Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StApostol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά αυτό είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα και πρέπει, αν γίνεται, να βρούμε μία λύση.

    Με τα ακόλουθα βήματα μπορώ να εμφανίσω το πρόβλημα 100% (Vood 452w, firmware: 452W_S_2_6_0_RC_1):
    α) Κάνεις login και αλλάζεις κάποιες ρυθμίσεις. Κάνεις Save All.
    β) Κάνεις off-on (είτε από το κουμπί, είτε από το web interface επιλέγεις reboot). Περιμένεις να ξεκινήσει πλήρως το μόντεμ (λαμπάκια dsl/status on).
    γ) Οι ρυθμίσεις παραμένουν αλλά δεν μπορείς πια να κάνεις login (bad username/password)

    Στο σημείο αυτό η μόνη λύση είναι reset στο μόντεμ, οπότε βέβαια χάνεις όλες τις ρυθμίσεις. Το τεχνικό τμήμα της Vivodi φαίνεται να γνωρίζει το πρόβλημα, καθώς μου έδωσαν την απάντηση ( reset δοκιμάσατε; ) αμέσως.

    Ένα ακόμη στοιχεία: Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται αν δεν κάνεις κλικ στην επιλογή save all. Σε αυτή την περίπτωση με το off-on χάνεις όλες τις ρυθμίσεις, μπορείς όμως να κάνεις login.

    Δεν έχω δοκιμάσει στο user management να αλλάξω όνομα χρήστη/κωδικό ακόμα.

    Μπορεί κάποιος άλλος να επιβεβαιώσει το πρόβλημα, ακολουθώντας τα βήματα αυτά; Ο σκοπός είναι να τα προσφέρουμε στην Vivodi ώστε να μπορέσει να δώσει λύση στο πρόβλημα (πιθανώς μέσω κάποιου firmware update).
    Επιβεβαιώνω

  2. #32
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    4291/711
    ISP
    Vivodi (Cable TV)
    Router
    Vood 452w
    SNR / Attn
    6(?)(dB) / 30(dB)
    @ee3509: Thanks.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sauber Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα και με πολλά power down, και πάλι δεν χάνει τις ρυθμίσεις. Vood 452w. Έχω αλλάξει username και password. Επαναλαμβάνω ότι κολλά πολλές φορές ο web server του με seamonkey, υποθέτω και με firefox, την ιδια web rendering engine χρησιμοποιούν. Χρησιμοποιήστε IE ( εγώ έχω τον 7 ) για σύνδεση στο Vood.
    Με ΙΕ πράγματι λειτουργεί καλύτερα από ότι με Fx/Opera, αλλά και με ΙΕ πάλι με κλειδώνει απ' έξω είτε αλλάξω κωδικό είτε όχι. Πάντα με ενσύρματη σύνδεση (η ασύρματη είναι απενεργοποιημένη).

    Τι firmware έχει το μοντέλο που σου δώσανε;

    Θα το αναφέρω την επόμενη φορά που θα πάρω στο CS, αλλά καλό είναι να δούμε πρώτα σε ποιους εμφανίζεται το πρόβλημα και σε ποιους όχι.
    [OpenTK - βιβλιοθήκη ανάπτυξης παιχνιδιών σε .Net/Mono. Υποστηρίζει OpenGL & OpenGL ES, OpenAL, OpenCL]

    [Αν είσαι προγραμματιστής και ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις για πορτάρισμα σε iPhone ή Android, PM!]

  3. #33
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StApostol Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ee3509: Thanks.



    Με ΙΕ πράγματι λειτουργεί καλύτερα από ότι με Fx/Opera, αλλά και με ΙΕ πάλι με κλειδώνει απ' έξω είτε αλλάξω κωδικό είτε όχι. Πάντα με ενσύρματη σύνδεση (η ασύρματη είναι απενεργοποιημένη).

    Τι firmware έχει το μοντέλο που σου δώσανε;

    Θα το αναφέρω την επόμενη φορά που θα πάρω στο CS, αλλά καλό είναι να δούμε πρώτα σε ποιους εμφανίζεται το πρόβλημα και σε ποιους όχι.
    Το firmware ειναι αυτό : 452W_S_2_6_0_RC_1

  4. #34
    Εγγραφή
    01-06-2005
    Περιοχή
    Πατήσια City
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Ρε παιδιά εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απο τα προβλήματα που ανφέρετε σε αυτό το topic. Εγώ είμαι τυχερός ή εσεις άτυχοι; Έχω ακριβώς αυτο το vood με αυτό το firmware.
    Main: Fractal Design Define R6 TG || EVGA Supernova 750W G2 || Asus Crosshair VII x470 || AMD Ryzen 5600x || G.Skill TridentZ Neo 32GB 3600c16 @ 3600 14-15-14-28 || Cryorig A80 || Asus TUF 6800xt

    Laptop: Lenovo IdeaPad 5 Pro ft. 5800U + 16GB RAM + 1TB + Intel AX200

  5. #35
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ο ΙΕ7 έχει παρόμοια προβλήματα με διάφορα routers. Δοκιμάστε με ΙΕ6 μήπως φταίει αυτό.

  6. #36
    Εγγραφή
    27-07-2007
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Speedport 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gr1s0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απο τα προβλήματα που ανφέρετε σε αυτό το topic. Εγώ είμαι τυχερός ή εσεις άτυχοι; Έχω ακριβώς αυτο το vood με αυτό το firmware.
    +1

    Αλλαγές - Save all - Σβήσιμο από το on-off ή και restart από το interface , no problem.

  7. #37
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    επειδη περνει ανανεωση απο τον server της εταιρειας για gia username kai password ειναι της συνδεσης που εχετε.δεν εχει default απ'οτι ξερω.το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι οταν κλεινεις και ανοιγεις το μοντεμ (οχι reset) μπλοκαρει τις πυλες.αφου λοιπον η εταιρεια το ξερει αυτο γιατι να μην εχει φτιαχει μαζι με το username να περνει και τα υπολοιπα σεταρισματα.το ιντερνετ δεν ειναι μονο για σερφαρισμα και email.

    ........Auto merged post: blur_image added 52 Minutes and 37 Seconds later........

    δεν ξερω αν ειμαι καχυποπτος αλλα οταν ειμαστε στα κρεβατια μας με την γυναικα μας φερνει και τον φιλο της μαζι?γιατι λοιπον θα πρεπει να δωσουμε αναφορα στο isp provider.γιατι θα πρεπει μεσω αυτου και κατοπιν εγκρισης του να δουλευει κατι.Αν κανουμε κατι παρανομο αυτος θα παει φυλακη?μαθαμε τωρα ολοι οι αλλοι να ασχολουνται με την δικια μας ασφαλεια.και αντι για αυτο ειμαστε χειροτερα μπλεγμενοι.και ολα αυτα γιατι θελω να εχω το δικο μου http server στο χωρο μου και οχι σε καποιο free domain που κολαει και τα δικα του διαφημιστικα.to vood μπορει να ειναι το καλυτερο μοντεμ.ειναι ο τροπος που το χρησιμοποιει καποιος και ειδικα ο admin.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blur_image : 22-11-07 στις 13:17. Αιτία: επιβεβαιωνω

  8. #38
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blur_image Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη περνει ανανεωση απο τον server της εταιρειας για gia username kai password ειναι της συνδεσης που εχετε.δεν εχει default απ'οτι ξερω.το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι οταν κλεινεις και ανοιγεις το μοντεμ (οχι reset) μπλοκαρει τις πυλες.αφου λοιπον η εταιρεια το ξερει αυτο γιατι να μην εχει φτιαχει μαζι με το username να περνει και τα υπολοιπα σεταρισματα.το ιντερνετ δεν ειναι μονο για σερφαρισμα και email.

    ........Auto merged post: blur_image added 52 Minutes and 37 Seconds later........

    δεν ξερω αν ειμαι καχυποπτος αλλα οταν ειμαστε στα κρεβατια μας με την γυναικα μας φερνει και τον φιλο της μαζι?γιατι λοιπον θα πρεπει να δωσουμε αναφορα στο isp provider.γιατι θα πρεπει μεσω αυτου και κατοπιν εγκρισης του να δουλευει κατι.Αν κανουμε κατι παρανομο αυτος θα παει φυλακη?μαθαμε τωρα ολοι οι αλλοι να ασχολουνται με την δικια μας ασφαλεια.και αντι για αυτο ειμαστε χειροτερα μπλεγμενοι.και ολα αυτα γιατι θελω να εχω το δικο μου http server στο χωρο μου και οχι σε καποιο free domain που κολαει και τα δικα του διαφημιστικα.to vood μπορει να ειναι το καλυτερο μοντεμ.ειναι ο τροπος που το χρησιμοποιει καποιος και ειδικα ο admin.
    Όχι το username και password για να μπεις στο web interface του vood μπορεις να το αλλάξεις και είναι ανεξάρτητο από το username/password που σε κάνει authenticate και σου δίνει το όποιο bandwidth..

  9. #39
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    To ξερουμε αυτο το username?γιατι εμενα μου ηρθε με το ονομα της συνδεσης μου. και οταν κανω reset παλι αθτο το ονομα εχω σαν login.δεν βλεπω δηλαδη να εχει ενα αρχικο πχ admin που να ειναι του μοντεμ.οσο για τα προβληματα.δεν ειναι απαρατητο να μην σου κανει login μετα απο save all.βρηκα προβληματακι ομορφο χτες.πρωτα απ'ολα δεν ανοιγει η σελιδα του μοντεμ οταν πληκτρολογεις την ip.ανοιγει ομως οταν χρησιμοποιω καποιο προγραμμα ανιχνευσης ip και μετα του ζηταω να μου την ανοιχει σαν html σε ie.αφου ρυθμησα το wifi την πρψτη φορα εδωσε συνδεση ινετρνετ στο wifi αλλα οχι στα αλλα pc. οταν ξαναεκανα reset και παλι τα ιδια τοτε μου εδωσε στα pc αλλα οχι στο wifi.αρα ιντερνετ δινει η στο wifi η στα ethernet.καλο και αυτο.
    αυτα προς το παρον.νομιζω θα δουμε κιαλλα τετοια

  10. #40
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    cable tv
    Router
    vood 452w_a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StApostol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά αυτό είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα και πρέπει, αν γίνεται, να βρούμε μία λύση.

    Με τα ακόλουθα βήματα μπορώ να εμφανίσω το πρόβλημα 100% (Vood 452w, firmware: 452W_S_2_6_0_RC_1):
    α) Κάνεις login και αλλάζεις κάποιες ρυθμίσεις. Κάνεις Save All.
    β) Κάνεις off-on (είτε από το κουμπί, είτε από το web interface επιλέγεις reboot). Περιμένεις να ξεκινήσει πλήρως το μόντεμ (λαμπάκια dsl/status on).
    γ) Οι ρυθμίσεις παραμένουν αλλά δεν μπορείς πια να κάνεις login (bad username/password)

    Στο σημείο αυτό η μόνη λύση είναι reset στο μόντεμ, οπότε βέβαια χάνεις όλες τις ρυθμίσεις. Το τεχνικό τμήμα της Vivodi φαίνεται να γνωρίζει το πρόβλημα, καθώς μου έδωσαν την απάντηση ( reset δοκιμάσατε; ) αμέσως.

    Ένα ακόμη στοιχεία: Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται αν δεν κάνεις κλικ στην επιλογή save all. Σε αυτή την περίπτωση με το off-on χάνεις όλες τις ρυθμίσεις, μπορείς όμως να κάνεις login.

    Δεν έχω δοκιμάσει στο user management να αλλάξω όνομα χρήστη/κωδικό ακόμα.

    Μπορεί κάποιος άλλος να επιβεβαιώσει το πρόβλημα, ακολουθώντας τα βήματα αυτά; Ο σκοπός είναι να τα προσφέρουμε στην Vivodi ώστε να μπορέσει να δώσει λύση στο πρόβλημα (πιθανώς μέσω κάποιου firmware update).
    +1 και απο μενα. δεν φτιαχνει με τιποτα



    PS.το frimware γινεται να το αλαξουμε? γιατι λογικα αυτο θα εχει bug.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galanos : 21-12-07 στις 14:00.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    4291/711
    ISP
    Vivodi (Cable TV)
    Router
    Vood 452w
    SNR / Attn
    6(?)(dB) / 30(dB)
    Στο σάιτ της tilgin δίνει ένα firmware (πρακτικά ένα σύνολο από gpl προγράμματα + πυρήνα λίνουξ), αλλά α) δεν ξέρουμε αν αυτό αρκεί και β) είναι δύσκολο (αλλά όχι αδύνατο) να το κάνουμε build για το hardware του vood.

    Η πλάκα είναι ότι ένα από τα χαρακτηριστικά του vood είναι η εύκολη αναβάθμιση από τα κεντρικά... Ξύπνα vivodi! Εκεί έξω υπάρχει firmware RC8-9 κι εσύ ακόμα δίνεις μόντεμ με RC1 και σαπίλα μέσα.

    Εδιτ (από το σάιτ της tilgin):
    End-user support
    Tilgin strives for the best possible support towards our customers- the operators that in turn provide services to the consumer. Tilgin produces devices that are operator-managed and the functions of these devices are service dependent. As services vary control of the quality and availability of services is always in the hands of the organization that provides them. For support inquiries, please contact your operator or the outlet from which you purchased the product. They may in turn contact Tilgin for further support.

    Με άλλα λόγια ask Vivo == καήκαμε.

    Public ftp εδώ: ftp://ftp.opensource.tilgin.com/VOOD/3xx_4xx/

    Edit2 (Tilgin support services): http://www.tilgin.com/templates/i3_Page.aspx?id=966

    Κάτι μου λέει ότι η vivo επέλεξε κάποιο πρόγραμμα support που δεν περιλαμβάνει softwares updates :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος StApostol : 21-12-07 στις 14:47.
    [OpenTK - βιβλιοθήκη ανάπτυξης παιχνιδιών σε .Net/Mono. Υποστηρίζει OpenGL & OpenGL ES, OpenAL, OpenCL]

    [Αν είσαι προγραμματιστής και ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις για πορτάρισμα σε iPhone ή Android, PM!]

  12. #42
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    cable tv
    Router
    vood 452w_a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StApostol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σάιτ της tilgin δίνει ένα firmware (πρακτικά ένα σύνολο από gpl προγράμματα + πυρήνα λίνουξ), αλλά α) δεν ξέρουμε αν αυτό αρκεί και β) είναι δύσκολο (αλλά όχι αδύνατο) να το κάνουμε build για το hardware του vood.

    Η πλάκα είναι ότι ένα από τα χαρακτηριστικά του vood είναι η εύκολη αναβάθμιση από τα κεντρικά... Ξύπνα vivodi! Εκεί έξω υπάρχει firmware RC8-9 κι εσύ ακόμα δίνεις μόντεμ με RC1 και σαπίλα μέσα.

    Εδιτ (από το σάιτ της tilgin):
    End-user support
    Tilgin strives for the best possible support towards our customers- the operators that in turn provide services to the consumer. Tilgin produces devices that are operator-managed and the functions of these devices are service dependent. As services vary control of the quality and availability of services is always in the hands of the organization that provides them. For support inquiries, please contact your operator or the outlet from which you purchased the product. They may in turn contact Tilgin for further support.

    Με άλλα λόγια ask Vivo == καήκαμε.

    Public ftp εδώ: ftp://ftp.opensource.tilgin.com/VOOD/3xx_4xx/

    Edit2 (Tilgin support services): http://www.tilgin.com/templates/i3_Page.aspx?id=966

    Κάτι μου λέει ότι η vivo επέλεξε κάποιο πρόγραμμα support που δεν περιλαμβάνει softwares updates :P
    ρε οι τεχνικοι δεν ξερουνε .... τιποτα μα τιποτα . εδω και 3 μερες περνω τηλ και δεν ξερουνε να μου δωσουνε λυση. τους λες δεν βενει στο interface στο login να βεις στο router και σου λεει τι θες να κανεις και αν εχεις internet.. τι να πω.. to gpl που λες το εχω βρει και εγω αλλα δεν εχω καταφερει να κανω τιποτα..

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλά λέμε αυτό το router είναι παλαβό!!! εγώ βάζω ενεργό το UpnP και κάνω SAVE ALL. Και μετά πάλι κλειστό το έχει!!! πως γίνεται? αυτό με το login δεν μου έχει τύχει! πάλι καλά! πάντως έλεος είναι το μηχάνημα εμένα όλο κολάει και δεν μπαίνει και στο web interface!

  14. #44
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν επανέλθει το ρεύμα περιμένεις κανα-δυο λεπτά μέχρι να σταματήσει να αναβοσβήνει το 2ο λαμπάκι από αριστερά? Κι εμένα μετά από reset δεν έκανε login κι αυτό επειδή κατέβαζε ακόμα το firmware.
    εγω εκλεισα το vood απο τον διακοπτη το ξανανοιξα, αλλα τιποτα δεν με αφηνει να μπω,μου βγαζει το μυνημα ''bad username/password. ειναι μολις μια εβδομαδα ποθ εχει ερθει η vivοdi και εκανε την συνδεση και αρχισε τα προβληματα τι να κανω?

  15. #45
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d1mitris08 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εκλεισα το vood απο τον διακοπτη το ξανανοιξα, αλλα τιποτα δεν με αφηνει να μπω,μου βγαζει το μυνημα ''bad username/password. ειναι μολις μια εβδομαδα ποθ εχει ερθει η vivοdi και εκανε την συνδεση και αρχισε τα προβληματα τι να κανω?
    Αφού σε ενεργοποίησαν πριν από μια εβδομάδα γιατί σου δώσανε το Vood;;; Κανονικά θα έπρεπε να πάρεις το Alcatel 780WL.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. vood 452w vcm address???
    Από kalai1622 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-08, 02:19
  2. VOOD 452W DISABLE WIFI
    Από ajtmitzeliotis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 20:45
  3. Vood 452w & CableTV
    Από cyberten στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 00:21
  4. Vood 452w - αδυναία Login στο Web Interface!
    Από logan11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 12:20
  5. vood 452w password
    Από johnny_s23b στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-07, 10:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας