Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    Με τις ώρες το
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netgear DG834G
    Καλημέρα σε όλους!

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Πριν μια εβδομάδα μου ενεργοποίησε ο ΟΤΕ την νέα τηλεφωνική γραμμή (PSTN - σε νέα οικοδομή). Πήγα σήμερα στα κεντρικά της 4net να κάνω αίτηση για 2play και η υπάλληλος μου είπε να μην κάνω ακόμα (!!!) αίτηση γιατί είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω στον ΟΤΕ για 2 μήνες τουλάχιστον αφού μόλις έκανα αίτηση για νέο νούμερο. Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο? Πήρα τηλέφωνο το 134 και ένα OTESHOP και μου είπαν (και οι δύο) ότι μπορώ να διακόψω όποτε θέλω...
    Από την αρχή πήγαινα για 4net, αλλά δυστυχώς κάνει σύνδεση μόνο σε υπάρχουσα γραμμή (αντίθετα από τις TELLAS, VIVO που μπορούν να σου κάνουν νέα σύνδεση...). Τώρα, θα πρέπει να περιμένω άλλους 2 μήνες για να κάνω αίτηση? Πολύ κουφό μου φαίνεται... Να κάνω αίτηση ή όχι? Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα?

    Ευχαριστώ.

    PS: Μα είναι δυνατόν να με αποτρέπει η ίδια η υπάλληλος της 4net να κάνω αίτηση? Μήπως ξέρει κάτι παραπάνω?
    MAY THE FORCE BE WITH YOU...

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eτσι ειναι , πρεπει να καταθεσεις και τον τελευτεο λογαριασμο του Οτε , για αυτο σου ειπαν να περιμενεις 2 μηνες
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  3. #3
    Εγγραφή
    19-03-2006
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13876/1020
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSITSO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Πριν μια εβδομάδα μου ενεργοποίησε ο ΟΤΕ την νέα τηλεφωνική γραμμή (PSTN - σε νέα οικοδομή). Πήγα σήμερα στα κεντρικά της 4net να κάνω αίτηση για 2play και η υπάλληλος μου είπε να μην κάνω ακόμα (!!!) αίτηση γιατί είμαι υποχρεωμένος να παραμείνω στον ΟΤΕ για 2 μήνες τουλάχιστον αφού μόλις έκανα αίτηση για νέο νούμερο. Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο? Πήρα τηλέφωνο το 134 και ένα OTESHOP και μου είπαν (και οι δύο) ότι μπορώ να διακόψω όποτε θέλω...
    Από την αρχή πήγαινα για 4net, αλλά δυστυχώς κάνει σύνδεση μόνο σε υπάρχουσα γραμμή (αντίθετα από τις TELLAS, VIVO που μπορούν να σου κάνουν νέα σύνδεση...). Τώρα, θα πρέπει να περιμένω άλλους 2 μήνες για να κάνω αίτηση? Πολύ κουφό μου φαίνεται... Να κάνω αίτηση ή όχι? Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα?

    Ευχαριστώ.

    PS: Μα είναι δυνατόν να με αποτρέπει η ίδια η υπάλληλος της 4net να κάνω αίτηση? Μήπως ξέρει κάτι παραπάνω?

    κοιτα εδω .http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=23

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    Με τις ώρες το
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netgear DG834G
    Αυτό το πρόβλημα το έλυσα, πήρα μια βεβαίωση από τον ΟΤΕ για την γραμμή μου (αναφέρει όνομα, διεύθυνση, τηλεφωνο) και τους καλύπτει στην 4net. Το πρόβλημα είναι (μου είπανε) ότι ο ΟΤΕ θα μου απορίψει την αίτηση γιατί πρέπει να παραμείνω σε αυτούς τουλάχιστον 2 μήνες!

    Ρε παιδιά, αποκλείεται να παίζει κάτι τέτοιο, στον ΟΤΕ δεν υπόγραψα καμία σύμβαση που να αναφέρει κάτι τέτοιο και εξάλου, προφορικά (και το 134 και το OTESHOP) μου είπαν ότι δεν ισχύει.

    Να κάνω την αίτηση κι ότι βρέξει ας κατεβάσει? ή να ψάξω κανένα άλλο πάροχο? Προτιμώ την 4net γιατί μου φαινόταν (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) πιο αξιόπιστη...
    MAY THE FORCE BE WITH YOU...

  5. #5
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSITSO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πρόβλημα το έλυσα, πήρα μια βεβαίωση από τον ΟΤΕ για την γραμμή μου (αναφέρει όνομα, διεύθυνση, τηλεφωνο) και τους καλύπτει στην 4net. Το πρόβλημα είναι (μου είπανε) ότι ο ΟΤΕ θα μου απορίψει την αίτηση γιατί πρέπει να παραμείνω σε αυτούς τουλάχιστον 2 μήνες!

    Ρε παιδιά, αποκλείεται να παίζει κάτι τέτοιο, στον ΟΤΕ δεν υπόγραψα καμία σύμβαση που να αναφέρει κάτι τέτοιο και εξάλου, προφορικά (και το 134 και το OTESHOP) μου είπαν ότι δεν ισχύει.

    Να κάνω την αίτηση κι ότι βρέξει ας κατεβάσει? ή να ψάξω κανένα άλλο πάροχο? Προτιμώ την 4net γιατί μου φαινόταν (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) πιο αξιόπιστη...
    Βλακείες. Αυτό που ισχύει είναι ότι πληρώνεις τους 2 μήνες.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Net One - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 41(dB)
    λαθος σου ειπανε εγω απο την ημερα που εκανα αιτηση στο οτε μεχρι την ημερα ενεργοποιησης στην 4νετ περιπου ενα μηνα εκανα
    σε νεα τηλεφωνικη γραμμη οπως εσυ.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρητικά ισχύει αυτό που σου είπαν,στην πράξη πληρώνεις τα πάγια 2 μηνών και καθαρίζεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSITSO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πρόβλημα το έλυσα, πήρα μια βεβαίωση από τον ΟΤΕ για την γραμμή μου (αναφέρει όνομα, διεύθυνση, τηλεφωνο) και τους καλύπτει στην 4net. Το πρόβλημα είναι (μου είπανε) ότι ο ΟΤΕ θα μου απορίψει την αίτηση γιατί πρέπει να παραμείνω σε αυτούς τουλάχιστον 2 μήνες!

    Ρε παιδιά, αποκλείεται να παίζει κάτι τέτοιο, στον ΟΤΕ δεν υπόγραψα καμία σύμβαση που να αναφέρει κάτι τέτοιο και εξάλου, προφορικά (και το 134 και το OTESHOP) μου είπαν ότι δεν ισχύει.

    Να κάνω την αίτηση κι ότι βρέξει ας κατεβάσει? ή να ψάξω κανένα άλλο πάροχο? Προτιμώ την 4net γιατί μου φαινόταν (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) πιο αξιόπιστη...
    Ακριβως

  9. #9
    Το avatar του μέλους Lafas1987
    Lafas1987 Guest
    Paidia sorry gia ta greeklish alla eimai se netcafe.
    SImera pira tilefono gia na valo forthenet2play kai telika den mporesa. Den exo tilefono spiti kai mou eipan oti anagkastika prepei na perimeno na ne ekdothei o protos logariasmos. Tous eipa na tous pliroso ta pagia alla mou eipan oti kati tetoio einai adinaton!
    Distixos i eftixos tha valo conxx 1Mbit pou exo sto eksoxiko mou kai eimai poli efxaristimenos.
    Afto einai gia emena kathara provlima tis forthnet kai olon ton allon paromion eterion pou to paizoun aneksartites eno akoma einai ston ote... To sosto tha itan na sou vazane dikos tous noumero kai na telionei i ipothesi. Episis diavazo pola provlima i kalitera periosotera provlimata se parouxous allous ektos apo ton ote o opoios exei ta ligotera.
    Connx kai agios o theos... Einai ligo akrivo alla ti na kanoume...

  10. #10
    Εγγραφή
    19-03-2006
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13876/1020
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSITSO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πρόβλημα το έλυσα, πήρα μια βεβαίωση από τον ΟΤΕ για την γραμμή μου (αναφέρει όνομα, διεύθυνση, τηλεφωνο) και τους καλύπτει στην 4net. Το πρόβλημα είναι (μου είπανε) ότι ο ΟΤΕ θα μου απορίψει την αίτηση γιατί πρέπει να παραμείνω σε αυτούς τουλάχιστον 2 μήνες!

    Ρε παιδιά, αποκλείεται να παίζει κάτι τέτοιο, στον ΟΤΕ δεν υπόγραψα καμία σύμβαση που να αναφέρει κάτι τέτοιο και εξάλου, προφορικά (και το 134 και το OTESHOP) μου είπαν ότι δεν ισχύει.

    Να κάνω την αίτηση κι ότι βρέξει ας κατεβάσει? ή να ψάξω κανένα άλλο πάροχο? Προτιμώ την 4net γιατί μου φαινόταν (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) πιο αξιόπιστη...
    κανε αιτηση και μπορει να εισαι τυχερος
    απο οτι καταλαβαινω ο οτε κανει επιλεκτικα φορητοτητα σε νεες γραμμες ....
    εμενα την απεριψε 2 φορες και ετσι αναγκαστηκα να κανω νεα αιτηση σε ηδη υπαρχουσα γραμμη

  11. #11
    Εγγραφή
    30-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport W724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια αυτο το θεμα το εχω πει τοσες φορες σε post μου,που προφανως δεν εχετε δει.Προκιτε να βαλω νεα γραμμη στο σπιτι μου κ μετα να κανω την αιτηση στην 4net.Περνω τηλ στην 4νετ τους ρωταω: Προκιτε να βαλω νεα γραμμη στο σπιτι μου,ειμαι αναγκασμενος να περιμενω δυο μηνες για να μου ερθει ο πρωτος λογαριασμος ή μπορω με καποιον τροπο να το παρακαμψω αυτο? Απαντηση: Απ οσο γνωριζω μπορεις να στειλεις το αναλογο συμβολαιο που υπογραφεις οταν σου βαζουν την γραμμη αντι για τον πρωτο λογαριαμο που θα σου ερθει σε δυο μηνες,εμεις σαν 4net ζηταμε εναν προσφατο λογαριασμο ωστε να διαπιστωσουμε αν η γραμμη ειναι στο ονομα σας,οποτε αν μας στειλετε το συμβολαιο ειναι το ιδιο πραγμα.

    Οποτε παιδακια στειλτε το συμβολαιο που εχετε κανει με τον ΟΤΕ κ ειστε οκ

  12. #12
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 32,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O Eucklides έβαλε το link με τους όρους χρήσης που το αναφέρει ξεκάθαρα. Σε περίπτωση που δεν μπήκατε να το δείτε:

    3. Η παρούσα σύμβαση είναι αορίστου χρόνου, με ελάχιστη διάρκεια δύο (2) μηνών, ή ορισμένου χρόνου, ήτοι μέχρι …………. Στις περιπτώσεις προσφορών, η διάρκεια της σύμβασης είναι τουλάχιστον εξάμηνη (6μηνη).

    Οπότε και να κάνει κάποιος αίτηση πριν κλείσουν οι δύο μήνες, θα απορριφθεί σίγουρα. Πρόκειται για πολιτική του ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pinwouza : 13-06-07 στις 11:51.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    Με τις ώρες το
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netgear DG834G
    Αυτό που αναφέρει η σύμβαση του ΟΤΕ είναι σαφές, για τους δύο μήνες υποχρεωτικής παραμονής. Σε αυτή την περίπτωση όμως, πως εξηγείται ότι ο φίλος mastelos, καθώς κι ένας άλλος γνωστός μου, έκαναν αίτηση και ο ΟΤΕ την δέχτηκε, πριν περάσουν οι δύο μήνες; Ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά; Και το γεγονός ότι και στο 134 και στο OTESHOP μου απαντήσανε ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός;
    Μήπως, λέω εγώ τώρα, μήπως, και στον ΟΤΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται?
    MAY THE FORCE BE WITH YOU...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSITSO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που αναφέρει η σύμβαση του ΟΤΕ είναι σαφές, για τους δύο μήνες υποχρεωτικής παραμονής. Σε αυτή την περίπτωση όμως, πως εξηγείται ότι ο φίλος mastelos, καθώς κι ένας άλλος γνωστός μου, έκαναν αίτηση και ο ΟΤΕ την δέχτηκε, πριν περάσουν οι δύο μήνες; Ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά; Και το γεγονός ότι και στο 134 και στο OTESHOP μου απαντήσανε ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός;
    Μήπως, λέω εγώ τώρα, μήπως, και στον ΟΤΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται?
    Μάντης είσαι;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



Παρόμοια Θέματα

  1. Αίτηση 2play σε νέα τηλ. γραμμή
    Από asfalis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 21:31
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 12:46
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-07, 17:54
  4. 2play σε νέα γραμμή του ΟΤΕ
    Από NIB στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 23:21
  5. Νέα αίτηση για ADSL γραμμή και modem οτε
    Από Passenger57 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 00:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας