Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Και τι ακριβώς θα έπρεπε να γίνει κατά τη γνώμη σου; Να τα πάρει όλα ο ΟΤΕ με το έτσι θέλω ή να φτιάξει το κράτος μια δημόσια εταιρεία να καλύψει όλη την Ελλάδα κι αν ποτέ πάρει τα χρήματά του πίσω τα πήρε;

    Με αυτό το μοντέλο που επιλέχθηκε (όχι από το κράτος μας που πράγματι δεν δουλεύει τίποτα αλλά με επιδοτήσεις και όρους από την ΕΕ, όχι βέβαια σαν μονη λύση) επένδυσαν οι μεγάλοι πάροχοι, όσο μπορούσε ο καθένας, μοιραζόμενοι το ρίσκο. Τα λεφτά τους θα τα πάρουν πίσω μετά από χρόνια, αλλά τουλάχιστον δεν ρισκάρουν να πάνε οι επενδύσεις τους άπατες και έχουν εξασφαλισμένο ένα μέλλον. Κι εμείς θα έχουμε γρήγορες υπηρεσίες όταν έχουμε, αντί να μην έχουμε καθόλου.

    Προφανώς θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς, τόσο στο μοντέλο της επένδυσης όσο και στις τεχνολογίες. Και ως καταναλωτές, αν έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ 3 εταιρειών που παρέχουν τις ίδιες ακριβώς υπηρεσίες στις ίδιες σχεδόν τιμές μόνο ωφελημένοι δεν είμαστε, αλλά η εναλλακτική θα ήταν να μέναμε με το adsl (που στη συντριπτική πλειοψηφία λειτουργεί πολύ κάτω από τις ονομαστικές ταχύτητες) στο χέρι.
    hnesne

  2. #17
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    jap οταν ολοι πληρωνουμε κατι για κοινοχρηστο για ολους , δεν ειναι για να παρουμε πισω λεφτα , αλλα γιατι ειναι κοινωνικη αναγκη . το να κερδοφορει αυτο το κατι για λιγους ειναι η απατη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #18
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια οικογένεια που streamάρη και χρησιμοποιούν υπηρεσίες online ούτε τα 100 είναι αρκετά , προσωπικά το upload μια χαρά με καλύπτει, για το download θα ήθελα λίγο περισσότερο.
    Ε εμένα προσωπικά όμως δεν με καλύπτει γιατί θέλω να δουλεύω και remotely κάποιες φορές στο γραφείο από το σπίτι μου, θέλω να έχω και τη δυνατότητα να ανέβει -σε λογικό χρόνο- όγκος δεδομένων σε κάποιο cloud. Και όποιον γενικά κάνει κάτι πιο απαιτητικό από το να βλέπει απλά online video. Στο 2018 είμαστε. Εσένα προσωπικά, εμένα προσωπικά δεν βγαίνει άκρη συνεπώς. Άσε που τα 100Mbps μια χαρά καλύπτουν ακόμα και π.χ. 4-5 ταυτόχρονες συνδέσεις μέχρι και 4Κ στο netflix. Μην τρελλαθούμε τώρα... Αναζητήστε τα αίτια στα ασύρματα δίκτυά σας όσοι έχετε προβλήματα. 7 στις 10 φορές εκεί έχει αποδειχθεί ότι είναι το πρόβλημα και όχι στη σύνδεση αυτή καθ' εαυτή.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Οι ανάγκες του καθενός από εμάς σε download/upload διαφέρουν. Το θέμα είναι ότι όπως δείχνουν τα στοιχεία, η υποδοχή της μεγάλης μάζας του κοινού όχι μόνο στις πολύ γρήγορες συνδέσεις από τα 100Mbps και πάνω, αλλά ακόμα και στις απλές 30άρες και 50άρες VDSL είναι πολύ υποτονική. Και αν αυτό ισχύει σήμερα, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο ρυθμός μεταπήδησης από τις ADSL στις VDSL συνδέσεις των 50Mbps και άνω, θα επιβραδυνθεί ακόμα περισσότερο το επόμενο διάστημα. Όπως έχουμε δει, η Cosmote περνάει σταδιακά τους χρήστες των ADSL συνδέσεων στις νέες καμπίνες και τους κλειδώνει σε VDSL προφίλ στα 24/1Mbps. Αυτό σημαίνει ότι εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες ADSL συνδέσεων θα δουν τους επόμενους μήνες την ταχύτητά τους να αναβαθμίζεται ουσιαστικά, από τα 5, 7, 10, 12Mbps που είναι σήμερα, να "καρφώνεται" ουσιαστικά στα 24Mbps. Για ένα μεγάλο μέρος αυτών των χρηστών, θα είναι αρκετή αυτή η "αναβάθμιση" και δεν θα ενδιαφερθούν καν για το κάτι παραπάνω...

  5. #20
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ανάγκες του καθενός από εμάς σε download/upload διαφέρουν. Το θέμα είναι ότι όπως δείχνουν τα στοιχεία, η υποδοχή της μεγάλης μάζας του κοινού όχι μόνο στις πολύ γρήγορες συνδέσεις από τα 100Mbps και πάνω, αλλά ακόμα και στις απλές 30άρες και 50άρες VDSL είναι πολύ υποτονική.
    Μα δε διαφωνώ! Ίσα ίσα που ενισχύεται αυτό που λέω με αυτό που γράφεις. Το να πάει κάποιος -πραγματικά- απαιτητικός χρήστης από τα 3mbps upload της 30/3 στα 5 της 50/5 ή και ακόμα στα 10 της 100/10 με τη διαφορά στο πάγιο που αυτές έχουν, είναι αμφίβολης αξίας/χρησιμότητας κίνηση. Αν έδιναν όμως δυνατότητα για 100/40 ή και 200/100 θεωρώ ότι θα αυξανόταν ραγδαία η διάθεση για αναβάθμιση.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ανάγκες του καθενός από εμάς σε download/upload διαφέρουν. Το θέμα είναι ότι όπως δείχνουν τα στοιχεία, η υποδοχή της μεγάλης μάζας του κοινού όχι μόνο στις πολύ γρήγορες συνδέσεις από τα 100Mbps και πάνω, αλλά ακόμα και στις απλές 30άρες και 50άρες VDSL είναι πολύ υποτονική. Και αν αυτό ισχύει σήμερα, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο ρυθμός μεταπήδησης από τις ADSL στις VDSL συνδέσεις των 50Mbps και άνω, θα επιβραδυνθεί ακόμα περισσότερο το επόμενο διάστημα. Όπως έχουμε δει, η Cosmote περνάει σταδιακά τους χρήστες των ADSL συνδέσεων στις νέες καμπίνες και τους κλειδώνει σε VDSL προφίλ στα 24/1Mbps. Αυτό σημαίνει ότι εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες ADSL συνδέσεων θα δουν τους επόμενους μήνες την ταχύτητά τους να αναβαθμίζεται ουσιαστικά, από τα 5, 7, 10, 12Mbps που είναι σήμερα, να "καρφώνεται" ουσιαστικά στα 24Mbps. Για ένα μεγάλο μέρος αυτών των χρηστών, θα είναι αρκετή αυτή η "αναβάθμιση" και δεν θα ενδιαφερθούν καν για το κάτι παραπάνω...
    Αρκετές φορές είχα διαβάσει σε αυτό το forum από χρήστες με εγκυρότητα . ότι δεν θα δοθεί adsl από τις νέες καμπίνες .....

    Άλλαξε κάτι ;


  7. #22
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίρνουν vdsl με «κόφτη» στα 24, και είναι ελάχιστοι (απ' όσο έχω δεί εδω μέσα).

    Δεν ξέρω αν το κάνει άλλος πάροχος εκτός απ' τον ΟΤΕ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    νομιζω οτι ενα 100/100 θα ήταν αρκετο για τους περισσότερους.
    Οταν ομως ακομα και στις FTTH δινουν μολις 10mbps upload στην 100αρα ειναι πάρα πολύ λίγο ακομα και για τα σημερινα δεδομενα.
    το 10αρι upload το πιάνεις και απο την vdsl 50/10 απο αστικο κέντρο.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνουν vdsl με «κόφτη» στα 24, και είναι ελάχιστοι (απ' όσο έχω δεί εδω μέσα).

    Δεν ξέρω αν το κάνει άλλος πάροχος εκτός απ' τον ΟΤΕ.

    Πιστεύω ότι δεν έχουμε τη παραμικρή ιδέα για το πόσους χρήστες ADSL συνδέσεων έχει αναβαθμίσει η Cosmote μέχρι σήμερα σε VDSL προφίλ κλειδωμένο στα 24/1, μόνο μέσα από την εταιρεία το γνωρίζουν. Π.χ. στη δική μου πολυκατοικία, σχεδόν όλοι πρέπει να είναι στην Cosmote, τουλάχιστον ο διπλανός μου και το διαμέρισμα στον επάνω όροφο, γνωρίζω ότι είναι στην Cosmote. Λογικά λοιπόν έχουν αναβαθμιστεί και οι δυο τους σε VDSL προφίλ στα 24/1 και δεν το έχουν αντιληφθεί καν, πολύ απλά γιατί δεν ασχολούνται. Μπορώ να δοκιμάσω να τους ρωτήσω και θα σας ενημερώσω.

    Στο φόρουμ συμμετέχουμε μερικές χιλιάδες μέλη, που το ψάχνουμε παραπάνω. Το 99,9% των χρηστών ανά την επικράτεια, δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη του φόρουμ...

  10. #25
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι δεν έχουμε τη παραμικρή ιδέα για το πόσους χρήστες ADSL συνδέσεων έχει αναβαθμίσει η Cosmote μέχρι σήμερα σε VDSL προφίλ κλειδωμένο στα 24/1, μόνο μέσα από την εταιρεία το γνωρίζουν. Π.χ. στη δική μου πολυκατοικία, σχεδόν όλοι πρέπει να είναι στην Cosmote, τουλάχιστον ο διπλανός μου και το διαμέρισμα στον επάνω όροφο, γνωρίζω ότι είναι στην Cosmote. Λογικά λοιπόν έχουν αναβαθμιστεί και οι δυο τους σε VDSL προφίλ στα 24/1 και δεν το έχουν αντιληφθεί καν, πολύ απλά γιατί δεν ασχολούνται. Μπορώ να δοκιμάσω να τους ρωτήσω και θα σας ενημερώσω.

    Στο φόρουμ συμμετέχουμε μερικές χιλιάδες μέλη, που το ψάχνουμε παραπάνω. Το 99,9% των χρηστών ανά την επικράτεια, δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη του φόρουμ...
    Το ερώτημα είναι γιατί να το κάνει , χάνοντας την δυνατότητα να "εκβιάσει" για την μεταφορά συνδρομητών της στο vdsl ;


  11. #26
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα είναι γιατί να το κάνει , χάνοντας την δυνατότητα να "εκβιάσει" για την μεταφορά συνδρομητών της στο vdsl ;
    Κάπου εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει ότι υπάρχει πανευρωπαϊκή οδηγία, που υποχρεώνει όλα τα κράτη-μέλη να φροντίσουν ώστε οι πάροχοι να έχουν αναβαθμίσει τα δίκτυά τους ή μέχρι 1-1-2020 ή μέχρι 31-12-2020 (δεν θυμάμαι), έτσι ώστε να μπορούν να προσφέρουν σαν μίνιμουμ την ταχύτητα των 30Mbps σε ολόκληρη την επικράτεια της κάθε χώρας-μέλους.

    Δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε αν τα 30Mbps θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά η μίνιμουμ ταχύτητα πρόσβασης ή απλά θα πρέπει να είναι διαθέσιμα σε ολόκληρη την επικράτεια της κάθε χώρας-μέλους. Οι πιο έμπειροι εδώ θα γνωρίζουν να μας υπενθυμίσουν τις λεπτομέρειες. Ίσως γι' αυτό το λόγο έχει ξεκινήσει ήδη η Cosmote να μεταφέρει τις ADSL συνδέσεις στις νέες καμπίνες, κλειδώνοντάς τες ταυτόχρονα σε VDSL προφίλ στα 24/1. Όταν θα έρθει η στιγμή να εφαρμόσει την οδηγία, θα αναβαθμίσει όλες τις τότε βασικές συνδέσεις των 24/1 στα 30/3Mbps και θα είναι έτοιμη...

  12. #27
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω οτι ενα 100/100 θα ήταν αρκετο για τους περισσότερους.
    Οταν ομως ακομα και στις FTTH δινουν μολις 10mbps upload στην 100αρα ειναι πάρα πολύ λίγο ακομα και για τα σημερινα δεδομενα.
    το 10αρι upload το πιάνεις και απο την vdsl 50/10 απο αστικο κέντρο.
    Ποιός πάροχος FTTH δίνει μόνο 100/10; Πολύ παραπάνω upload δίνουν όλοι (ακόμα και σε μικρότερες ταχύτητες download) αν διαβάσεις το ανάλογο section για τους παρόχους που υπάρχουν κυρίως στη Β. Ελλάδα. Η δε Inalan δίνει συμμετρικό 100/100. Οι "μεγάλοι" πάροχοι προφανώς όταν έρθει η ώρα να δώσουν κι αυτοί FTTH θα παρέχουν 10 προς 1 αναλογία down/up εφόσον πολύ κακώς τους έδωσε το ελεύθερο η ΕΕΤΤ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι δεν έχουμε τη παραμικρή ιδέα για το πόσους χρήστες ADSL συνδέσεων έχει αναβαθμίσει η Cosmote μέχρι σήμερα σε VDSL προφίλ κλειδωμένο στα 24/1, μόνο μέσα από την εταιρεία το γνωρίζουν.
    Οποιοσδήποτε πελάτης ADSL στην Cosmote ζητήσει να συνδεθεί σε καμπίνα και υπό την προϋπόθεση ότι η τηλεφωνία του γυρίσει σε VoIP μπαίνει σε VDSL στην καμπίνα κλειδωμένο σε ακριβώς 24/1. Πρόσφατα το έκανε φίλος μου και ξέρω τουλάχιστον άλλους 5-6 παλιότερα. Δεν είναι αναγκη να περιμένεις δηλαδή την Cosmote να το κάνει από μόνη της.

  13. #28
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Απαξίωση απο τα λαμογια..τιε εταιρίες
    αν θέλουν αυτοί..
    Εμείς δεν θέλουμε.
    Για να μας έχουν μετά..
    να μας ιππεύουν όπως θέλουν αυτές..

  14. #29
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε εμένα προσωπικά όμως δεν με καλύπτει γιατί θέλω να δουλεύω και remotely κάποιες φορές στο γραφείο από το σπίτι μου, θέλω να έχω και τη δυνατότητα να ανέβει -σε λογικό χρόνο- όγκος δεδομένων σε κάποιο cloud. Και όποιον γενικά κάνει κάτι πιο απαιτητικό από το να βλέπει απλά online video. Στο 2018 είμαστε. Εσένα προσωπικά, εμένα προσωπικά δεν βγαίνει άκρη συνεπώς. Άσε που τα 100Mbps μια χαρά καλύπτουν ακόμα και π.χ. 4-5 ταυτόχρονες συνδέσεις μέχρι και 4Κ στο netflix. Μην τρελλαθούμε τώρα... Αναζητήστε τα αίτια στα ασύρματα δίκτυά σας όσοι έχετε προβλήματα. 7 στις 10 φορές εκεί έχει αποδειχθεί ότι είναι το πρόβλημα και όχι στη σύνδεση αυτή καθ' εαυτή.
    Σίγουρα ο καθένας έχει περισσότερες απαιτήσεις από άλλους και σε μερικούς είναι αρκετά. Και εμένα, οταν προσπαθώ να κάνω χρήση cloud εφαρμογών που έχω, το βλέπω να αργή, αλλά για τα δεδομένα που έχουμε μέχρι στιγμής, πρέπει να συμβιβαστούμε. Γιατί αναφέρεσαι σε ασύρματα δίκτυα ενώ γνωρίζουμε πολύ καλά και κάνουμε χρήση με ενσύρματο;

  15. #30
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από under_LgN Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -


    Γιατί αναφέρεσαι σε ασύρματα δίκτυα ενώ γνωρίζουμε πολύ καλά και κάνουμε χρήση με ενσύρματο;
    Γιατί μπορεί να γνωρίζουμε εσύ κι εγώ αλλά το φόρουμ έχει πήξει στα παράπονα "κάνει σπασίματα το νετφλιξ άρα κάνει throttling η άχρηστη η Wind", "έχω 100ms latency στο lol άρα μάπα η Vodafone", "μου κάνει disconnect η Cosmote" και τελικά βγαίνουν "λαγοί" ότι προσπαθούν όλα αυτά να τα κάνουν κάποιοι με ...wifi από ρούτερ παρόχου και με 5 τοίχους απόσταση από το ρούτερ.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας