Σελ. 107 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 8797102105106107108109112117127 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.591-1.605 από 15915
  1. #1591
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nisyian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Ήμουν με VDSL50 μέχρι και τη μέρα που έγινε η ενεργοποίηση της FTTH μου. Εκτός αν εννοείς να κάνει κάποιος τη φορητότητα πριν και μετά να κάνει αίτημα συγκεκριμένα στη Cosmote. Γιατί και άλλοι πάροχοι θα δίνουν FTTH, πχ εδώ που είμαι εγώ δίνει και η WIND.
    Ισχύει κα παραϊσχύει. Προφανώς αναφέρεσαι σε διαφορετικές καταστάσεις.
    Αν παραμείνεις στον ίδιο πάροχο και απλά αναβαθμίζεις την υπηρεσία (από xDSL σε GPON), παραμένεις με ότι υπηρεσία έχεις μέχρι την μεταφορά στο νέο δίκτυο.
    Αν κάνεις φορητότητα από έναν πάροχο με xDSL προς έναν άλλο σε GPON, πρώτα θα γίνει η φορητότητα σε ADSL υπηρεσία στον νέο πάροχο και αργότερα θα ενεργοποιηθείς σε GPON.

  2. #1592
    Εγγραφή
    11-01-2020
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιό πάροχο ήσουνα ?
    Σε ποιόν ζήτησες FTTH ?

    Aπό cyta σε cosmote FTTH, 4 μήνες έμεινα στο adsl του ΟΤΕ
    Η αίτηση ήταν για FTTH 10/100 και μόνοι τους κάνανε φορητότητα και με πέταξαν σε adsl. Τους ζήτησα vdsl και μου είπαν δεν γίνεται.
    Εγώ ήμουν ήδη σε Cosmote, για αυτο έγραψα για τη περίπτωση της φορητότητας πρίν το FTTH.

  3. #1593
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nisyian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήμουν ήδη σε Cosmote, για αυτο έγραψα για τη περίπτωση της φορητότητας πρίν το FTTH.
    Στο αρχικό μου post που απάντησες μάλλον δεν διάβασες καλά τι είχα γράψει λοιπόν. Οπότε συμφωνουμε.

  4. #1594
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ ήμουν ήδη στην COSMOTE VDSL όπου παρέμεινα μέχρι την τελευταία μέρα όπου ενεργοποιήθηκε το COSMOTE FTTH

  5. #1595
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άντε να το ξαναγράψω διότι το προσπεράσατε.

    Αν παραμείνεις στον ίδιο πάροχο και απλά αναβαθμίζεις την υπηρεσία (από xDSL σε GPON), παραμένεις με ότι υπηρεσία έχεις μέχρι την μεταφορά στο νέο δίκτυο.
    Αν κάνεις φορητότητα από έναν πάροχο με xDSL προς έναν άλλο σε GPON, πρώτα θα γίνει η φορητότητα σε ADSL υπηρεσία στον νέο πάροχο και αργότερα θα ενεργοποιηθείς σε GPON.

    Στην πρώτη περίπτωση δεν αλλάζεις βρόχο, αφού δεν γίνεται φορητότητα. Έτσι παραμένουμε στην ίδια υπηρεσία μέχρι την ενεργοποίηση του GPON.
    Στην δεύτερη περίπτωση αλλάζει ο βρόχος. Αλλά επειδή δεν υπάρχει τέτοιος σε FTTH, αναγκαστικά θα γίνει ένας στο αστικό κέντρο πάνω από τον οποίο θα παίρνεις ADSL, μέχρι την ενεργοποίηση του GPON.

  6. #1596
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.773
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επανάληψη.. μήτηρ πάσης μαθήσεως..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  7. #1597
    Εγγραφή
    16-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    καλησπερα. θελω λιγο τα φωτα σας. εβαλα σημερα cosmote fiber 200. πριν ειχα vdsl 50 με το speedport το απλο. σημερα λοιπον με την συνδεση μου φερανε το speedport plus. δοκιμαζοντας λοιπον την νεα μου συνδεση βλεπω 194 up και 19 down. μεχρι εδω ολα καλα. πολυ καλα θα ελεγα. ολες μου οι συσκευες ειναι επανω στον router μεσω wifi καθως απεχθανομαι τα καλωδια. ειμαι συμφιλιωμενος με την ιδεα οτι θα χανω λιγη ταχυτητα με αυτον τον τροπο συνδεσης. το προβλημα μου ειναι οτι στο υπνοδωμάτιο που ηθελα να δω Netflix μου εριχνε πολυ την ποιοτητα εικονας, σαν να μην μου φτανει το bandwith πραγμα που δεν ισχυει φθσικα με τις ταχύτητες που μετραω. το ιδιο και στο PS4 που επαιξα ενα online παιχνιδι μου κολαγε τοσο πολυ που δεν παιζοτανε και το εκλεισα. μεχρι χτες στο υπνοδωματιο δεν ειχα κανενα προβλημα με το netflix και στα παιχνιδια μου στο PS4 μπορει να ειχα κανα κοληματακι οταν η συζηγος και ο μικρος βλεπουν ο καθενας απο μια ταινια παραλληλα στο netflix. μετα την αναβαθμιση εχω τρομερα κοληματα στο ps4 και κακη εικονα στο Netflix. υπαρχει περιπτωση να φταιει το speedport plus? γιατι μεχρι χτες με το παλιο και μικροτερη συνδεση δεν ειχα τετοια προβληματα? εχει κανεις παρομοια εμπειρια? και μην μου πειτε για powerline και 5 Ghz γιατι μεχρι χτες επαιζα μια χαρα και χωρις αυτα. ευχαριστω.

  8. #1598
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα. θελω λιγο τα φωτα σας. εβαλα σημερα cosmote fiber 200. πριν ειχα vdsl 50 με το speedport το απλο. σημερα λοιπον με την συνδεση μου φερανε το speedport plus. δοκιμαζοντας λοιπον την νεα μου συνδεση βλεπω 194 up και 19 down. μεχρι εδω ολα καλα. πολυ καλα θα ελεγα. ολες μου οι συσκευες ειναι επανω στον router μεσω wifi καθως απεχθανομαι τα καλωδια. ειμαι συμφιλιωμενος με την ιδεα οτι θα χανω λιγη ταχυτητα με αυτον τον τροπο συνδεσης. το προβλημα μου ειναι οτι στο υπνοδωμάτιο που ηθελα να δω Netflix μου εριχνε πολυ την ποιοτητα εικονας, σαν να μην μου φτανει το bandwith πραγμα που δεν ισχυει φθσικα με τις ταχύτητες που μετραω. το ιδιο και στο PS4 που επαιξα ενα online παιχνιδι μου κολαγε τοσο πολυ που δεν παιζοτανε και το εκλεισα. μεχρι χτες στο υπνοδωματιο δεν ειχα κανενα προβλημα με το netflix και στα παιχνιδια μου στο PS4 μπορει να ειχα κανα κοληματακι οταν η συζηγος και ο μικρος βλεπουν ο καθενας απο μια ταινια παραλληλα στο netflix. μετα την αναβαθμιση εχω τρομερα κοληματα στο ps4 και κακη εικονα στο Netflix. υπαρχει περιπτωση να φταιει το speedport plus? γιατι μεχρι χτες με το παλιο και μικροτερη συνδεση δεν ειχα τετοια προβληματα? εχει κανεις παρομοια εμπειρια? και μην μου πειτε για powerline και 5 Ghz γιατι μεχρι χτες επαιζα μια χαρα και χωρις αυτα. ευχαριστω.
    Για όλα θα σου πούμε.
    Αλλαξες συσκευή άρα μπορεί να είσαι καλύτερα, μπορεί να είσαι χειρότερα, μπορεί να είσαι στα ίδια.

    Το bandwith που μετράς έχει να κάνει με την γραμμή, για μέτρα και το bandwith και την κάλυψη (δύναμη) του wifi.

    Δεν μας λες ποιό ήταν το παλιό. (ολα speedport γράφουνε και το w724 και το enty και το plus, κοίτα από κάτω)
    Τα προβλήματά σου έχουν να κάνουν με το wifi
    To plus δουλεύει και στα 2,4 και στα 5
    Το παλιό ?

    Ξεκίνα και δες από τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν (ps4 κλπ) αν δουλεύουν μόνο σε 2,4 ή και σε 5, και μετά δες σε ποιά από τις δύο συνδέονται.

    Μετά τα ξαναλέμε..

    Το wifi analyzer για android το ξέρεις?

    ΥΓ
    Μάλλον τα post πρέπει να μεταφερθούν στο νήμα του plus, δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα σύνδεσης.
    Αν δεν βάλεις καλώδιο στραγγαλίζεις την 200άρα, το wifi μπουκώνει η 200 υπολειτουργεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 15-05-20 στις 00:31.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1599
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Δοκίμασε με ένα μακρυ καλώδιο αν το πρόβλημα εξαφανιστει , το πρώτο και βασικότερο βήμα για να εστιάσεις στο πρόβλημα και να επιβεβαιώσεις ότι φταιει μόνο το κομμάτι του wifi.
    Βρες ένα ελεύθερο καναλι ή το λιγότερο φορτωμένο με το wifi analyzer και βάλε εκεί το ρούτερ σου. Εν ανάγκη ζητα άλλο εξοπλισμό αν συνεχίσει και κάνει θέματα στο wifi. Στο υπνοδωμάτιο πόση ισχύς από το wifi φτάνει? Πόσο πιάνει στο speedtest στο υπνοδωμάτιο?

  10. #1600
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω ημουν σε forthnet οταν εκανα αιτηση για cosmote ftth. Δεν θυμαμαι να πηγα σε adsl και μετα σε ftth. ισως επαιξε ρολο το οτι ημουν σε shared llu και επεσα πανω στην καταργηση του

  11. #1601
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Δεν έπαιξες ποτέ με adsl ΟΤΕ πριν τη μετάβαση σε ΟΤΕ ftth?
    Πάντως το επίσημο του ΟΤΕ είναι ότι πας πρώτα σε adsl ΟΤΕ και μετά στο ftth του ΟΤΕ, εάν είσαι σε πάροχο πάντα.

    Ο καλύτερος εξοπλισμός του ΟΤΕ (για την υπηρεσία ftth πάντα) ποιος είναι τώρα ?
    Τώρα έχω ένα tg788 και είμαι πολύ ικανοποιημένος , τα ρούτερ του ΟΤΕ είναι υποδιεστερα από αυτό?

  12. #1602
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έπαιξες ποτέ με adsl ΟΤΕ πριν τη μετάβαση σε ΟΤΕ ftth?
    Πάντως το επίσημο του ΟΤΕ είναι ότι πας πρώτα σε adsl ΟΤΕ και μετά στο ftth του ΟΤΕ, εάν είσαι σε πάροχο πάντα.

    Ο καλύτερος εξοπλισμός του ΟΤΕ (για την υπηρεσία ftth πάντα) ποιος είναι τώρα ?
    Τώρα έχω ένα tg788 και είμαι πολύ ικανοποιημένος , τα ρούτερ του ΟΤΕ είναι υποδιεστερα από αυτό?
    O OTE δίνει το speedport plus
    To tg788 δεν το ξέρω
    Αν έχει voip μπορει να παίξει, ο ΟΤΕ δίνει τους κωδικούς voip
    Eίτε έτσι είτε αλλιώς το όποιο router θα μπει μετά τον τερματισμό της οπτικής ίνας ΟΝΤ

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%B9%CF%82
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #1603
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έπαιξες ποτέ με adsl ΟΤΕ πριν τη μετάβαση σε ΟΤΕ ftth?
    Πάντως το επίσημο του ΟΤΕ είναι ότι πας πρώτα σε adsl ΟΤΕ και μετά στο ftth του ΟΤΕ, εάν είσαι σε πάροχο πάντα.

    Ο καλύτερος εξοπλισμός του ΟΤΕ (για την υπηρεσία ftth πάντα) ποιος είναι τώρα ?
    Τώρα έχω ένα tg788 και είμαι πολύ ικανοποιημένος , τα ρούτερ του ΟΤΕ είναι υποδιεστερα από αυτό?
    Ναι δε νομίζω να πήγα adsl. Στην ουσία 1 μήνα πριν την ενεργοποίηση δεν είχα καθόλου ίντερνετ. Το είχα κόψει. Είχα μόνο τηλέφωνο ΟΤΕ.

  14. #1604
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα είχες βρόχο. Απλά με την φορητότητα κατάργησες το DSL κρατώντας μόνο την τηλεφωνία.

  15. #1605
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά το κατήργησε η ίδια η fortnnet. Και ήταν ευκαιρία μιας και θα πήγαινα σε ΟΤΕ, να πάω κατευθείαν σε ftth

Σελ. 107 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 8797102105106107108109112117127 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας