωντας να σεταρω το router, ηθελα να κλειδωσω το δικτυο και να το κανω οσο ποιο ασφαλες γινεται απο πλευρας προσβασης και κρυπτογραφησης. Προς το παρον, εχω μονο WEP και θα ηθελα κατι ποιο ασφαλες αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα για κατι παραπανω... Θα ηθελα να σας εξηγησω τις επιλογες που εχω στην WLAN καρτα του λαπτοπ μου καθως και αυτες στο router για να με βοηθησετε να το σεταρω σωστα...

    Στην WLAN και απο τον οδηγο δικτυου των Windows XP εχω τις παρακατω επιλογες:

    Απο τις ιδιοτητες της ασυρματης καρτας, παω στην καρτελα 'Ασυρματα δικτυα, επιλεγω το ονομα του δικτυου μου και παταω 'ιδιοτητες'. Στην καρτελα 'συσχετιση' υπαρχουν οι εξης επιλογες:
    Ελεγχος ταυτοτητας δικτυου: Ανοιχτη, κοινοχρηστη, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK (προς το παρον η επιλογη που εχω ειναι 'Ανοιχτη')

    Κρυπτογραφηση δεδομενων: Απενεργοποιημενο, WEP (προς το παρον η επιλογη που εχω ειναι 'WEP')

    Απο το μενου του router, τα security options ειναι τα εξης:
    Disable, WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-PSK + WPA2-PSK, WPA-802.1x, WPA2-802.1x (προς το παρον η επιλογη που εχω ειναι 'WEP')

    Το προβλημα μου ειναι πως οταν επελεξα επιλογη του ελεγχου ταυτοτητας δικτυου κατι παραπανω απο WEP και το ιδιο και στο μενου του router (και τα δυο τα ιδια), ειχα προβλημα και δεν μπορουσα να συνδεθω με το router. Το μενου του router εχει σχεση με την 'κρυπτογραφηση δεδομενων' και οχι με τον 'ελεγχο ταυτοτητας δικτυου' και γι αυτο δεν μπορω να χρησιμοποιησω καποιο απο πρωτοκολλο εκτος απο WEP; Ο 'ελεγχος ταυτοτητας δικτυου' με την 'κρυπτογραφηση δεδομενων' μπορουνε να χρησιμοποιηθουνε μαζι η ειτε το ενα ειτε το αλλο; Ειμαι λιγο μπερδεμενος...

    Ευχαριστω
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Νομίζω ότι στα Windows η επιλογή για χρήση WPA σε σύνδεση ασύρματου δικτύου προστίθεται με το SP2 (δεν είμαι 100% σίγουρος).
    Think for yourself.
    Question Authority.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι στα Windows η επιλογή για χρήση WPA σε σύνδεση ασύρματου δικτύου προστίθεται με το SP2 (δεν είμαι 100% σίγουρος).
    Εχω XP Home SP2 οποτε κανονικα εμφανιζεται το WPA και θα επρεπε να δουλευει
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε WPA-PSK με δυνατό password.
    Προσοχή στην πληκτρολόγηση του,εκεί γίνονται τα περισσότερα λάθη.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε WPA-PSK με δυνατό password.
    Προσοχή στην πληκτρολόγηση του,εκεί γίνονται τα περισσότερα λάθη.
    Εαν επιλεξω WPA-PSK στον Ελεγχο Ταυτοτητας Δικτυου, τοτε στην επιλογη Κρυπτογραφηση Δεδομενων στο αμεσως παρακατω κουτι με επιλογες, εχω ΑΕS και TKIP. Δεν υπαρχει επιλογη για καμμια/απενεργοποιημενο/χωρις κρυπτογραφηση η τιποτα τετοιο. Πρεπει υποχρεωτικα να επιλεξω AES η TKIP. Ποια απο τις δυο κρυπτογραφησεις δεδομενων πρεπει να επιλεξω;

    Ευχαριστω
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    TKIP.
    12
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Το προβλημα φαινεται να το ελυσα. Τωρα χρησιμοποιω WPA2-PSK. Για καποιον λογο, οταν εκανα setup το router και το laptop δεν δουλευε, ενω δεν εβρισκα που μπορει να ειναι το προβλημα. Τωρα ομως δουλευει αν και φαινεται να εκανα τα ιδια πραγματα ακριβως. Ευχαριστω.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να είσαι καλά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλείδωμα Ασύρματου δικτύου
    Από hellenicsun στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-08, 15:52
  2. Κλειδωμα router
    Από freak27 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 11:57
  3. ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από nicolasv στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 15:56
  4. [Crypto] κλείδωμα αύρματου δικτύου με wf110e
    Από alexispsa στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-07, 10:38
  5. Κλείδωμα φακέλων....
    Από SKScorpio στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-07, 23:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας