Σελ. 493 από 1065 ΠρώτηΠρώτη ... 473483488491492493494495498503513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.381-7.395 από 15971
  1. #7381
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο να συνεχίσει το sfbb μετά τις 30 Σεπτεμβρίου φέτος. Με τις εκρηκτικές αυξήσεις στον πληθωρισμό και τα αχαρτογράφητα νερά στα οποία εισέρχεται ολόκληρη η Ευρώπη, νομίζω ότι δεν θα καίγονται και τόσο πολύ από την κυβέρνηση να συνεχίσουν ένα πρόγραμμα που έχει αποδειχθεί ότι ενδιαφέρει μια ελάχιστη μειοψηφία του καταναλωτικού κοινού.

    Από την άλλη μεριά, φαίνεται να υπήρξε μία έκρηξη στη ζήτηση στις FTTH συνδέσεις τους τελευταίους 1-2 μήνες, ίσως και επειδή φοβήθηκαν πολλοί ότι δεν θα δινόταν παράταση στις 31 Μαρτίου και έτρεχαν να προλάβουν. Το συνεργείο πάντως της Wind που έκανε σε μένα την οριζόντια εγκατάσταση και ενεργοποίηση της γραμμής την 1η Απριλίου, μου παραπονιόντουσαν και τα δύο άτομα ότι τους έχουν "κυριολεκτικά σκίσει" στη δουλειά, έτρεχαν και δεν προλάβαιναν να κάνουν νέες ενεργοποιήσεις. Τα κινητά και των δύο το δίωρο που δούλευαν σε μένα, χτυπούσαν σχεδόν ασταμάτητα και συνέχεια τους πρόσθεταν νέα ραντεβού στο πρόγραμμά τους. Με κοίταζαν σχεδόν με απελπισία στο βλέμμα τους, σαν να μου έλεγαν: "Την έχουμε βάψει!"...
    Ναι όντως ισχύει

    Τρέχουν και δεν φτάνουν οι τεχνικοί - τα συνεργεία

    γιατί ως γνωστό στην ελλάδα παίρνεις δουλειές (αυξάνεις τον φόρτο εργασίας) αλλά δεν έχεις τον ικανό αριθμό ατόμων να κάνουν την εργασία.

  2. #7382
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα
    Θα τραβήξουμε οπτική μέχρι την Ρωσία.

    Οσο για τους άλλους, έτσι γινεται
    Βάζει ένας
    και μετά από κάμποσους μηνες
    το παίρνουν πρέφα και οι άλλοι
    Όχι απαραιτητα. Στην δική μου πολυκατοικία μονο εγώ εχω βάλει και ενας ακομα γείτονας. Κάτι κινέζοι ενοικιαστές εχουν βάλει Inalan και οι υπόλοιποι είτε απλά δεν ενδιαφέρονται, ειτε δεν θέλουν να δώσουν τα 10-15 παραπάνω ευρώ (ήμαρτον).

  3. #7383
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    2 δρόμους ποιο πάνω από κει που μένω, κτίζετε καινούργια πολυκατοικία 70 μετρά από εκεί που κτίζετε,, έχει καμπίνα vdsl και στα 230 μετρα έχει καμπίνα ftth, αναρωτιέμαι όταν έρθει η ώρα ,με τι θα την συνδέσουν με χαλκό ( μάλλον το ποιο σίγουρο), η με οπτική αν την συνδέσουν με χαλκό, αυτή η σταδιακή κατάργηση του χαλκου που θέλουν κάποια στιγμή να γίνει δεν θα γίνει ποτε

  4. #7384
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.734
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 δρόμους ποιο πάνω από κει που μένω, κτίζετε καινούργια πολυκατοικία 70 μετρά από εκεί που κτίζετε,, έχει καμπίνα vdsl και στα 230 μετρα έχει καμπίνα ftth, αναρωτιέμαι όταν έρθει η ώρα ,με τι θα την συνδέσουν με χαλκό ( μάλλον το ποιο σίγουρο), η με οπτική αν την συνδέσουν με χαλκό, αυτή η σταδιακή κατάργηση του χαλκου που θέλουν κάποια στιγμή να γίνει δεν θα γίνει ποτε
    Θα συνδεθεί
    με ότι προβλέπει η νομοθεσία.

    Πιθανότατα η εγκατάταση ινών να γίνει με το ξεκίνημα και να μην έχουν μερεμέτια

    Αν θες απάντηση, ρώτα τον επιβλέποντα μηχανικό, γιατί την άδεια οικοδομής μπορεί να την βγάλανε πριν 3 χρόνια
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #7385
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Το αστειο της υποθεσης είναι ότι ο αριθμος που κτίζετε, δεν καλύπτετε με ftth βάση sfbb και 200 μετρα ποιο πάνω,, έχει σπίτι ετοιμόρροπο εγκαταλελειμμένο,, με αναμονή οπτικής ακριβως απ’ έξω, αν θέλουν στο μέλλον να βάλουν τα ποντικια που μένουν μέσα

  6. #7386
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.762
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 δρόμους ποιο πάνω από κει που μένω, κτίζετε καινούργια πολυκατοικία 70 μετρά από εκεί που κτίζετε,, έχει καμπίνα vdsl και στα 230 μετρα έχει καμπίνα ftth, αναρωτιέμαι όταν έρθει η ώρα ,με τι θα την συνδέσουν με χαλκό ( μάλλον το ποιο σίγουρο), η με οπτική αν την συνδέσουν με χαλκό, αυτή η σταδιακή κατάργηση του χαλκου που θέλουν κάποια στιγμή να γίνει δεν θα γίνει ποτε
    Θα συνδεθεί με χαλκό, αυτό είναι δεδομένο. Οσον αφορά την ίνα, εξαρτάται απο εργολάβο-μηχανικό-ηλεκτρολόγο και αν υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης λίγο περισσότερο μερακλής να το κυνηγήσει.
    Εμένα στην οικοδομή όταν κτιζόταν έτυχε να σκάβουν τον δρόμο μπροστά για οπτική ίνα. Συνεννοήθηκε ο μηχανικός (μετά απο δική μου μεσολάβηση) με το συνεργείο και τράβηξαν εναν σωλήνα απευθείας μέσα για να μη σκάβουν μετά το πεζοδρόμιο. Το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο καθαρή δουλειά στην κάθετη/οριζόντια εγκατάσταση γιατί δεν υπάρχουν κανάλια πουθενά και καταλήγει η ίνα απευθείας στα floorboxes και μετά μέσα στα διαμερίσματα. Είχα γίνει στενός κορσές στον ηλεκτρολόγο βέβαια αλλά τελικά δικαιώθηκα γιατί γλιτώσαμε μερεμέτια σε καινούργια οικοδομή.

  7. #7387
    Εγγραφή
    04-10-2021
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE
    Καλησπέρα στην παρέα και καλή βδομάδα! Έχω ενημέρωση για την εξέλιξη της ιστορίας μου! Καταρχάς, την περασμένη Πέμπτη με πήρε ο άλλος τεχνικός για αντικατάσταση του ρούτερ και ήρθε το μεσημέρι και μου το άλλαξε με το ZTE! Επιτέλους, διορθώθηκαν τα προβλήματα με αποσυνδέσεις για 5 δευτερόλπετα, συχνά - πυκνά στο Wi-Fi, χωρίς να σβήνουν τα λαμπάκια, ή να ανεβαίνουν τα CRC σφάλματα. Το άλλο που διορθώθηκε είναι ο πολύ ποιο γρήγορος συγχρονισμός του DSL. Από 15 λεπτά με το Plus, τώρα μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ, με το ZTE, σε 3 λεπτά έχω ίντερνετ. Πάει αυτό! Τώρα πάμε στην οπτική. Με είχε πει την προηγούμενη Τετάρτη μια κοπέλα από το 13888 (αφού πήρα εγώ), ότι μέχρι την Παρασκευή, θα με πάρουν για να κλείσω ραντεβού για την εγκατάσταση. Έρχεται η Παρασκευή, τίποτα. Παίρνω πάλι αργά το απόγευμα τηλέφωνο, και λέω τα παραπάνω... Μου λέει, από βδομάδα, σίγουρα θα έχετε τηλεφώνημα και το αίτημα σας, έχει πάει στα επείγοντα. Και επιτέλους, σήμερα 11/04/2022 (η αίτηση έγινε 20/03/2022) κατά τις 11 με παίρνει ένα νούμερο από Κατερίνη (σταθερό τηλέφωνο) να με πει ότι θα σε πάρει μέσα στην μέρα ο τεχνικός για κλείσιμο ραντεβού. Λέω άντε ωραία! Πράγματι μετά από μια ώρα με παίρνει νούμερο κινητού τηλεφώνου και ήταν ο τεχνικός για να κλείσουμε ραντεβού. Το πρώτο διαθέσιμο που μπορούσε ήταν Μεγάλη Τρίτη. Λέω ωραία (ειρωνικά) επειδή τώρα θα είμαι εγώ που θα τους ρίξω άκυρο και θα περιμένουν αυτοί, και όχι εγώ. Επειδή την Μεγάλη Βδομάδα, είναι να πάω στο χωριό μου και δεν το ακυρώνω αυτό. Τον λέω αυτό, και τον είπα να με πάρει μετά το Πάσχα για να κανονίσουμε για ραντεβού. Μετά από μισή ώρα, με παίρνει ξανά το ίδιο σταθερό τηλέφωνο από την Κατερίνη, να με ρωτήσει, άμα σε πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός και για πότε το κλείσατε, για να ενημερώσει το σύστημα. Του είπα το παραπάνω και κατσούφιασε κιόλας και τον καλησπέρισα. (Ναι συγνώμη, δεν θα μπορούμε και κάθε μέρα για εσάς. Από 20/03 έως 15/04 τι κάνετε Αυτά με την εξέλιξη μου, τώρα ξανά ενημέρωση μετά το Πάσχα. Να είστε καλά!

  8. #7388
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.351
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Ας μου βαζανε και εμενα οπτικη και τον περιμενα το βραδυ της Αναστασης να του δωσω και το Αγιο Φως...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  9. #7389
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Linksys Mesh System
    εμενα πηρε γισ λιγο μπρος και μετά από λίγη ώρα έσβησε παλι

    - - - Updated - - -

    επίσης ήρθε σήμερα ο εργολάβος της wind και από τον κατανεμητη και πάνω πιάνει -17
    Αν βάλει να τσεκάρει την γραμμή από το καφαο πιανει -28 οποτε δοθηκε βλαβη στην WIND

  10. #7390
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα στη παρεα!
    Μετα απο 2 μηνες και 5 ημερες τελικα εχω FTTH

    Επειδη ωστοσο το πρωι που ηρθε ο τεχνικος να κανει την συνδεσμολογια με το ONT δε γινοταν να αλλαξω εκεινη τη στιγμη απο VDSL σε Fiber, του ειπα οτι θα συνδεσω εγω το router αργοτερα κλπ κλπ.
    Μια χαρα λοιπον, συνεδεσα το router, internet εχω μια χαρα, αλλα στο telephony ενω προσπαθει να κανει το αρχικο Initializing/Registering στη συνεχεια παιρνω error.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 236892

    Έχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

  11. #7391
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fcuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στη παρεα!
    Μετα απο 2 μηνες και 5 ημερες τελικα εχω FTTH

    Επειδη ωστοσο το πρωι που ηρθε ο τεχνικος να κανει την συνδεσμολογια με το ONT δε γινοταν να αλλαξω εκεινη τη στιγμη απο VDSL σε Fiber, του ειπα οτι θα συνδεσω εγω το router αργοτερα κλπ κλπ.
    Μια χαρα λοιπον, συνεδεσα το router, internet εχω μια χαρα, αλλα στο telephony ενω προσπαθει να κανει το αρχικο Initializing/Registering στη συνεχεια παιρνω error.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 236892

    Έχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;
    Κάνε ένα τηλέφωνο από το κινητό στο 13788 που είναι και δωρεάν, πες ότι έχεις βλάβη τηλεφώνου, και πες τους να στο συνδέσουν απομακρυσμένα

  12. #7392
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.376
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fcuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στη παρεα!
    Μετα απο 2 μηνες και 5 ημερες τελικα εχω FTTH

    Επειδη ωστοσο το πρωι που ηρθε ο τεχνικος να κανει την συνδεσμολογια με το ONT δε γινοταν να αλλαξω εκεινη τη στιγμη απο VDSL σε Fiber, του ειπα οτι θα συνδεσω εγω το router αργοτερα κλπ κλπ.
    Μια χαρα λοιπον, συνεδεσα το router, internet εχω μια χαρα, αλλα στο telephony ενω προσπαθει να κανει το αρχικο Initializing/Registering στη συνεχεια παιρνω error.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 236892

    Έχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;
    Με reset του ρούτερ λογικά θα παίξει.
    Αλλάζουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας κατά την αλλαγή σε fiber.
    Δεν ξέρω γιατί.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #7393
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Χαλανδρι-Μαρουσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με reset του ρούτερ λογικά θα παίξει.
    Αλλάζουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας κατά την αλλαγή σε fiber.
    Δεν ξέρω γιατί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ένα τηλέφωνο από το κινητό στο 13788 που είναι και δωρεάν, πες ότι έχεις βλάβη τηλεφώνου, και πες τους να στο συνδέσουν απομακρυσμένα
    thank you both! Πηρα τηλεφωνακι και ολα μια χαρα!

  14. #7394
    Εγγραφή
    04-10-2012
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Καλημέρα σε όλους! Γνωρίζουμε πάνω κάτω πόσες μέρες κάνουν για ενεργοποίηση μετά την κατασκευή της γραμμής; Έχω φτάσει αισίως στις 2.5 εβδομάδες από την ημέρα κατασκευής και ακόμα τίποτα.

  15. #7395
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.376
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adramelech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους! Γνωρίζουμε πάνω κάτω πόσες μέρες κάνουν για ενεργοποίηση μετά την κατασκευή της γραμμής; Έχω φτάσει αισίως στις 2.5 εβδομάδες από την ημέρα κατασκευής και ακόμα τίποτα.
    Είναι σχετικό.
    Δεν υπάρχουν πλέον χρόνοι.
    Απλά περιμένεις και προσεύχεσαι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 493 από 1065 ΠρώτηΠρώτη ... 473483488491492493494495498503513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας