Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-51 από 51
  1. #46
    Εγγραφή
    25-08-2005
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Η ατελείωτη ιστορία ενός άτυχου και της γραμμής του. Μήπως τελικά θα ήταν πιο έυκολο να μετακομίσεις?

    Στη χειρότερη πιάσε ένα χάλκινο ζεύγος και ξεκίνα να σκάβεις δικιά σου γραμμή.

    Πέρα απο την πλάκα θα σου πώ και την δική μου γνώμη. Η περιοχή που μένεις ήταν απο τις πρώτες που απέκτησαν τηλεφωνία στην ελλάδα και ο χαλκός τα έχει φάει τα ψωμιά του έκτοτε. Το λογικό σε αυτή την περίπτωση θα ήταν να σε συγχρόνιζε σε χαμηλότερες ταχύτητες αλλά όχι να σε αποσυνδέει κάθε λίγο (εκτός και αν το καλώδιο είναι κατασκουριασμένο). Παρακάλα κάποιον ΟΤΕτζή να σε βοηθήσει, (έστω επι πληρωμή), για να πάει να μετρήσει τη γραμμή. Τουλάχιστον να ξέρεις εσύ ποιός απο όλους φταίει.

    Σύμφωνα με το τελευταίο RUO της Ε.Ε.Τ.Τ. ο ΟΤΕ μετράει τη γραμμή για ικανοποιητική ποιότητα πριν την παραδόσει σε πάροχο αλλά μόνο ως προς την τηλεφωνία. Έτσι, αν εμφανίζονται errors σε μετρήσεις VOICE, τα errors σε data transmission 10πλασιάζονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZX1234R : 26-06-07 στις 23:29.

  2. #47
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZX1234R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ατελείωτη ιστορία ενός άτυχου και της γραμμής του. Μήπως τελικά θα ήταν πιο έυκολο να μετακομίσεις?

    Στη χειρότερη πιάσε ένα χάλκινο ζεύγος και ξεκίνα να σκάβεις δικιά σου γραμμή.

    Πέρα απο την πλάκα θα σου πώ και την δική μου γνώμη. Η περιοχή που μένεις ήταν απο τις πρώτες που απέκτησαν τηλεφωνία στην ελλάδα και ο χαλκός τα έχει φάει τα ψωμιά του έκτοτε. Το λογικό σε αυτή την περίπτωση θα ήταν να σε συγχρόνιζε σε χαμηλότερες ταχύτητες αλλά όχι να σε αποσυνδέει κάθε λίγο (εκτός και αν το καλώδιο είναι κατασκουριασμένο). Παρακάλα κάποιον ΟΤΕτζή να σε βοηθήσει, (έστω επι πληρωμή), για να πάει να μετρήσει τη γραμμή. Τουλάχιστον να ξέρεις εσύ ποιός απο όλους φταίει.

    Σύμφωνα με το τελευταίο RUO της Ε.Ε.Τ.Τ. ο ΟΤΕ μετράει τη γραμμή για ικανοποιητική ποιότητα πριν την παραδόσει σε πάροχο αλλά μόνο ως προς την τηλεφωνία. Έτσι, αν εμφανίζονται errors σε μετρήσεις VOICE, τα errors σε data transmission 10πλασιάζονται.
    Φιλε Γιαννη καλησπερα!
    ΣΕ λιγο το κοβω οχι απλα να σκαβω,αλλα να φτιαχνω δικτυο με καπνους σαν τους ινδιανους ( μηπως κατι ηξεραν??? ).
    χαχα Τα λεμε αυριο φιλε γραφειο.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  3. #48
    Εγγραφή
    25-08-2005
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Τελικά κάτι ήξερε ο ΟΤΕ όταν έλεγε "Η πιο σταθερή μας σχέση". Μέχρι να πάρουμε οπτική απο παρόχους θα είμαστε δέσμιοι του σκουριασμένου χαλκού!!!

  4. #49
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    απλα εαν δεν εχεισ ταχύτητα πανω απο 4-8 μβιτ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΣΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ GIA ADSL2 KAI ADSL 2+ STIS ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ για adsl , επίσης καλό θα ηταν να αφήσεισ μόνο G.lite kai T1.413

  5. #50
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εδω ειμαι παλι.
    Λοιπον,μετα απο 2-3 μερες οπου μια ειχα τηλ μια δεν ειχα και οι αποσυνδεσεις εκαναν παρτυ,πηραν καποια στιγμη απ τον ΟΤΕ για να τσεκαρουν λενε την γραμμη κτλ.Τους ειπα οτι εχω προβλημα με αποσυνδεσεις και μου ειπαν οτι το ξερουν κ πως εργαζονται πανω σε αυτο (απο βλαβη που τους ειχε δωσει η 4νετ για 2η φορα).

    Αποσυνδεσεις εχω και παλι ομως...ισως σε μικροτερο ρυθμο απ'οτι πριν αλλα εχω...
    Εκανα τις εξης δοκιμες:
    Εβαλα το modulation σε G.Lite ,συνγχρονισε στα 4.7mbps και για οση ωρα το αφησα ΔΕΝ ειχα αποσυνδεσεις.
    Εβαλα μετα το T1413 που μου προτεινε ενας φιλος απο δω,αλλα εκει δεν συγχρονιζε καθολου.
    Εβαλα το ADSL2 οπου συγχρονισε μεν στα 10mbps αλλα επαιρνε μερικες αποσυνδεσεις.
    Εχω δοκιμασει και το ADSL2+ οπου συγχρονισε στα 16mbps αλλα επισης περνω αποσυνδεσεις.

    Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οσο μειωνεται η ταχυτητα τοσο λιγοτερες αποσυνδεσεις εχω.

    Τα στατιστικα της γραμμης μου αυτη την στιγμη εχοντας βαλει το modulation σε ADSL2,ειναι τα εξης:

    Noise Margin Upstream 26 dB
    Downstream 6 dB
    Attenuation Upstream 19 dB
    Downstream 20 dB
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος krals : 06-07-07 στις 03:03.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  6. #51
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπερα,
    Μονο με G.Lite δεν με πεταει καθολου εξω.Συγχρονιζει στα 4mbps αλλα καλυτερα απ το να με πεταει συνεχως.
    Την Δευτερα θα φερω καποιον για να κανει ελεγχο ΜΠΑΣ και υπαρχει προβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου μου,αν δεν υπαρχει προβλημα σε μενα δεν προκειται να το ψαξω περισσοτερο γιατι δεν νομιζω να ασχοληθει ο ΟΤΕ με το θεμα.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΥΧΝΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ
    Από WOOD88 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 17:59
  2. Συχνές αποσυνδέσεις
    Από zigab στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-08, 12:24
  3. [Pirelli] Συχνές αποσυνδέσεις.
    Από mixalis21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-07, 17:14
  4. Συχνές Αποσυνδέσεις
    Από metroplex στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 10:55
  5. [Level One] Συχνές αποσυνδέσεις
    Από Nikos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-06, 14:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας