Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Γεια σας

    Εχω ενα λαπτοπ της hp το Probook 4710s το οποιο δουλευει επαγγελματικα η γυναικα μου ,δηλαδη word , excel ,trados και λιγο ιντερνετ και ειναι με τα windows 7.
    Εχθες εβγαλε αστραπιαια ενα μηνυμα ATI RADEON FAMILY (has recovered from unexpected problem) δουλεψε κανονικα , το σβησαμε και οταν το ξανααναψαμε εχει μαυρη οθονη
    (μα εντελως μαυρη).
    Η καρτα γραφικων ειναι ενα με την μητρικη ,οποτε δεν γινεται να την αλλαξουμε και παμε για μητρικη . βρισκω στο ebay απο κινεζους και βρισκω οπως η δικη μου με DDR2 αλλα
    και με ddr3 , φυσικα θα παρω με ddr2 γιατι για την χρηση που το θελουμε μας καλυπτει και δεν ειναι να αλλαζουμε και μνημες.
    αυτο που θελω να ρωτησω ειναι , αλλαζει ευκολα ο επεξεργαστης στα λαπτοπ , οπως στα desktop ; καθως δεν βρηκα και κατι στο youtube για το συγκεκριμενο λαπτοπ .
    και δευτερον θα δουλεψει αμεσως με τον ιδιο σκληρο η θα εχουμε φορματ οποτε την βαψαμε , χανουμε αρχεια .
    παντως ενχειρηση τοσο βαθια σε λαπτοπ δεν εχω ξανακανει.

    ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως ο επεξεργαστής αλλάζει εύκολα, είναι με zif socket .

    Αν θα δουλέψει αμέσως, λογικά ναι δεν θα έχεις κάποιο θέμα
    Είναι βέβαια λίγο πιο δύσκολο απο το να αλλάξεις επεξεργαστή σε εναν σταθερό

    Μητρική θα πρέπει να το διαλύσεις πρώτα και να δεις το Partnumber της ώστε να ταιριάζει στις βάσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otso Εμφάνιση μηνυμάτων
    και δευτερον θα δουλεψει αμεσως με τον ιδιο σκληρο η θα εχουμε φορματ οποτε την βαψαμε , χανουμε αρχεια .
    Βέβαιο δεν είναι, το θέμα δεν είναι με drivers είναι αν θεωρήσουν τα Windows ότι επειδή άλλαξε μηχάνημα θέλει ξανά ενεργοποίηση. Μόνο αν είχατε κάνει τη δωρεάν αναβάθμιση στα win 10 δεν θα είχε πρόβλημα.

    Αρχεία γιατί να χάσει; Βγάλε τον δίσκο, σύνδεσέ τον κάπως με έναν σταθερό και πάρε ένα image κάπου με το Macrium Reflect (ή κάποια άλλη αντίστοιχη εφαρμογή, αλλά αυτή είναι η ευκολότερη). Σε όλα τα αρχεία μπορεί να έχει πρόσβαση μετά συνδέοντας το σετ αρχείων του image σε έναν εξωτερικό δίσκο και έχοντας στημένο το macrium reflect. Το office στήνεται κανονικά ξανά με τα κλειδιά του και τα πάντα, το trados όχι αλλά με επικοινωνία με το support θα της μηδενίσουν την άδεια να μπορέσει να το ξαναστήσει, απλά θέλει προσοχή αν έχει κάνει έξτρα ενεργοποιήσεις.

    Αλλά πριν από όλη την περιπέτεια, δοκιμάστε το εξής απλό: Να συνδέσετε στο laptop μια εξωτερική οθόνη. Αν δουλέψει, ίσως έτσι μπορέσετε να πάρετε ένα πλήρες backup, να επιστρέψετε και την άδεια trados (για να το ξαναστήσει μετά χωρίς πρόβλημα) και ίσως και να δουλέψει η σύζυγος μέχρι να το δείτε πιο ψύχραιμα.

    Μετά, αφού λες υπάρχουν διάφορες εκδόσεις μητρικών, θα προβληματιζόμουν αν ταιριάζουν όλες, πέρα από το probook 4710s ίσως θέλει ψάξιμο με πιο ακριβή αριθμό μοντέλου.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από otso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας

    Εχω ενα λαπτοπ της hp το Probook 4710s το οποιο δουλευει επαγγελματικα η γυναικα μου ,δηλαδη word , excel ,trados και λιγο ιντερνετ και ειναι με τα windows 7.
    Εχθες εβγαλε αστραπιαια ενα μηνυμα ATI RADEON FAMILY (has recovered from unexpected problem) δουλεψε κανονικα , το σβησαμε και οταν το ξανααναψαμε εχει μαυρη οθονη
    (μα εντελως μαυρη).
    Η καρτα γραφικων ειναι ενα με την μητρικη ,οποτε δεν γινεται να την αλλαξουμε και παμε για μητρικη . βρισκω στο ebay απο κινεζους και βρισκω οπως η δικη μου με DDR2 αλλα
    και με ddr3 , φυσικα θα παρω με ddr2 γιατι για την χρηση που το θελουμε μας καλυπτει και δεν ειναι να αλλαζουμε και μνημες.
    αυτο που θελω να ρωτησω ειναι , αλλαζει ευκολα ο επεξεργαστης στα λαπτοπ , οπως στα desktop ; καθως δεν βρηκα και κατι στο youtube για το συγκεκριμενο λαπτοπ .
    και δευτερον θα δουλεψει αμεσως με τον ιδιο σκληρο η θα εχουμε φορματ οποτε την βαψαμε , χανουμε αρχεια .
    παντως ενχειρηση τοσο βαθια σε λαπτοπ δεν εχω ξανακανει.

    ευχαριστω
    Αν δεν το εχεις ξανακανει και γενικα δεν πολυασχολεισαι η προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην το ξεκινησεις, ειναι γενικα ψιλομπιζιλη διαδικασια, πηγαινε το ανταλλακτικο και το λαπτοπ σε εναν τεχνικο να στο κανει

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαιο δεν είναι, το θέμα δεν είναι με drivers είναι αν θεωρήσουν τα Windows ότι επειδή άλλαξε μηχάνημα θέλει ξανά ενεργοποίηση. Μόνο αν είχατε κάνει τη δωρεάν αναβάθμιση στα win 10 δεν θα είχε πρόβλημα.

    Αρχεία γιατί να χάσει; Βγάλε τον δίσκο, σύνδεσέ τον κάπως με έναν σταθερό και πάρε ένα image κάπου με το Macrium Reflect (ή κάποια άλλη αντίστοιχη εφαρμογή, αλλά αυτή είναι η ευκολότερη). Σε όλα τα αρχεία μπορεί να έχει πρόσβαση μετά συνδέοντας το σετ αρχείων του image σε έναν εξωτερικό δίσκο και έχοντας στημένο το macrium reflect. Το office στήνεται κανονικά ξανά με τα κλειδιά του και τα πάντα, το trados όχι αλλά με επικοινωνία με το support θα της μηδενίσουν την άδεια να μπορέσει να το ξαναστήσει, απλά θέλει προσοχή αν έχει κάνει έξτρα ενεργοποιήσεις.

    Αλλά πριν από όλη την περιπέτεια, δοκιμάστε το εξής απλό: Να συνδέσετε στο laptop μια εξωτερική οθόνη. Αν δουλέψει, ίσως έτσι μπορέσετε να πάρετε ένα πλήρες backup, να επιστρέψετε και την άδεια trados (για να το ξαναστήσει μετά χωρίς πρόβλημα) και ίσως και να δουλέψει η σύζυγος μέχρι να το δείτε πιο ψύχραιμα.

    Μετά, αφού λες υπάρχουν διάφορες εκδόσεις μητρικών, θα προβληματιζόμουν αν ταιριάζουν όλες, πέρα από το probook 4710s ίσως θέλει ψάξιμο με πιο ακριβή αριθμό μοντέλου.
    ξεχασα να γραψω οτι το συνδεσα με εξωτερικη οθονη και ηταν και αυτη μαυρη . ενταξει για τα αλλα το προβλημα ειναι το trados καθως δεν το γνωριζω καθολου και ουτε εχω χρονο και διαθεση να ασχοληθω ,και η ιδια δεν το ξερει καλα ,αποτι γνωριζω κανει εκμαθηση απο μονο του καθως κανεις μεταφρασεις , δεν γνωριζω αν κανει back up η πως ξαναστηνεται , με πιανει πονοκεφαλος μονο που το σκεφτομαι , σιχαινομαι κατι τετοια σοφτγουερ , δεν εχω προβλημα να το λυσω και να το ξαναδεσω η το δινω και σε τεχνικο αν δεν εχω χρονο οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ,αλλα ως εκει , αρκετα προβληματα εχω με την δικη μου δουλεια .
    και τι δεν θα εδινα να αλλαζε η μητρικη και να τελειωνε το προβλημα .
    ευχαριστω παιδια .

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    τελικα το ανοιξα ,βρηκα τον κωδικο της μητρικης μην κανουμε καμμια μαλακια και την παρηγγειλα απο εβαυ , ενταξει μονο κινα μπορεσα να βρω και μονο μεταχειρη .
    λεω να το ξανανοιξω και να ζεστανω με το θερμοπιστολο το τσιπ της radeon μπας και δουλεψει , το εχει κανει κανεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Θα σου έλεγα να μην το ζεστάνεις.Γιατί δεν το πας σε μαγαζί να σου αλλάξουν την κάρτα γραφικών;

    Υπάρχουν αρκετά μαγαζιά.

    Μου έχουν φτιάξει με επιτυχία πολλά λάπτοπ γνωστών και φίλων.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Οτι και να κανεις, πάρε πρωτα ενα backup του σκληρού, αφού έχει λες αρχεία δουλειάς.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου έλεγα να μην το ζεστάνεις.Γιατί δεν το πας σε μαγαζί να σου αλλάξουν την κάρτα γραφικών;

    Υπάρχουν αρκετά μαγαζιά.

    Μου έχουν φτιάξει με επιτυχία πολλά λάπτοπ γνωστών και φίλων.
    jim γιατι μενω χωριο και για το κοστος .(υποψιν ειναι ενσωματωμενη με την μητρικη , οποτε μητρικη αλλαζω)


    jap
    Οτι και να κανεις, πάρε πρωτα ενα backup του σκληρού, αφού έχει λες αρχεία δουλειάς.


    σωστο και θα το εκανα αν ειχα μια 2,5αρα θηκη σκληρου , ευκαιρεια να αγορασω μια. παντως τα αρχεια δουλειας ειναι στο cloud.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου έλεγα να μην το ζεστάνεις.Γιατί δεν το πας σε μαγαζί να σου αλλάξουν την κάρτα γραφικών;

    Υπάρχουν αρκετά μαγαζιά.

    Μου έχουν φτιάξει με επιτυχία πολλά λάπτοπ γνωστών και φίλων.
    Εγω αντιθετα εχω δωσει 3, εφτιαξαν και καλα το ενα και στους 3 μηνες γιοκ.
    Θεσσαλονικη στη νεαπολα.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    κοιταζα τις ηλικιες μας , ε δεν ημαστε και πιτσιρικαδες , παιδια αν εμενα αθηνα θα σας προτεινα να βγουμε να κερασω τις μπυρες.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Σας έστειλα Πμ.

    Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση έχω επισκευάσει εκεί πάνω από δέκα λάπτοπ.

    Ναι είναι κολλημένη πάνω στη μητρική αλλά ξεκολλάει και μπαίνει καινούρια.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    jim68, το θέλω κι' εγώ το πμ με το μαγαζί.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    jim68, το θέλω κι' εγώ το πμ με το μαγαζί.
    Έχεις π.μ.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  15. #15
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    jim68 Eστειλα email στο μαγαζι που προτεινες εδω και πανω απο βδομαδα για να ρωτησω ποσο κοστιζει να μου αλλαξουν το τσιπακι της καρτας γραφικων στην μητρικη , τους εστειλα τον κωδικο του καθως και της μητρικης τα παντα ολα .ωστε να φτιαξω την παλια η για την περιπτωση που δεν δουλευει η μεταχειρη κινεζικη , και σημερα κοιταξα να το ελεγξω και απαντηση καμμια , μου εκανε μεγαλη εντυπωση .
    ενα καλο ειναι οτι βρηκα το τεχνικο μανιουαλ του λαπτοπ στον σκληρο μου , φαινεται καποτε θα το βρηκα το κατεβασα και το ξεχασα . Ειναι απιστευτο εχει στεπ μπαι στεπ καθε διαδικασια , οποτε γινεται αρκετα ευκολακι να κανεις οτιδηποτε και δεν χρειαζεται να κρατας φωτο.
    ειδομεν .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση CPU και ram σε λάπτοπ
    Από gppapado στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 15:10
  2. Προβλημα με την cpu σε λαπτοπ TOSHIBA SATELLITE C660D-16L
    Από kaloneritis1964 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 20:47
  3. αλλαγή μπαταρίας σε λάπτοπ
    Από m3fisto στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 13:04
  4. αναβαθμιση ram σε λαπτοπ 64bit
    Από yiannis010 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 00:11
  5. Προσθήκη RAM σε λαπτοπ
    Από jonhh στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 13:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας