Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Αγορά laptop

  1. #1
    Το avatar του μέλους porosis
    porosis Guest
    Ενδιαφέρομαι για αγορά Laptop και θέλω να μου κάνετε προτάσεις ανάλογα με τις εμπειρίες σας.

    Θα προτιμούσα(χωρίς να αποκλείω άλλες λύσεις) :
    Επεξεργαστής Athlon 64
    DVD+/-RW Dual Layer
    Δίσκο 60GB και πάνω
    Λογικό βάρος (κάτω από 4 kg)
    Οθόνη 15'
    Τιμή 1500-1800Ε (με ΦΠΑ)

    Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για το service των εταιριών που προτείνετε.

    EDIT: Ακόμη, πείτε μου τις εντυπώσεις σας σχετικά με την αυτονομία και τον θόρυβο των μοντέλων που προτείνετε.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Περιοχή
    Άτοπος
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΝΤΕΛΗ
    έχω κλείσει 1 μήνα+ με το fujitsu-siemens amilo D 1840.

    - P4 3GHz (800Mhz FSB)
    - 512MB DDR RAM (2x256)
    - 60GΒ HDD 4200rps
    - Combo DVD-RW/CD-RW
    - ATI 9600 Pro EXTERNAL 128MB
    - Οθόνη 15.4 WideScreen (1280x800)

    Το laptop έχει αυτονομία 2 ώρες με μέση χρήση,ίσως και λιγότερο και
    το ανεμηστηράκι από την CPU είναι πάντα on (σε idle καταστάσεις σχεδόν
    δεν ακούγεται), έχει και η ATI ανεμηστηράκι!!

    Η ποιότητα κατασκευής είναι μέτρια πρός καλή.
    Η οθόνη μπορεί να μην είναι σαν αυτές των vaio, είναι όμως αρκετά καλή.

    Και επειδή μοιάζει, μέχρι τώρα να το έχω θάψει το laptop :P ας πώ
    και τις θετικές μου εντυπώεις.

    Καταρχάς είναι σκυλί, σηκώνει ότι θές... π.χ. το DOOM3 σε HIGH quality
    το παίζει αρκετά καλά, ενώ σε νορμαλ απλά φυσάει
    (σηκώνει και ULTRA high!!!).

    Αν είσαι φίλος του linux σου λέω ότι μπαίνουν μια χαρά(με χρήση των
    drivers για linux από την ATI παίζει απλά άψογα σε 1280χ800)
    Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι η wireless κάρτα.

    Και το καλύτερο είναι η τιμή: 1890 με ΦΠΑ,
    καθώς και η εγγύηση: 2 χρόνια.

    Το μηχάνημα δεν θα το χαρακτήριζα laptop, αλλά περισσότερο Desktop,
    κάτι που με καλύπτει πλήρως...προς το παρόν

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Προσωπικά θα σου πρότεινα MiTAC.

    Αν και δεν είναι πολύ γνωστή τα laptop της είναι πολύ καλά και σε λογικές τιμές.

    Ακόμη δίνει 2 χρόνια εγγύηση on site εντός 48 ωρών δοκιμασμένη και γενικότερα στο service τους είναι πολύ συζητήσιμοι.

    Μόνο για το service της Dell (επίσης on site και δοκιμασμένο) έχω ακούσει πολύ καλά λόγια πέρα από της MiTAC.

    Μακριά από ACER. Το σέρβις είναι ανύπαρκτο. Σέ όσους γνωστούς έχει χάλάσει (3 στους 6 δηλαδή) τους είπαν να το στείλουν με courier στην Ιταλία ή Ισπανία γιατί εκεί είναι το service!!!

    Αν έχεις desktop σου συστήνω ανεπιφύλακτα Centrino για φορητό. Έχω το MiTAC 8080 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μικρές διαστάσεις και βάρος, αυτονομία από 2 έως και 6 ώρες (όταν το χρησιμοποιώ για διάβασμα) και καλή τιμή. Βέβαια για παιχνίδια δεν είναι.

    Αν θες πιο νορμάλ φοβάμαι πως η MiTAC δίνει μόνο σε Intel. Για τις συνθέσεις ρώτα σε κάποιο κατάστημα γιατί δεν τις ξέρω απ'έξω.

  5. #5
    Το avatar του μέλους yourself
    yourself Guest
    Εγώ, πάλι, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα Apple Powerbooks.

    Για παράδειγμα, ένα powerbook με
    1.5Ghz G4,
    512MB RAM,
    15' (1280x854),
    80GB δίσκο,
    DVD-R,
    ATI Mobility Radeon 9700,
    Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο (με αυτόματη ρύθμιση για τις συνθήκες φωτισμού),
    Gigabit Ethernet,
    FireWire 400/800,
    USB 2.0,
    WiFi,
    56K modem,
    DVI & S-Video out,

    θα σου έρθει γύρω στα 2000 Ευρώ. Επίσης, ζυγίζει γύρω στα 2.5 κιλά, ενώ η μέγιστη αυτονομία του είναι γύρω στις 4.5 ώρες.

    Μάθε να μη φοβάσαι το άγνωστο :-)... Πήγαινε μια βολτούλα από ένα AppleStore, το πολύ πολύ να χάσεις δυο ωρίτσες... Όμως, ενδέχεται να αγαπήσεις τα powerbooks!!!!

  6. #6
    Το avatar του μέλους porosis
    porosis Guest
    Κάποια στιγμή θα ήθελα να δω και πως είναι οι Mac αλλά προς το παρόν θα ήθελα κάτι γνώριμο και δοκιμασμένο... Ένα θέμα που μου την δίνει με την Apple είναι ότι γράφει κανονικά τους κατόχους παλιών (1 χρόνου?) μηχανημάτων. Σχεδόν κάθε πρόγραμμα της τρέχει μόνο στην τελευταία έκδοση του Mac OS X ενώ τα καινούρια μηχανήματα δεν μπορούν να τρέξουν παλαιότερες εκδόσεις λειτουργικών (Mac OS γιοκ).
    Ωστόσο, το GUI είναι πολύ όμορφο και εντυπωσιακό. Ερώτηση: ισχύει ότι οι εφαρμογές για Mac OS X είναι ένα μόνο αρχείο .app? Δηλαδή, δεν χρειάζεται setup?

  7. #7
    Το avatar του μέλους yourself
    yourself Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από porosis
    Κάποια στιγμή θα ήθελα να δω και πως είναι οι Mac αλλά προς το παρόν θα ήθελα κάτι γνώριμο και δοκιμασμένο... Ένα θέμα που μου την δίνει με την Apple είναι ότι γράφει κανονικά τους κατόχους παλιών (1 χρόνου?) μηχανημάτων. Σχεδόν κάθε πρόγραμμα της τρέχει μόνο στην τελευταία έκδοση του Mac OS X ενώ τα καινούρια μηχανήματα δεν μπορούν να τρέξουν παλαιότερες εκδόσεις λειτουργικών (Mac OS γιοκ).
    Όχι και τόσο χάλια, συνήθως δεν δουλεύουν για λειτουργικά πριν το 10. Αλλά ούτως ή άλλως, τι περίμενες; Τα πάνω κάτω έφερε με το 10... :-) (Σα να λέμε Win 3.11 -> WinXP)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από porosis
    Ωστόσο, το GUI είναι πολύ όμορφο και εντυπωσιακό. Ερώτηση: ισχύει ότι οι εφαρμογές για Mac OS X είναι ένα μόνο αρχείο .app? Δηλαδή, δεν χρειάζεται setup?
    Ναι, στην ουσία είναι ένα συμπιεσμένο αρχειάκι, το πετάς μέσα στον φάκελο "Programs" ή όπου αλλού θέλεις, και το τρέχεις από εκεί... :-)

    Αααχχ, ποιος θα μου χαρίσει ένα powerbook;

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όχι και τόσο χάλια, συνήθως δεν δουλεύουν για λειτουργικά πριν το 10. Αλλά ούτως ή άλλως, τι περίμενες; Τα πάνω κάτω έφερε με το 10... :-) (Σα να λέμε Win 3.11 -> WinXP)
    εεε καλά όχι και έτσι!
    Θα έλεγα windows 95 > xp


    mrsaccess
    Μακριά από ACER. Το σέρβις είναι ανύπαρκτο. Σέ όσους γνωστούς έχει χάλάσει (3 στους 6 δηλαδή) τους είπαν να το στείλουν με courier στην Ιταλία ή Ισπανία γιατί εκεί είναι το service!!!

    Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό, πρόσφατα έπρεπε να στείλω ένα το οποίο το έστειλα με courier στην Αθήνα με χρέωση της acer και όχι δικιά μου

  9. #9
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Για acer υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές στην Ελλάδα. Τό πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι σου λένε είμαστε απλά προμηθευτές για περισσότερα στην αντιπροσωπεία. Μέχρι και τον Μάιο τουλάχιστον (και ίσως ακόμη) νομίζω πως δεν υπήρχε αντιπροσωπεία οπότε το έστελνες σε αντιπροσωπεία του εξωτερικού. Δεν ξέρω αν πλέον έχει ανοίξει.

    Πιθανόν εσύ να έπεσες σε κάποιον καλό προμηθευτή που σέβεται τους πελάτες του οπότε μπορείς να μας το πεις για να τον προτιμάμε. Τα μικρά καταστήματα (δηλαδή εκτός πλαισίου, multirama κτλ) συνήθως σου φέρνουν από κάποιο συγκεκριμένο προμηθευτή αν θες.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Acer πάντως φέρνει η Info-Quest, και απ'οτι ξερω το service το έχει η Alman..
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για acer υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές στην Ελλάδα. Τό πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι σου λένε είμαστε απλά προμηθευτές για περισσότερα στην αντιπροσωπεία. Μέχρι και τον Μάιο τουλάχιστον (και ίσως ακόμη) νομίζω πως δεν υπήρχε αντιπροσωπεία οπότε το έστελνες σε αντιπροσωπεία του εξωτερικού. Δεν ξέρω αν πλέον έχει ανοίξει.

    Πιθανόν εσύ να έπεσες σε κάποιον καλό προμηθευτή που σέβεται τους πελάτες του οπότε μπορείς να μας το πεις για να τον προτιμάμε. Τα μικρά καταστήματα (δηλαδή εκτός πλαισίου, multirama κτλ) συνήθως σου φέρνουν από κάποιο συγκεκριμένο προμηθευτή αν θες.
    Ναί έχει να κάνει με τον προμηθευτή, πόσο δηλαδή θέλει να ασχοληθεί με τον πελάτη.
    Ονομά προμήθευτή δεν θα πώ γιατί απλά είναι εκεί που εργάζομαι,
    Απο εκεί και πέρα, πλέον το service το έχει η ALMAN δεν γνωρίζω για πρίν το Μαιο γιατί απλά δεν μου χρειάστηκε να στείλω κάτι για service.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Οπότε έχει ανοίξει πλέον service!

    Thanx για την πληροφορία wintech2003. Οι περιπτώσεις που ανέφερα συνέβησαν πριν το Πάσχα. Ειδικά στη μία ήρθε στο κατάστημα χαλασμένο το κορυφαίο μοντέλο με τη 17άρα οθόνη και τιμή κοντά στα 3000€. Το ανοίγουν για να βάλουν λειτουργικό και είναι χαλασμένο. Επικοινωνούν με τον προμηθευτή και τους λέει στείλ'τε το Ισπανία, εγώ δεν ξέρω τίποτα...

    Φαντάσου. Άντε να δώσεις εσύ μετά στον πελάτη σου laptop από επισκευή (γιατί αντικατάσταση δεν έπαιζε) για καινούργιο και με καθυστέρηση ενός μήνα (το ταξιδάκι Ισπανία που το βάζεις. Ευτυχώς το παιδί που έχει το μαγαζί είναι πολύ σωστό, το κράτησε για την πάρτυ του (χωρίς να το χρειάζεται, ήταν και γαϊδούρι για φορητός, οπότε μπήκε μέσα) και πρότεινε στον πελάτη μια εταιρία πιο αξιόπιστη.

    Από ότι φαίνεται όμως έχουν αλλάξει τα πράγματα!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορά laptop
    Από beto11 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-08, 16:34
  2. Αγορά laptop
    Από Gus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-08, 00:52
  3. ΑΓΟΡΑ laptop
    Από R6_POWER στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 00:14
  4. Αγορά laptop
    Από Ntemis στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-07, 01:19
  5. Αγορα laptop
    Από rockwave1983 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-07, 14:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας