Σελ. 22 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223242732 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 602

Θέμα: InaLan: HowTo

  1. #316
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω και τόσες πολλές γνώσεις με τα δίκτυα, ζητάω τα φώτα σας. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα μπορώ να συνδέσω την μοναδική lan του router της Inalan με την μια του xiaomi και από την άλλη να συνδέσω το pc και να έχω σε αυτό το μέγιστο (200) της σύνδεσης;
    Αν το router εχει την πρωτη μονο GBit, τοτε συνδεεις αυτη με άλλο router/switch για να εχεις παραπάνω GBit πόρτες

  2. #317
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω και τόσες πολλές γνώσεις με τα δίκτυα, ζητάω τα φώτα σας. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα μπορώ να συνδέσω την μοναδική lan του router της Inalan με την μια του xiaomi και από την άλλη να συνδέσω το pc και να έχω σε αυτό το μέγιστο (200) της σύνδεσης;
    καλημερα ναι αυτο ακριβως αν εχει gigabit switch ισχυει και αν ασυρματα εχει και 5ghz ac τοτε θα εχεις και ασυρματα σε οσες συσκευες υποστηριζουν 5ghz ac.
    Kαι οχι μονο 200 ολοι παραπανω πιανουν εγω γυρω στο 240/240.

  3. #318
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω και τόσες πολλές γνώσεις με τα δίκτυα, ζητάω τα φώτα σας. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα μπορώ να συνδέσω την μοναδική lan του router της Inalan με την μια του xiaomi και από την άλλη να συνδέσω το pc και να έχω σε αυτό το μέγιστο (200) της σύνδεσης;
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Σήμερα εγκατέστησαν το κουτί της Inalan, όποτε «μπηκα» στην τελική ευθεία.

  4. #319
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω και τόσες πολλές γνώσεις με τα δίκτυα, ζητάω τα φώτα σας. Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα μπορώ να συνδέσω την μοναδική lan του router της Inalan με την μια του xiaomi και από την άλλη να συνδέσω το pc και να έχω σε αυτό το μέγιστο (200) της σύνδεσης;
    Το μέγιστο της σύνδεσης το πιάνεις άνετα με το Huawei της Inalan

  5. #320
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέγιστο της σύνδεσης το πιάνεις άνετα με το Huawei της Inalan
    Ενσυρματα μονο οχι ασυρματα και για μια συνδεση μονο εφοσον εχει μια θυρα, αλλιως θες και ενα gigabit switch εστω.

  6. #321
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενσυρματα μονο οχι ασυρματα και για μια συνδεση μονο εφοσον εχει μια θυρα, αλλιως θες και ενα gigabit switch εστω.
    Το βασικό μου θέμα είναι ότι μου είναι απαραίτητο το Wi-Fi 5Gz για να παίζει απροβλημάτιστα η τηλεόραση ταινίες 4K . mkv από το σταθερό pc με τον Plex. Το 2.4 κάνει σπασίματα εικόνας και η κάρτα lan της tv εκτός του ότι δεν βολεύει το καλώδιο είναι 10αρα. Όποτε αφού το modem της Inalan δεν με καλύπτει για το Wi-Fi θα πρέπει να βάλω ένα access point με 5Gz μετά αλλά θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 lan 1G, μια να συνδεθεί με της Inalan και η άλλη στο pc για να έχω το μέγιστο download & upload της σύνδεσης, όποτε το χρειάζομαι. Το xiaomi με τις 2 lan 1Gb και την πολύ καλή τιμή, νομίζω ότι με καλύπτει χωρίς να χρειάζεται πολύπλοκες ρυθμίσεις.

  7. #322
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό μου θέμα είναι ότι μου είναι απαραίτητο το Wi-Fi 5Gz για να παίζει απροβλημάτιστα η τηλεόραση ταινίες 4K . mkv από το σταθερό pc με τον Plex. Το 2.4 κάνει σπασίματα εικόνας και η κάρτα lan της tv εκτός του ότι δεν βολεύει το καλώδιο είναι 10αρα. Όποτε αφού το modem της Inalan δεν με καλύπτει για το Wi-Fi θα πρέπει να βάλω ένα access point με 5Gz μετά αλλά θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 lan 1G, μια να συνδεθεί με της Inalan και η άλλη στο pc για να έχω το μέγιστο download & upload της σύνδεσης, όποτε το χρειάζομαι. Το xiaomi με τις 2 lan 1Gb και την πολύ καλή τιμή, νομίζω ότι με καλύπτει χωρίς να χρειάζεται πολύπλοκες ρυθμίσεις.
    Ναι αμα ειναι ετσι θα συμφωνησω, gigabit και wifi 5ghz ac ειναι υποχρεωτικο για να εχουμε τα μεγιστα απο την γραμμη μας και ενσυρματα και ασυρματα και εγω γιαυτο πηρα το Mikrotik hap ac2, το αλλο ρουτερ εχει 2,4Ν και δεν φτανει αν και gigabit και εκτος αυτου το εχω με DMZ και τα εβρισκε σκουρα η cpu μου εφτανε τερμα και δεν αφηνε την γραμμη να ανεβαζει ταχυτητα οπως πρεπει.

  8. #323
    Εγγραφή
    21-04-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό μου θέμα είναι ότι μου είναι απαραίτητο το Wi-Fi 5Gz για να παίζει απροβλημάτιστα η τηλεόραση ταινίες 4K . mkv από το σταθερό pc με τον Plex. Το 2.4 κάνει σπασίματα εικόνας και η κάρτα lan της tv εκτός του ότι δεν βολεύει το καλώδιο είναι 10αρα. Όποτε αφού το modem της Inalan δεν με καλύπτει για το Wi-Fi θα πρέπει να βάλω ένα access point με 5Gz μετά αλλά θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 lan 1G, μια να συνδεθεί με της Inalan και η άλλη στο pc για να έχω το μέγιστο download & upload της σύνδεσης, όποτε το χρειάζομαι. Το xiaomi με τις 2 lan 1Gb και την πολύ καλή τιμή, νομίζω ότι με καλύπτει χωρίς να χρειάζεται πολύπλοκες ρυθμίσεις.
    Καλησπερα,
    Εαν εχεις την δυνατότητα δώσε κάτι παραπάνω σε λεφτά και πάρε το ASUS RT-AC86U.To δουλευω εδω και 2,5 χρόνια με την Inalan ,τον 1,5 χρονο με Ταχύτητα 200/200 και δεν με έχει απογοητεύσει.
    Πρόσφατα του Εβαλα και Merlin Firmware και FlexQos (Ειναι πολυ ευκολο εαν θελεις να σε βοηθήσουμε) και έχω λύσει και τα πρόβλημα με τις Υπηρεσίες που δεν καλύπτει το Qos με το μαμά firmware.
    Είναι κρίμα πάντως να δώσεις λεφτά για ένα κουτί που δεν θα σου κάνει και μετά να ξαναχρειαστει να πληρώσεις για ένα νέο καλύτερο (το έχω κάνει ουκ ολίγες φόρες και κλαίω λεφτα).
    Παραθετω κάποια links για να καταλάβεις τι ειναι το Merlin Firmware και το FlexQos .


    https://www.asuswrt-merlin.net/about
    https://www.asuswrt-merlin.net/changelog

    https://github.com/dave14305/FlexQoS...-traffic-class
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lvit : 07-04-21 στις 21:31.

  9. #324
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Ευχαριστώ πολύ Ivit για τις πληροφορίες, αλλά ξεφεύγω οικονομικά και λόγω δουλειάς δεν θέλω να ασχολούμαι με αλλαγές fw και στο σπίτι.

  10. #325
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενσυρματα μονο οχι ασυρματα και για μια συνδεση μονο εφοσον εχει μια θυρα, αλλιως θες και ενα gigabit switch εστω.
    Θέλω να μου πείτε πόσοι έχετε laptop εδώ μέσα (και gaming μάλιστα) όποτε παίζεται παιχνίδια, και άντε να πω θες το μέγιστο νούμερο, αν και στο WiFi κάθε σοβαρός gamer μόνο LAN καλώδιο.
    γιατί για Facebook ή internet τα 92/92 που βγάζει στο WiFi είναι υπέρ αρκετά
    αν τώρα θέλετε 200+++ η φάση είναι 3 OMG και 1 LOL
    και έχετε λυσσάξει με τα 2πλα router.

    Θα μου πεις Αντρικό, δικαίωμα του καθενός είναι…. δεν λέω…. αλλά κάπου είναι βαρετό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό μου θέμα είναι ότι μου είναι απαραίτητο το Wi-Fi 5Gz για να παίζει απροβλημάτιστα η τηλεόραση ταινίες 4K . mkv από το σταθερό pc με τον Plex. Το 2.4 κάνει σπασίματα εικόνας και η κάρτα lan της tv εκτός του ότι δεν βολεύει το καλώδιο είναι 10αρα. Όποτε αφού το modem της Inalan δεν με καλύπτει για το Wi-Fi θα πρέπει να βάλω ένα access point με 5Gz μετά αλλά θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 lan 1G, μια να συνδεθεί με της Inalan και η άλλη στο pc για να έχω το μέγιστο download & upload της σύνδεσης, όποτε το χρειάζομαι. Το xiaomi με τις 2 lan 1Gb και την πολύ καλή τιμή, νομίζω ότι με καλύπτει χωρίς να χρειάζεται πολύπλοκες ρυθμίσεις.
    Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά ποια TV έχει 5Ghz και 10αρα LAN

  11. #326
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    100αρα εννοούσε μάλλον.

    5Ghz WiFi 5 έχουν οι περισσότερες νομίζω. Από τα φετινά 8Κ μοντέλα θα δούμε και WiFi 6Ε https://www.flatpanelshd.com/news.ph...&id=1617085374

  12. #327
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να μου πείτε πόσοι έχετε laptop εδώ μέσα (και gaming μάλιστα) όποτε παίζεται παιχνίδια, και άντε να πω θες το μέγιστο νούμερο, αν και στο WiFi κάθε σοβαρός gamer μόνο LAN καλώδιο.
    γιατί για Facebook ή internet τα 92/92 που βγάζει στο WiFi είναι υπέρ αρκετά
    αν τώρα θέλετε 200+++ η φάση είναι 3 OMG και 1 LOL
    και έχετε λυσσάξει με τα 2πλα router.

    Θα μου πεις Αντρικό, δικαίωμα του καθενός είναι…. δεν λέω…. αλλά κάπου είναι βαρετό.

    - - - Updated - - -



    Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά ποια TV έχει 5Ghz και 10αρα LAN
    Έχεις δίκιο, εφαγα ένα μηδενικό. Samsung UE55NU8052

  13. #328
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έχετε λυσσάξει με τα 2πλα router.
    Θα μου πεις Αντρικό, δικαίωμα του καθενός είναι…. δεν λέω…. αλλά κάπου είναι βαρετό.
    καλημερα, εγω τα ειχα απο πριν, μονο το hap ac2 πηρα για το wifi 5ghz ac γιατι αυτα της ιναλαν εμενα δεν εβγαζαν πανω απο 30-40 mbps και κανει και routing.
    Εξαρταται ποσο ασχολειται ο καθενας και τι θελει να κανει. Εγω το ιδιο λεω για το ποδοσφαιριο ακρως βαρετο δεν ξερω πως ασχολουνται πραγματικα, δεν εχω δει ποτε μα ποτε αγωνα.
    Δεν μπορω να αρκεστω στο ρουτερ του παροχου σε καμια περιπτωση. Δεν φαγαμε τα χρονια μας στα δικτυα να εχουμε πατατες...
    Εσυ εισαι Gamer Και καλα κανεις και εγω εφτιαξα νεο Pc και εχω αρχισει οχι παρα πολυ ομως.
    Βαρετο δεν ξερω τι εννοεις μαλλον οτι γραφουμε εδω περα? γιαυτο ειναι το φορουμ αμα το βαριεσαι δεν παρακολουθεις το θεμα απλα. Και εγω οτι δεν με αφορα, δεν ειναι πραγματα που ασχολουμαι δλδ, δεν τα παρακολουθω απλα, σιγα μην καθομαι ολη μερα να διαβαζω τα παντα εδω μεσα!
    Αφου δεν θες δευτερο ρουτερ γιατι ασχολεισαι με το θεμα εδω? αυτο λεω.
    Οταν κατεβαζεις δεν θες την μεγιστη ταχυτητα? ιναλαν 200 αρα για το facebook βαλαμε???? ή για να βλεπουμε καμια σελιδα?
    εγω κατεβαζω πχ steam games, updates πανε ολα κομματια και στο Linux Οπου εχω επισης.
    Καποια μηχανημα ειναι και wifi. Εχω βαλει και express vpn και πιανω τα μεγιστα παντου. Τρομερα γρηγορο το προτεινω....
    Με δικο σου ρουτερ ρυθμιζεις τα παντα οπως θες και εχεις και δικο σου DNS και πολλα αλλα.
    Αυτα!

    - - - Updated - - -

    AAA! οποιος δεν θελει να εχει δευτερο για οποιονδηποτε λογο, αλλα θελει gigabit switch + 5ghz ac υπαρχει και η λυση νεο ρουτερ απο Optech https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router ειναι ανοιχτο το FW (πχ μπορειτε να ρυθμισετε το VOIP) εχω μιλησει εγω με τεχνικους και το επιβεβαιωνω και με το δικο μου (το απλό γιατι μου ειχαν δωσει με 100αρες). Ετσι δεν θα εχετε δευτερο μηχανημα μες την μεση και εχετε τα πλεονεκτηματα της πληρης ταχυτητας. Φυσικα το κοστος ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο δυστυχως...βλεπω εχω αλλαξει και μοντελα πλεον σε σχεση με ποιο παλια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-04-21 στις 07:43. Αιτία: ορθογραφικα λαθη

  14. #329
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Βρήκα αυτό στο πλαίσιο https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ac2350_3580938 Το έχει κάποιος φίλος να μου πει αν αξίζει να το πάρω; Συγνώμη που σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις, αλλά την Τρίτη θα με συνδέσουν.

  15. #330
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα αυτό στο πλαίσιο https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ac2350_3580938 Το έχει κάποιος φίλος να μου πει αν αξίζει να το πάρω; Συγνώμη που σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις, αλλά την Τρίτη θα με συνδέσουν.
    Θα προτιμούσα το Xiaomi WiFi 6

    https://www.skroutz.gr/s/26587911/Xi...1800-RA67.html

Σελ. 22 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223242732 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18593
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-24, 21:23
  2. INALAN στην Κυψέλη Αθήνα
    Από Nikiforos στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 2009
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-24, 20:44
  3. Inalan στην Δυτική Θεσσαλονίκη
    Από whoami στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-18, 20:55
  4. Inalan: Εντυπώσεις
    Από gekoul στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας