Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 99

Θέμα: Homeplug 1.0

  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    USR 9106
    Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους.

    Ήθελα να βάλω σε δίκτυο τα 3 pc μου (γραφείου, laptop, htpc) και δεδομένης της δυσκολίας στο να περαστούν καλώδια, στράφηκα στη λύση του wifi. Τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου ικανοποιητικά (μεσολαβούν 3-4 τοίχοι).
    Έτσι, ψάχνοντας για λύση, έπεσα πάνω στο πρότυπο homeplug 1.0 και αποφάσισα να το ρισκάρω.
    Το homeplug είναι μια τεχνολογία που μετατρέπει το ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού σε lan. Περισσότερες λεπτομέρειες στο http://www.homeplug.org/en/index.asp.
    Πρακτικά, το σύστημα δουλεύει αρκετά καλά. Τα μηχανήματα που πήρα έχουν ονομαστική ταχύτητα 85 Mbps (υπάρχουν και 200άρια που μόλις βγήκαν στην αγορά). Το δικό μου δίκτυο δουλεύει με πραγματική ταχύτητα περίπου 56 Mbps. Αν δεν κάνω λάθος, με 7 περίπου Mb/sec.
    Αυτό σημαίνει ότι μεταφέρω αρχεία σε αξιοπρεπείς χρόνους (δεδομένης της έλλειψης σωστής καλωδίωσης). Επίσης, δεν έχω κανένα πρόβλημα στο internet. Δεν υπάρχουν διακοπές ή πεσίματα του δικτύου. Δεν μπορώ να αναπαράξω DVD (ταινία) καλής ποιότητας απομακρυσμένα. Αναπαράγονται χωρίς πρόβλημα αρχεία avi (όσα δοκίμασα) και φυσικά μουσική.
    Βασικό μειονέκτημα είναι η τιμή που ακόμα παραμένει αρκετά υψηλή (€ 200 για δύο τεμάχια).
    Αν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις στη διάθεσή σας. Επίσης αν θέλετε να κάνω κάποιες πιο εξειδικευμένες μετρήσεις φυσικά και θα τις κάνω, αρκεί να μου δώσετε οδηγίες (οι γνώσεις μου στα δίκτυα είναι μηδενικές).
    Τέλος, η τεχνολογία αυτή παραπαίει αν η σύνδεση γίνει πίσω από UPS. Έτσι το είχα κάνει στην αρχή και στην καλύτερη περίπτωση έπιανα 15 Mbps και στη χειρότερη έπεφτε το δίκτυο. Τη λύση μου την έδωσε το FAQ της εταιρίας.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Καλό θέμα! Χτες έψαχνα γι΄ αυτή τη λύση, λόγω του ότι ένα καλώδιο δεν περνά από πουθενά. Τι θέλω? Έχω το SpeedTouch 585 που μοιράζει internet σε 2 υπολογιστές ασύρματα. Έχω και ένα XBOX που το δουλεύω σαν Media Center. Θέλω το XBOX να "βλέπει" τα αρχεία ένος υπολογιστή (video σε όλες τις μορφές, audio mp3, foto κλπ) και να τα αναπαράγω στην TV και το ηχοσύστημά μου.
    Με το Homeplug θα έχω αυτή τη δυνατότητα? Αν ναι το ένα θα πάει στο XBOX, το άλλο που? Στον υπολογιστή ή στο 585?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    USR 9106
    Δεν κατάλαβα πως ακριβώς είναι το δίκτυό σου. Αυτή τη στιγμή το xbox είναι εκτός δικτύου; Αν ναι, τότε το καλύτερο είναι είναι να πάει το ένα στο xbox και το άλλο στο 585 (έχει θύρα ethernet ελεύθερη; ). Με αυτό τον τρόπο το xbox βγαίνει στο internet και συνδέεται και με το υπόλοιπο δίκτυό σου.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    μια απορία έχω..πως δεν μπορεις να αναπαράξεις ταινια Dvd που χρειάζεται το πολύ 12 Mbps με μια σύνδεση που είναι πραγματικά 56mbps?
    εγω με ασύρματο δίκτυο στα 10 μέτρα με 2 τοίχους ενδιάμεσα που έχει σα πραγματικά 18-21 mbps μπορούσα να αναπαράγω dvd χωρις πρόβλημα..
    απλά μου φαίνεται περίεργο..

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lthanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα πως ακριβώς είναι το δίκτυό σου. Αυτή τη στιγμή το xbox είναι εκτός δικτύου; Αν ναι, τότε το καλύτερο είναι είναι να πάει το ένα στο xbox και το άλλο στο 585 (έχει θύρα ethernet ελεύθερη; ). Με αυτό τον τρόπο το xbox βγαίνει στο internet και συνδέεται και με το υπόλοιπο δίκτυό σου.
    Αυτή τη στιγμή το Xbox είναι στον αέρα. Οπότε θα το πάω στο 585. Με προβλημάτισε όμως αυτό που είπες για το DVD και που ρωτάει και ο baskon.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #6
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    κι εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένος απο το homeplug. Αν και εχω πετυχει χαμηλότερες ταχύτητες (αλλα και πιο φθηνα μηχανάκια), το ζητημα ειναι οτι δουλευει σταθερα.

    Λιγη προσοχη στα ρευματα διοτι δουλευουν μονο στην ιδια φαση. εαν εχετε τριφασικο στο σπιτι προσεξτε να πεφτουν ολες οι πριζες στην ίδια φάση.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    USR 9106
    Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω σωστά, νομίζω ότι η απαίτηση του DVD (ταινία .vob κλπ) είναι περίπου 10 Mbyte/sec. Αυτό αντιστοιχεί σε ταχύτητα μεγαλύτερη από τα 56 Mbps. Δηλαδή κάπου στα 80 Mbps.
    Το τεστ το έκανα με τον Άρχοντα των δακτυλιδιών (extended version original). Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και με άλλα ("μικρότερων απαιτήσεων")

    Φυσικά αν το dvd έχει avi αρχεία ή mp3, αναπαράγονται χωρίς κανένα πρόβλημα.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    USR 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένος απο το homeplug. Αν και εχω πετυχει χαμηλότερες ταχύτητες (αλλα και πιο φθηνα μηχανάκια), το ζητημα ειναι οτι δουλευει σταθερα.

    Λιγη προσοχη στα ρευματα διοτι δουλευουν μονο στην ιδια φαση. εαν εχετε τριφασικο στο σπιτι προσεξτε να πεφτουν ολες οι πριζες στην ίδια φάση.
    Στη δική μου υλοποίηση το ρεύμα είναι τριφασικό και το χρησιμοποιώ σε πρίζες διαφορετικής φάσης χωρίς πρόβλημα. Αυτό οφείλεται στο ότι τα μηχανήματα που έχω αγοράσει έχουν ενσωματωμένο συζεύκτη φάσεων.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ έχω αυτά εδώ http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=818283 και πάνε σφαίρα σε τριφασικό ρεύμα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Streaming Video (+DVD) βλέπω άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Καλά τσουρουφλίσματα πανάκριβων ηλεκτρονικών συσκευών με την "αξιόπιστη" ΔΕΗ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθέτω ότι θα έχουν optocοupler για τη ζεύξη ΔΕΗ-ethernet, οπότε γιατί να καεί η συσκευή που συνδέετε στην ethernet από υπέρταση ή κεραυνό στο δίκτυο?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  12. #12
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    καλό αυτό με το τριφασικό δεν το ηξερα και δεν δουλευε στα παλια των 14MPBS που είχα δοκιμάσει. βεβαια το ερωτημα που εχω ειναι γιατι προσπαθείτε να περασετε το DVD απο το δίκτυο realtime. μπορειτε να το περασετε στον σκληρο του media player σας πρωτα και μετα να το δειτε με την ησυχία σας. το δικό μου media player εχει κι ενα παλιο pioneer slotin DVD, και τελειωνει το θεμα ..

    παντως σε σχεση με τα wifi το homeplug ειναι πολυ καλυτερο στη χρηση, πιο αξιοπιστο και σιγουρο και αφηστε τον αντιδραστικο wantilles να λεει.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάντως 1½ χρόνο τώρα που τα έχω μια χαρά λειτουργούν.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    USR 9106
    Waste συμφωνώ μαζί σου. Το DVD το έκανα για λόγους τεστ. Έτσι κι αλλιώς το htpc παίζει μόνο του DVD και δεν χρειάζεται να το κάνω απομακρυσμένα. Αυτό που μετράει είναι ότι με το homeplug καταφέρνεις να έχεις ενα σταθερό και αξιόπιστο δίκτυο.
    Το δικό μου είναι το 85άρι αυτό: http://www.devolo.gr/devolo/

  15. #15
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Στατιστικά το να μην συνδέονται συσκευές απευθείας στο δίκτυο της ΔΕΗ αλλά το να μεσολαβεί voltage regulator που να δίνει ποιοτικό ρεύμα, διπλασιάζει τη διάρκεια ζωής τους.

    Π.χ. τα τελευταία 25 χρόνια όσες συσκευές εδώ πέρα ήταν "γυμνές" πάνω στη ΔΕΗ και πήγαν για service, όλες τις φορές η απάντηση ήταν "τροφοδοτικό".

    Συνεχίστε ακάθεκτοι να βάζετε γυμνές απροστάτευτες συσκευές πάνω στη ΔΕΗ για να μην είστε "αντιδραστικοί".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] Dead Homeplug
    Από XenoVagrant στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-07, 00:46
  2. Linksys HomePlug: Ε, ε, έρχεται....
    Από fadasma στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-07, 21:58
  3. ADSL σε homeplug network
    Από Pads στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 23:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας