Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ...ή αλλιώς σπαστική κολίτιδα. (εχει ενα κοντινό μου πρόσωπο).

    Ηθελα να σας ρωτήσω, επειδη εχω σκίσει ολο το διαδίκτυο στο να βρώ πληροφορίες , αλλά δεν εχω ξεκαθαρίσει κατι:

    Ειναι δυνατόν η σπαστική κολίτιδα, να κρατά για αρκετους μήνες χωρίς διάλειμμα (δηλαδη η κοιλιά να μην ξεπρήζεται ποτέ) και χωρίς να εμφανίζει προβλήματα στο έντερο; Παντου εχω διαβάσει οτι υπαρχουν προβληματα στο εντερο. Οπότε πρεπει να γινει ψάξιμο για..πολύποδα ... ... ΄Ξερει κανεις αν οι πολύποδες εντέρου προκαλουν πρήξιμο και στιγμιαίους πόνους στη κοιλιά;

    ευχαριστώ οσους δωσουν details

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Εχεις μήπως και άγχος; Αυτό μπορεί να προκαλέσει από μόνο σπαστική κολλίτιδα. Θυμάμαι όταν δούλευα σε αντικαταθλιπτικό το προτείναμε στους γαστρεντερολόγους για τους ασθενείς που έχουν σπαστική κολλίτιδα λόγω άγχους. Οτι και να σου πούνε πάντως μη τυχόν και πάρεις αγχολυτικά (xanax, tavor κλπ) γιατί προκαλούν τρελό εθισμό
    Πάντως να πας σε γαστρεντερολόγο το συντομότερο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nmavro73 : 20-06-07 στις 15:57.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  3. #3
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Αν δεν βρίσκεις πληφορορίες στα Ελληνικά, μπορείς να το ψάξεις στα Αγγλικά ως "Irritable bowel syndrome" (IRS).
    Στα πολύ γρήγορα, δεν είναι θέμα πολύποδα στην μεγάλη πλειοψηφία (μην πω και συντριπτική) των περιπτώσεων, αλλά έχει άμεση σχέση με την διατροφική και τις διατροφικές συνήθειες.
    Το ορθότερο όμως όλων είναι μια καλή συζήτηση με έναν ειδικό γιατρό ο οποίος θα μπορέσει να λύσει τις όποιες απορίες έχεις και να δώσει σχετικές συμβουλές.

    Edit:
    Μερικά links από μια πολύ γρήγορη αναζήτηση στο google
    http://en.wikipedia.org/wiki/Irritable_bowel_syndrome
    http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/ibs/
    http://www.ibsgroup.org/ (χώρος ενημέρωσης και βοήθειας φτιαγμένος από και για πάσχοντες του συνδρόμου)
    http://www.mayoclinic.com/health/irr...ndrome/DS00106
    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/000246.htm

    Όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε το άγχος δυστυχώς μπορεί να επιβαρύνει την όλη κατάσταση.
    Ελπίζω αυτά να βοηθάνε για αρχή - όμως σίγουρα ένας ειδικευμένος στο θέμα γιατρός είναι η καλύτερη πηγή πληροφοριών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zouzouni : 20-06-07 στις 16:06.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ναι απλά καμμια φορά οι γιατροί δεν σου λένε τις παρενέργειες από αυτό που σου δίνουν. Εμένα για οισοφαγίτιδα ο γαστρεντερολόγος μου πρότεινε να πάρω librax!!. Και φυσικά δεν μου είπε την παρενέργεια με την προλακτίνη. Πού είναι ασχημη ανεπιθύμητη αφού μπορεί πχ να βγάζεις γάλα (δεν παίζει ρόλο το φύλο).
    Αν πάντως έχεις πολύ άγχος και σφίξιμο δοκίμασε να πάρεις βαλεριάνα(valman συγκεκριμένα). Κάνει θαυματα.Μου το συστησε γιατρός για το άγχος και βρήκα την υγειά μου
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Έχω στενό συγγενή με σπαστική κολίτιδα, μόνο η αίσθηση του φουσκώματος που έχουν μονίμως είναι βασανιστήριο. Οι επιστήμονες δεν ξέρουν ακόμα πως ακριβώς δημιουργείτε αλλά στην πλειοψηφεία έχει σχέση με το άγχος. Ένα πολύ καλό ιατρικό πόρταλ είναι αυτό του in.gr
    http://health.in.gr/news/article.asp...ticleID=123076
    nmavro73 το valman είναι με ιατρική συνταγή;
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-03-2005
    Περιοχή
    Niihama-shi
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με ταλαιπωρούσε το συγκεκριμένο πρόβλημα για πολλά χρόνια. Το άγχος επέτεινε την ταλαιπωρία.
    Σαν λύση ανάγκης χρησιμοποιούσα imodium. Σε ένα νορμάλ άνθρωπο δύο τέτοια χάπια μπορούν να τον κρατήσουν μακρυά από την τουαλέτα έως και μια βδομάδα. Στην περίπτωση μου οι ανασταλτικές τους ιδιότητες κρατούσαν 4-5 ώρες...
    Γενικά δε μπορώ να περιγράψω με λόγια πόσα έχω τραβήξει με το έντερο μου.

    Προς μεγάλη μου έκπληξη τα βάσανά μου σταματήσανε όταν άρχισα αυστηρά ισορροπημένη διατροφή, δλδ όχι σαβουρο-φαγήτα, σαλάτα με τα μεσημεριανά γεύματα, περιορισμός στο λάδι, ελάχιστα τηγανητά κτλ κτλ. Δε το περίμενα πως οι κρίσεις σχεδόν θα μηδενίζονταν. Έτσι σώθηκα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kx5 : 20-06-07 στις 18:51.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Οχι το valman κάνει 3 ευρώ και το παίρνεις έτσι. Δεν θεωρείται φάρμακο αφού έχει μόνο βαλεριάνα. Υπάρχουν και έκδοχα βαλεριάνας της lanes αλλά αυτό μου το σύστησαν ως πιο αξιόπιστο. Και ομολογώ ότι κάτι ταχυκαρδίες και σφιξίματα που είχα φύγαν. Και χωρίς να έχω παρενέργειες. Και όποτε θες το σταματάς γιατί δεν εθίζεσαι. Αν καταλήξεις σε βενζοδιαζεπίνες(tavor, lexotanil) σύντομα δεν θα μπορείς να κοιμηθείς χωρίς αυτά
    Το φαγητό φυσικά πρέπει να είναι ισορροπημένο ειδικά όταν έχεις τέτοια προβλήματα. Αν κόψεις τους γύρους, τις πίτσες και τα ετοιματζίδικα(να μην αποτελούν την κύρια διατροφή σου αλλα την εξαίρεση) θα δεις μεγάλη διαφορά. Και θα χάσεις και κιλά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nmavro73 : 20-06-07 στις 19:28.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #8
    Το avatar του μέλους Dimis
    Dimis Guest
    Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό λόγω άγχους, πίεσης ή στεναχώριας...
    Το απέκτησα τα τελευταία 5 χρόνια και πολλές φορές τραβάω ζόρια...
    Εγω αντιθέτως έχω κόψει ΣΑΛΑΤΕΣ και βαριά φαγητά που επιβαρύνουν το νεύρο του στομάχου...
    Επίσης μακριά απο κάρυ/πιπέρια/ταμπάσκο κλπ γιατί όλα επηρεάζουν...
    Καλό θα είναι να κάνει κάποιος... ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ μήπως έχει τίποτα σοβαρότερο...
    (νάρκωση και εισαγωγή απο ... πίσω ενός καλωδίου για έλεγχο τι παίζει ... μαζεύει δείγματα απο διάφορα σημεία και τα εξετάζει...)
    Πάντως το βασικό είναι να έχετε ΚΑΛΗ ΨΥΧΙΚΗ κατάσταση και να μην έχετε στρες...
    Λίγη βαλεριάνα βοηθάει...

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για τα χρησιμα links σας (zouzouni ευχαριστώ).

    Το πρόβλημα ειναι οτι δεν υπηρχε αγχος, το αγχος αποκτήθηκε απο τη στιγμή που πρηστηκε η κοιλιά και δεν υποχωρουσε.. Δηλαδη αμα βλεπεις τη κοιλια πρησμενη και δεν πεφτει, ε δε θελει και πολύ για να παει ο νους στο κακό και να αγχωθείς.. Ειδικα αμα προκειται για γυναίκα , αμέσως σκέφτεσαι καρκίνο ωοθηκών.

    Ο γαστρεντερολόγος που πηγαμε στον κοσμο του, κολονοσκόπηση πρότεινε βασικά, αλλά δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολος στον διάλογο, να φανταστείτε ουτε καν ψηλάφιση δεν έκανε. Μα γίνεται διαγνωση από γαστρεντερολογο χωρίς ψηλάφιση;;;

    Το θεμα ειναι επισης, οτι ανέκαθεν δεν υπηρχε προβλημα με τα σαβουροφαγητά που λετε και σεις. Ειναι δυνατόν να προέκυψε ξαφνικά πρόβλημα; Η κολονοσκόπηση θα δείξει μονο αν υπαρχει κατι σοβαρότερο. Αυτο που επισκιαζει πολύ τη συναισθηματική ΄κατασταση, ειναι οτι το πρήξιμο δεν υποχωρεί, ουτε με σωστή διατροφή... αρα σκεφτεσαι τα χειρότερα....

    Τα αγχολυτικά θα βοηθησουν εάν προκειται για σπαστική κολίτιδα με αιτια το αγχος, αλλά ελα μου ντε που δεν υπήρχε αγχος! Το αγχος ξεκινησε αφού πρηστηκε η κοιλια. Επισης δεν υπαρχει ουτε προβλημα με το εντερο (διάρροι ή δυσκολιοτητα). Μονο μετεωρισμός και σουβλιές. Και δεν ειναι να εχεις και εμπιστοσύνη και σε καποια διαγνωστικά κέντρα.. Κοιτάνε οπως οπως τις ακτινογραφίες και απο κεί παν κι άλλοι.. Να συμπληρώσω οτι αυτη η κατασταση κοντευει 3 μηνες τωρα..

    Εσείς που ειχατε σπαστική κολίτιδα καποια στιγμή, ήταν πρησμενη η κοιλίτσα σας ολο το 24ωρο χωρις να υποχωρεί επι βδομάδες ή υπηρχε εστω και καποια στιγμή της ημερας που επανερχότανε;

    (zouzouni με βοήθησε παρα πολυ η αγγλική ερμηνεια της σπαστικής κολίτιδας )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 20-06-07 στις 20:29.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ναι αλλά αν είχες ένα μικρό πρήξιμο και αγχώθηκες το συνεχίζεις με το να αγχώνεσαι διαρκώς. Αν έχεις κάνει και τις εξετάσεις και τα παπ στο γυναικολόγο και σου έδειξαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μην ανησυχείς για γυναικολογικά
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    alwaysalone νομιζω οτι πρεπει να αποφευγεις καφεδες-κολες- καποια φρουτα-ισως γαλα κλπ
    αναλογα με την περίπτωση σου.
    υπαρχουν νομιζω 2 περιπτωσεις.οσοι εχουν συχνες διαρροιες κ οσοι εχουν χρονια δυσκοιλιοτητα.
    εχει ο αδελφος μου αλλα δεν εχει βρει λυση.το http://www.ibsgroup.org/ εχει καλο φορουμ που θα βρεις καποιες απαντησεις.
    μαλλον πρπει να πας σε διατροφολογο να σου πει τι πρεπει να τρώς.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    @ alwaysalone:
    Με τα όσα γράφεις θα πρότεινα να ζητήσετε γνώμη δεύτερου και τρίτου γαστρεντερολόγου, άμεσα - γιατί όσο περνάει ο χρόνος τόσο το χειρότερο για το άτομο που υποφέρει, από όλες τις απόψεις.

    Το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου έχει ένα χαρακτηριστικό - σε κάθε άτομο διαφέρει, λίγο ως πάρα πολύ. Κάθε πάσχων/πάσχουσα είναι ξεχωριστή περίπτωση, και δεν σημαίνει ντε και καλά ότι κάποιος που πάσχει από αυτή την κατάσταση εμφανίζει όλα τα συμπτώματα ή όλα τα κύρια συμπτώματα. Γι' αυτό και είναι και τόσο δύσκολο να διαγνωσθεί σωστά.

    Όσο για τις σκέψεις που δημιούργησαν οι πόνοι....μπορεί να είναι θέμα εντέρου, μπορεί να είναι θέμα χολής (και να χτυπάει εκεί!), μπορεί να είναι θέμα τροφικής αλλεργίας που ξαφνικά για κάποιο λόγο ξέσπασε, χίλια μύρια τόσα μπορεί πέρα από το σύνδρομο αυτό ή την πολύ σοβαρότερη περίπτωση καρκίνου στην κοιλιακή περιοχή. Έχουν τόσοι πολλοί παράγοντες σημασία (ηλικία ατόμου, κατάσταση υγείας, τρόπος ζωής, κλπ,κλπ,κλπ) που θέλει πολύ προσοχή το όλο ζήτημα.

    Και πάλι θα προτείνω άμεσα την επίσκεψη σε δεύτερο και τρίτο αν χρειαστεί γαστρεντερολόγο ώστε να γίνουν οι απαιτούμενες βασικές εξετάσεις και να σχηματίσει ο γιατρός μια καλύτερη πρώτη εικόνα και να προτείνει τι θα πρέπει να γίνει στην συνέχεια, τόσο από πλευράς θεραπείας όσο και από πλευράς περαιτέρω εξετάσεων.

    Αυτό που ξέρω εξ ιδίας πείρας είναι ότι γενικά σε καταστάσεις δυσπεψίας/εντερικών ενοχλήσεων/ευερέθιστου εντέρου μπορεί κανείς να βρει κάποια ανακούφιση στις παλιές καλές "συνταγές της γιαγιάς", δηλαδή ζεστό (όχι καυτό) αφέψημα χαμομηλιού, ή/και δυόσμου, ή/και λουίζας.
    Ξέρω ότι υπάρχει σκεύασμα το οποίο διατίθεται στα φαρμακεία που βοηθάει σε καταστάσεις δυσπεψίας/μετεωρισμού του εντέρου (ονομάζεται Finocarbo αν θυμάμαι καλά) το οποίο είναι από βότανα και γενικώς θεωρείται απολύτως αποτελεσματικό (εμένα και πολλά άλλα άτομα με παρόμοια συμπτώματα γνωρίζω ότι τα βοήθησε) - ίσως και αυτό να βοηθήσει - προσωρινά πάντα μιλάμε.

    Όμως και πάλι προτείνω άμεσα την αναζήτηση δεύτερης γνώμης γιατρού.

    Όσο για τα links ειδικά το ww.ibsgroup.org θέλει καλό ψάξιμο γιατί έχει πάρα πολλές πληροφορίες. Χαίρομαι αν μπόρεσα να σε βοηθήσω κάπως.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki - Greece
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Κωλονοσκόπηση η λύση. Τα βλέπεις όλα....

    Επιτόπου μπορεί να αφαιρεθεί και ο πολύποδας (όχι σε πολύ προχωρημένο στάδιο) αν υπάρχει...

    Λίγο δύσκολη εξέταση αλλα αξίζει τον κόπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Martinstime : 21-06-07 στις 08:58.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αξίζει αν χρειάζεται. Για να σου πει αν χρειάζεται πρέπει να σε εξετάσει. Οχι χωρίς ψηλάφηση βέβαια! Υπάρχουν και πολλοι γιατροί που λένε μπούρδες (πιστεψέ με, επισκέπτομαι κοντά 180 γιατρούς το τετράμηνο). Να πάρεις και δεύτερη γνώμη πριν κάνεις οτιδήποτε. Και κυρίως αν σου προτείνει οποιαδήποτε επέμβαση(αν βρει κάτι δηλαδή)
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki - Greece
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Αν υπάρχει πολύποδας και γίνει ενδοσκόπηση, μπορεί να αφαιρεθεί δείγμα ιστού και να γίνει περαιτέρω ιστολογική εξέταση. Βέβαι κοστίζει extra αλλα μπρος την υγεία τα λεφτα δεν έχουν σημασία.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα (Τενοντίτιδα)
    Από chrisimone στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-21, 06:56
  2. Σύνδρομο acer aspire 5024
    Από Theodore στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-06, 01:40
  3. Σύνδρομο επαναλαμβανόμενης καταπόνησης (RSI)
    Από axeman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 21:27
  4. Ρατσισμός , σύνδρομο στολής η απλά έλλειψη παιδείας?Η ΟΛΑ ΜΑΖΙ?
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-05, 13:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας