Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Αγόρασα τελικά το bluetooth dongle που μου συνέστησε ο mrsaccess () και μου το αναγνωρίζει τέλεια! Είναι το μοντέλο Level One MDU - 0025. Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Προσπαθώ να βρώ ένα πρόγραμμα για να κάνω ανταλλαγή αρχείων με το κινητό (Nokia N73) και να το βλέπει ο υπολογιστής σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο, όπως όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή με USB καλώδιο και βλέπει ο υπολογιστής την κάρτα μνήμης σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο, με την διαφορά ότι στην περίπτωση του bluetooth θέλω να βλέπει έτσι και την μνήμη του κινητού. Βρήκα ένα πρόγραμμα που λέγεται "Bluetooth OBEX Client", αλλά το μόνο που κάνει, είναι να κάνει εξερεύνηση στο σύστημα αρχείων του υπολογιστή και να επιλέγω από 'κεί ποια αρχεία θέλω να στείλω στο κινητό, σαν μύνημα bluetooth. Αντίστοιχα, αν θέλω να στείλω αρχεία από το κινητό στον υπολογιστή, πρέπει να τα στείλω μέσω bluetooth. Εγώ όμως δεν θέλω αυτό. Θέλω να κάνω περιήγηση στο σύστημα αρχείων του κινητού, μ' ένα πρόγραμμα όπως ο "Konqueror", και να κάνω αντιγραφή ή μετακίνηση αρχείων, από και προς το σύστημα αρχείων του υπολογιστή, σε όποιους φακέλους θέλω εγώ. Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα;

    Η διανομή που χρησιμοποιώ είναι Kubuntu 6.06 Dapper Drake και σκοπεύω να την αλλάξω σύντομα με Debian 4.0 Etch.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Tο πρόγραμμα (σουίτα εφαρμογών) λέγεται kdebluetooth.

    Μόλις το εγκαταστήσεις το ξεκινάς την πρώτη φορά και μετά θα ξεκινά πάντα και θα μπαίνει στο tray. Αν δεν το βρίσκεις στο kmenu ξεκίνα το από κονσόλα με kbluetoothd.

    Όταν το κλικάρεις στο tray θα ανοίγει ένας Konqueror που θα σου δείχνει όλες τις διαθέσιμες συσκευές (και το pc σου). Μόλις μπεις στο κινητό επέλεξε την υπηρεσία OBEX File Transfer για να το δεις σαν σκληρό.

    Επίσης με δεξί κλικ σε ένα αρχείο -> actions θα έχει επιλογή Send with bluetooth! Μονάχα πρόσεξε γιατί σε αυτή τη περίπτωση το στέλνει ως μήνυμα στο κινητό και έχει περιορισμούς στο μέγεθος.

    Το kbluetooth στο tray μπορείς επιπλέον να το ρυθμίσεις να κάνεις διάφορες εργασίες αν ανιχνεύσει κάποια συσκευή. Πχ μπορείς να τους πεις αν ανιχνεύσει το κινητό σου να ξεκλειδώσει την οθόνη του υπολογιστή και αν δει ότι απομακρύνθηκε να τη κλειδώσει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 28-05-07 στις 02:23.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #3
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Σ' ευχαριστώ πολύ mrsaccess, είσαι απίθανος!

    Μιλάμε για αφάνταστη ευκολία!

  4. #4
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πράγματι! Θα δεις μάλιστα ότι το bluetooth είναι εξαιρετικά αξιόπιστο! Αργό μεν αλλά αν ξεκινήσει μια μεταφορά, όσο μεγάλη και να είναι (ακόμα και GB) θα τελειώσει εκτός, φυσικά, αν πάρεις το κινητό και φύγεις!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση κινητού και Η/Υ μέσω bluetooth
    Από Rama στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 15:27
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-06, 17:22
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 08:50
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 14:00
  5. Στο στοχαστρο (?) η ανταλλαγη αρχειων μεσω Internet
    Από tzanerman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-05, 18:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας