Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2004
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14755/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    ZXDSL931VII
    SNR / Attn
    9.3(dB) / (dB)
    Θα αγοράσω αυτοκίνητο (αρχές Γενάρη). Σκέφτομαι να πάρω το Toyota Corolla 1.6 5Θ Hatchback (έκδοση SOL).

    Το θέμα είναι ότι με ενδιαφέρει να το πάρω με αυτόματο κιβώτιο. Για το αυτόματο κιβώτιο έχω ακούσει ότι μπορείτε να φανταστείτε. Από τα πιο άσχημα μέχρι τα πιο καλά.

    Δεν είμαι γκαζιάρης ή νευρικός ή sportif ή βάλτε ότι θέλετε, οδηγός... (αλλά βέβαια είμαι και σχετικά νέος οδηγός που πρόκειται να παντρευτεί σύντομα).

    Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι ότι με ενδιαφέρει η άνεση του αυτόματου και είμαι συμβιβασμένος με την πραγματικότητα της μεγαλύτερης κατανάλωσης σε καύσιμο και της μικρής μείωσης στις επιδόσεις σε σχέση με το χειροκίνητο.

    Έχει κανείς εντυπώσεις από αυτόματο;
    Ποιες οι πραγματικές διαφορές στο δρόμο; (πόλη/ταξίδια)
    Μήπως τελικά η "μικρή" μείωση στις επιδόσεις τελικά στην πράξη είναι μεγάλη;
    Αξίζει το επιπλέον κόστος; (σε βάθος χρόνου)

    Γενικά ποιες είναι οι σκέψεις/εμπειρίες σας;
    Το έχει κανένας; (έστω και χειροκίνητο) θα με ενδιέφερε πολύ η οδηγική άποψη σας

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Άσχετα με το γεγονός ότι έχω ακριβώς το ίδιο αμάξι (μοντέλο του 99) αλλά όλα τα άλλα ίδια (1.6, 5θυρο hatchback) και φυσικά κανονικό κιβώτιο, έχω να πω τα εξής (χωρίς να γνωρίζω πολλά από αυτοκίνητα, και χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ αυτόματο κιβώτιο):

    - έμαθα να οδηγώ (και το έχω ακόμα αφού είναι σκυλί και έχει κάνει μόλις 85.000 km) Fiesta 20+ χρόνων χωρίς όλα τα καλούδια που έχουν τα σημερινά αμάξια (ABS κλπ.) Αποτέλεσμα; Ξέρω πώς να αντιδράσω εάν μπλοκάρουν οι τροχοί διότι μου έχει τύχει 2-3 φορές και πλέον γνωρίζω τί να αναμένω

    - το χειροκίνητο κιβώτιο δεν το αλλάζω με τίποτα διότι έχω πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου. Μπορώ όποτε θέλω να κατεβάσω ταχύτητα (gear) είτε για να πάρω καλύτερα με την ίδια ταχύτητα (speed) μία καμπύλη, είτε για να ελαττώσω απλά ταχύτητα (speed) είτε για να επιταχύνω μία προσπέραση επειδή ο διαθέσιμος χρόνος και απόσταση λιγοστεύει διότι άλλαξαν τα δεδομένα.

    Εμπιστεύεσαι εσύ ότι σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, θα πάρει τουλάχιστο το ίδιο σωστές αποφάσεις με σένα το αυτόματο κιβώτιο;

    Προσωπικά όχι.

    Εάν πάντως είσαι μία ζωή με αυτόματο κιβώτιο, ουσιαστικά δεν έχεις μάθει / ξεχνάς να οδηγείς.

    Και οποιαδήποτε γνώση δεν χρησιμοποιείται -> "σκουριάζει".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στην πολη το αυτοματο ειναι ζαχαρη. Ασε που εχεις λιγοτερες φθορες στα μηχανικα μερη του ολου συστηματος κιβωτιου ταχυτητων
    They see me postin', they hatin'...

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    849
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΥ
    Router
    585
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 9(dB)
    Για επιθετική και σπορ οδήγηση, οπώς και για καλύτερο έλεγχο του αυτοκινήτου, καλύτερο είναι το χειροκίνητο κιβώτιο όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος μας ο WAntilles. Για πιο άνετη και ξεκούραστη οδήγηση, ειδικά για μέσα στην πόλη καλύτερο είναι το αυτόματο.

    Οι διαφορές είναι μικρές στις επιδόσεις.

    Αυτό που πρέπει να λάβεις υπ'όψιν είναι ότι άπαξ και χαλάσει, είναι δυσκολότερο να το επιδιορθώσεις, και αν τελικά τα καταφέρεις το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο.

    Σε μένα προσωπικά έπειτα από 12 χρόνια καθημερινής μετακίνησης με αυτοκίνητο μέσα στην πόλη, άλλα και αρκετές ώρες στο τιμόνι σε εκτός δρόμου οχήματα, έρχονται στιγμές που "πιάνω" τον εαυτό μου να εύχεται να είχα αυτόματο αντί για χειροκίνητο:?

    Η τελική απόφαση είναι δική σου. Good Luck με την επιλογή σου

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μια διευκρίνιση.

    Δεν οδηγώ κατά τρόπο "σπορ" ή επιθετικά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    849
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΥ
    Router
    585
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Μια διευκρίνιση.

    Δεν οδηγώ κατά τρόπο "σπορ" ή επιθετικά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runnerma
    οπώς και για καλύτερο έλεγχο του αυτοκινήτου, καλύτερο είναι το χειροκίνητο κιβώτιο όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος μας ο WAntilles.
    Δεν είπε κανένας ότι οδηγάς επιθετικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Δοκίμασα να οδηγήσω αυτόματο με το smart. Μου άρεσε ότι μπορείς να αλλάξεις ταχύτητες χειροκίνητα και με το πάτημα ενός κουμπιού να γίνει αυτόματο.

    Στις πρώτες δύο ταχύτητες με χαλαρή οδήγηση, ο υπολογιστής έκανε λάθος αλλαγές. Φέρει πειν άλλαξε σχέση από 2 σε 3 νωρίς, ενώ στο καπάκι είχα ανηφόρα (που φυσικά δεν μπορούσε να προβλέψει.)

    Σε σπορ οδήγηση όμως, όταν είχα τσαντιστεί με ένα γάλλο και έλυωσα το σμαρτ, έκανε πανγρήγορες αλλαγές, που με χειροκίνητο δεν 0α μπορούσα να κάνω, με αποτέλεσμα ο τύπος να ακούσει τρία σκασίματα τουρμπίνας πρωτού προφάσει να αλλάξει σε 2α.

    Για τη περίπτωση του σμαρτ, μπορώ να πω ότι άλλαζα τις πρώτες 2 ταχύτητες με το χέρι και μετά του έβαζα αυτόματο όταν οδηγούσα αργά και έβαζα αυτόματο όταν το πήγαινα πολύ γρήγορα από στάση, γιατί άλλαζε πανγρήγορα.

    Συμπέρασμα: Τα καλύτερα κιβώτια είναι τα σειριακά χωρίς συμπλέκτη που έχουν επιλογή αυτόματης αλλαγής. Τα αυτόματα, όσο και τα χειροκίνητα έχουν μειονεκτήματα, ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.

    Στη θέση σου θα έπαιρνα αυτόματο prius γιατί δεν θα έχει το μειονέκτημα των αλλαγών σε χαμηλή ροπή λόγω του ότι στις χαμηλές ταχύτητες λειτουργεί ο ηλεκτροκινητήρας που έχει κτηνώδη ροπή οπότε και λάθος αλλαγή δεν είναι πρόβλημα (σε αντίθεση με το σμαρτ που με 700cc θερμικό κινητήρα λάθος αλλαγή ίσον φεύγεις προς τα πίσω στις ανηφόρες).

    Επιπλέον, με το prius περιορίζεις και το φαινόμενο θερμοκηπίου, γιατί καίει μόνο 5 λίτρα τα 100Km αντί για 9, επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο κέντρο κάθε μέρα. Εφόσον είσαι νέος οδηγός, σου συνιστώ να το παραγγήλεις με δορυφορική πλοήγηση και αυτόματο παρκάρισμα.

    Υπόψιν, είναι εξαιρετικά ξεκούραστο και οικονομικά σε σταμάτα ξεκίνα:
    http://cars.about.com/cs/testdrives/fr/prius_tst.htm
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    19-02-2004
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14755/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    ZXDSL931VII
    SNR / Attn
    9.3(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    ...Συμπέρασμα: Τα καλύτερα κιβώτια είναι τα σειριακά χωρίς συμπλέκτη που έχουν επιλογή αυτόματης αλλαγής. Τα αυτόματα, όσο και τα χειροκίνητα έχουν μειονεκτήματα, ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.

    Στη θέση σου θα έπαιρνα αυτόματο prius...
    Από το site της Toyota: "Οι ιδιοκτήτες του Prius δεν χρειάζεται καταβάλουν τέλη κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης ενώ έχουν καθημερινά ελεύθερη πρόσβαση στο δακτύλιο."

    Δεν το συζητάω. Το Prius ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά μόλις "τράκαρα" με τις 28.000 του... τότε μου κόπηκε η όρεξη. Από τις 21.000 στις 28.000 δεν είναι μικρή διαφορά. Το κακό ότι το 21 είναι για μένα το πάνω όριο και δεν νομίζω ότι αντέχω για παραπάνω....

    Το Daihatsu Sirion έχει σειριακό και μόνιμο 4x4 αλλά είναι αρκετά "μπασμένο" σε διαστάσεις για τα γούστα μου. Τέλος πάντων. Όποιαδήποτε επιπλέον άποψη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

  9. #9
    οδηγαω αυτοματο σχεδον απο οταν πηρα διπλωμα. αυτο δεν παει να πει οτι δεν ξερω να οδηγαω και οτι δεν ξερω να αντιδραω. πιστευω οτι ξερω και πολυ καλυτερα απο πολλους (δεν εννοω κανενα εδω μεσα προς αποφυγην παρεξηγησεων). 3 αυτοκινητα οδηγαω , 2 του πατερα μου και ενα δικο μου (sl55, clk55 , clk230) , ολα αυτοματα , στα οποια ομως μπορεις να αλλαξεις ταχυτητες και μονος , χωρις να υπαρχει συμπλεκτης (σειριακά χωρίς συμπλέκτη) , ειδικα στα δυο πρωτα μπορεις να αλλαξεις ταχυτητες και με τα κουμπια πισω απο το τιμονι. οτι ακουτε για τα αθτοματα ειναι ΠΛΕΟΝ μυθος. τα αυτοματα νεας τεχνολογιας , ειναι ολα ΚΑΙ σειριακα, δηλαδη αλλαζεις και manual ταχυτητες ,απλα χωρις συμπλεκτη. ειναι προγραμματισμενα ετσι , ωστε να κανουν αλλαγες ταχυτητας οπως θα οδηγουσε ενας τελειος οδηγος με σειριακο κιβωτιο.
    οσον αφορα την καταναλωση και τις επιδοσεις, δεν υπαρχει διαφορα ουσιαστικη. αν βεβαια εχεις σειριακο και εισαι γκαζοφονιας , φυσικα θα καψει το σειριακο πιο πολυ απο ενα αυτοματο, αφου στο αυτοματο οταν γκαζωνεις , το αμαξι ξεκιναει , και δεν γινονται "απλες μαγκικες γκαζιες" , οι οποιες ,κατεμε, ειναι βλαχικες. για τις επιδοσεις εχω να σας πω οτι και στα 3 αυτοκινητα, το εργοστασιο δινει καλυτερη επιταχυνση στο αυτοματο , κατα 0,1 στα χαρτια. δηλαδη καμια διαφορα.
    τωρα σιγουρα απο εταιρια σε εταιρια , εχει διαφορες αυτοματο με αυτοματο κιβωτιο.
    η επιλογη ειναι δικη σου φιλε MetalHeart, απλα σου τα ειπα αυτα για να μην επιρεαστεις απο λανθεσμενες αποψεις περι αυτοματου.
    εγω προσωπικα δε θα παρω ποτε σειριακο κιβωτιο πλεον , εκτος αν με αξιωσει ο θεος και παρω κανα extrem αμαξι που βγενει μον σειριακο.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μοραλα φτωχια καταρεμενη ε???
    They see me postin', they hatin'...

  11. #11
    χαχαχαχαχα ξεκολλα ρε George978, ελπιζω να μη με παρεξηγησες , μεγαλωσα γερμανια , ο πατερας μου εκει ειναι , ειναι πιο φτηνα τα αμαξια εκει.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι οκ πλακα σου κανω
    They see me postin', they hatin'...

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    χμμμμ...βλέπω δεν το πόσταρε κανεις... http://automoto.flash.gr/news/news/2004/11/2/4286id/

    "Ξεκινώντας, λοιπόν, από την Ιταλία, άρχισε να παραδίσει το πιο δημοφιλές της μοντέλο, το Corolla, μόνο με το αυτοματοποιημένο κιβώτιο Μ-ΜΤ! Το μηχανικό είναι εξτρά και έρχεται με πραγγελία και πολύμηνη αναμονή!" ....σημεία των καιρών θα μου πείτε :?

    τεσπα..metalheart εγω λέω αγόρασε το..μ@λ@κί@ να είναι αποκλείεται..η toyota παράγει με διαφορά τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα. Αυτοκίνητο με ημι-αυτόματο κιβώτιο δεν έχω οδηγήσει αλλά έχω οδηγήσει όλα τα rav4 που έχουν βγεί (πρώτης,δεύτερης γενιάς + το facelift της τελευταίας) και το mr2 και η λέξη αξιοπιστία είναι συνώνυμη με αυτη την εταιρία

  14. #14
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    moralas σε ζηλευω.

    Εγω μόνο και μόνο για τις Mercedes πήγα στην Γερμανία να σπουδασω... Για να μείνω αργότερα εκει και να μπορω να αγοράσω μια Mercedes χωρις να την χρυσοπληρώσω.

    Τελικά γυρισα πίσω και όποτε βλέπω Mercedes τρελαίνομαι. Ειδικά η καινουργια E ειναι κουκλί!

    Ευτυχως εχω ακόμα την 2η υπηκοοτητα (η μητέρα μου ειναι απο Αυστρια) και δικαιούμαι να φέρω ατελώς ενα αυτοκίνητο της αρεσκίας μου απο έξω και να το εκτελονισω δωρεαν. Εχω ακόμα 3 χρονια μπροστά μου ώσπου να λήξει η αναβολή του Αυστριακού στρατου όπου αν δεν παρουσιαστώ (που δεν θα παρουσιαστώ) θα "ανακηρυχθώ" λιποτάκτης οπότε χάνω και το προνόμιο του εκτελονισμου με μηδενικό κόστος.

    Για να δουμε.. θα προλάβω να μαζεψω τα λεφτουδακια για την καινουργια SLK? Δεν θελω πολλά.. την 320 θελω.. αν και δεν θα με χαλουσε και η SLK55 AMG ( http://www.mercedes-benz.de/mbd/tg02...1_3NFD,00.html )

    Anyway.. αυτά.

    Όσο αφορά το θέμα σου MetalHeart δεν μπορώ να εκφέρω αποψη μιας και δεν εχω δίπλωμα ακόμα (μην ρωτήσετε γιατι.. no time) και το μοναδικό αυτοκίνητο που οδηγάω καμια φορά στην Ρόδο (παράνομα) ειναι ενα Honda Civic του '87 (σκυλι).
    Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη σε οτιδήποτε πιο καινουργιο.

    Πάντως την SLK θα την παρω αυτόματη (7τάχυτη βγαινει η AMG).


    P.S. moralas σειριακό κιβώτιο ειναι ακριβώς αυτο που αναφέρεις δλδ αλλαγή ταχυτήτων είτε ανεβάζοντας πάνω κάτω (UP, DOWN) τον λεβγε ταχυτήτων είτε με κουμπια πισω απο το τιμόνι ΧΩΡΙΣ συμπλεκτη. Αυτόματο ειναι αυτο που απλά πατάς το γκαζι και φευγεις. Και τέλος ειναι και τα κλασσικά χειροκινητα. Απλά επειδη απ'ότι κατάλαβα απο τα λεγόμενα σου, θεωρεις ως σειριακά τα κανονικά κιβώτια ταχυτητων που έχουν όλα τα αυτοκίνητα.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  15. #15
    ευχαριστω wintech2003, δεν τα παω καλα με τους ελληνικους ορους στα αυτοκινητα :? . κατσε να σε διορθωσω και γω μια. η καινουργια slk που ειναι κουκλα, βγαινει σε 200 kompressor 350 και 55amg , οχι 320 και ειναι τελειο αυτοκινητο. θα το παρει η αδερφη μου μαλλον σε κανα εξαμηνο. οσο για το χρυσοπληρωμα εχεις δικιο , αισχος να πληρωνεις διπλη τιμη σχεδον σε προιον που ο συν-ευρωπαιος το περνει στην τιμη που τοδινει η εταιρια. μεγαλο θεμα αυτο , τεσπα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορα ελαστικων αυτοκινητου
    Από sverigeman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 22:01
  2. Αγορά αυτοκινήτου από Η.Π.Α.
    Από gkouts στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-08, 16:47
  3. Αγορά αυτοκινήτου
    Από jimarass στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-07, 13:51
  4. επιλογή αυτοκινήτου
    Από hayzel στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-07, 12:50
  5. Αγορά αυτοκινήτου
    Από gassim στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-04, 21:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας