Σελ. 132 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.966-1.980 από 5546
  1. #1966
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, προσπαθώ να συνδέσω την ip κάμερά μου στο router για απομακρυσμένο έλεγχο χωρίς επιτυχία. Η κάμερα έχει δικό της address, η δε port της είναι η 80 (η οποία είναι κλειστή στο ρούτερ). Δηλ. η πρόσβαση απ' έξω γινόταν ως εξής: http://server.of.the.camera:80. Δοκίμασα να αλλάξω port χωρίς επιτυχία. Χρησιμοποίησα την λειτουργία DMZ με την οποία κατάφερα να έχω πρόσβαση εξ αποστάσεως χρησιμοποποιώντας την public IP, αλλά από τη στιγμή που αυτή αλλάζει κάθε τόσο, είναι δώρον-άδωρον. Καμιά ιδέα;
    Ευχαριστώ
    Όλες οι κάμερες έχουν επιλογές να αλλάξει η εσωτερική θύρα και/ή θα στείλεις από άλλη εξωτερική του ρούτερ σε άλλη εσωτερική.

  2. #1967
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν έχει επιλογή η κάμερα να αλλάξεις την θύρα, τότε αναγκαστικά ανοίγεις στον router άλλη εξωτερική πόρτα (π.χ. την 8090) προς την εσωτερική 80 της κάμερας.
    Οπότε μετά απ' έξω θα πληκτρολογείς ddns_onoma:8090.

  3. #1968
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τα δοκίμασα και αυτά χωρίς επιτυχία. Τόσο αφήνοντας στην κάμερα την 80 και δοκιμάζοντας άλλην στο ρούτερ, όσο και αλλάζοντας και τις δύο! Καμία επιτυχία! Δοκίμασα 81, 8080, 8088, 25000 κτλ, τίποτα!
    Εν τω μεταξύ, στο www.canyouseeme.org όλες οι πόρτες που δοκίμασα - πλην της 81 - φαίνονται κλειστές! Αλλά και με την 81 τζίφος!

  4. #1969
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να δώσεις μία εικόνα με τον κανόνα που ορίζεις;

    Πάρε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη, Διαβάζω σε άλλο φόρουμ ότι του το έφτιαξαν από εκεί κάνοντας τα μαγικά τους.

  5. #1970
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δώσεις μία εικόνα με τον κανόνα που ορίζεις;
    Δηλαδή; Τώρα στο ρούτερ έχω βάλει στην "απεικόνιση θυρών" την ip της κάμερας (στατική), και θύρες 8090 και στα δύο. Φυσικά άλλαξα τη θύρα και στο interface της κάμερας. Αν τώρα προσπαθήσω από το κινητό να ανοίξω τον server της κάμερας με την σχετική πόρτα, δεν έχω εικόνα, εάν δώσω την δημόσια ip του router με την ίδια πόρτα, έχω!

  6. #1971
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε το κεφάλι μου είναι καζάνι και δεν σε καταλαβαίνω είτε δεν τα λες αναλυτικά.
    Δώσε εικόνα (screenshoot) με τον σχετικό κανόνα ή γράψε με αριθμούς αναλυτικά τι έχεις ορίσει.

    Αυτό που με μπερδεύει είναι οπως τα γράφεις:
    α. "Φυσικά άλλαξα τη θύρα και στο interface της κάμερας". Καταλαβαίνω ότι έχεις ορίσει στην κάμερα μία θύρα π.χ. 8090 και αυτή την θύρα ορίζεις στο port forward.
    β. "Αν τώρα προσπαθήσω από το κινητό να ανοίξω τον server της κάμερας με την σχετική πόρτα, δεν έχω εικόνα". Καταλαβαίνω ότι απ' έξω πληκτρολογώντας π.χ. ddns_onoma:8090, δεν έχεις εικόνα της κάμερας, άρα δεν δουλεύει ο κανόνας. Αλλά αμέσως μετά γράφεις:
    γ. "εάν δώσω την δημόσια ip του router με την ίδια πόρτα, έχω!" Καταλαβαίνω ότι πληκτρολογώντας την δημόσια ΙΡ (που έχεις από τον πάροχο) π.χ. 89.127.127.127:8090, έχεις κανονικά εικόνα.

    Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε έχεις θέμα ενημέρωσης της DDNS υπηρεσίας και ο κανόνας port forward δουλεύει κανονικά και με τον νόμο.

  7. #1972
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Προσπαθώ να τα πω όσο πιο αναλυτικά γίνεται αλλά ίσως δεν γίνονται κατανοητά.
    Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω κάποια ddns υπηρεσία, αλλά τον server της κάμερας (ο οποίος είναι 002dobr.nwsvr.com).
    Εάν λοιπόν πληκτρολογήσω π.χ. 89.127.127.127:8090 έχω εικόνα (αλλά εδώ το ρπόβλημα είναι ότι δεν είναι στατική, και αλλάζει συνεχώς).
    Εάν πληκτρολογήσω 002dobr.nwsvr.com:8090 δεν ανοίγει (στο προηγούμενο ρούτερ άνοιγε, άρα δεν είναι θέμα του server)

  8. #1973
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φίλε μου, από την στιγμή που που έχεις πρόσβαση με την δημόσια ΙΡ, το θέμα είναι 100% με την όποια υπηρεσία που ενημερώνεται για την αλλαγή της.
    Τέτοιες υπηρεσίες είναι οι DDNS, όπως και η αντίστοιχη του κατασκευαστή της κάμερας, που καταλαβαίνω ότι ονομάζεις server.

    Προφανώς κάποια ρύθμιση στην κάμερα και στα στοιχεία σύνδεσης σε αυτόν τον server, δεν είναι σωστά κι έτσι δεν γίνεται αυτή η ενημέρωση και δεν γνωρίζει ο server ποια είναι η δημόσια ΙΡ που έχεις πάρει από τον πάροχό σου.
    Ποια κάμερα είναι να δούμε το manual ή δώσει screeshoots με τις σχετικές ρυθμίσεις που έχεις κάνει.

  9. #1974
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το μοντέλο της κάμερας είναι Advance Netcam (WP-IP03-B), αγορασμένη προ δεκαετίας (πλέον δεν είναι διαθέσιμη). Προσωρινά βρήκα μια λύση με account στο no-ip, το οποίο δήλωσα στο ρούτερ, δεν ξέρω όμως αν σε αλλαγή της public ip θα υπάρχει αυτόματη ενημέρωση. Ίδωμεν!

  10. #1975
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε επανεκκίνηση στο ρούτερ για να το διαπιστώσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #1976
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοντέλο της κάμερας είναι Advance Netcam (WP-IP03-B), αγορασμένη προ δεκαετίας (πλέον δεν είναι διαθέσιμη). Προσωρινά βρήκα μια λύση με account στο no-ip, το οποίο δήλωσα στο ρούτερ, δεν ξέρω όμως αν σε αλλαγή της public ip θα υπάρχει αυτόματη ενημέρωση. Ίδωμεν!
    Με το που αλλάξεις IP, ενημερώνετε παράλληλα κ το NO-IP.

  12. #1977
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου δίνει δυνατότητα να ρυθμίσεις σε ποιες θύρες θα δουλεύει η τηλεφωνία; Είναι κλειδωμένες; Παράξενο μου φαίνεται.
    Αν δεν σε αφήνει, τότε παίρνεις την εταιρεία και ζητάς να την ενεργοποιήσουν και στην δεύτερη θύρα.
    Το ζήτησα κανονικά, αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να σεταριστεί ίδιο νούμερο και στην 2η Phone θύρα. Μου έστειλαν νέο H300s, το παρέλαβα και το έβαλα και αυτό να δουλέψει με την ίδια συνδεσμολογία (αυτή που προτείνεται και στο συνοδευτικό φυλλάδιο για VOIP σύνδεση) και πάλι το ίδιο πρόβλημα, η επιστροφή κανονικά αναγνώριση, αλλά το τηλέφωνο εδώ δίπλα στο modem στο γραφείο μου αν και δουλεύει κανονικά με εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, δυστυχώς ακόμη σταθερά δεν έχει αναγνώριση. Ζήτησα αν βρεθεί άλλος πελάτης με H300s και την ίδια συνδεσμολογία, αν μπορούν να το ελέγξουν και να με ενημερώσουν αν είναι ΟΚ για τον άλλο πελάτη, ώστε να δούμε αν φταίει κάτι που είναι πρόβλημα σε όλους, ή είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί μόνο στην δική μου περίπτωση.

  13. #1978
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζήτησα κανονικά, αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να σεταριστεί ίδιο νούμερο και στην 2η Phone θύρα. Μου έστειλαν νέο H300s, το παρέλαβα και το έβαλα και αυτό να δουλέψει με την ίδια συνδεσμολογία (αυτή που προτείνεται και στο συνοδευτικό φυλλάδιο για VOIP σύνδεση) και πάλι το ίδιο πρόβλημα, η επιστροφή κανονικά αναγνώριση, αλλά το τηλέφωνο εδώ δίπλα στο modem στο γραφείο μου αν και δουλεύει κανονικά με εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, δυστυχώς ακόμη σταθερά δεν έχει αναγνώριση. Ζήτησα αν βρεθεί άλλος πελάτης με H300s και την ίδια συνδεσμολογία, αν μπορούν να το ελέγξουν και να με ενημερώσουν αν είναι ΟΚ για τον άλλο πελάτη, ώστε να δούμε αν φταίει κάτι που είναι πρόβλημα σε όλους, ή είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί μόνο στην δική μου περίπτωση.
    Για να καταλάβω...
    1. Συνδέεις τη συσκευή στην phone1 και ενώ λειτουργεί κανονικά δεν έχει αναγνώριση;
    2. Συνδέεις τη συσκευή στην phone2 και δεν λειτουργεί καθόλου;
    3. Όταν λες "συνδεσμολογία του φυλλαδίου" ποια εννοείς;
    Χρησιμοποιείς φίλτρα/splitter;
    Αν έχει μόνο μία συσκευή και αυτή είναι δίπλα στο ρούτερ, δεν χρειάζεσαι φίλτρα/splitter.
    Απευθείας την line πάνω στο ρούτερ και την συσκευή σκέτη στην phone1.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1979
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω...
    1. Συνδέεις τη συσκευή στην phone1 και ενώ λειτουργεί κανονικά δεν έχει αναγνώριση;
    2. Συνδέεις τη συσκευή στην phone2 και δεν λειτουργεί καθόλου;
    3. Όταν λες "συνδεσμολογία του φυλλαδίου" ποια εννοείς;
    Χρησιμοποιείς φίλτρα/splitter;
    Αν έχει μόνο μία συσκευή και αυτή είναι δίπλα στο ρούτερ, δεν χρειάζεσαι φίλτρα/splitter.
    Απευθείας την line πάνω στο ρούτερ και την συσκευή σκέτη στην phone1.

    1. Μόνη της στο Phone1 έχει αναγνώριση, όταν βάζω διακλαδωτή (splitter) RJ11, τότε δεν έχει. Έχω δοκιμάσει και άλλο διακλαδωτή και δεν λύνεται το πρόβλημα.
    2. Στο Phone2, όπως φαίνεται και στις ρυθμίσεις για την Τηλεφωνία στο modem, δεν υπάρχει κανένα νούμερο πάνω, οπότε ναι, δεν λειρουργεί. Όπως έγραψα, ζήτησα να ενεργοποιηθεί ΚΑΙ στο Phone2 η γραμμή που έχω, αλλά μου απάντησαν ότι δεν είναι εφικτό το setup του ίδιου νούμερου στις ρυθμίσεις για την 2η γραμμή Phone2 του modem.
    3. Είναι ένα φυλλάδιο με οδηγίες και σχήματα που υπάρχει και δίνεται μαζί με το modem από την Vodafone και εκτός άλλων περιέχει και ένα σχηματάκι που δείχνει πως να συνδέσεις τα πάντα όταν έχεις VOIP τηλεφωνία. Οπότε εκεί προτείνεται ο διακλαδωτής RJ11 να μπαίνει πάνω στην είσοδο PHONE του VDSL splitter και στην μία RJ11 θύρα να συνδέεται η επιστροφή από το Phone1 του modem, ενώ στην άλλη RJ11 του διακλαδωτή, αν θέλεις μπορείς να συνδέσεις ένα δικό σου τηλέφωνο που να το έχεις π.χ. δίπλα στο H300s.

  15. #1980
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Μόνη της στο Phone1 έχει αναγνώριση, όταν βάζω διακλαδωτή (splitter) RJ11, τότε δεν έχει. Έχω δοκιμάσει και άλλο διακλαδωτή και δεν λύνεται το πρόβλημα.
    2. Στο Phone2, όπως φαίνεται και στις ρυθμίσεις για την Τηλεφωνία στο modem, δεν υπάρχει κανένα νούμερο πάνω, οπότε ναι, δεν λειρουργεί. Όπως έγραψα, ζήτησα να ενεργοποιηθεί ΚΑΙ στο Phone2 η γραμμή που έχω, αλλά μου απάντησαν ότι δεν είναι εφικτό το setup του ίδιου νούμερου στις ρυθμίσεις για την 2η γραμμή Phone2 του modem.
    3. Είναι ένα φυλλάδιο με οδηγίες και σχήματα που υπάρχει και δίνεται μαζί με το modem από την Vodafone και εκτός άλλων περιέχει και ένα σχηματάκι που δείχνει πως να συνδέσεις τα πάντα όταν έχεις VOIP τηλεφωνία. Οπότε εκεί προτείνεται ο διακλαδωτής RJ11 να μπαίνει πάνω στην είσοδο PHONE του VDSL splitter και στην μία RJ11 θύρα να συνδέεται η επιστροφή από το Phone1 του modem, ενώ στην άλλη RJ11 του διακλαδωτή, αν θέλεις μπορείς να συνδέσεις ένα δικό σου τηλέφωνο που να το έχεις π.χ. δίπλα στο H300s.
    Η συνδεσμολογία με το splitter και τα φίλτρα χρησιμοποιείται όταν θέλεις να στείλεις το σήμα σε άλλες μπρίζες του σπιτιού όπου δεν είναι δυνατή η χρήση διαφορετικού ζεύγους για την μεταφορά σήματος.
    Δηλαδή... αν θέλεις δεύτερη συσκευή σε άλλον χώρο... χρησιμοποιείς την παραπάνω συνδεσμολογία με αναστροφή.
    Επίσης αν στις μπρίζες σου έχεις μονό ζεύγος και θέλεις να μεταφέρεις την τηλεφωνία σε άλλο χώρο... χρησιμοποιείς την ίδια συνδεσμολογία.
    Αν έχεις καλώδιο πολλαπλών ζευγών τότε μην βάζεις φίλτρα/splitter.
    Χρησιμοποίησε ένα ζεύγος και σύνδεσέτο παράλληλα (ή με το Τ που συνήθως βάζουν μέσα στη συσκευασία) με την άλλη συσκευή στη phone1.
    Αν δεν θέλεις να στείλεις αλλού το σήμα... δεν είναι απαραίτητη η χρήση φίλτρου/splitter.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 132 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας