Σελ. 45 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 1297
  1. #661
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω και συνακροαση με το κατω οροφο με το plus . mugafon μιλατε σας ακουμε φαση
    Συνακρόαση με απευθείας συνδεσμολογία συσκευών στο εξοπλισμό... λίγο δύσκολο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #662
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε εμένα υπάρχει από το λογαριασμό του Αυγούστου ειδοποίηση ότι αρχές Δεκέμβρη θα γίνει στη περιοχή μου μετατροπη σε ευρυζωνικη τηλεφωνία και οτι θα επικοινωνήσει μαζί μου εκπρόσωπος για να με ενημερώσει για την ομαλή μετάβαση αλλά μέχρι σημερα δεν με έχει πάρει κάποιος τηλέφωνο. Αν πάρω εγώ τηλέφωνο το 13888 ποια επιλογή πρέπει να πατήσω για να συνδεθώ με το αρμόδιο τμημα? Σημειώνω ότι πρέπει να γίνει και αλλαγή εξοπλισμού(ρουτερ).

  3. #663
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα υπάρχει από το λογαριασμό του Αυγούστου ειδοποίηση ότι αρχές Δεκέμβρη θα γίνει στη περιοχή μου μετατροπη σε ευρυζωνικη τηλεφωνία και οτι θα επικοινωνήσει μαζί μου εκπρόσωπος για να με ενημερώσει για την ομαλή μετάβαση αλλά μέχρι σημερα δεν με έχει πάρει κάποιος τηλέφωνο. Αν πάρω εγώ τηλέφωνο το 13888 ποια επιλογή πρέπει να πατήσω για να συνδεθώ με το αρμόδιο τμημα? Σημειώνω ότι πρέπει να γίνει και αλλαγή εξοπλισμού(ρουτερ).
    Δεν υπάρχει κάποια επιλογή.
    Απλά ζήτησε, με όποιον μιλήσεις, να σου το περάσουν σαν αίτημα αν θέλεις να μεταβείς άμεσα (εφόσον είναι εφικτό).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #664
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά μίλησα με εκπρόσωπο στο 13888 και κανονίστηκε να μου στείλει με τα ελτα το καινούργιο ρουτερ. Το μόνο που δεν μου ξεκαθάρισε είναι αν το δέμα τα ελτα θα το φέρουν πόρτα πόρτα. Αν θυμάμαι καλά τον αποκωδικοποιητή του cosmotetv τον είχα παραλαβει από τα ελτα και με ταλαιπωρία γιατί ήθελαν τον αριθμό αποστολης για να βρουν το δέμα και φυσικά ο οτε δεν μου τον είχε δώσει.

  5. #665
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει 1-2 ημέρες που ο ΟΤΕ γύρισε το σταθερό των γονιών μου σε VoIP.

    Σεταραμε το ρουτερ κλπ και φαίνεται οτι δουλευει. Το δοκιμασαν και με τα κινητα τους και το επιβεβαιωσαμε.

    Σημερα δοκιμασα να τους παρω απο το κινητό μου (cosmote) και μου βγάζει "invalid number". Απο άλλο κινητό που δοκιμασα (επισης cosmote) βγαζει γραμμή κανονικα. Ο,τι να 'ναι.

    Να το δηλωσουν βλάβη ή είναι φυσιολογικο και θα στρωσει τις επομενες μερες; Εχει συμβει κατι αντίστοιχο σε καποιον που εκανε τη μετατροπη προσφατα;

  6. #666
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Και σε μενα ειχε συμβει. Εστρωσε σε λιγες μερες.
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  7. #667
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μενα ειχε συμβει. Εστρωσε σε λιγες μερες.
    Οκ ευχαριστώ. Στην αναμονή λοιπόν και βλέπουμε.

  8. #668
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Προσπαθω να θυμηθω αν το ειχα δηλωσει βλαβη,

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5-Voip/page34

    εδω θα δεις και τα δικα μου ποστς
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  9. #669
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    9998/88668
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμεις μετά από πολλά παράπονα συνομιλητών μας, που διαπίστωσα και εγώ καλώντας απο το γραφείο σπίτι, διαπιστώσαμε ότι και στo τηλέφωνο έχουμε θέμα καθώς ο συνομιλητής μας ακούει συνέχεια σαν να πατάμε πλήκτρα στο καντραν....
    Εδωσα βλάβη!!
    Απαράδεκτοι να μας δίνουν πραγματα που δεν έχουν δοκιμάσει και αλλάζουμε πραγματα που δούλευαν

  10. #670
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μια χαρα δουλευουν σε πολλους απο εμας. Δεν ειναι καινουρια τεχνολογια το VOIP.

    Προφανως κατι ειναι λαθος σε ρυθμισεις στην γραμμη σου ή καποια βλαβη εχει.

    Αλλα γενικα στο συνολο της υπηρεσιας ειναι πολυ ανωτερη η ποιοτητα των κλησεων.

    Με τι εξοπλισμο εισαι και δημιουργει προβληματα?
    The gr81 .

  11. #671
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stpapam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμεις μετά από πολλά παράπονα συνομιλητών μας, που διαπίστωσα και εγώ καλώντας απο το γραφείο σπίτι, διαπιστώσαμε ότι και στo τηλέφωνο έχουμε θέμα καθώς ο συνομιλητής μας ακούει συνέχεια σαν να πατάμε πλήκτρα στο καντραν....
    Εδωσα βλάβη!!
    Απαράδεκτοι να μας δίνουν πραγματα που δεν έχουν δοκιμάσει και αλλάζουμε πραγματα που δούλευαν
    Τι ακριβώς δεν δοκίμασαν και σε ποιο επίπεδο;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #672
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εγώ τον φίλο τον καταλαβαίνω. Έχει κάτι που δουλευει χρόνια. Του το αλλάζουν και έχει πρόβλημα άρα λογικό να είναι δυσαρεστημένος και να υπερβάλει κάπως..
    Και προφανώς αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των αναγκαστικών αλλαγών.
    Είναι άλλο να θέλεις VDSL και να σου λένε ξέρετε πρέπει να αλλάξουμε σε VOIP και το τηλ για να πάτε στη μεγάλη ταχύτητα, και άλλο να σου λένε πάρε VOIP με το ζόρι και κράτα και τη γραμμούλα που σέρνετε γιατί δεν έχεις ακόμα τη δυνατότητα για γρήγορο Ιντερνετ..
    Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλοι όσοι λένε θετικά λόγια εδώ για το VOIP του ΟΤΕ έχουν VDSL. Η αρχική εντύπωση μετράει και αν αρχικά έχεις άσχημη άποψη δε θα αλλάξει ευκολα.

    PS:Και ναι δε μπορείς να έχεις θετική άποψη όταν πχ έχεις ISDN πρέπει να σου δώσουν το ειδικό ρουτερ γιατί έχεις και τηλεφωνικό κέντρο, σε ταλαιπωρούν κάνα εικοσαήμερο για να σου κάνουν μια αλλαγή που αυτοί θέλουν και στο τέλος έχεις λιγότερα από αυτά που είχες πριν..
    Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα της τεχνολογίας VOIP, αλλά της εξυπηρέτησης του ΠΟΤΕ και του όποιου πάροχου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 05-11-18 στις 20:04.

  13. #673
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τον φίλο τον καταλαβαίνω. Έχει κάτι που δουλευει χρόνια. Του το αλλάζουν και έχει πρόβλημα άρα λογικό να είναι δυσαρεστημένος και να υπερβάλει κάπως..
    Και προφανώς αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των αναγκαστικών αλλαγών.
    Είναι άλλο να θέλεις VDSL και να σου λένε ξέρετε πρέπει να αλλάξουμε σε VOIP και το τηλ για να πάτε στη μεγάλη ταχύτητα, και άλλο να σου λένε πάρε VOIP με το ζόρι και κράτα και τη γραμμούλα που σέρνετε γιατί δεν έχεις ακόμα τη δυνατότητα για γρήγορο Ιντερνετ..
    Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλοι όσοι λένε θετικά λόγια εδώ για το VOIP του ΟΤΕ έχουν VDSL. Η αρχική εντύπωση μετράει και αν αρχικά έχεις άσχημη άποψη δε θα αλλάξει ευκολα.

    PS:Και ναι δε μπορείς να έχεις θετική άποψη όταν πχ έχεις ISDN πρέπει να σου δώσουν το ειδικό ρουτερ γιατί έχεις και τηλεφωνικό κέντρο, σε ταλαιπωρούν κάνα εικοσαήμερο για να σου κάνουν μια αλλαγή που αυτοί θέλουν και στο τέλος έχεις λιγότερα από αυτά που είχες πριν..
    Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα της τεχνολογίας VOIP, αλλά της εξυπηρέτησης του ΠΟΤΕ και του όποιου πάροχου.
    Επειδή κάνω καταγγελία στον ΟΤΕ για θέμα του Oxygen και της μετάβασσης του voip δεν θέλω πω πολλά μπας και από τον ΟΤΕ διαβάζουν ...
    Κάποια στιγμή θα τα πω παιδιά ..

    Το πρόβλημα δεν είναι οι αν έχουν δοκιμάσει όχι την υπηρεσία. Σαφώς και την έχουν δοκιμάσει Και σαφώς το voip δουλεύει .. Απλά το Τ.Υ τους είναι εντελώς απαράδεκτο και δεν βγάζεις και άκρη αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

    Μου πήρε 4 ημέρες για να τους πείσω να μου δώσουν το admin pass για τον oxygen μου στείλανε για να μπορέσω να κλείσω το firewall το οποίο δεν μπορείς να το κλείσεις ως απλός χρήστης... Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν μπορείται να φανταστείτε τι άκουσα ώς απαντήσεις..
    Σε αριθμό έκανα πάνω από 50 κλήσεις σε 4 ημέρες... Από εκεί πο

    Μου άλλες 2 ημέρες για να τους πείσω ότι το pass για τον ims δεν πρέπει να αλλάζει. Την 1η φορά μου δώσανε το pass αλλά δεν 24 ώρες βεβαίως βεβαίως δεν έπαιζε γιατί άλλαξε και η κοπέλα στο 13818 δεν δεχόταν ότι φταίει το pass και μου έλεγε ότι να ναι..

    Τεσπά... Μακάρι να μην τελείωνε το ISDN όχι γιατί είναι καλύτερο αλλά γιατί δούλευε ασταμάτητα 24 ώρες/ 365. Εδώ έγινε διακοπή στην περιοχή μου τα ups μου κρατήσανε πάνω τα μηχανήματα αλλά επειδή προφανώς το DLAM δεν έχει ups πέσανε τα πάντα ...άρα τηλέφωνο γιοκ... Το παλιό και αθάνατο netmod στην περίπτωση αυτή θα είχα 1 γραμμή 1 κανάλι ...

  14. #674
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλλα γενικα στο συνολο της υπηρεσιας ειναι πολυ ανωτερη η ποιοτητα των κλησεων.
    Mπά,εμένα πού μέ γύρισαν υποχρεωτικά σέ voip πρίν ένα μήνα,δέν βλέπω ανώτερη π(χ)ιότητα κλήσεων,μιά από τά ίδια τό βλέπω σάν τήν TDM.Καί μάλιστα όταν γίνεται διακοπή ρεύματος μένω χωρίς τηλέφωνο,άρα μούφα η αναβάθμιση σέ voip,υποβάθμιση λέγεται γιά μένα αυτό.
    Νά "βράσω" καί τό VDSL καί τά τρελλά γκάζια,μιά χαρά ανοίγουν οι σελίδες καί σερφάρω μέ τά 4 mbps down-load.Μιά χαρά ήταν η ΤDM τηλεφωνία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τον φίλο τον καταλαβαίνω. Έχει κάτι που δουλευει χρόνια. Του το αλλάζουν και έχει πρόβλημα άρα λογικό να είναι δυσαρεστημένος και να υπερβάλει κάπως..
    Και προφανώς αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των αναγκαστικών αλλαγών.
    Είναι άλλο να θέλεις VDSL και να σου λένε ξέρετε πρέπει να αλλάξουμε σε VOIP και το τηλ για να πάτε στη μεγάλη ταχύτητα, και άλλο να σου λένε πάρε VOIP με το ζόρι και κράτα και τη γραμμούλα που σέρνετε γιατί δεν έχεις ακόμα τη δυνατότητα για γρήγορο Ιντερνετ..
    Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλοι όσοι λένε θετικά λόγια εδώ για το VOIP του ΟΤΕ έχουν VDSL. Η αρχική εντύπωση μετράει και αν αρχικά έχεις άσχημη άποψη δε θα αλλάξει ευκολα.

    PS:Και ναι δε μπορείς να έχεις θετική άποψη όταν πχ έχεις ISDN πρέπει να σου δώσουν το ειδικό ρουτερ γιατί έχεις και τηλεφωνικό κέντρο, σε ταλαιπωρούν κάνα εικοσαήμερο για να σου κάνουν μια αλλαγή που αυτοί θέλουν και στο τέλος έχεις λιγότερα από αυτά που είχες πριν..
    Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα της τεχνολογίας VOIP, αλλά της εξυπηρέτησης του ΠΟΤΕ και του όποιου πάροχου.
    +1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 05-11-18 στις 21:43.

  15. #675
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπά,εμένα πού μέ γύρισαν υποχρεωτικά σέ voip πρίν ένα μήνα,δέν βλέπω ανώτερη π(χ)ιότητα κλήσεων,μιά από τά ίδια τό βλέπω σάν τήν TDM.Καί μάλιστα όταν γίνεται διακοπή ρεύματος μένω χωρίς τηλέφωνο,άρα μούφα η αναβάθμιση σέ voip,υποβάθμιση λέγεται γιά μένα αυτό.
    Νά "βράσω" καί τό VDSL καί τά τρελλά γκάζια,μιά χαρά ανοίγουν οι σελίδες καί σερφάρω μέ τά 4 mbps down-load.Μιά χαρά ήταν η ΤDM τηλεφωνία.




    +1
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ! Μια χαρά έιναι το VDSL ... Η 4άρα που είχα άστα βράστα...

Σελ. 45 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας