Σελ. 983 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 9639739789819829839849859889931003 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.731-14.745 από 15905
  1. #14731
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FRITZBOX 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ όλους. Κατάλαβα τη διαδικασία.

  2. #14732
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Για αναβάθμιση από 500άρα σε Gigabit μου ζητήθηκε ραντεβού με τεχνικό, προφανώς για να δηλώσει το 5530 στο δίκτυο (Nokia OLT).
    Δεν μπορούμε να το δηλώσουμε μόνοι μας στο τεχνικό τμήμα με τον σειριακό του ρούτερ;
    Επιπρόσθετα, έστω ότι γίνεται το νέο registration του 5530 τι γίνεται με το Nokia ONT; Γίνεται deregister δλδ αν το βάλω ξανά πάνω δε θα παίζει;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #14733
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αναβάθμιση από 500άρα σε Gigabit μου ζητήθηκε ραντεβού με τεχνικό, προφανώς για να δηλώσει το 5530 στο δίκτυο (Nokia OLT).
    Δεν μπορούμε να το δηλώσουμε μόνοι μας στο τεχνικό τμήμα με τον σειριακό του ρούτερ;
    Επιπρόσθετα, έστω ότι γίνεται το νέο registration του 5530 τι γίνεται με το Nokia ONT; Γίνεται deregister δλδ αν το βάλω ξανά πάνω δε θα παίζει;
    Έχω δει περίπτωση που δέχτηκαν το serial από πελάτη, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
    Όταν καταχωρηθεί το 5530, σταματάει να δουλεύει το ONT.

  4. #14734
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση , σήμερα έγινε η όδευση της ίνας από τον δρόμο έως μέσα στο σπίτι μου. Σε σημείο που υπέδειξα εγώ μπήκε το κεντρικό κουτί και δίπλα το δικό μου . Το σημείο είναι στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού . Από τον δρόμο εξωτερικά και μέχρι το κεντρικό κουτί περάσαν σιδερένιες και πλαστικές σωλήνες . Από το κεντρικό κουτί και μέχρι μέσα στο σπίτι ( περίπου 10 μέτρα ) περάσαν απλά την ίνα την οποία την κόλλησαν στον τοίχο . Δηλαδή στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και για καμιά 7-8 μέτρα ευθεία μέχρι να μπει στο σπίτι την περάσανε γυμνή .

    Αυτή είναι η διαδικασία ? Δεν έπρεπε μέχρι το σημείο που θα μπει η ίνα στο σπίτι να προστατεύσουν την ίνα με σωλήνα ή έστω σπιράλ ?

  5. #14735
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση , σήμερα έγινε η όδευση της ίνας από τον δρόμο έως μέσα στο σπίτι μου. Σε σημείο που υπέδειξα εγώ μπήκε το κεντρικό κουτί και δίπλα το δικό μου . Το σημείο είναι στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού . Από τον δρόμο εξωτερικά και μέχρι το κεντρικό κουτί περάσαν σιδερένιες και πλαστικές σωλήνες . Από το κεντρικό κουτί και μέχρι μέσα στο σπίτι ( περίπου 10 μέτρα ) περάσαν απλά την ίνα την οποία την κόλλησαν στον τοίχο . Δηλαδή στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και για καμιά 7-8 μέτρα ευθεία μέχρι να μπει στο σπίτι την περάσανε γυμνή .

    Αυτή είναι η διαδικασία ? Δεν έπρεπε μέχρι το σημείο που θα μπει η ίνα στο σπίτι να προστατεύσουν την ίνα με σωλήνα ή έστω σπιράλ ?
    Και εμένα γυμνή είναι από το κουτί του ορόφου μέχρι την πρίζα μέσα στο σπίτι μου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #14736
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση , σήμερα έγινε η όδευση της ίνας από τον δρόμο έως μέσα στο σπίτι μου. Σε σημείο που υπέδειξα εγώ μπήκε το κεντρικό κουτί και δίπλα το δικό μου . Το σημείο είναι στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού . Από τον δρόμο εξωτερικά και μέχρι το κεντρικό κουτί περάσαν σιδερένιες και πλαστικές σωλήνες . Από το κεντρικό κουτί και μέχρι μέσα στο σπίτι ( περίπου 10 μέτρα ) περάσαν απλά την ίνα την οποία την κόλλησαν στον τοίχο . Δηλαδή στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και για καμιά 7-8 μέτρα ευθεία μέχρι να μπει στο σπίτι την περάσανε γυμνή .

    Αυτή είναι η διαδικασία ? Δεν έπρεπε μέχρι το σημείο που θα μπει η ίνα στο σπίτι να προστατεύσουν την ίνα με σωλήνα ή έστω σπιράλ ?
    Παλιά βάζανε καναλάκι.
    Τώρα ή καναλάκι ή αυτοκόλλητη.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #14737
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση , σήμερα έγινε η όδευση της ίνας από τον δρόμο έως μέσα στο σπίτι μου. Σε σημείο που υπέδειξα εγώ μπήκε το κεντρικό κουτί και δίπλα το δικό μου . Το σημείο είναι στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού . Από τον δρόμο εξωτερικά και μέχρι το κεντρικό κουτί περάσαν σιδερένιες και πλαστικές σωλήνες . Από το κεντρικό κουτί και μέχρι μέσα στο σπίτι ( περίπου 10 μέτρα ) περάσαν απλά την ίνα την οποία την κόλλησαν στον τοίχο . Δηλαδή στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και για καμιά 7-8 μέτρα ευθεία μέχρι να μπει στο σπίτι την περάσανε γυμνή .

    Αυτή είναι η διαδικασία ? Δεν έπρεπε μέχρι το σημείο που θα μπει η ίνα στο σπίτι να προστατεύσουν την ίνα με σωλήνα ή έστω σπιράλ ?
    Η αλήθεια είναι ότι η δική σου είναι η πρώτη περίπτωση που ακούω για εξωτερική τοποθέτηση κολλητής ίνας χωρίς άλλη προστασία, αλλά δεν αναμένεται να έχεις πρόβλημα.

  8. #14738
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι η δική σου είναι η πρώτη περίπτωση που ακούω για εξωτερική τοποθέτηση κολλητής ίνας χωρίς άλλη προστασία, αλλά δεν αναμένεται να έχεις πρόβλημα.
    Μήπως εννοείς εσωτερική (μέσα στο κτήριο) ;
    Έξω ΔΕΝ λέει.
    Άκυρο, τώρα διάβασα γι αυτό.
    Απαράδεκτο αυτό που έκαναν για έξω.

  9. #14739
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Γι αυτό ρώτησα και εγώ . Στην περίπτωση μου είναι στον τοίχου του σπιτιού εξωτερικά στην πρόσοψη ( είναι μονοκατοικία )

  10. #14740
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό ρώτησα και εγώ . Στην περίπτωση μου είναι στον τοίχου του σπιτιού εξωτερικά στην πρόσοψη ( είναι μονοκατοικία )
    Έπρεπε να τους πεις να βάλουν ΣΩΛΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ μέρος και κανάλι στο εσωτερικό.
    Αυτοκόλλητη (αν θέλεις) μόνο μέσα στο κτήριο.

    Υ.Γ.

    Είναι αδιάφορο αν είναι κατοικία ή πολυκατοικία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 30-01-24 στις 20:43.

  11. #14741
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Ελπίζω μόνο με τις αλλαγές θερμοκρασίας να μην αρχίσει να ξεκολλάει . Είναι ψηλά δεν υπάρχει φόβος να το κόψει κάποιος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κρατάει αυτή η κόλληση .

  12. #14742
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω μόνο με τις αλλαγές θερμοκρασίας να μην αρχίσει να ξεκολλάει . Είναι ψηλά δεν υπάρχει φόβος να το κόψει κάποιος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κρατάει αυτή η κόλληση .
    Δεν είναι μόνο θέμα δολιοφθοράς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΗΣ στις διάφορες καιρικές συνθήκες, καθώς ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ από διάφορες επισκευές (αν χρειαστεί να γίνουν κοντά στο σημείο εκεί) για τον τοίχο.

  13. #14743
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hell00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω μόνο με τις αλλαγές θερμοκρασίας να μην αρχίσει να ξεκολλάει . Είναι ψηλά δεν υπάρχει φόβος να το κόψει κάποιος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κρατάει αυτή η κόλληση .
    Για εσωτερική χρήση συνεργεία του ΟΤΕ λένε πως δεν υπάρχει θέμα. Για εξωτερική όμως, υπερθεματίζω: Σιδερένια σωλήνα μέχρι ΜΕΣΑ στο κτήριο για σιγουριά.

  14. #14744
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα γυμνή είναι από το κουτί του ορόφου μέχρι την πρίζα μέσα στο σπίτι μου.
    Το ίδιο και σε μένα πριν δυο εβδομάδες.
    Γύρω στα 12 μέτρα ίνα και δεν φαίνεται τίποτα μέσα στο σπίτι.
    Πολύ ευχαριστημένος.
    Εδώ και τρεις μήνες μου είπε ο τεχνικός τρέχει και αυτό το σενάριο κατόπιν εντολής της Cosmote.
    Μπορεί βέβαια ο ιδιοκτήτης να απαιτήσει κανάλι εάν το θέλει.

  15. #14745
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Μιλάμε για εξωτερικά (έξω από το κτήριο) και ΟΧΙ εσωτερικά (μέσα στο κτίριο).
    Λίγη προσοχή στο να διαβάζουμε.

Σελ. 983 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 9639739789819829839849859889931003 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας