Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Question
    Καλησπέρα,

    Έστω ότι θέλω να αγοράσω Windows 2003 τα οποία θα τρέχουν και terminal server πάνω (To γιατί είναι άλλη ιστορία...). Από ότι είδα στη σελίδα της Microsoft αρκεί το λειτουργικό να είναι Windows 2003 Standard version. Δηλαδή, δεν χρειάζεται τίποτα πιο advance.

    Από ότι κατάλαβα μετά στήνω τον Terminal server (από το add a role πχ) και στη συνέχεια πρέπει να αγοράσω licences. Δηλαδή αν θέλω πάνω στον server μου να συνδέονται 5 pc ταυτόχρονα πρέπει να έχω 5 άδειες για τον terminal server.

    Αυτά τα pc (οι clients) πρέπει να είναι πάντα τα ίδια? Δηλαδή έστω ότι σήμερα συνδέονται τα pc A,B,C,D και Ε (ταυτόχρονα). Αύριο συνδέονται τα C,D,E,F και G. Πρέπει σε αυτή την περίπτωση να έχω 7 licences ή 5. Δηλαδή ο server κοιτάει ποια pc συνδέθηκαν και αφήνει από τότε και στο εξής μόνο αυτά ή απλά τον νοιάζει να είναι 5 pc πάνω το πολύ?

    Επίσης αν αγοράσω 10 licences αυτά έχουν 10 serial number (1 SN/licence) ή είναι όλα μαζί πακέτο? Γιατί το ρωτάω: Υπάρχουν ήδη αγορασμένα 30 licences... Αυτά πάνε πακέτο ή μπορώ να στήσω 3 terminal servers και να τους μοιράσω από 10 άδειες?

    Αυτό που κατάλαβα από το site της Microsoft ("ρε φίλε αφού τα κατάλαβες όλα τι postareis?" ) είναι ότι αν έχω 3 pc με Windows 2003 Server Standard, τον licence server (που επικοινωνεί με την microsoft) τον αφήνω στημένο μόνο στον ένα server όπως είναι τώρα και στους άλλους δύο καινούργιους servers δηλώνω "ότι θα τσιμπάτε licences από τον πρώτο". Έτσι τα 30 αγορασμένα Licences μοιράζονται 'δυναμικά' στους 3 servers, δηλαδή οι τριάδα των servers θα μπορεί να δεχθεί 30 ταυτόχρονους clients ανεξαρτήτως σε ποιον από τους 3 servers αυτοί θα συνδέονται...

    Αυτά τα ολίγα

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Ωρέ παίδες κανείς!? Μόνο 26 views....

    Μήπως έπρεπε να βάλω κανέναν τίτλο του στυλ "Αδημοσίευτες φωτογραφίες της monica bellucci"

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Όχι δεν χρειάζεται να είναι τα ίδια PC για τα licence.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν χρειάζεται να είναι τα ίδια PC για τα licence.
    Tnx! Αυτό φαντάστηκα και εγώ.... Για το άλλο σχετικά με τον Licence server και τους 3 Τerminal servers ξέρεις τίποτα?

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9980
    SNR / Attn
    24(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tnx! Αυτό φαντάστηκα και εγώ.... Για το άλλο σχετικά με τον Licence server και τους 3 Τerminal servers ξέρεις τίποτα?
    Όταν έχεις τόσα λίγα μηχανήματα θα πρέπει να έχεις "Device Licences". Κάθε Device θα έχει την δικιά του άδεια και δεν θα μείνεις ποτέ στην απέξω.
    Δεν καταλαβαίνω, έχεις τριάντα μηχανάκια που θα κάνουν logon σε τρεις Terminal Servers οι οποίοι με τις σειρά τους θα πέρνουν άδειες από έναν Licence Server (4 servers για 30 μηχανάκια είναι λίγο τραβηγμένο, αλλά....)

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχεις τόσα λίγα μηχανήματα θα πρέπει να έχεις "Device Licences". Κάθε Device θα έχει την δικιά του άδεια και δεν θα μείνεις ποτέ στην απέξω.
    Δεν καταλαβαίνω, έχεις τριάντα μηχανάκια που θα κάνουν logon σε τρεις Terminal Servers οι οποίοι με τις σειρά τους θα πέρνουν άδειες από έναν Licence Server (4 servers για 30 μηχανάκια είναι λίγο τραβηγμένο, αλλά....)
    Ναι είδα ότι υπάρχει licence per device και licence per user, το licence per device θα διαλέξω (που είναι και το default από ότι είδα)

    Όταν 3 servers (o ένας θα είναι και terminal και licence) για 30 μηχανανάκια, σου φαίνεται πολύ η λίγο? Τι εννοείς τραβηγμένο?

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Άν θυμάμαι καλά, τα XP έχουν ενσωματωμένη την άδεια πρόσβασης (CAL) σε terminal server στο λειτουργικό.
    Οπότε με XP clients δέν θές extra άδειες (στα 2003) για να συνδεθείς, όσα XP και άν συνδέονται..
    Οπότε οι άδειες του 2003 έχουν να κάνουν με την πρόσβαση σε άλλους "ρόλους" του συστήματος.
    Με μπερδεύει αυτό με τους πολαπλούς terminal servers πάντως..
    Μήπως χρειάζεσαι load balancing?

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Αυτό για τα XP και τις άδειες θα το ψάξω, tnx!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπερδεύει αυτό με τους πολαπλούς terminal servers πάντως..
    Μήπως χρειάζεσαι load balancing?
    Απλά η εφαρμογή που θα τρέχει είναι αρκετά βαριά (το γιατί είναι τόσο κακογραμμένος ο κώδικας είναι άλλη ιστορία) επομένως δεν θέλω να πέφτουν όλοι οι χρήστες στον ίδιο terminal server γιατί σίγουρα θα τα φτύσει.

    Έτσι στον χρήστη Α,Β και Γ θα έχω δώσει μία IP για να συνδέονται και να τρέχει αυτόματα το exe της εφαρμογής.
    Οι χρήστες Δ, Ε και Ζ θα συνδέονται σε άλλη IP και πάει λέγοντας...

    Επίσης, μπορώ να το φτιάξω όλοι οι χρήστες να βλέπουν μία IP και μετά 'τυχαία' να τους πετάω εγώ σε όποιον terminal θέλω, το load balancing δεν νομίζω να είναι πρόβλημα

Παρόμοια Θέματα

  1. Terminal Services - Windows 2003
    Από moshstef στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-05, 00:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας