Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένας επαγγελματίας φωτογράφος, όπως υποθέτω οτι είναι ο ts, χτίζει σιγά- σιγά το αρχείο του. Όταν γεμίσουν οι δίσκοι που χρησιμοποιεί, τους αφήνει στην άκρη και παίρνει νέους. Σ' αυτό κατάλληλοι είναι οι εξωτερικοί δίσκοι, όπου ανά πάσα στιγμή συνδέει το δίσκο που θέλει και βρίσκει τα αρχεία που χρειάζεται.

    Απ' ό,τι κατάλαβα, ο φίλος μας θέλει να έχει ταυτόχρονα πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του, και μάλιστα σε raid-1 ή raid-5 και να έχει τη δυνατότητα να τα επεξεργάζεται στη θέση τους, χωρίς να τα αντιγράψει πρώτα στον δίσκο εργασίας (production disk). Αυτό όμως, εκτός του οτι είναι πολύ κοστοβόρο, δέν είναι και λύση για backup.

    @yannisbot, η καλύτερη και προσιτή λύση είναι να κρατάς το παλιό σου αρχείο σε εξωτερικούς σκληρούς, και κάθε φορά να συνδέεις αυτόν που χρειάζεσαι. Το πολύ που υπολογίζω, είναι να καταναλώνεις 16 ΤΒ το χρόνο, οπότε με μία τέτοια μονάδα καλύπτεις ένα χρόνο, και για τον επόμενο θα πάρεις μιά καινούργια.
    Η μόνη επιφύλαξη που διατηρώ, είναι για τη χωρητικότητα των δίσκων, που μάλλον είναι 2Χ8ΤΒ κι όχι 2Χ16ΤΒ, δεδομένου οτι 16άρηδες δίσκοι δέν έχουν ανακοινωθεί ακόμα.
    Για ο,τιδήποτε μεγαλύτερο, ξεφεύγουμε οικονομικά και πάμε σε file server, όπως αυτοί που συζητούσαμε προηγουμένως.

    Μιά ακόμα εφικτή οικονομικά λύση, είναι να πάρεις ένα 1000άρι switch με 10-12 θύρες, να το συνδέσεις στο δίκτυό σου και πάνω σ' αυτό να συνδέσεις τους εξωτερικούς δίσκους με ethernet. Έτσι θα τους βλέπεις όλους. Εκεί όμως προκύπτουν άλλα προβλήματα ασφάλειας, που δέν είναι του παρόντος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 03-09-18 στις 01:09.
    Γρηγόρης Νάκος.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.637
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τα 60 τερα μπορεις να τα επιτυχεις και με 20 δισκους των 3 τερα , με κοστος περιπου 20*65=1300
    αλλα θα θες να βρεις κατι και με 10 sata .αν θες να εχεις διαθεσιμα αμεσα ολα τα δεδομενα σου η να το σπασεις σε 2 συσκευες (μπορει και 4 -οι 2 του backup- ) των 5 sata η καθε μια .

    μπορεις να κανεις και ενα παλιο pc σε nas (η και να στησεις ενα καινουριο για αυτην την δουλεια )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #18
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 60 τερα μπορεις να τα επιτυχεις και με 20 δισκους των 3 τερα , με κοστος περιπου 20*65=1300
    Εντάξει θα μειώσεις το κόστος της αγοράς δίσκων παίρνοντας 20 αλλά θα αυξήσεις το συνολικό κόστος και την πολυπλοκότητα αφού θα χρειαστείς πολλούς υπολογιστές να τους διαβάζουν. Όχι 4. Δεν υπάρχουν φτηνές μητρικές με 10 θύρες sata. Θα χρειαστεί SOCKET 2066 πλατφόρμα ή να προσθέσει sata controlers. Αλλιώς θα πάμε σε 6 υπολογιστές για κάτι ποιο συμβατικό. Θα χρειαστούν και UPS επίσης; πως θα ψύχονται; τι ρεύμα θα καίνε; πού θα τους έχεις; Πάλι σε Data Room καταλήγουμε ;

    Τον οικιακό μου NAS με 8 δίσκους πάνω δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω πάνω από μια ώρα τώρα το Αύγουστο. Παρόλο που έχω 2 ανεμιστηράκια πίσω, ένα μπροστά, ένα στο πλάι και ένα πάνω (δεν χωράνε άλλα) οι δίσκοι ανεβάζουν 60° + θερμοκρασία και το hard disk sentinel τρελαίνεται να στέλνει προειδοποιήσεις και email Και φυσικά ανεβάζει και την θερμοκρασία όλου του δωματίου
    Παρόλο που το έχτισα με παλιά μητρική με coreduo και προσθέτωντας έναν παλιό sata controller σε PCI (Silicon Image SIL3114) για κρατήσω χαμηλά το κόστος χρειάστηκε μεγάλο ευρύχωρο κουτί για να φιλοξενήσει όλους αυτούς τους δίσκους και να να αερίζεται και φυσικά ακριβό τροφοδοτικό
    Να μην το αναλύσω περισσότερο και το κουράσω πρόσφατα βάρεσε ο ένας δίσκος από τη συστοιχία και χάλασε το RAID δες εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...97#post6430497
    Δεν κατάφερα να επαναφέρω τα αρχεία μου καθώς δεν μπόρεσα να επαναφέρω την συστοιχία και έχασα τα αρχεία μου των τελευταίων μηνών καθώς δεν κάνω backup καθημερινά (είπαμε οικιακός χρήστης)
    Ναι το RAID δεν είναι backup απόδειξη η περίπτωση μου
    Ναι το UPS δεν αρκεί για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου
    Χρειάζεται να προβλέψεις και τις θερμοκρασίες πράγμα που εγώ δεν έδωσα τόση βαρύτητα και τελικά μου την έκανε τη ζημιά.
    Όλα αυτά μιλώντας πάντα για οικιακό χρήστη.
    Ένας επαγγελματίας θα πρέπει να δώσει πολλές χιλιάδες ευρώ για να φτάσει σε μια αποδεκτή λύση.
    Ξέρω ότι διαβάζοντας με τώρα ο topic starter θα με θεωρήσει υπερβολικό ή παρανοϊκό. Και έτσι νόμιζα όταν διαβάζοντας τα tutorial για το πως να χτίσω έναν server έβλεπα τι πρότειναν. Έλεγα δεν μου χρειάζονται εμένα όλα αυτά που γράφουν έχω μικρές απαιτήσεις.
    Αν κάνεις μια βόλτα απο το forum του freenas θα δείς απαιτήσεις όπως ECC μνήμες με το ελάχιστο 16GB (το ιδανικό 1GB RAM για κάθε TERA) sdd για Cache κλπ. Μην πας μακρυά. Δες αυτά που γράφει ο WAntilles. Για 32GB RAM σε σε σύνθεση νέου desktop υπολογιστή . Και εγώ τον βρίσκω υπερβολικό πολλές φορές διαβάζοντας τις προτάσεις του. Αλλά η αλήθεια είναι πως έχει δίκιο. Ακόμη θυμάμαι την προτροπή του να φισκάρουμε RAM τις 775 μητρικές μας καθώς ήταν εποχή που ήταν πολύ φτηνές οι DDR2. Τον ευχαρίστησα σιωπηλά πολλές φορές για αυτό. ΜΕ 8GB RAM (το μέγιστο τότε) όλα τα μηχανήματα μου έκαναν άνετα μετάβαση σε Windows 10 και είναι χρηστικά μέχρι σήμερα. Αυτοί που έμειναν με 2GB RAM τότε αναγκάστηκαν να αλλάξουν υπολογιστή στο επόμενο διάστημα.

    Καταλήγοντας. Όχι δεν μπορείς να μειώσεις το κόστος απλά αγοράζοντας περισσότερους δίσκους μικρής χωρητικότητας.
    Λυπάμαι αλλά ο συνδυασμός του μεγέθους των αρχείων της επαγγελματικής χρήσης και η απαίτηση να τα έχει όλα άμεσα διαθέσιμα αυξάνουν πολύ το κόστος της υλοποίησης
    Θα συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο ( πχ εξωτερικούς USB δίσκους που θα τους συνδέει όποτε χρειάζεται κάτι) ή θα πληρώσει.
    Ενδιάμεσες λύσεις που θα προταθούν σίγουρα εδώ Θα έχει η κάθε μια τις αδυναμίες της.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Να ξεκινησουμε λιγο απο τα βασικα? Τι budget υπαρχει?

    Αν μιλαμε για 60 ΤΒ (60*1024=61440GΒ) τοτε οι δισκοι απο μονοι τους εχουν 61.440GΒ * 0,03€/GB = 1.843 €

    Και δεν εχω υπολογισει επιπλεον δισκους για οποιοδηποτε raid .

    Υπαρχει περιπτωση να δωθουν αυτα τα χρηματα η θα μιλησουμε μονο θεωρητικα?


    Αλιως ας δουμε σημερα τι ογκο εχεις.... οποτε να βρουμε κατι με "μελλοντικη" επεκταση.


    edit: τωρα ειδα το budget για τα 1.000€


    Οποτε οι προτασεις μου ειναι 2.

    1) Synology 4 BAY 550 € + 4 δισκοι 4ΤΒ σε RAID5 Για να εχει περιπου 12ΤΒ χωρο. edit : με προλαβε ο rebeskes και συμφωνω απολυτα μαζι του.


    2) Να φτιαξει ενα μηχανημα καi να βαλει OS (unraid - xpenology - freeOS - freeNAS κλπ κλπ) μαζι με 4 δισκους (για αρχη) των 6 TB σε RAID5 Για να εχει περιπου 18ΤΒ χωρο. Μετα πχ αν προσθεσει εναν ακομα 6ΤΒ παει στα 24ΤΒ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 03-09-18 στις 19:18.
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Αφού έχεις budget μέχρι 1000 € εγώ ταπεινά θα σου πρότεινα Synology ds 918+ 556 € με 4 χ 3TB δίσκους wd red 95 € και έναν usb Digital elements portable WD 109 € το σύνολο 1044€ και έχει το απίστευτο software που έχει η synology για τις φωτογραφίες και το αυτόματο backup που το βάζεις και το ξεχνάς. Το αυτόματοποιημένο backup έχει τεράστια σημασία. Όπως και το software που έχει η synology γύρω από τις φωτογραφίες εμένα μου άρεσε πολύ.

    ΥΓ1. Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, όμως είμαι στον χώρο της πληροφορικής από το 90 και δουλεύω στον χώρο της πληροφορικής. Αν γεμίσεις την χωρητικότητα που των δίσκων και έχεις εκμεταλλευτεί πλήρως τις φωτογραφίες σου επαγγελματικά τότε θα έχεις το budget να την αυξήσεις

    ΥΓ2. Υπάρχει Expansion Unit το οποίο το βάζεις και μπορεί να σου δώσει μέχρι και 12 επιπλέον θέσεις δηλαδή 12+4 = 17 το οποίο βέβαια κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο DX1215
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rebeskes : 03-09-18 στις 18:01. Αιτία: update
    Μην ψάχνεις λόγους κι αφορμές να με κατηγορήσεις
    δεν φταιω εγω που δεν μπορείς εσύ να με κρατήσεις

  6. #21
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λέει. Γι' αυτό σου πρότεινα να χρησιμοποιείς εξωτερικούς δίσκους για αντίγραφα, που δέν θα είναι συνδεδεμένοι μονίμως στο δίκτυο ή στον υπολογιστή.

    Για production disk σου προτείνω αυτόν: Western Digital 2TB Caviar Black SATA III [WD2003FZEX]
    Γρηγόρη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω λάπτοπ. Υπάρχουν και εκδόσεις production disk με καλώδιο; Αλλά μάλλον δεν θα είναι γρήγορες όπως σε σταθερό ε;

    - - - Updated - - -

    Σ ευεχαριστώ πολύ sweet dream. Θα το τσεκάρω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη που σου χαλάω το όνειρο, αλλά όπως το βλέπω εγώ δεν υπάρχει εφικτή λύση. Αυτό που ζητάς είναι υπερβολικά... υπερβολικό
    Ας τα υπολογίσουμε χοντρικά:
    60 ΤΒ = 5 δίσκοι των 12 ΤΒ = τετρακόσια ευρώ έκαστος + άλλους 5 δίσκους για backup =>?
    Αυτά μόνα τους έχουν 4.000€
    Και άλλα τόσα θα έχει ένας αξιόλογος NAS 12 θέσεων
    Και καθόμαστε και λέμε μετά οτι το RAID δεν είναι backup άρα τί; Αγορά δεύτερου NAS για backup;
    Σε πόσο χρονικό διάστημα δημιουργήθηκαν αυτά τα αρχεία; Μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε να βάλουμε κάτι παραπάνω για μελλοντική επέκταση;
    Τελικά ίσως να χρειαστεί να καταλήξουμε σε data room. Να συνυπολογίσουμε στο κόστος τα rack τα κλιματιστικά τα UPS το ρεύμα και τον χώρο που θα εγκατασταθούν;
    Επειδή φαντάζομαι ο διευθύνων σύμβουλος πχ της coca cola δεν θα ζητούσε εδώ οδηγίες για NAS τότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο για οποιονδήποτε άλλον.

    Για τέτοιες απαιτήσεις υπάρχουν οι εταιρείες hosting που έχουν ήδη το hardware τον χώρο αποθήκευσης τα Data room και φροντίζουν αυτοί για τα backup. Μπορείς να νοικιάσεις το δικό τους hardware ή να πας δικό σου hardware στον χώρο τους έναντι μιας πολύ μικρής μηνιαίας αμοιβής σχετικά πάντα με το αρχικό κόστος επένδυσης.
    Και ξενοικιάζεις από ransomware απο αστοχίες υλικού απο backup κλπ. και όλα αυτά με το κόστος ενός σκληροί δίσκου το μήνα. Άλλωστε αν κρίνω απο το μέγεθος που έχουν τα αρχεία σου υποθέτω θα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς την αγορά ενός σκληρού δίσκου κάθε μήνα.
    Σ ευχαριστώ Στέλιο. Ναι ότνως είναι πολλά τα τέρα αλλά στόχος μου ήταν να μην τα αυξήσω στο μέλλον. Χρειάζομαι πολύ λιγότερα απ'αυτά αλλά σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να κοιτάξω ώστε στο μέλλον να μην προσπαθώ να ψάχνω επιπλέον λύσεις. Οταν λέμε 60 τέρα εννοούμε 30 καθαρά και 30 back up. Σ ευχαριστώ για την απάντηση θα τσεκάρω την λύση που μου δίνεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας επαγγελματίας φωτογράφος, όπως υποθέτω οτι είναι ο ts, χτίζει σιγά- σιγά το αρχείο του. Όταν γεμίσουν οι δίσκοι που χρησιμοποιεί, τους αφήνει στην άκρη και παίρνει νέους. Σ' αυτό κατάλληλοι είναι οι εξωτερικοί δίσκοι, όπου ανά πάσα στιγμή συνδέει το δίσκο που θέλει και βρίσκει τα αρχεία που χρειάζεται.

    Απ' ό,τι κατάλαβα, ο φίλος μας θέλει να έχει ταυτόχρονα πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του, και μάλιστα σε raid-1 ή raid-5 και να έχει τη δυνατότητα να τα επεξεργάζεται στη θέση τους, χωρίς να τα αντιγράψει πρώτα στον δίσκο εργασίας (production disk). Αυτό όμως, εκτός του οτι είναι πολύ κοστοβόρο, δέν είναι και λύση για backup.

    @yannisbot, η καλύτερη και προσιτή λύση είναι να κρατάς το παλιό σου αρχείο σε εξωτερικούς σκληρούς, και κάθε φορά να συνδέεις αυτόν που χρειάζεσαι. Το πολύ που υπολογίζω, είναι να καταναλώνεις 16 ΤΒ το χρόνο, οπότε με μία τέτοια μονάδα καλύπτεις ένα χρόνο, και για τον επόμενο θα πάρεις μιά καινούργια.
    Η μόνη επιφύλαξη που διατηρώ, είναι για τη χωρητικότητα των δίσκων, που μάλλον είναι 2Χ8ΤΒ κι όχι 2Χ16ΤΒ, δεδομένου οτι 16άρηδες δίσκοι δέν έχουν ανακοινωθεί ακόμα.
    Για ο,τιδήποτε μεγαλύτερο, ξεφεύγουμε οικονομικά και πάμε σε file server, όπως αυτοί που συζητούσαμε προηγουμένως.

    Μιά ακόμα εφικτή οικονομικά λύση, είναι να πάρεις ένα 1000άρι switch με 10-12 θύρες, να το συνδέσεις στο δίκτυό σου και πάνω σ' αυτό να συνδέσεις τους εξωτερικούς δίσκους με ethernet. Έτσι θα τους βλέπεις όλους. Εκεί όμως προκύπτουν άλλα προβλήματα ασφάλειας, που δέν είναι του παρόντος.
    Γρηγόρη εκτιμώ την απάντησή σου και θα το κοιτάξω περαιτέρω για ότι αναφέρεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 60 τερα μπορεις να τα επιτυχεις και με 20 δισκους των 3 τερα , με κοστος περιπου 20*65=1300
    αλλα θα θες να βρεις κατι και με 10 sata .αν θες να εχεις διαθεσιμα αμεσα ολα τα δεδομενα σου η να το σπασεις σε 2 συσκευες (μπορει και 4 -οι 2 του backup- ) των 5 sata η καθε μια .

    μπορεις να κανεις και ενα παλιο pc σε nas (η και να στησεις ενα καινουριο για αυτην την δουλεια )
    Σωστά! Αρχίζω και καταλαβαίνω πλέον λίγο περισσότερο. Ευχαριστώ badweed

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει θα μειώσεις το κόστος της αγοράς δίσκων παίρνοντας 20 αλλά θα αυξήσεις το συνολικό κόστος και την πολυπλοκότητα αφού θα χρειαστείς πολλούς υπολογιστές να τους διαβάζουν. Όχι 4. Δεν υπάρχουν φτηνές μητρικές με 10 θύρες sata. Θα χρειαστεί SOCKET 2066 πλατφόρμα ή να προσθέσει sata controlers. Αλλιώς θα πάμε σε 6 υπολογιστές για κάτι ποιο συμβατικό. Θα χρειαστούν και UPS επίσης; πως θα ψύχονται; τι ρεύμα θα καίνε; πού θα τους έχεις; Πάλι σε Data Room καταλήγουμε ;

    Τον οικιακό μου NAS με 8 δίσκους πάνω δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω πάνω από μια ώρα τώρα το Αύγουστο. Παρόλο που έχω 2 ανεμιστηράκια πίσω, ένα μπροστά, ένα στο πλάι και ένα πάνω (δεν χωράνε άλλα) οι δίσκοι ανεβάζουν 60° + θερμοκρασία και το hard disk sentinel τρελαίνεται να στέλνει προειδοποιήσεις και email Και φυσικά ανεβάζει και την θερμοκρασία όλου του δωματίου
    Παρόλο που το έχτισα με παλιά μητρική με coreduo και προσθέτωντας έναν παλιό sata controller σε PCI (Silicon Image SIL3114) για κρατήσω χαμηλά το κόστος χρειάστηκε μεγάλο ευρύχωρο κουτί για να φιλοξενήσει όλους αυτούς τους δίσκους και να να αερίζεται και φυσικά ακριβό τροφοδοτικό
    Να μην το αναλύσω περισσότερο και το κουράσω πρόσφατα βάρεσε ο ένας δίσκος από τη συστοιχία και χάλασε το RAID δες εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...97#post6430497
    Δεν κατάφερα να επαναφέρω τα αρχεία μου καθώς δεν μπόρεσα να επαναφέρω την συστοιχία και έχασα τα αρχεία μου των τελευταίων μηνών καθώς δεν κάνω backup καθημερινά (είπαμε οικιακός χρήστης)
    Ναι το RAID δεν είναι backup απόδειξη η περίπτωση μου
    Ναι το UPS δεν αρκεί για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου
    Χρειάζεται να προβλέψεις και τις θερμοκρασίες πράγμα που εγώ δεν έδωσα τόση βαρύτητα και τελικά μου την έκανε τη ζημιά.
    Όλα αυτά μιλώντας πάντα για οικιακό χρήστη.
    Ένας επαγγελματίας θα πρέπει να δώσει πολλές χιλιάδες ευρώ για να φτάσει σε μια αποδεκτή λύση.
    Ξέρω ότι διαβάζοντας με τώρα ο topic starter θα με θεωρήσει υπερβολικό ή παρανοϊκό. Και έτσι νόμιζα όταν διαβάζοντας τα tutorial για το πως να χτίσω έναν server έβλεπα τι πρότειναν. Έλεγα δεν μου χρειάζονται εμένα όλα αυτά που γράφουν έχω μικρές απαιτήσεις.
    Αν κάνεις μια βόλτα απο το forum του freenas θα δείς απαιτήσεις όπως ECC μνήμες με το ελάχιστο 16GB (το ιδανικό 1GB RAM για κάθε TERA) sdd για Cache κλπ. Μην πας μακρυά. Δες αυτά που γράφει ο WAntilles. Για 32GB RAM σε σε σύνθεση νέου desktop υπολογιστή . Και εγώ τον βρίσκω υπερβολικό πολλές φορές διαβάζοντας τις προτάσεις του. Αλλά η αλήθεια είναι πως έχει δίκιο. Ακόμη θυμάμαι την προτροπή του να φισκάρουμε RAM τις 775 μητρικές μας καθώς ήταν εποχή που ήταν πολύ φτηνές οι DDR2. Τον ευχαρίστησα σιωπηλά πολλές φορές για αυτό. ΜΕ 8GB RAM (το μέγιστο τότε) όλα τα μηχανήματα μου έκαναν άνετα μετάβαση σε Windows 10 και είναι χρηστικά μέχρι σήμερα. Αυτοί που έμειναν με 2GB RAM τότε αναγκάστηκαν να αλλάξουν υπολογιστή στο επόμενο διάστημα.

    Καταλήγοντας. Όχι δεν μπορείς να μειώσεις το κόστος απλά αγοράζοντας περισσότερους δίσκους μικρής χωρητικότητας.
    Λυπάμαι αλλά ο συνδυασμός του μεγέθους των αρχείων της επαγγελματικής χρήσης και η απαίτηση να τα έχει όλα άμεσα διαθέσιμα αυξάνουν πολύ το κόστος της υλοποίησης
    Θα συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο ( πχ εξωτερικούς USB δίσκους που θα τους συνδέει όποτε χρειάζεται κάτι) ή θα πληρώσει.
    Ενδιάμεσες λύσεις που θα προταθούν σίγουρα εδώ Θα έχει η κάθε μια τις αδυναμίες της.
    σ ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη απάντηση και την διήγηση της εμπειρίας σου Στέλιο. Ελπίζω τα αρχεία που έχασες να μην ήταν πάρα πολύ σημαντικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησουμε λιγο απο τα βασικα? Τι budget υπαρχει?

    Αν μιλαμε για 60 ΤΒ (60*1024=61440GΒ) τοτε οι δισκοι απο μονοι τους εχουν 61.440GΒ * 0,03€/GB = 1.843 €

    Και δεν εχω υπολογισει επιπλεον δισκους για οποιοδηποτε raid .

    Υπαρχει περιπτωση να δωθουν αυτα τα χρηματα η θα μιλησουμε μονο θεωρητικα?


    Αλιως ας δουμε σημερα τι ογκο εχεις.... οποτε να βρουμε κατι με "μελλοντικη" επεκταση.



    Υ.Γ. Greg61 Αυτο που εχεις βαλει στο λινκ ειναι δικτυακος δισκος. με 2 8αρηδες οπως σωστα υποθετεις.
    Οποτε καθε χρονο θα γεμιζει με δικτυακους δισκους? και ειναι και πανακριβο για αυτα που προσφερει .
    Γκρινιάρη όπως έγραψα και πριν το συνολικό κόστος θα είναι γύρω στα 1000 ευρώ. Έγραψα και προηγουμένως πως σε καμία περίπτωση δεν έχω 60 τέρα. 60 είπα ώστε να υπάρχει και η μελλοντική επέκταση μέσα και σκέφτηκα πως θα χρησιμοποιούσα μόνο τα 30 αν τα 30 ήταν για back up. Tώρα θα μου έφταναν και 8 τέρα αλλά σκέφτομαι πως αν πάρω κάτι τουλάχιστον να χει τη δυνατότητα να αυξήσω την χωρητικότητα μετέπειτα όταν χρειαστεί

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rebeskes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις budget μέχρι 1000 € εγώ ταπεινά θα σου πρότεινα Synology ds 918+ 556 € με 4 χ 3TB δίσκους wd red 95 € και έναν usb Digital elements portable WD 109 € το σύνολο 1044€ και έχει το απίστευτο software που έχει η synology για τις φωτογραφίες και το αυτόματο backup που το βάζεις και το ξεχνάς. Το αυτόματοποιημένο backup έχει τεράστια σημασία. Όπως και το software που έχει η synology γύρω από τις φωτογραφίες εμένα μου άρεσε πολύ.

    ΥΓ1. Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, όμως είμαι στον χώρο της πληροφορικής από το 90 και δουλεύω στον χώρο της πληροφορικής. Αν γεμίσεις την χωρητικότητα που των δίσκων και έχεις εκμεταλλευτεί πλήρως τις φωτογραφίες σου επαγγελματικά τότε θα έχεις το budget να την αυξήσεις

    ΥΓ2. Υπάρχει Expansion Unit το οποίο το βάζεις και μπορεί να σου δώσει μέχρι και 12 επιπλέον θέσεις δηλαδή 12+4 = 17 το οποίο βέβαια κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο DX1215
    Σ ευχαριστώ πολυ για την πρότασή σου Rebeskes. θα το τσεκάρω

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Πάρε όσα TB χρειάζεσαι τώρα και στον NAS αφήνεις slots για να μπουν στο μέλλον δίσκοι.
    Κάνε ένα planning για τα slots που χρειάζεσαι σε βάθος 5ετίας-8ετίας για τους μελλοντικούς σκληρούς (το volume θα μεγαλώνει όταν βάζεις νέους σκληρούς). Μετά το μηχάνημα θα είναι τόσο παλιό που δεν θα αξίζει να ασχοληθείς και θα πάρεις άλλο.

    Το λογικό είναι να έχεις κάποια λύση γρήγορη για δουλειά - εξωτερικοί σκληροί ή SSD με γρήγορο πρότυπο (τα τελευταία των mac ή των pc για συνδεσιμότητα) - και το backup να πέφτει πάνω στον NAS.

    Ανάλογα το μηχάνημά σου, οι δίσκοι δουλειάς θα μπορούσαν να είναι μέσα σε αυτό.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #23
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Σ ευχαριστώ πολύ Πράκτωρ θα τσεκάρω όλα όσα μου προτείνεις.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Τίποτα, απλά έχε στο μυαλό σου ότι οι τιμές πέφτουν και οι χωρητικότητες ανεβαίνουν.
    Στους NAS γίνονται τα πράγματα πιο αργά αλλά και πάλι...

    Οπότε πάρε όπως σου είπα κάτι που καλύπτει το σήμερα και μπορεί να επεκταθεί εύκολα αύριο αλλά μέχρι εκεί.
    Οι NAS είναι για αποθήκη, δεν είναι ούτε για γρήγορη προσπέλαση, ούτε για επιδώσεις (αν και βελτιώνονται).

    Αν ψάχνεις αυτά από το αποθηκευτικό σου μέσο, ο NAS δεν είναι η λύση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #25
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα, απλά έχε στο μυαλό σου ότι οι τιμές πέφτουν και οι χωρητικότητες ανεβαίνουν.
    Στους NAS γίνονται τα πράγματα πιο αργά αλλά και πάλι...

    Οπότε πάρε όπως σου είπα κάτι που καλύπτει το σήμερα και μπορεί να επεκταθεί εύκολα αύριο αλλά μέχρι εκεί.
    Οι NAS είναι για αποθήκη, δεν είναι ούτε για γρήγορη προσπέλαση, ούτε για επιδώσεις (αν και βελτιώνονται).

    Αν ψάχνεις αυτά από το αποθηκευτικό σου μέσο, ο NAS δεν είναι η λύση.
    Έγινε σε ευχαριστώ!

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μηπως θες να μας εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα τι ακριβως θες να κανεις?
    Μηπως δεν χρειαζεται κατι δυνατο και μπορεις να κανεις την δουλεια σου με κατι φτηνο.

    Ειναι πχ φωτογραφιες που ανατρεχεις συχνα ακομα και στις παλιες?

    Σημερα κανεις την δουλεια σου σε ενα pc ? τι κανεις στο βιντεο?
    Τα επεξεργαζεσαι στο πισι και μετα τα αποθηκευεις που? τι μεγεθους αρχεια ειναι?
    The gr81 .

  12. #27
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως θες να μας εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα τι ακριβως θες να κανεις?
    Μηπως δεν χρειαζεται κατι δυνατο και μπορεις να κανεις την δουλεια σου με κατι φτηνο.

    Ειναι πχ φωτογραφιες που ανατρεχεις συχνα ακομα και στις παλιες?

    Σημερα κανεις την δουλεια σου σε ενα pc ? τι κανεις στο βιντεο?
    Τα επεξεργαζεσαι στο πισι και μετα τα αποθηκευεις που? τι μεγεθους αρχεια ειναι?
    Γεια Γκρινιάρη και σε ευχαριστώ για τις ερωτήσεις και βοήθεια. Ημουν εκτός και πολύ απασχολημένος αυτό τον καιρό και απαντώ πολύ καθυστερημένα συγνώμη.

    Ναι βασικά μέχρι στιγμής σώζω μόνο τις κομπρεσαρισμένες φωτογραφίες αφού τις δουλέψω. Αλλά πλέον θέλω να κρατάω όλα τα αρχεία των φωτογραφιών που σημαίνει ότι μία φωτογραφία μπορεί να είναι 100 mb με καλή ανάλυση. Θέλω να κρατάω τ αρχεία τους γιατί στο μέλλον συνήθως τις ξαναχρησιμοποιώ και τις αλλάζω. Τα βίντεο παίρνουν ακόμη πιο πολύ χώρο. 1 λεπτό 4K είναι κάμποσα gb. Δεν θέλω να κρατάω όλα τα original βίντεο αλλά κάποια απ΄αυτά που μπορώ να τα ξαναχρησιμοποιήσω, μοντάρω κτλ. Ναι τις επεξεργάζομαι στο πισί και τις αποθηκεύω σε σκληρό. Αλλά έχουν γεμίσει όλοι οι σκληροί κι έχω περισσότερους από 1 τώρα με φωτό που σημαίνει πως αν ανατρέξω είναι λίγο ψιλοχαμός. Γι αυτό ψάχνω μία συνολική λύση, όλα εκεί και να μπορώ να κάνω ότι θέλω.
    Δεν ξέρω αν απαντώ στις ερωτήσεις σου.

  13. #28
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σκέψου επίσης και την δικτυακή ταχύτητα πρόσβασης. Το Gigabit πλέον μπορεί να είναι και "αργό" αν έχεις υλικό 4K για διαχείριση. Ειδικά αν θες άμεση πρόσβαση και πολύ γράψε - σβήσε.

    Σκέψου σε βάθος χρόνου τι θες να κάνεις. Δες με τι ρυθμό γεμίζεις τώρα τους δίσκους σου και πράξε ανάλογα. Δηλαδή αν το υλικό σου είναι τώρα 3TB είναι "χαζομάρα" να πας σε 20TB καθώς θα έχεις σκάσει ένα σωρό λεφτά χωρίς να τα αποσβέσεις άμεσα.

    Επίσης τα φτηνά NAS είναι πολύ αδύναμα για οτιδήποτε εκτός από αποθήκη. Ψάξε και τα συγκριτικά καθώς μπορεί να βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Πχ κάποια μικρά έχουν ταχύτητα μόλις 50MB/s που σημαίνει ότι το δείγμα του Big Buck Bunny στα 4Κ - 600ΜΒ θέλει 12sec για μεταφορά. Υπολόγισε λοιπόν το χρόνο αν έχεις κάτι τεράστιο για διαχείριση.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οπως ελεγε και ενας καθηγητης μου της πληροφορικης παλια...... φετα-φετα τρωγεται το σαλαμι.

    1) Θα χρειαστεις ενα NAS (ή file-server) που να δεχεται περισσοτερους απο 4 δισκους (επεκτασιμο) και μεχρι 8 (αφου μετα τις 8 το κοστος εκτοξευεται στα υψη.
    8 δισκοι * 10 ΤΒ (σαν maximum χωρητικοτητα με καλη αναλογια ΤΒ/€ με σημερινα δεδομενα) θα σου δωσει περιπου 62 ΤΒ με raid6. νομιζω εισαι future-proof .
    Υπαρχουν λυσεις ετοιμες για μηχανημα μονο που κοστιζουν απο 300 ευρω μεχρι και 800 ευρω.

    2) Θα χρειαστει καποια προστασια απο αστοχια δισκου . Οποτε ειτε θα κανεις υλοποιηση raid5 ( 1 δισκο αστοχια) ή raid6 (2 δισκους αστοχια).
    Εννοειται πως βοηθαει στο να ΜΗΝ χασουμε δεδομενα αλλα η καλυτερη λυση ειναι ενα ξεχωριστο backup σε αλλο μηχανημα.

    3) θα πρεπει να μας πεις τι δισκους εχεις τωρα ουτως ωστε να δουμε αν μπορουν να αξιοποιηθουν και να γλυτωσεις χρηματα.

    4) να υπολογισεις και να μας πεις στο περιπου ποσα ΤΒ εχεις τωρα και με τι ρυθμο αυξανονται καθε 1 χρονο.

    5) εφοσον ειπες οτι τωρα κανεις την επεξεργασια και μετα τα αποθηκευεις τοτε ενας ρυθμος μεταφορας 80-120 ΜΒ/s ειναι τελειος.


    Οποτε ας λυσουμε το βασικοτερο προβλημα..... τι μηχανημα θα εχεις.

    Ειναι πολλες οι περιπτωσεις και σιγουρα δεν γινεται να τις χωρισω σε 3 μονο κατηγοριες αλλα πρεπει για να μην βγει το μυνημα τεραστιο.
    α) ετοιμο αγορασμενο ( ακριβοτερη λυση)
    β) ετοιμο refurbished ( μεσαια λυση αλλα εχεις 1 χρονο εγγυηση)
    γ) να φτιαξεις ενα δικο σου ειτε απο παλιο pc ειτε να αγορασεις απο αγγελια.

    Απο τις 3 κατηγοριες λοιπον θα σου προτεινα να αφησεις το α) για λογους οικονομιας.

    στο β) θα σου προτεινω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ και μονο... αυτο επειδη παιρνει 4 δισκους κανονικα + 2 ακομα στις θεσεις floppy +2 ακομα αν θες στις θεσεις cd (με 2 cages) .

    Αλλιως απο αγγελιες μπορεις να βρεις αξιολογα μηχανηματα με λιγα λεφτα (στις αξιολογησεις θα δεις τον πωλητη αν ειναι ενταξει )
    πχ εγω απο insomnia πηρα προσφατα εναν server σε απιστευτη τιμη. ML350 G6 με dual xeon και dual psu και 36 GB ram και 4*146GB sas hdd στα 350€ .
    μπορεις με 100-200 € να βρεις μηχανηματα αξιολογα για την δουλεια του NAS ή file-server.

    Ελπιζω να μην σε αγχωσα.... αλλα αν ξεκινησεις ενα μηχανημα με πχ 200-300 ευρω και παρεις και 2-3 μεγαλους δισκους μπορεις μετα να αρχιζεις να μεταφερεις τα αρχεια που ηδη εχεις.
    Και οταν αδειαζει καποιος δισκος σου απο αυτους που εχεις ηδη.... θα τον προσθετεις στον συνολικο χωρο.

    πες μου για το 3-4 και 5 τι γινεται και θα τα βρουμε τα υπολοιπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 08-10-18 στις 20:15.
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    8 δισκοι * 10 ΤΒ (σαν maximum χωρητικοτητα με καλη αναλογια ΤΒ/€ με σημερινα δεδομενα) θα σου δωσει περιπου 62 ΤΒ με raid6.
    52GB θα του δώσουν με RAID-6.

    Η αναλογία χώρου πραγματικός προς ψεύτικο (λόγω του 1000/1024 υψωμένου σε κάποια δύναμη), σε επίπεδο TB είναι περίπου 14/16.

    Άρα (8-2)*10*(14/16)=52GB.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και γραφειοκρατία
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-19, 11:05
  2. Αξιόπιστο πρόγραμμα για επεξεργασία PDF
    Από nith1717 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 16:23
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 12:40
  4. Αναζήτηση οθόνης για επεξεργασία φωτογραφίας
    Από aguila21 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 15:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας