Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Δημογραφική! Τώρα πληρώνονται συντάξεις γιατί υπάρχουν μετανάστες και ΕΕ. Στο μέλλον αν κάτι πάει στραβά, ξοφλήσαμε!
    Μην ακούτε αυτά που λένε. Δεν έχουν να δώσουν συντάξεις γιατί φάγανε τις εισφορές αυτών που έφτασε η ώρα να εισπράξουν τις συντάξεις τους.
    Έτσι δουλεύει το ασφαλιστικό. Εισπράτεις, ως σύνταξη, τις εισφορές που πλήρωνες όταν δούλευες.
    Δεν εισπράτεις ποτέ τις εισφορές των νεώτερων. Αυτές θα εισπραχθούν από τους ίδιους αργότερα. Κ.ο.κ.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  2. #2
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ναι, ναι, βάζουν τις εισφορές σου στο ψυγείο, και τις κρατάν φρέσκες μέχρι που να πάρεις ΕΣΥ τη σύνταξή σου. Εσένα δηλαδή, θα σε πληρώσουν σε χαρτονομίσματα των δραχμών τα πρώτα χρόνια, όπως αυτά που έδινες όταν πλήρωνες εισφορές την προιστορική εποχή που γενήθηκες (παλιόγερε! )

    Πες μου, ένα ταμείο που βάρεσε ... μπιέλα (η ορολογία είναι τεχνική και όχι λαϊκίστικη όπως λές) πώς θα σε πληρώσει; (Α, ξέρω! θα βγάλει τις σακούλες του μπαρμπαστάθη με τα κατεψυγμένα κέρματα και θα σε πληρώσει!)

    1.85;! Με πόσο τακούνι; Σε τι τραπέζι;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Ναι, ναι, βάζουν τις εισφορές σου στο ψυγείο, και τις κρατάν φρέσκες μέχρι που να πάρεις ΕΣΥ τη σύνταξή σου. Εσένα δηλαδή, θα σε πληρώσουν σε χαρτονομίσματα των δραχμών τα πρώτα χρόνια, όπως αυτά που έδινες όταν πλήρωνες εισφορές την προιστορική εποχή που γενήθηκες
    Στα τεχνικά μπορεί να είσαι καλός, από οικονομικά όμως έχεις μεσάνυχτα.
    Έχεις ακούσει περί τόκου; Η λέξη επένδυση σου λέει κάτι;

    Δεν υπάρχει βέβαια λόγος να σε ενημερώσω. Μπορείς κάλλιστα να πιστεύεις αυτά που θέλει να σου πασάρει το εκάστοτε σύστημα και να σε οδηγεί εκεί όπου βολεύεται. Το χειρότερο απ' όλα είναι να νομίζεις ότι έχεις επίγνωση της κατάστασης.

    Πάντως, δεν έχω συναντήσει άνθρωπο που να βγάζει τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα, όπως εσύ.

    Πες μου, ένα ταμείο που βάρεσε ... μπιέλα πώς θα σε πληρώσει;
    Με το να του δώσουν πίσω αυτά που του βούτηξαν (εντόκως).
    Lupus pilum mutat, non mentem

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα lazar θα μαλώσουμε.
    Τόκου;;; Επένδυση;;;;
    Μιλάμε για τα κρατικά ασφαλιστικά ταμεία ή για κάποια άλλα ασφαλιστικά ταμεία.

    Η σημερινή κατάσταση των ασφαλιστικών ταμείων οφείλεται ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτές τις "επενδύσεις" που έκαναν επί σειρά δεκαετιών σε προβληματικές του δημοσίου.

    Όσο για το αν πληρώνω σήμερα τις συντάξεις αυτών που "βγαίνουν", ρώτησε σε παρακαλώ τι ποσοστό του μισθού του έδινε ένας μισθωτός το 1954,64,74,84,94 και τι ποσοστό δίνει τώρα.
    Άρα είτε όταν θα βγούμε εμείς θα τρώμε με χρυσά κουτάλια, είτε ΗΔΗ πληρώνουμε μπας και βουλώσει καμιά τρύπα.

    Αν είμαι λάθος και θα περάσω τα "χρυσά μου χρόνια" σε κάποιο νησί της Καραϊβικής πίνοντας tequila με τον pleasgian, ενημέρωσέ μας... γιατί εγώ άλλα πράγματα περιμένω!

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Τώρα lazar θα μαλώσουμε.
    Τόκου;;; Επένδυση;;;;
    Μιλάμε για τα κρατικά ασφαλιστικά ταμεία ή για κάποια άλλα ασφαλιστικά ταμεία.

    Η σημερινή κατάσταση των ασφαλιστικών ταμείων οφείλεται ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτές τις "επενδύσεις" που έκαναν επί σειρά δεκαετιών σε προβληματικές του δημοσίου.

    Όσο για το αν πληρώνω σήμερα τις συντάξεις αυτών που "βγαίνουν", ρώτησε σε παρακαλώ τι ποσοστό του μισθού του έδινε ένας μισθωτός το 1954,64,74,84,94 και τι ποσοστό δίνει τώρα.
    Άρα είτε όταν θα βγούμε εμείς θα τρώμε με χρυσά κουτάλια, είτε ΗΔΗ πληρώνουμε μπας και βουλώσει καμιά τρύπα.

    Αν είμαι λάθος και θα περάσω τα "χρυσά μου χρόνια" σε κάποιο νησί της Καραϊβικής πίνοντας tequila με τον pleasgian, ενημέρωσέ μας... γιατί εγώ άλλα πράγματα περιμένω!
    Έλα ρε συ βραδυάτικα. Επένδυση λες τις κομπίνες που κάνανε; Μιλάω από 1950, όχι τα τελευταία χρονάκια με χρηματιστήριο κλπ., ΟΚ;

    Η ουσία είναι ότι οικονομικώς τα ασφαλιστικά ταμεία λειτουργούν όπως μιά τράπεζα. Οι εισφορές κεφαλαιοποιούνται. Έτσι όταν έρθει η ώρα έχεις να πληρώσεις.

    Γιατί να τα πληρώσεις εσύ ή εγώ αυτά που άλλοι (παρανόμως) έφαγαν;

    Ούτως ή άλλως, το μπακαλίστικο μοντέλλο που προσπαθούν να πλασάρουν σε όλον τον κόσμο, δεν ισχύει. Τι λένε; Ότι κάποιοι πρέπει να πληρώνουν (από τη δουλειά τους) ώστε να παίρνουν οι υπόλοιποι σύνταξη. Όπως ένα μαγαζάκι δηλ., έδωσα 7, εισέπραξα 10, επομένως μου περισσεύουν 3 για να πληρώσω το ρέυμα. Μα έτσι θα έπρεπε να έχεις αναλογία πάνω από 1:5. Πότε ίσχυε αυτό για να μπορέσει να γίνει τώρα;

    Εάν λοιπόν τα 100, 200, 300 Ευρώ που δίνεις εσύ σήμερα κάθε μήνα, τοποθετούνται σωστά, δηλ. επενδύονται και όχι δίνονται στον τάδε επιχειρηματία άτοκο δάνειο ή γίνονται μετοχές για να στηριχτεί η δείνα ΔΕΚΟ, τότε φτάνουν και περισσέυουν ώστε να πάρεις σύνταξη, ακόμη και αν δεν δουλεύει κανείς πια στον τόπο. Μιλάμε για τεράστιες εισφορές κάθε μήνα ή δίμηνο.

    Δεν σου κάνει εντύπωση που ιδιωτικές ασφαλιστικές δίνουν ποσά με τρομακτικά χαμηλώτερες εισφορές; Πώς βγαίνουν αυτοί;
    Lupus pilum mutat, non mentem

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μα αυτό ακριβώς λέω βρε lazar!
    Ότι αυτά που κάνανε επί δεκαετίες δεν είχαν καμιά σχέση με επενδύσεις!

    Αυτά που οι άλλοι παρανόμως έφαγαν, ποιος θα τα πληρώσει; Τα "Ναυπηγεία Σκαραμαγκά" ή η "Ολυμπιακή";;; Πάλι εμείς θα τα πληρώσουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο!

    Γι αυτό τα παίρνω χοντρά! Α, και για έναν άλλον λόγο.
    Γιατί κάθε φορά που γίνει συζήτηση για εξυγείανση του ασφαλιστικού, πάντα τη συζήτηση την κάνουν άνθρωποι που είναι πλέον κοντά στο τέρμα, οι οποίοι μετά παίρνουν και τις αποφάσεις.
    Και δυστυχώς σε 5-10 χρόνια θα βγουν οι τότε πρόεδροι των ταμείων και θα πουν "Κύριοι, δυστυχώς επτωχεύσαμε, αλλά δε φταίμε εμείς" και μετά δε θα μπορεί κανείς να κάνει απολύτως τίποτε.

    Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση οι αποδόσεις των ιδιωτικών ασφαλιστικών γιατί αυτοί, κάνουν πραγματικές επενδύσεις, με χαμηλή αλλά ΣΤΑΘΕΡΗ απόδοση!

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    yiapap, η σημερινή κομπίνα ξεκινά από την "διαπίστωση" ότι το ασφαλιστικό πρόβλημα σχετίζεται με το δημογραφικό πρόβλημα.

    "Ξέρετε, δεν γεννάγαμε πολύ, επομένως δεν δουλεύουν πολλοί σήμερα, ώστε με τις εισφορές που θα έδιναν να πληρωθείτε εσείς", έτσι ισχυρίζονται.

    Αυτό είναι απάτη. Δεν στέκει και δεν είναι η αλήθεια. Όταν συστήνεις έναν ασφαλιστικό φορέα, ξέρεις πολύ καλά ότι θα λειτουργήσει με την οικονομία μίας τράπεζας και όχι μιάς επιχείρησης. Υπάρχει διαφορά. Οι εισφορές κεφαλαιοποιούνται και αυξάνουν. Δεν έχεις παρά διοικητικά έξοδα.

    Μιλώ για το ποσό που αφορά τη σύνταξη και όχι αυτό της περίθαλψης.
    Πέραν τούτου, εάν πληρώνονται οι παλιοί από τα χρήματα των νέων, τότε πού πήγαν αυτά που έδωσαν οι παλιοί;

    Υπάρχει τρόπος να βρεθούν πού πήγαν τα πάντα. Όλα είναι καταγεγραμμένα, σε προϋπολογισμούς και δανεισμούς. Δεν τους συμφέρει όμως να το ξεκαθαρίσουν κι έτσι πουλάν το δημογραφικό παραμύθι. Δυστυχώς, το καταπίνουν πολλοί έλληνες που γνωρίζω και είναι σοβαροί άνθρωποι.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα πια που πληρώνουν και οι κάτοχοι πράσινης κάρτας;;;
    Άσε που ποτέ δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι φταίει το δημογραφικό για το ασφαλιστικό...
    Είναι σαν εκείνο το φοβερό που είχε ακουστεί ότι για την τρύπα του όζοντος φταίνε οι "αερισμοί" των αγελάδων και το μεθάνιο που παράγουν :?

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Τελικά , το θέμα που πήγε ???

    Παρεπιπτόντως (για άλλη μία φορά) συμφωνώ με τον Lazar !!

    Υ.Γ. Beach Volley παρακολουθείτε??? Αν όχι χάνετε !!!

  10. #10
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Υ.Γ. Beach Volley παρακολουθείτε??? Αν όχι χάνετε !!!
    Εγώ όμως θα διαφωνήσω μαζί σου

    Το θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει στους Ο.Α., πράγμα που οφείλεται φυσικά στους αμερικανούς (που αλλού, που το έβαλαν στην Ατλάντα.

    Μετά το St. Louis το 1904, ξανά αυτή η χώρα συμβάλλει στην μετατροπή των αγώνων σε τσίρκο.

    Για μάτι, υπάρχουν και άλλοι τρόποι...

    Θα συμφωνούσα μόνον εάν βάζαμε και τις ρακέτες.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Υ.Γ. Beach Volley παρακολουθείτε??? Αν όχι χάνετε !!!
    Εγώ όμως θα διαφωνήσω μαζί σου

    Το θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει στους Ο.Α., πράγμα που οφείλεται φυσικά στους αμερικανούς (που αλλού, που το έβαλαν στην Ατλάντα.

    Μετά το St. Louis το 1904, ξανά αυτή η χώρα συμβάλλει στην μετατροπή των αγώνων σε τσίρκο.

    Για μάτι, υπάρχουν και άλλοι τρόποι...
    Εδώ φίλε μου Lazar θα με αναγκάσεις να σε πω κοντόφθαλμο και ίσως και πουριτανό.

    Είναι πολύ πιο θεαματικό και συνάμα και δύσκολο για τους αγωνιζόμενους.

    ΥΓ: Κάνεις μάτι και στους άνδρες;

    ΥΓ2: Χθες πάντως ήμουν στο γήπεδο για το ματς των Σφυρή-Καραντάσιου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Εδώ φίλε μου Lazar θα με αναγκάσεις να σε πω κοντόφθαλμο και ίσως και πουριτανό.

    Είναι πολύ πιο θεαματικό και συνάμα και δύσκολο για τους αγωνιζόμενους.
    Μην κρίνεις ίνα μην κριθείς. Δεν με ενοχλεί το μάτι. Και το μπάντμιντον μου φαίνεται βλακώδες.

    Οι ρακέτες είναι επίσης πολύ θεαματικές.

    Άλλωστε υπάρχει βόλλεϋ.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  13. #13
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar
    Στα τεχνικά μπορεί να είσαι καλός, από οικονομικά όμως έχεις μεσάνυχτα. Έχεις ακούσει περί τόκου; Η λέξη επένδυση σου λέει κάτι;
    Ναι, ναι, από τους τόκους θα πληρωθούν οι συντάξεις! Και από τις επενδύσεις στο χρηματιστήριο! Τι ωραία που τα λύνεις τα προβλήματα Ειδικά με το χρηματιστήριο, τα βγάλανε τα λεφτά τους για πέντε γένιές μετά!

    Και δε μου λες αρχηγέ, τους τόκους ΠΟΙΟΣ θα τους πληρώσει; Ποια επιχειρηματική δραστηριότητα θα φέρει έσοδα σε ένα κεφάλαιο, αν δεν υπάρχουν εργαζόμενοι σε μία χώρα; Α, ξέχασα, θα βάλουν αυτοματισμούς και πακιστανούς και επενδύσεις στο εξωτερικό (ειδικά τώρα που το δολλάριο πέφτει σαν τρελό, θα βγάλουν απίστευτα λεφτά από εκεί.)

    Και πες μου επιπλέον, το ΙΚΑ που είναι το πρώτο ταμείο στη χώρα και χρωστάει τα κερατιάτικά του γιατί του χρωστάνε οι πάντες, αν κάποια στιγμή δεν καλυφθεί από το κράτος (που πρέπει να ΕΧΕΙ πολίτες για να τους φορολογήσει και να καλύψει τα χρέη του ΙΚΑ) από ΠΟΥ θα βρει τα χρήματα να πληρώσει συντάξεις; Σου έτυχε ποτέ να ακούσεις για δανεισμό του κράτους, ώστε να πληρωθούν συντάξεις; (γιατί κάτι τέτοιο έγινε στο παρελθόν).

    Είναι κοινό μυστικό στους ακαδημαϊκούς κύκλους σχετικά με social policy σε ολόκληρη την ΕΕ, ότι το κράτος κοινωνικών παροχών οδεύει προς τη δύση του λόγω αναντιστοιχίας φορολογουμένων/συνταξιούχων και λόγω των αυξημένων δαπανών νοσηλείας/παράταση διάρκειας συνταξιοδότησης κλπ κλπ κλπ. Εγώ αναρωτιέμαι, όλοι αυτοί που σε πανεπιστήμια συζητάνε αυτό το θέμα είναι όλοι αγράμματοι; Και αν ναι, από ποια εκπαίδευση πηγάζει η δική σου αυθεντία στο θέμα;

    Πες μου, ένα ταμείο που βάρεσε ... μπιέλα πώς θα σε πληρώσει;
    Με το να του δώσουν πίσω αυτά που του βούτηξαν (εντόκως).
    Βλέπεις το σύννεφο της σκόνης; Ε... είναι αυτοί που έρχονται ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ να του δώσουν τα ... βουτηγμένα!

    Ξέρεις ποιοι είναι αυτοί, ε;

    Οι ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ, αυτοί δηλαδή που ΔΕΝ θα έχουμε γιατί έχουμε δημογραφικό πρόβλημα.

    WAKE UP AND SMELL THE COFFEE που θα σου πει και ο Αλογοσκούφης (που θα σε κάνει άλογο τον Νοέμβρη).
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #14
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Τώρα πια που πληρώνουν και οι κάτοχοι πράσινης κάρτας;;;
    Άσε που ποτέ δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι φταίει το δημογραφικό για το ασφαλιστικό...
    Είναι σαν εκείνο το φοβερό που είχε ακουστεί ότι για την τρύπα του όζοντος φταίνε οι "αερισμοί" των αγελάδων και το μεθάνιο που παράγουν :?
    Αφενώς, αυτοί ήρθαν για τα έργα, και τώρα θα φύγουν. Και μαζί τους και οι εισφορές των ταμίων, αφού ήδη συζητιέται ΜΕΤΑΦΟΡΆ των ενσήμων τους σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες!

    Αφετέτου, το μεθάνιο από τα βοοειδή ευθύνεται, εν μέρει, για το φαινόμενο θερμοκηπιού, ενώ μάλιστα λένε ότι αν δεν υπήρχαν αυτά τα βοοειδή για να τρώμε εμείς μπριζολίτσες και μπεργκεράκια, η ποσότητα της τροφής που καταναλώνουν θα αρκούσε για να ταίσει τον τρίτο κόσμο ολόκληρο.

    Πρόσεξε τώρα που μπαίνει το θέμα του όζοντος. Η άυξηση της μέσης θερμοκρασίας της γης, αναγκάζει τους κατοίκους της πόλης να εφοδιαστούν με κλιματιστικά συστήματα, τα οποία χρησιμοποιούν φρέον και κατασκευάζονται χρησιμοποιώντας άλλα επικίνδυνα, για το όζων, αέρια.

    Το γεγονός ότι δεν έχεις ακούσει για κάτι, δεν το κάνει ανύπαρκτο, ούτε μικρότερης σημασίας.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #15
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Και δε μου λες αρχηγέ, τους τόκους ΠΟΙΟΣ θα τους πληρώσει; Ποια επιχειρηματική δραστηριότητα θα φέρει έσοδα σε ένα κεφάλαιο, αν δεν υπάρχουν εργαζόμενοι σε μία χώρα;
    pelasgian, σου είπα ότι δεν έχω συναντήσει κάποιον που να βγάζει πιό αυθαίρετα συμπεράσματα. Υπονοείς ότι δεν δουλεύει κανείς στην Ελλάδα; Όταν λέμε κανείς, εννοούμε κανείς, έτσι; Μηδέν! Περιμένεις τώρα να κάνω συζήτηση με τέτοιες τοποθετήσεις;

    FYI λοιπόν, εάν έχεις κεφάλαιο - και μιλάμε για τεράστιο κεφάλαιο όταν έχεις χιλιάδες καταθέτες κάθε μήνα χωρίς υποχρέωση σου μάλιστα - υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να το αυξήσεις. Και πάρα πολλοί φορείς, ιδιώτες, εταιρείες που θα σε εξυπηρετήσουν ώστε να αυξηθεί επαρκώς αυτό. Τι περισσότερες φορές δεν ασχολείσαι καν ο ίδιος με τις λεπτομέρειες.

    Αυτά, μπορεί να γίνουν στο εξωτερικό, εάν δεν σου αρέσει ο ελλαδικός χώρος. Και στην Ελλάδα όμως, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πλουτίζουν καθημερινά, τοποθετώντας μόνο σωστά, το γνωριζεις; Δεν χρειάζεται να δημιουργήσουν μόνοι τους παραγωγικές μονάδες, υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν και παράγουν στην Ελλάδα, γιατί αν δεν ήταν έτσι σε δύο ημέρες θα πεθαίναμε από την πείνα.

    Όσο για τα βουτηγμένα, εσύ το βρίσκεις δίκαιο να τα δώσουν οι φορολογούμενοι;


    Είναι κοινό μυστικό στους ακαδημαϊκούς κύκλους σχετικά με social policy σε ολόκληρη την ΕΕ, ότι το κράτος κοινωνικών παροχών οδεύει προς τη δύση του λόγω αναντιστοιχίας φορολογουμένων/συνταξιούχων και λόγω των αυξημένων δαπανών νοσηλείας/παράταση διάρκειας συνταξιοδότησης κλπ κλπ κλπ. Εγώ αναρωτιέμαι, όλοι αυτοί που σε πανεπιστήμια συζητάνε αυτό το θέμα είναι όλοι αγράμματοι; Και αν ναι, από ποια εκπαίδευση πηγάζει η δική σου αυθεντία στο θέμα;
    Δεν ισχύει για όλους αυτό που λες, μόνον όσοι ταΐζονται από το σύστημα υιοθετούν τέτοιες θέσεις και πάλι όχι απόλυτα. Ούτε θα ...βγάλουμε έξω να μετρήσουμε τα πτυχία.
    Lupus pilum mutat, non mentem

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΕΑΗΕ, τι γίνετε με τις εισφορές?
    Από giwrgosth στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 10:22
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-08, 11:44
  3. Ασφαλιστικό, απόψεις - προτάσεις
    Από anon στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-08, 16:20
  4. Φορολογικά σε σχέση με εισφορές και συνέδρια?
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-06, 16:17
  5. Ασφαλιστικό και λοιπά
    Από sdikr στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-05, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας