Σελ. 931 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 911921926929930931932933936941951 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.951-13.965 από 15905
  1. #13951
    Εγγραφή
    06-10-2004
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    OTE SPEEDPORT 2
    SNR / Attn
    --(dB) / --(dB)
    Στην περιοχή μου (Καρδίτσα), έχει δίκτυο σε όλους τους κάθετους και παράλληλους δρόμους του τετραγώνου μας, αλλά όχι στο δρόμο που περνάει μπροστά από εμάς!
    Ίσως γιατί σε αυτόν είναι μόνο μια πολυκατοικία, αυτή που μένουμε. Το ΚΑΦΑΟ, είναι στη γωνία μας, ούτε 30 μέτρα από την είσοδο.

    Υπάρχει τρόπος να ζητήσω να περάσει το δίκτυο και από εμάς, μιας και θέλω να κάνω σύνδεση fiber; (τώρα είμαι σε γραμμή 200άρα)
    Κάποια υπηρεσία, γραφείο, που μπορώ να το κάνω;
    -== Εμπρός στο ΕΤΣΙ που χάραξε ο ΤΕΤΟΙΟΣ!!! ==-

  2. #13952
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prokopino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιοχή μου (Καρδίτσα), έχει δίκτυο σε όλους τους κάθετους και παράλληλους δρόμους του τετραγώνου μας, αλλά όχι στο δρόμο που περνάει μπροστά από εμάς!
    Ίσως γιατί σε αυτόν είναι μόνο μια πολυκατοικία, αυτή που μένουμε. Το ΚΑΦΑΟ, είναι στη γωνία μας, ούτε 30 μέτρα από την είσοδο.

    Υπάρχει τρόπος να ζητήσω να περάσει το δίκτυο και από εμάς, μιας και θέλω να κάνω σύνδεση fiber; (τώρα είμαι σε γραμμή 200άρα)
    Κάποια υπηρεσία, γραφείο, που μπορώ να το κάνω;
    Μπορείς να το καταθέσεις ως αίτημα στον πάροχο που ανήκει η καμπίνα οπτικών ινών, αλλά μην περιμένεις πολλά.
    Συνήθως η εγκατάσταση είναι προσχεδιασμένη καιρό πριν, και χρειάζεται μήνες για να αδειοδοτηθεί το σκάψιμο στους δρόμους.

  3. #13953
    Εγγραφή
    10-02-2015
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik 850
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιες φορες ενω χρησιμοποιω το nvidia shield και βλεπω νοβα/οτε, μου πεταει μηνυμα οτι αποσυνδεεται το καλωδιο ethernet και μετα συνδεεται παλι. Γιατι το κανει αυτο το fritz;
    μου το κάνει και εμένα αυτό αλλά σπάνια. κοιτώντας όμως τα logs του smart switch βλέπω ότι δεν είναι πραγματικές οι αποσυνδέσεις.

  4. #13954
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου Σάββατο πρωί, σήμερα Τρίτη έτοιμη οπτική ίνα στο σπίτι 300άρα. Δεν έχω καν το συμβόλαιο και δεν ξέρω το νούμερο μου ακόμα, ούτε στο Cosmote App δεν φαίνεται Οι τεχνικοί πετάνε δεν πρόλαβε ούτε το ρουτερ να έρθει.

  5. #13955
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αίτηση για νέα γραμμή τηλεφώνου Σάββατο πρωί, σήμερα Τρίτη έτοιμη οπτική ίνα στο σπίτι 300άρα. Δεν έχω καν το συμβόλαιο και δεν ξέρω το νούμερο μου ακόμα, ούτε στο Cosmote App δεν φαίνεται Οι τεχνικοί πετάνε δεν πρόλαβε ούτε το ρουτερ να έρθει.
    Υπήρχε ήδη εγκατάσταση οπτικής ίνας στο σπίτι να φανταστώ;

  6. #13956
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχε ήδη εγκατάσταση οπτικής ίνας στο σπίτι να φανταστώ;
    Στην πολυκατοικία έγινε πριν κανα μήνα λογικά (δεν έμενα εκεί). Μέσα στο σπίτι όχι δεν είχε τίποτα, ήρθε έκανε τρύπα στον τοίχο έβαλε την οπτική, έβαλε το ρουτερ, και έφυγε

  7. #13957
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πολυκατοικία έγινε πριν κανα μήνα λογικά (δεν έμενα εκεί). Μέσα στο σπίτι όχι δεν είχε τίποτα, ήρθε έκανε τρύπα στον τοίχο έβαλε την οπτική, έβαλε το ρουτερ, και έφυγε
    Φίλε παίζει η περίπτωσή σου να είναι η πιο γρήγορη εγκατάσταση οπτικής που έχω διαβάσει εδώ!! Παίξε κανένα τζόκερ

  8. #13958
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πολυκατοικία έγινε πριν κανα μήνα λογικά (δεν έμενα εκεί). Μέσα στο σπίτι όχι δεν είχε τίποτα, ήρθε έκανε τρύπα στον τοίχο έβαλε την οπτική, έβαλε το ρουτερ, και έφυγε
    Αυτά
    Τα μουγγά
    που δουλεύουνε
    Πολύ μου αρέσουν..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #13959
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε παίζει η περίπτωσή σου να είναι η πιο γρήγορη εγκατάσταση οπτικής που έχω διαβάσει εδώ!! Παίξε κανένα τζόκερ
    Μα μου είχαν πει 15 μέρες, λέω και εγώ θα έρθει να κάνει την τρύπα και θα φύγει, όταν τελείωνε τον ρώτησα πότε θα έχω ιντερνετ και μου λέει έχεις ήδη. Η φίλη μου που δουλεύει στον ΟΤΕ μου είχε πει να μην κάνω απευθείας αίτηση για οπτική για να μην αργήσει (και δεν την άκουσα). Τι να πω καμια φορά θέλει και τύχη

  10. #13960
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα μου είχαν πει 15 μέρες, λέω και εγώ θα έρθει να κάνει την τρύπα και θα φύγει, όταν τελείωνε τον ρώτησα πότε θα έχω ιντερνετ και μου λέει έχεις ήδη. Η φίλη μου που δουλεύει στον ΟΤΕ μου είχε πει να μην κάνω απευθείας αίτηση για οπτική για να μην αργήσει (και δεν την άκουσα). Τι να πω καμια φορά θέλει και τύχη
    Να συνεχίσεις ...
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #13961
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teamwork Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, 2 ερωτήσεις έχω μιας και αναμενω σύνδεση 1gb

    1. το speedport plus 2 θα παίξει η θα δημιουργούνται προβλήματα (πέρα από το να μην πιάνει τις μέγιστες τιμές, εχω διαβάσει πολλά ποστ και δεν μου είναι τελείως ξεκάθαρο αν παιζει γενικά σταθερά.)

    2. για την εσωτερική δικτύωση έχει δοκιμάσει κανείς moca 2.5 adaptors πάνω από τα ομοαξονικά καλώδια της τηλεόρασης που έχουμε σπίτια μας?

    Εχω powerline μέχρι τώρα που μου δινει ότι μου δίνει και η cosmote πρακτικά (25-30mbs σε 50 άρα σύνδεση) αλλά διαβάζω ότι ταβανιάζει σε πιο ψηλές ταχύτητες και δεν προκρίνεται. Ενώ για το moca διαβάζω ότι πρακτικά φθάνει σε επίπεδα cat 6 . Υπάρχει εμπειρία από κάποιον να τη μοιραστεί στο φόρουμ?

    Ελεγα να βάλω mesh μιας και δεν μπορώ να βάλω καλωδίωση ethernet αλλά ισως τελικά να μπορώ να έχω σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού full speed σχεδόν ethernet (όπου υπάρχει πρίζα τηλεόρασης φυσικά)
    Για το 1. Εγώ το είχα μετά από αλλαγή από το fritz και μου έκανε θέματα στο 10ήμερο. Αλλά πάντα μιλάω για όταν ταβανιάζει η γραμμή αλλά δεν το κάνει από την πρώτη μέρα σε μένα για να κάνω προβλέψεις και να ξέρω τι να περιμένω. Στον φίλο και γείτονα μου το κάνει 100% όταν κατεβάζει κάποιο μεγάλο αρχείο και φτάσει στα 20gb.
    Δεν κάνει αποσύνδεση, δεν σβήνει κανένα led. Απλά δεν έχουμε internet.
    Η λύση για μένα ήταν τελικά να πάω σε pfsense με το ΟΝΤ
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  12. #13962
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Μένω σε περιοχή οπτικών ινών Vodafone στην Τούμπα. Στις 19/10 έκανα αίτηση για μεταφορά της FTTH σύνδεσης μου από την Vodafone στην Cosmote. Στις 06/11 χωρίς να έχει υπάρξει καμία ενημέρωση από πριν από την Cosmote, τραβάνε τον βρόγχο (το PON στο ONT της Vodafone άρχισε να αναβοσβήνει) και λέω λογικά θα με διέκοψαν μέχρι να έρθει ο τεχνικός της COSMOTE. Μου έρχεται μετά από λίγο η ιδέα να συνδέσω ώστε να έχω έτοιμο τον εξοπλισμό της Cosmote και διά μαγείας βλέπω ότι το PON στο ΟΝΤ παραμένει ανοιχτό και πως το router τους παίρνει κανονικά IP, απλώς δεν είχε περαστεί ακόμη ο τηλεφωνικός αριθμός στο δίκτυο τους. Την επόμενη μέρα 07/11 παρατηρώ πως το PON αναβοσβήνει πάλι, υπέθεσα πως θα έπρεπε να έρθει ο τεχνικός να με ενεργοποιήσει, και εν τέλη κλείνουμε ραντεβού για την επόμενη μέρα για την τελική ενεργοποίηση. Έρχεται η 08/11 όπου και έρχεται ο τεχνικός, ελέγχει την συνδεσμολογία, επικοινωνεί με το διαχειριστικό κέντρο της Vodafone αναφέροντας τους τον αριθμό βρόγχο και τον σειριακό αριθμό του GPON ώστε να ολοκληρωθεί η ταυτόποιηση στο PON δίκτυο. Μου ανέφερε ο άνθρωπος πως σε 30-60 λεπτά θα σταθεροποιηθεί το POΝ και θα έχω κανονικά υπηρεσίες, και πως αν δεν γίνει αυτό να καλέσω στις βλάβες ώστε να το δώσουν βλάβη στην Vodafone αλλά αυτό θα ήτανε το ακραίο σέναριο. Τελικά, επικράτησε το ακραίο σενάριο, το PON αναβοσβήνει μέχρι και τώρα που σας γράφω. Έχω μιλήσει 50 φορές μαζί τους, το έχουν στείλει πόσες φορές ως βλάβη και δεν γίνεται τίποτα εδώ και 1 εβδομάδα. Να σημειώσω πως ο τηλεφωνικός αριθμός φαίνεται ακόμη στην Vodafone καθώς ο τεχνικός εφόσον δεν ολοκλήρωσε την ενεργοποίηση δεν μετέφερε και τον αριθμό στο προφίλ μου, με αποτέλεσμα να μου το παίζουν τρελίτσα στον ΟΤΕ και να μην μπορώ να κάνω καμία αίτηση επιστροφής ούτε στην Vodafone ούτε σε κανέναν άλλον, μιας και ο βρόγχος είναι στον ΟΤΕ και ο τηλεφωνικός αριθμός στην Vodafone. Τι άλλο προτείνετε να κάνω;

  13. #13963
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Θεωρώ πως η βοντα ως παλιός πάροχος δεν έχει τόση ευθύνη... Ο πάροχος πλέον νομίζω θεωρείται ο οτε..
    Θα σου πρότεινα να μη μείνεις στα προφορικά και να μπεις στις φόρμες επικοινωνίας και των 2 και να στείλεις ένα βαρβάτο σχετικό μήνυμα...
    Κράτα και screenshot και αν σε γειώσουν πάλι, δυστυχώς μετά καταγγελία εεττ..
    Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα...
    Στις βλάβες νομίζω μόνο σε οτε μπορείς να μιλήσεις, η βοντα μεν θεωρείται ως πάροχος υποδομής αλλά και εσύ απερχόμενος πρώην πελάτης εφόσον υφίσταται φορητότητα...
    Επομένως όπως είπαμε, κάνε αυτό με τις φόρμες και μετά μιλάς με οτε & εεττ...
    Τώρα αν εγγράφως ακυρώσεις τη φορητότητα και ζητήσεις να παραμείνεις βοντα, τότε μιλάς με βοντα &εεττ...
    Πρόσεξε μόνο μην υπάρξουν τίποτα ρήτρες με τα πήγαινε έλα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #13964
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Στην παρούσα φάση δεν υπάρχει ενεργή σύμβαση με κανέναν πάροχο, το μόνο που ισχύει είναι πως ο βρόγχος ανήκει στην Cosmote και ο τηλεφωνικός αριθμός στην Vodafone, ούτε ακύρωση μπορώ να κάνω ούτε να επιστρέψω σε κανέναν. Θα στείλω πάλι στην φόρμα επικοινωνίας της Cosmote. Προφανώς και την 1η φορά που έστειλα με γράψανε κανονικά.

  15. #13965
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ξεκίνα καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατί ήδη άργησες και έχει περάσει 1 εβδομάδα. Γράψτους πως νιώθεις σαν τον Τομ Χανκς στο The Terminal, μιας και υποστηρίζουν πως κανείς δεν σε έχει πελάτη. Επίσης ανέφερε πως έχεις επικοινωνήσει μαζί τους, έτσι;

Σελ. 931 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 911921926929930931932933936941951 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας