Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Γειά σας.

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

    Ο τρόπος με τον οποίο αυτήν την στιγμή μπαίνω στο Ιντερνετ (ADSL Zisto by Tellas) είναι ο εξής:

    Χρησιμοποιώ το ρούτερ 536 (αλλά και με το 585 με τον ίδιο τρόπο μπορώ να μπω) όχι σαν ρουτερ -αν το χαρακτηριζω σωστά- αλλά ως εξής.

    Στα "Network Connections" των XP, Δημιουργώ νέα σύδεση (Create New Connection), μετά Connect to the Internet > Setup my connection manually > Connect using a Broadband Connection that requires a Username & Password >

    και αφού συμληρώσω το Username & Password που μου δόθηκε από τον πάροχο μου, δημιουργείται ένα εικονίδιο σύνδεσης στο Desktop.

    Τώρα, κάθε φορά που θέλω να συνδεθώ στο Ιντερνετ κάνω "Connect" μέσω του εικονιδιου σύνδεσης & όταν θελήσω να αποσυνδεθώ κάνω "Disconnect" ξανα μέσω του εικονιδίου σύνδεσης.
    Με αυτόν τον τρόπο όταν θέλω να κατεβάσω κάτι από P2P δίκτυα όπως eMule και Torrents, δεν χρειάζεται να κάνω καθόλου Port Fordwarding, και γενικά με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης δεν μπαίνω ΠΟΤΕ στην κονσόλα του Ρούτερ μου για οτιδήποτε (δεν ξέρω αν το ρούτερ μου με αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιείται ως ρούτερ ή ως μόντεμ (?) ).

    Με γλυτώνει δηλαδή από τον κόπο να κάνω Port Fordwarding, αλλά και πολλά άλλα καθώς το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλω στο εικονίδιο σύνδεσης το σωστό Username & Password.

    Επίσης με αυτόν τον τρόπο κάθε φορά που υπάρχει μια αποσύνδεση αυτό γίνεται εμφανές καθώς εμφανίζεται μύνημα αποσυνδεσης και πρέπει να ξανασυνδεθώ μέσω του εικονιδίου σύνδεσης (σε αντίθεση όταν έχει γίνει σύνδεση μεσω της κονσόλας του ρούτερ όταν αποσυνδεεσαι πολλές φορές δεν το ξέρεις άμεσα, καθώς δεν εμφανίζεται μύνημα αποσυνδεσης πάντοτε, απλά ο browser κολλάει και οι διάφορες ιστοσελίδες δεν ανοίγουν)

    Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ:

    Μέσω του εξοπλισμού σας και του τρόπου λειτουργίας του, είναι δυνατόν να συνδεθώ με τον τρόπο που παραπάνω περιέγραψα?

    Αν όχι, γιατί?

    Αν ναι, ωραία αλλά θα επηρεάζει αυτό καθόλου την τηλεφωνία όταν κάνω Disconnect μεσω του εικονιδίου σύνδεσης (ΠΡΟΣΟΧΗ: Disconnect ΚΑΙ ΟΧΙ Disable της κάρτας δικτύου) ?

    Ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kloklo : 08-06-07 στις 11:55.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορείς να συνδεθεί γιατί δεν υπάρχει username η σύνδεση γίνεται κατευθείαν αυτόματα απο το router

    Θα χρειαστεί να ανοίξεις τις ανάλογες πόρτες

    Το παρόν μεταφέρεται στο γενικό φορουμ
    Ευχαριστώ

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να συνδεθεί γιατί δεν υπάρχει username η σύνδεση γίνεται κατευθείαν αυτόματα απο το router

    Θα χρειαστεί να ανοίξεις τις ανάλογες πόρτες

    Το παρόν μεταφέρεται στο γενικό φορουμ
    Ευχαριστώ
    Ευχαριστώ για την απάντηση....

    Αλλά είσαι σίγουρος? Και το λέω αυτό γιατί όταν τους είχα ρωτησει καποια πράγματα μου είχαν πει οτι σου δίνουν κανονικά username & password.

    Δηλαδή θα πρέπει να ανοίγω τις πόρτες σε κάθε εφαρμογή? Είναι αυτό δύσκολο και χρονοβόρο, δεν το έχω κάνει ποτέ....

    Επίσης θα χρειάζεται να ανοίγω τις πόρτες μόνο σε Torrents, eMule, και άλλα P2P ή και σε άλλες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα στήσιμο δικού σου FTP/WEB server ή όταν θες να παίξεις κάπου online?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν δίνουν στοιχεία για τη σύνδεση στο Internet, o ρούτερ συνδέεται αυτόματα.
    Τα username & password που δίνουν είναι για την πρόσβαση στο web interface του ρούτερ.
    Αν δε θέλεις να είσαι συνέχεια συνδεδεμένος νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι η απενεργοποίηση της κάρτας δικτύου.
    Πόρτες ανοίγεις χειροκίνητα, αλλά είναι απλή υπόθεση 2 κλικ.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Παιδιά ο ρούτερ έχει και usb καλώδιο και δίνουν και CD με drivers. Μήπως με αυτό μπορεί να κάνει την δουλειά του ο άνθρωπος ? Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί παίζω με τις ethernet αλλά μήπως γίνεται με την usb ?

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω, αλλά αν μπορούσε να καταργηθεί το ΝΑΤ λογικά θα γινόταν και από το web interface. Μπορεί να δοκιμάσει βέβαια και το USB ο φίλος...

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    απο την στιγμή που το ρουτερ δουλέυει σε router mode, δεν μπορείς να βγάλεις ΝΑΤ/firewall
    Ακόμα δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής των ρυθμίσεων της σύνδεσης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 08-06-07 στις 14:37.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Tο firewall μπορεί να απενεργοποιηθεί και δυστυχώς στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις είναι απενεργοποιημένο. Το ΝΑΤ πράγματι δε νομίζω...

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνουν στοιχεία για τη σύνδεση στο Internet, o ρούτερ συνδέεται αυτόματα.
    Τα username & password που δίνουν είναι για την πρόσβαση στο web interface του ρούτερ.
    Αν δε θέλεις να είσαι συνέχεια συνδεδεμένος νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι η απενεργοποίηση της κάρτας δικτύου.
    Πόρτες ανοίγεις χειροκίνητα, αλλά είναι απλή υπόθεση 2 κλικ.
    Αν δεν σου είναι δύσκολο, μπορείς να μου πεις πως ανοιγεις τις πόρτες τόσο ευκολα?
    Δηλαδή αν μπορείς να μου γράψεις αυτα τα 2 -3 βηματα....?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την στιγμή που το ρουτερ δουλέυει σε router mode, δεν μπορείς να βγάλεις ΝΑΤ/firewall
    Ακόμα δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής των ρυθμίσεων της σύνδεσης
    Λες ότι "το ρουτερ δουλευει σε ρούτερ mode"....
    για να το ξερω και εγω, ο τρόπος που περιέγραψα πως λέγεται?

    "Μοντεμ" mode ... ή κάπως αλλιώς...?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, αλλά αν μπορούσε να καταργηθεί το ΝΑΤ λογικά θα γινόταν και από το web interface. Μπορεί να δοκιμάσει βέβαια και το USB ο φίλος...
    Δεν νομίζω ουτε με USB να αλλάζει αυτή η κατάσταση, καθως αν δεν σου δίνουν Username & Password Προσβασης, τοτε δεν γίνεται...

    Πάντως ευχαριστώ όλους για την βοηθεια σας

  10. #10
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σου είναι δύσκολο, μπορείς να μου πεις πως ανοιγεις τις πόρτες τόσο ευκολα?
    Δηλαδή αν μπορείς να μου γράψεις αυτα τα 2 -3 βηματα....?
    Πηγαίνεις Toolbox > Game & Application Sharing > Assign a game or application to a local network device.
    Από το αριστερό drop down menu επιλέγεις την εφαρμογή που θα έχει πρόσβαση στο Internet και από το δεξί, τον η/υ σου.

    Αν δεν σε καλύπτουν οι εφαρμογές που υπάρχουν εκεί, από την ίδια σελίδα μπορείς να δημιουργήσεις μια καινούρια κάνοντας κλικ στο "Create a new game or application" και να ορίσεις τις πόρτες που θα χρησιμοποιεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, τελικά υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί το NAT, όχι γενικά, αλλά ξεχωριστά για κάθε υπολογιστή.

    Home Network > Devices > Assign Public IP, κλικ στο Edit και από το πεδίο Device διαλέγετε το όνομα του υπολογιστή που θα βγαίνει απευθείας στο Internet.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  47114669d6b59a48d.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 18709

    Θέλει λίγο προσοχή όμως η συγκεκριμένη σελίδα γιατί αν επιλέξετε υπολογιστή, πατήσετε Apply και μετά ακυρώσετε, όταν ξαναπάτε στη σελίδα εμφανίζει ένα μήνυμα ότι δεν υπάρχει compatible device (ή κάτι τέτοιο) και θέλει restart για να φτιάξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 24-06-07 στις 13:18.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνεις Toolbox > Game & Application Sharing > Assign a game or application to a local network device.
    Από το αριστερό drop down menu επιλέγεις την εφαρμογή που θα έχει πρόσβαση στο Internet και από το δεξί, τον η/υ σου.

    Αν δεν σε καλύπτουν οι εφαρμογές που υπάρχουν εκεί, από την ίδια σελίδα μπορείς να δημιουργήσεις μια καινούρια κάνοντας κλικ στο "Create a new game or application" και να ορίσεις τις πόρτες που θα χρησιμοποιεί.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση, είναι τελικά πολύ εύκολο να το κανεις από την λίστα με τα ετοιμα applications.
    Εχω όμως 2 ερωτήσεις, αν μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ (ή κάποιος άλλος):

    1) Στην λίστα με τα διάφορα applications, βλέπω και τα "MSN Messenger", "FTP Server", "HTTP Server", κτλ...

    Τι σημαίνει αυτό? Δηλαδή ακόμη και το MSN Messenger για να δουλέψει σωστά πρέπει να κάνουμε Port Forwarding? Το ίδιο και για FTP/Web Server?

    Δηλάδή ότι εφαρμογή επικοινωνεί με το Ιντερνετ πρέπει να γίνει Port Forwarding ή δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο? Παρακαλώ βοηθήστε με γιατι έχω μπερδευτεί....

    2) Είδα ότι για παραδειγμα το "uTorrent" δεν είναι στην λίστα των εφαρμογών, οπότε υποθέτω ότι πρεπει να το φτιάξουμε μόνοι μας όπως είπες.

    Τώρα, ενώ με τα ετοιμα applications ειναι εύκολο, χρειαζομαι λίγη βοηθεια για αυτά που πρέπει να φτιάξουμε. Θα γίνω πιο συγκεκριμενος, συμφωνα με αυτα που βλέπω στην καρτελα "Game & Application Sharing" του Speedtouch:

    - Λοιπόν για να κανουμε Port Forwarding σε μια νεα εφαρμογή που δεν υπάρχει στην λίστα, κανουμε κλικ στο "Create a new game or application" .
    - Στην συνέχεια, γράφουμε το όνομα της εφαρμογής (πρέπει να είναι το ακριβες .exe ή το περιγράφουμε όπως θέλουμε ?) και πατάμε "Manual Entry of Port Maps", και μετα ΝΕΧΤ

    Λοιπόν τώρα σε αυτό το τελευταίο βήμα χρειάζομαι βοήθεια:

    Εχει τα εξής πεδία που πρέπει να βάλουμε τιμές, να συμπληρώσουμε:

    - Protocol : ANY, TCP or UTP (Τι βάζουμε από τα 3 ?)
    - Port Range: Βαζουμε εδώ κάποια τυχαία πόρτα που μετά πρέπει να την βάλουμε και στην εφαρμογή? Είμαι σωστός? π.χ. 235-240 (Πόσες πόρτες απόσταση να βάλουμε? π.χ από 5-10 , από 300-400, τι??)
    - Translate to: Τι βάζουμε εδώ?
    - Trigger Protocol: ANY, TCP or UTP (Τι βάζουμε από τα 3 ?)
    - Trigger Port: Τι βάζουμε εδώ?

    ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ....


    ΥΓ. sdikr μήπως θα μπορούσες να μου πεις πως λέγεται το mode που δουλευει το ρουτερ όπως περιέγραψα παραπάνω? Είπες ότι οταν ειναι σαν ρούτερ λέγεται ρουτερ mode.
    Ετσι όπως το περιέγραψα λέγεται μήπως modem mode ή bridge mode? Ειναι σωστό?
    Για να σε βοηθήσω όταν μπω στην κονσόλα (μόνο μεσω της ΙΡ 192.168.1.254 μπορώ να μπώ, και όχι μεσω της ΙΡ 10.0.0.138 που μπαίνει οταν τρέχει σαν ρουτερ) η διαφορά που είδα εγώ είναι πως λέει ότι ειναι συνδεδεμενο σαν ΡΡΡοΕ αντι για ΡΡΡοΑΤΜ. Σου λεει κατι αυτό, για να με βοηθήσεις στην παραπάνω ερώτηση?

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @kloklo:
    1) Aρχικά δοκίμασε να δουλέψεις την εφαρμογή χωρίς port forward. Αν δε δουλεύει σωστά, τότε χρειάζεται να κάνεις τις ρυθμίσεις στο ρούτερ. Οι servers πάντως είναι σίγουρο ότι δε θα δουλέψουν αν δεν ανοίξεις τις κατάλληλες πόρτες.

    2)Το uTorrent δουλεύει καλύτερα με οποιαδήποτε πόρτα πάνω από την 10.000, oπότε όρισε στο πρόγραμμα την 10001 και στο ρούτερ δοκίμασε να βάλεις:
    Protocol: TCP
    Port range: 10001 to 10001
    Translate to: 10001
    Triger protocol: Any
    Triger port: τίποτα

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    OK ευχαριστώ

    Περιμένω και τον sdikr, μήπως μπορέσει και μου απαντήσει στο ερώτημα που έκανα....

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ότι "το ρουτερ δουλευει σε ρούτερ mode"....
    για να το ξερω και εγω, ο τρόπος που περιέγραψα πως λέγεται?

    "Μοντεμ" mode ... ή κάπως αλλιώς...?


    Συνήθως αναφέρεται σαν pppoa bridged, pppoe bridged, (η rfcxxxx δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα)
    και στα δύο μπορείς να έχεις την δυνατότητα να κάνει την συνδεσή το Modem και μέσω dhcp να δίνει την πραγματική Ip στο πρώτο μηχάνημα που θα συνδεθεί στο switch
    Στην pppoe bridged μπορείς ακόμα να κάνεις χρήση του τρόπου που εκάνες παλιά, αλλά εφόσον δεν υπάρχει όνομα χρήστη/κωδικός για Internet είναι δώρο άδωρο

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-07, 20:23
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 23:40
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-05, 04:17
  4. Ερώτηση σχετικά modem ADSL για λειτουργία του στο δίκτυο οτε
    Από garfieldakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-04, 13:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας