Σελ. 982 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 9629729779809819829839849879921002 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.716-14.730 από 15905
  1. #14716
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konarx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιες περιοχες είστε παιδιά; Εγώ Νέο Δρόμο (Πανεπιστημίου) και έχω COSMOTE 500αρα σε υποδομές Vodafone.
    Μονο η Vodafone εχει μονο το Α/Κ Κων/πολεως και εκει εχει προλαβει να περασει οπτικες σε καποια σημεια πριν τις παραλογες απαιτησεις του δηθεν αριστερου δημαρχου (να τρωει ξερει δεξια, κατι τζακια 30Κ κατι γρανιτες για το σπιτι κλπ τσαμπε του βγηκαν ολα). Την υπολοιπη πολη την εχει ο ΟΤΕ ο οποιος ηταν να ξεκινησει το '22. Ομως οπως εχω ξαναγραψει η δημαρχαρα μας θελει σε καθε δρομο που περναει οπτικη να αφλατοστρωνουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ το δρομο ωστε να φαινεται οτι κανει εργο και να συνεχιζει τη μασα με αναθεσεις αχρηστων και επικινδυνων ποδηλατοδρομων σε συγγενης και κλπ κλπ.


  2. #14717
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη θα μετακομισει καποιος και θα πει .... "ΑΑΑ εγω δεν θελω οπτικη.... και με μια 24αρα βολευομαι." το 2024 ???
    Οι "ηλικιωμένοι" λες να θέλουν οπτική ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τοοοοσα χρόνια αναμονής, κύλισε ένα δάκρυ βλέποντας αυτό έξω από το σπίτι μου σήμερα...

    Το θέμα είναι πως έχω ήδη Fiber από τον μπαμπά και 2 μόνιμες γραμμές 5G.... Να βάλω και σπίτι ε?
    Μπααα όχι.
    Έχει ... "ακτινοβολία" κ.τ.λ..

  3. #14718
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τοοοοσα χρόνια αναμονής, κύλισε ένα δάκρυ βλέποντας αυτό έξω από το σπίτι μου σήμερα...

    Το θέμα είναι πως έχω ήδη Fiber από τον μπαμπά και 2 μόνιμες γραμμές 5G.... Να βάλω και σπίτι ε?
    Θυμάσαι που λέγαμε κάποτε ότι δεν είχαμε τίποτα τις προκοπής κανείς από τους 2 μας και λέγαμε αντε να δούμε ποιος θα είναι πρώτος;
    Με κέρδισες και στα 2.. και VDSL σου έβαλαν (εμένα ποτέ..) και για FTTH σου σκάβουν τώρα (εμένα πότε; )
    Άντε με το καλό!
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #14719
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Δεν κατανοώ γιατί να υπάρχουν διπλά δίκτυα εκεί που περνάει οπτική. Πρέπει να ξηλώνεται εντελώς ο χαλκός, να μην υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με χαλκό. Με μια απλή νομοθετική ρύθμιση που να υποχρεώνει τους παρόχους να δίνουν σε λογική τιμή μόνο τηλεφωνία ή και βασικό internet (όπως και να οριστεί αυτό) καλύπτονται και περιπτώσεις παππούδων που δεν τους νοιάζει και ανθρώπων που δεν έχουν διαθέσιμο εισόδημα για κάτι πιο γρήγορο.

  5. #14720
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατανοώ γιατί να υπάρχουν διπλά δίκτυα εκεί που περνάει οπτική. Πρέπει να ξηλώνεται εντελώς ο χαλκός, να μην υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με χαλκό. Με μια απλή νομοθετική ρύθμιση που να υποχρεώνει τους παρόχους να δίνουν σε λογική τιμή μόνο τηλεφωνία ή και βασικό internet (όπως και να οριστεί αυτό) καλύπτονται και περιπτώσεις παππούδων που δεν τους νοιάζει και ανθρώπων που δεν έχουν διαθέσιμο εισόδημα για κάτι πιο γρήγορο.
    Δεν έχεις δουλέψει όπως εγώ τεχνική υποστήριξη σε πάροχο για να δεις πως κάνουν σαν ούγκανα όχι μόνο τα παπούδια αλλά και τα παιδιά τους, για το πως τους αφήσαμε χωρίς υπηρεσίες, στοχευμένα πάντα γιατί όλη η υπόλοιπη γειτονιά έχει υπηρεσίες αλλά μόνο αυτός ο πελάτης δεν έχει ενώ πληρώνει πάντα στην ώρα του(λες και το βλέπει αυτό το τεχνικό ένα πράγμα).
    Ο χαλκός θα φύγει μαζί με την γενιά που μεγάλωσε με αυτόν θέλουμε δεν θέλουμε δυστυχώς.
    Έχουν μάθει να βάζουν τηλεφωνική συσκευή σε κάθε πρίζα στο σπίτι και να παίζει, όταν τους πας οπτική ή και xdsl voip όπου το χάνουν αυτό το κομμάτι -δεν μπαίνω τώρα σε εξαιρέσεις που έχουν κάποια παιδεία πρωτίστως και δευτερευόντως διαχωρισμένη εσωτερική για να έχουν τηλέφωνία από την επιστροφή του voip- τα παίζουν οι πιο πολλοί δυστυχώς.
    Εγώ θυμάμαι από όταν ήμουν VF γιατί είχαμε lead αν μια γραμμή από ADSL την πηγαίναμε σε VDSL, καθόμουν και τους έλεγα αναλυτικά τις διαφορές των τεχνολογιών και τι παίζει με την τηλεφωνία για να μην έχουν θέμα. 15€ το lead ήταν τότε, οπότε ξέρετε γιατί κάνουν σαν τρελοί όταν καλούν για προώθηση νέας τεχνολογίας.
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  6. #14721
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τα offtopic μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ.

    Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η εκτός θέματος / πολιτική συζήτηση σε τούτο εδώ το νήμα.
    Ανυπόγραφος

  7. #14722
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περιμένω Αγία Παρασκευή να ξεκινήσουν να φέρουν από τις κολόνες. Ήδη έχουν προχωρήσει σε αρκετούς δρόμους, σε εμάς έχουν βάλει το KV (που το έκαναν ήδη παρδαλό με τους μαρκαδόρους) και τις αναμονές στις κολόνες. Σε κάποια φάση τους δείχνω ένα οικόπεδο από το οποίο έχουν περάσει καλώδιο σε σπίτι από την κολόνα και το οποίο είναι περιφραγμένο κι εγκαταλελειμμένο με τα κλαδιά να έχουν θάψει το καλώδιο. Τρία χρόνια τους κάνω καταγγελίες να το κλαδέψουν και με γράφουν. Τους λέω "θα περάσει οπτική από δω, α;". Το κοιτάει ο τύπος, έμεινε παγωτό. Έστειλαν συνεργείο τελικά. Κι ένα καλό της εναέριας οπτικής (που εμένα δεν με πολυχαλάει από το να σπάνε την είσοδο της πολυκατοικίας).

  8. #14723
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FRITZBOX 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω αν για εγκατάσταση ftth cosmote είναι απαραίτητη η πρίζα τηλεφώνου δίπλα στο ont. Αν ναι για ποιο λόγο ?

  9. #14724
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω αν για εγκατάσταση ftth cosmote είναι απαραίτητη η πρίζα τηλεφώνου δίπλα στο ont. Αν ναι για ποιο λόγο ?
    Δεν είναι.
    Αν όμως θες να λειτουργούν και οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού, το router πρέπει να είναι κοντά σε τηλεφωνική πρίζα.
    Το ΟΝΤ θέλει πρίζα ρεύματος
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #14725
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.387
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Είναι εάν πρέπει να επιστρέψεις τηλέφωνο σε άλλες πρίζες

    - - - Updated - - -

    Το ίδιο πράγμα που λέει ο dimitri_ns

  11. #14726
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FRITZBOX 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μου το έθεσαν σαν απαραίτητη προϋπόθεση και εγώ αντέδρασα γιατί θέλω να βάλω την οπτική σε άλλο χώρο. Επιστροφή δεν θα χρειαστώ.

  12. #14727
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.387
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Τερματισμός της οπτική σε πρίζα. Οπτική από το πριζακι σε ont η ρουτερ με ont. Ο ρουτερ θα σου δώσει τηλεφωνια από rj11 πάνω του. Αυτή είναι μια τυπική διαδικασία.
    Μάλλον το πριζακι που σου λένε είναι για τον Τερματισμο της ίνας.

  13. #14728
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω αν για εγκατάσταση ftth cosmote είναι απαραίτητη η πρίζα τηλεφώνου δίπλα στο ont. Αν ναι για ποιο λόγο ?
    Αν εννοείς πρίζα για την οπτική, όχι ΔΕΝ είναι απαραίτητη, αλλά ΠΡΕΠΕΙ (για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες) να βάλεις.
    Αν είναι μονοκόμματη (από το F.B.) και "σπάσει" σε κάποιο σημείο που θα είναι χύμα, τότε την έκατσες.
    Σε αυτή την περίπτωση θα "χρεωθείς" (ανάλογα την πολιτική του παρόχου), χώρια που θα μείνεις εκτός υπηρεσιών μέχρι να έρθει ο τεχνικός τους για την αντικατάσταση από το F.B. (Floor Box)
    Σε περίπτωση που έχεις την πρίζα, ακόμα και να "σπάσει¨ σε κάποιο σημείο που είναι χύμα, αγοράζεις από το εμπόριο έτοιμο καλώδιο και κάνεις άμεσα την αντικατάσταση.

  14. #14729
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FRITZBOX 7530
    SNR / Attn
    3(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μου είπαν για πρίζα τερματισμού, αλλά για πρίζα τηλεφώνου. Αυτό με παραξένεψε

  15. #14730
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου είπαν για πρίζα τερματισμού, αλλά για πρίζα τηλεφώνου. Αυτό με παραξένεψε
    ΟΚ
    Σου απαντήσανε οι προηγούμενοι (@ dimitri_ns και @ Oav051) γι ' αυτό.

Σελ. 982 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 9629729779809819829839849879921002 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας