Σελ. 14 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 1000
  1. #196
    Το avatar του μέλους blend
    blend Guest
    DrWho,

    Με καλυψες απολυτα...

    Αλλά... με αυτο το κειμενο σου, ουσιαστικα τερματισες την κουβεντα!

    Βεβαια, μεσα στα γραφομενα σου θιγεις εκτος απο τα ζητηματα πιστης, και κοινωνικα, και οικονομικα, και ψυχολογικα και τελικα, πολιτικα ζητηματα.

    Αυτο με κανει να ελπιζω...

    χαιρετω

  2. #197
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Dr who . Συγχαρητήρια ! Ειλικρινά με κατέπληξες. Το λέω σοβαρά και το εννοώ.
    Και πάλι συγχαρητήρια.

  3. #198
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord
    Αυτό που λες, και εξακολουθείς να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι λέμε, είναι πως θα πρέπει να σεβαστούμε κάποιον που δεν γουστάρει να ζει μαζί με άλλους ανθρώπους... (κλπ)
    Εκφράζω μια άποψη που σε ενοχλεί γιατί την θεωρείς γελοία, αλλά δεν προσποιούμαι τον βλάκα. Αν θεωρείς ότι είναι απαξιωτικός ένας διάλογος με ανόητους όπως εγώ, μην ασχολείσαι κιόλας. Νομίζω ότι είναι λίγο χαζό το να με παρουσιάζεις σαν να απαίτησα απάντηση.



    WAntilles έγραψε:

    Όχι με φασισμό αλλά με νομοθετήματα.
    Λες και υπάρχει διαφορά. Βία είναι με διαφορετικά ονόματα. Ή μήπως η δημοκρατία επιβιώνει χωρίς βία;





    DrWho:

    Κατά την άποψή μου πάντως , ένας άνθρωπος έιναι ψυχικά πλήρης όταν έχει την οικογένεια του και έιναι αγαπημένοι , τους φίλους του και περνάει καλά και ξέρει πως θα του σταθούν , την κοπέλα - γυναίκα του/(άντρα της) που αγαπάει ,τη δουλεία του που τον γεμίζει , ένα κράτος που τον προστατεύει και τον στηρίζει ( όσο αυτό γίνεται) , τα όνειρά του για ένα ταξιδάκι ή ένα καινούριο αυτοκίνητο, μια decent οικονομική κατάσταση ,την υγεία του ( για όσο αυτό ειναι δυνατό ),την ελευθερία του, τη δυνατότητα να λέει την άποψή του ( όπως εμείς καλή ώρα) , τη δυνατότητα να πάει στο google και να ενημερωθεί για ότι γουστάρει , να μορφωθεί, να διασκεδάσει , ....και άλλα πολλά. Ανθρώπινα και την ίδια στιγμή θεεικά
    Αυτό που περιγράφεις είναι η αποθέωση του ατομικισμού. Δηλαδή μια συνείδηση κοιμισμένη στο βόλεμα των υλικών ανέσεων -που φυσικά κάπου κάποιος φτωχός φουκαράς έχει στερηθεί για να του προσφέρει- και απατηλά ευτυχισμένη με την ψευδαίσθηση μιας ρηχής ιδιωτελούς «αγάπης» που δεν έχει δύναμη και δεν μεγαλώνει.
    Πολύ καλή περιγραφή του μέσου ανόητου κατοίκου ενός πλανήτη που βυθίζεται στην νοσηρότητα καθημερινά.

  4. #199
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar

    Οι άνθρωποι δεν θεωρούσαν τη ζωή ως πολύτιμο αγαθό (κάν το πολυτιμότερο), ούτε είχαν ηθικές αναστολές να σφάξουν τον διπλανό τους, ώστε να του πάρουν την περιουσία, τη γυναίκα ή και απλά για να διασκεδάσουν.
    Και τώρα αυτό επιτεύχθηκε κυρίως στη βάση της καλύτερης αστυνόμευσης, όχι στη βάση της ηθικής. Αν τώρα δεν υπήρχαν νόμοι και καταστολή στο κράτος, φαντάζεσαι, για παράδειγμα, ότι θα υπήρχαν Αλβανοί στην Ελλάδα;
    Και μόνο ότι καταλαβαίνεις τι σημαίνει, δείχνει ότι υπάρχει διαφορά από την νοοτροπία των ανθρώπων τότε. Αν και αμφιβάλλω ότι χωρίς αστυνόμευση δεν θα υπήρχε ούτε ένας αλβανός και μόνον το γεγονός ότι οι περισσότεροι έλληνες κατακρίνουν τον φόνο που έγινε και τους απασχολεί φανερώνει την τεράστια διαφορά με εκείνην την εποχή. Τότε δεν ασχολιόταν κανένας.

  5. #200
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Κι εδώ κάνεις λάθος.
    Το χριστιανικό δόγμα δεν είναι το " αγαπάτε αλλήλους" . Αυτό δεν είναι παρά μόνο μια αποψούλά/παραίνεση που τη βρίσκουμε σε κάθε θρησκεία και σε κάθε φιλοσοφικό ρεύμα που διαπραγματεύεται την ομαλότητα των σχέσεων και την εύρυθμη κοινωνική συνύπαρξη.
    Το ισλάμ λέει να επιβάλεις το πιστεύω σου δια πυρός και σιδήρου.

    Πρώτα από όλα δεν καταλαβαίνω ΤΙ ακριβώς πιστεύουν ( στο ότι υπάρχει Θεός, ο χριστιανικός θεός, ότι ο Ιησούς σώζει ;από τι ; απο την Κόλαση ; δηλ. πιστεύουν και στην Κόλαση ; άρα και στον παράδεισό; άρα και στο πώς θα πάνε στον παράδεισο, άρα και σε όλες τις υποχρεώσεις του πιστού , άρα τις τηρούν με ευβλάβεια , άρα μελετούν τις γραφές και συμμετέχουν στις λατρευτικές εκδηλώσεις...άρα... πώς μπορεί να ηρεμεί κάτι τέτοιο is beyond me )
    Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά. Εφ' όσον δεν πιστεύεις σε κάτι, πώς είναι δυνατόν να καταλάβεις εκείνους που πιστεύουν σε αυτό; Πρόκειται για το θρησκευτικό συναίσθημα, δεν πάει απαραίτητα με λογική. Θαύμα που λένε... Και βέβαια θα πεις "μα, εγώ δεν πιστεύω στα θαύματα". ΟΚ, απαντώ, μπορεί όμως να πιστέψει κάποιος, ο οποίος είδε το χάρο με τα μάτια του και σώθηκε. Ή σώθηκε το παιδί του από βέβαιο θάνατο. Ή ακόμη και από αναπάντεχη χαρά!
    Όλα αυτά δείχνουν πόσο αδύναμος είναι ο άνθρωπος και πόσο μικρός. Δεν είναι ελεύθερος από τη φύση του. Όσο και να θέλει, δεν μπορεί να μην φάει, αυτό είναι ήδη "από αλλού" ορισμένο. Δεν μπορεί να συλλάβει την ιδέα και την έννοια του θανάτου και της ανυπαρξίας, ούτε φυσικά να τον αποφύγει, αλλά ούτε και να τον αποδεχθεί.
    Η θρησκεία είναι φιλοσοφία, αλλά ξεφεύγει από την λογική θεώρηση της κοσμογονικής αναζητήσεως. Αλλοιώς, θα ήταν ...φιλοσοφία.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  6. #201
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εκφράζω μια άποψη που σε ενοχλεί γιατί την θεωρείς γελοία, αλλά δεν προσποιούμαι τον βλάκα. Αν θεωρείς ότι είναι απαξιωτικός ένας διάλογος με ανόητους όπως εγώ, μην ασχολείσαι κιόλας. Νομίζω ότι είναι λίγο χαζό το να με παρουσιάζεις σαν να απαίτησα απάντηση.
    Απλή ερώτηση,
    Εμεις πιστέυουμε το τάδε, εσύ πρέπει να μας πείσεις οτι το άλλο είναι το σωστο;

  7. #202
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Το δικό μου το «πρέπει» δεν επιβάλλει το να πείσω τους άλλους για την δική μου άποψη. Αν εννοείς ότι ο διάλογος γενικά είναι επιβολή γνώμης τότε συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω τώρα. Δυστυχώς δεν έχω κανονική σύνδεση, είμαι με κάρτα και πρέπει να αποσυνδεθώ.

  8. #203
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το δικό μου το «πρέπει» δεν επιβάλλει το να πείσω τους άλλους για την δική μου άποψη. Αν εννοείς ότι ο διάλογος γενικά είναι επιβολή γνώμης τότε συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω τώρα. Δυστυχώς δεν έχω κανονική σύνδεση, είμαι με κάρτα και πρέπει να αποσυνδεθώ.
    Δυστηχώς η γλώσσα μας είναι περιέργη, σε μερικά μηνύματα σου έδιξες οτι και καλά πρέπει να δεχτούμε και να τιμήσουμε αυτά που πιστέυεις.
    Οταν θα βρείς χρόνο κάνε μια επεξεργασία.

    Ο καθένας έχει τα πιστέυω του αλλα (λόγω των δολοφονικών ducks φοβόμαστε να τα γράψουμε!!) ό τρόπος που το γράφεις έχει σημασία

  9. #204
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Lupus pilum mutat, non mentem

  10. #205
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Lazar ,η κοινωνική επανάσταση ήταν η Γαλλική επανάσταση ,όχι ο Χριστιανισμός. Αυτός ήταν το όχημα,άλλωστε μέχρι το 1789 δεν είχαν αλλάξει και πολλά πράγματα στην συμπεριφορά των ανθρώπων, πόλεμοι, βαρβαρότητες και εχθρότητες υπήρχαν παντού. Ο σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή και στην Δημοκρατία ,ξεκίνησε από εκεί.
    Κι όμως ήταν πολύ δύσκολο για τους λαούς να δεχτούν τους πολέμους και το ότι σκοτώνονται άνθρωποι από ανθρώπους, παρά την αμορφωσιά τους. Και αυτό λόγω της χριστιανικής τους πίστης, πράγμα που δυσκόλευε τους βασιλείς όταν επιθυμούσαν να πραγματοποιήσουν εκστρατείες μεγάλης διαρκείας. Βεβαίως τότε οι στρατοί ήταν μισθοφορικοί κάτι που τους διευκόλυνε.
    Πολλά άλλαξαν με τις ανακαλύψεις και τον Πάπα με το διάταγμα της Τορντεσίγια (βρώμικη ιστορία, άλλο thread αυτά). Το τελικό χτύπημα σε αυτήν την ηθική επήλθε με την υποχρεωτική στράτευση. Και πάλι όμως ο σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή διατηρήθηκε.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  11. #206
    Εγγραφή
    17-12-2002
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24000/1000
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Path Level
    Fastpath
    Ευγε γι' αυτό το thread.Επιτέλους μια πολιτισμένη συζήτηση μεταξύ ατόμων με γνώσεις και επιχειρήματα, χωρίς φανατισμό,προσωπικές επιθέσεις και ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.Τα περρισότερα thread για θρησκευτικά θεματα που έχω δεί στο internet κατέληξαν σε αμοιβαία βρισίδια.Ευτυχώς οχι και αυτό.

  12. #207
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morfeas-dsl-
    Ρε παιδια χαιρομαι που στο ιντερνετ υπαρχουν αθεοι και που οταν λεω πως δεν πιστευω κτλ δε με κοιτανε λες και ηρθα απο αλλο πλανητη!
    Αμαν ποια ποτε θα ξυπνησει ο κοσμος και θα τους διωξει ολους αυτους? Θρησκειες και χαιρετα μου τον πλατανο
    Μία πληροφορία προς αξιολόγηση αυτών που πιστεύουν ότι η χριστιανική ηθική υπάρχει μόνο στους χριστιανούς. Ο Richard Stallman είναι Εβραϊκής καταγωγής Αμερικάνος και δηλώνει άθεος. Ταυτοχρόνως είναι υπέρμαχος της κουλτούρας του εθελοντισμού, των δώρων προς το κοινωνικό σύνολο και της αφιλοκέρδιας.

    Βάσισε το κίνημα του ανοικτού κώδικα σε μία έξυπνη παρατήρηση: ότι η προσβολή ενός δώρου είναι αμαρτία σε όλες τις κουλτούρες του κόσμου. Αυτό κάνει τον προγραμματιστή ανοικτού κώδικα ηθικά αποδεκτό/προστατευόμενο παντού και αυτούς που τον πολεμούν ηθικά μεμπτά πρόσωπα.

    Μία άλλη παρατήρηση, οι περισσότερες εβραιογενείς θρησκείες κατατάσουν/υποννοούν τους άθεους/άθρησκους ως σατανιστές με ένα «έξυπνο» κόλπο: Εφόσον υπάρχει το απόλυτα καλό, τα Χριστιανικά πιστεύω και ο αντίποδάς του, ο σατανάς, τότε όσοι δεν είναι με εμάς, είναι με τους «άλλους», θα καούν στη κόλαση κλπ κλπ.

    Αυτό το κόλπο βασίζεται στο ότι δημιουργήσαν μία κοινωνία βασισμένη στην ηθική (απόλυτα καλό/κακό) και όχι στην αισθητική, την έννοια του ωραίου, όπως οι αρχαίοι, που δεχόταν πολλές διαβαθμίσεις μεταξύ του ωραίου και του άσχημου. Η κουλτούρα της διαδικής ηθικής, πέρα από την καταπίεση των ανθρώπων, τους πολέμους και την υπανάπτυξη, είχε σαν αποτέλεσμα και τον εκχυδαϊσμό της τέχνης και τη παρουσία τόσων κακόγουστων κατασκευών γύρω μας, ακριβώς γιατί δεν είναι ανήθικες. Βλέπετε, δεν υπάρχει «ουκ ποιήσεις ακαλαίσθητα».

    Η ηθική, σε αντίθεση με την αισθητική βασίζεται σε αυθαίρετες νοητικές κατασκευές κάποιων που απαιτούν πνευματική επεξεργασία για να βρεθεί το σωστό, ενώ η αισθητική βασίζεται στα αισθητήρια όργανά μας και στα ένστικτά μας, είναι δηλαδή μία λειτουργία πιο κοντά στο «κώδικα μηχανής» του μυαλού μας. Πιστεύω ότι αυτή η θεώρηση των πραγμάτων από τους αρχαίους δημιούργησε τόσο όμορφα κατασκευάσματα, αλλά και τόσο ωραίες συμπεριφορές. Νομίζω ότι από εκεί πηγάζει και η πραγματική δημιουργικότητα: κάνω κάτι γιατί μου αρέσει, δηλαδή με ικανοποιεί αισθητικά, αλλά ικανοποιεί και το περίγυρώ μου. Αυτό εξωθεί το άτομο σε συλλογικότητα και αντίληψη των αναγκών των ανθρώπων γύρω του, και άρα κοινωνική αρμονία.

    Με κάνει να ελπίζω το ότι στη γλώσσα μας λέμε ακόμα για κάτι: «αυτό είναι /δεν είναι ωραίο» αντί να λέμε «είναι ηθικό/ανήθικο». Το τελευταίο το συνδιάζουμε κυρίως με το σεξ, δεν ξέρω γιατί. Πάντως ούτε και εκεί η χριστιανική ηθική μας πτόησε σαν λαό.

    Απορία: Γιατί όλες οι εβραιογενείς θρησκείες περιορίζουν το σεξ; Υπάρχει άραγε κάνας συσχετισμός μεταξύ απουσίας σεξ και προδιάθεσης για δουλικότητα; Ίσως προδιάθεση για θρησκοληψία, εσχατολογία ή μεταθανατολογία. Πιθανόν να βοηθάει στο προσυλητισμό η κατάθλιψη ή κάτι τέτοιο. Πάντως το να κάνουν αμαρτία κάτι που ενστικτωδώς θέλουμε τόσο πολύ, σίγουρα κάνει πολλούς αμαρτωλούς, εξ ορισμού. Γιατί να θέλουν κάτι τέτοιο άραγε;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #208
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrWho
    Δε βλέπω ειλικρινα πώς, το να πιστεύεις με ΠΑΘΟΣ σε δόγματα και μονολιθικές απόψεις , μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην ψυχική ηρεμία. Δε βλέπω τον τρόπο με τον οποίο η βαθιά πίστη την Ομοουσια τριάδα, στις 6 ημέρες της Δημιουργίας, στην Δευτέρα Παρουσία και βασιλεία των ουρανών , στην Κόλαση ,στο θάυμα της κολυμπήθρας του Σιλοαμ ( νομίζω ), στην ύπαρξη του καλοκάγαθου και ever forgiving yet hell condemning God ...κλπ μπορεί να κάνει τον άνθρωπο να κοιμάται ήσυχος.
    Αυθυποβολή;

  14. #209
    Το avatar του μέλους stamiak
    stamiak Guest
    "yiapap”
    Πράγματι είμαι γεννημένος στη Θες/νίκη αλλά από 7 ετών ζω κάτω από το αυλάκι (Πελοπόννησο). Πάντως ρετσίνα και κουβεντούλα θα ήταν ωραία ιδέα. Τι απόγονοι των αρχαίων φιλοσόφων είμαστε :-)

    Καταλαβαίνω ότι έχεις πολλές αντιρρήσεις που είναι λογικές και αλίμονό μας αν δεχόμασταν τα πάντα χωρίς ερωτήσεις.

    Δεν θέλω να προκαταλάβω κανέναν αλλά για όσα θεματα έχουν τεθεί και πιστεύω όλα όσα υπάρχουν και υπήρχαν ποτέ έχω πιστικές τεκμηριωμένες απαντήσεις τις οποίες έχω συγκεντρώσει μέσα σε πολλά χρόνια ψαξίματος. όχι απαντήσεις δικές μου αλλά γνώσεις άλλων που τις έχω απλά συγκεντρώσει γιατι ήθελα και εγώ απαντήσεις σε ολα αυτά (ισως είμαι και λίγο "γνωνστικιστής" )

    Σαν συμπέρασμα των όσων γράφω θέλω να πως κεντρική μου ιδέα είναι να δέχομαι ΟΛΗ την ελληνική ιστορία όπως είναι, κα με τα θετικά και με τα αρνητικά.

    Δεν θέλω ούτε να καταργώ ούτε να δέχομαι την αρχαία, βυζαντινή και την νεοελληνική ιστορία στο σύνολό της άκριτα. Γιατί αλλιώς συχνά πέφτουμε σε παγίδες θέλοντας να βρούμε όλο θετικά στη μία πλευρά και όλο αρνητικά στη άλλη.

    Μερικές από τις σημαντικές Σχολές επί Βυζαντίου
    ***************************************************

    Πανεπιστήμιο της Κωνσταντιπουπόλεως 5ος - 15ος αιώνας
    Σχολή της Νίκαιας. Λειτούργησε στην Νίκαια από το 1204 έως το 1261.
    Πατριαρχική ακαδημία. Ιδρύθηκε τον 13ο αιώνα.
    Σχολή της Θεσσαλονίκης. Ιδρύθηκε το 1330
    Σχολή του Μυστρά. Ιδρύθηκε το 1390
    Σχολή της μονής του Προδρόμου
    Σχολή του Νικηφόρου Γρηγορά,στην Κωνσταντινούπολη.
    Ακαδημία των Θετικών επιστημών της Τραπεζούντας
    Σχολή της Σμύρνης 13ο αιώνα.
    Σχολή της Καισαρείας
    Σχολή της Εφέσου

    κ.ά.

    Λίγοι από τους πολλούς ΘΕΤΙΚΟΥΣ επιστήμονες στο Βυζάντιου (όλοι είναι ΜΟΝΟ θετικοί επιστήμονες)
    *******************************************

    Ζώσιμος 4ος-5ος αι.
    Πελαγιος 4ος-5ος αι.
    Δημόκριτος 4ος-5ος αι,
    Μαρια η Ιουδαία 4ος-5ος αι.
    Αστεριος ο Αμασιευς 5ος αι.
    Ιάκωβος 5ος αι.
    Προκλος ο Βυζάντιος 5ος-6ος αι.
    Αετιος 5ος-6ος αι.
    Αμμωνιος 5ος-6ος αι.
    Ερμιας ο Αλεξανδρευς 5ος-6ος αι.
    Ασκληπιοδωρος ο Αλεξανδρευς 5ος-6ος αι.
    Διδυμος 5ος-6ος
    Ιωάννης ο Λυδος 490-565
    Μαρινος ο Νεαπολιτης 5ος-6ος αι.
    Σιμπλικιος 5ος-6ος αι.
    Ασκληπιος ο Τραλλειανος 6ος αι.
    Ανθέμιος ο Τραλλειανος 6ος αι.
    Ηλιοδωρος ο Νεοπλατωνικός 6ος αι.
    Ισιδωρος ο Μιλησιος 6ος αι.
    Ισιδωρος ο Μιλησιος ο Νεώτερος 6ος αι.
    Δαμασκιος 6ος αι.
    Ευτοκιος 6ος αι.
    Ηρων 6ος αι.
    Ιεροκλης 6ος αι.
    Ιωάννης ο Φιλόπονος 6ος αι.
    Καισαριος 6ος
    Κοσμας ο Ινδικοπλευστης 6ος
    Λεοντιος 6ος αι.
    Διονυσιος ο Μικρός 6ος αι.
    Ολυμπιοδωρος 6ος αι.
    Πρόκλος ο Μητροπολίτης 6ος αι.
    Ρητοριος ο Βυζαντινός 6ος αι.
    Στέφανος ο Βυζάντιος 6ος αι.
    Σωτηριχος 6ος αι.
    Βασσιος Κασσιανος 6ος-7ος αι.
    Αλεξανδρος ο Τραλλειανος 525-605
    Τιμοθεος ο Γαζαιος 6ος-7ος αι.
    Γεωργιος ο Κύπριος 6ος-7ος αι.
    Αριστοφάνης 6ος-7ος αι.
    Πισιδης Γεωργιος 6ος-7ος αι.
    Καλλίνικος 7ος αι.
    Θεόδωρος ο Καντερβουριας 602-690
    Θεοδωρος ο πρωτοσπαθάριος 610-642
    Παύλος ο Αιγινήτης 7ος αι.
    Στέφανος ο Αλεξανδρευς 7ος αι.
    Σιμοκαττος θεοφύλακτος 7ος αι.
    Θεόφιλος ο Εδεσσηνος 695-785
    Αρεθας 9ος αι.
    Θεοδηγιος 9ος αι.
    Θεόδωρος ο Γεωμέτρης 9ος αι.
    Λέων ο Μαθηματικός 9ος αι.
    Φωτιος ο Α' 820-891
    Κωνσταντίνος ο Σικελός 9οσ-10ος αι.
    Γρηγοριος 10ος αι.
    Ηρων ο Βυζαντινός 10ος αι.
    Νικηφορος Πατρίκιος 10ος αι
    Ελευθεριος Ζεβεληνος 11ος αι
    Ιωαννης ο Ιταλός 11ος αι.
    Συμεων Σηθης 11ος αι.
    Μιχαηλ Ψελλός 1018 - 1096
    Μάρκος ο Έλλην 11ος αι.
    Μιχαήλ ο Εφεσιος 11ος αι.
    Ιεροφιλος ο Σοφιστής 12ος αι.
    Νεόφυτος ο Μοναχός 12ος αι.
    Προδρομος ο Μοναχός 12ος αι.
    Μιχαηλ ο Ιταλικός 12ος
    Νικηφόρος Βλεμμύδης 1197-1272
    Γεώργιος Ακροπολιτης 1220 - 1282
    Νικόλαος Μυρεψος 1222 - 1255
    Μανουήλ Ολοβολος 1240 – 1290
    Γεώργιος Παχυμερης 1242 – 1310
    Μαχιμος Πλανούδης 1255 – 1310
    Ιωάννης Χορτασμένος 1370 - 1437
    Μανουήλ Βρυέννιος 14ος αι.
    Θεόδωρος Μετοχιτης 1260 - 1332
    Μανουήλ Φιλης 1275 - 1345
    Βαρλααμ ο Καλαβρος 1290 - 1348
    Νικηφόρος Γρηγορας, από την Ηράκλεια του Πόντου 1295-1359
    Γρηγοριος Χιονιαδης 13ος-14ος αι.
    Κωνσταντίνος Λυκιτης 13ος - 14ος αι.
    Ιωάννης Πεδιασιμος 13οσ-14ος αι.
    Ιωάννης Αβραμιος 14ος αι.
    Ελευθέριος ο Ηλειος 14ος αι.
    Θεόδωρος Μελιτηνιωτης 1310 - 1389
    Ισαακ Άργυρος 1310 - 1372
    Δημήτριος Κυδωνης 1324 - 1398
    Νικολαος Ραβδας 14ος αι.
    Μανουήλ Μοσχοπουλος 14ος αι.
    Μιχαήλ Βαλσαμων 14ος αι.
    Γεώργιος Γεωμέτρης 14ος αι.
    Δημήτριος ο Πεπαγωμενος 14ος αι.
    Ιωαννης Κατραρης 14ος αι.
    Νικολαος Καβάσιλας 14ος αι.
    Ανδεας Λιβαδηνος 14ος αι.
    Μανουήλ ο Τραπεζούντιος 14ος αι.
    Νεόφυτος Προδρομηνος 14ος αι.
    Γεωργιος Χρυσοκοκκης 14ος αι.
    Μανουηλ Χρυσολωράς 14ος-15ος αι.
    Γεώργιος Γεμιστός (Πλήθων) 1355 - 1452
    Γεώργιος Αμιρουτσης 15ος αι.

    Σταματώ στους 100 συμβολικά όσοι ήταν και οι πιο γνωστοί αρχαίοι μας σοφοί και φιλόσοφοι
    Έτσι πιστεύω αφού κάποιος πάρει αυτά τα ονόματα και εξετάσει τις βιογραφίες τους να καταλήξει ότι τα περί φίμωσης των επιστημών είναι απλώς ψέματα.
    Κρίμα για όποιον «επιστήμονα» γράφει τέτοια παραμύθια και τα διοχετεύει στον κόσμο.

    Οι απαντήσεις θα έχουν και συνέχεια..

  15. #210
    Εγγραφή
    02-04-2004
    Περιοχή
    Χανιά/Ηράκλειο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.415
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    αχ αχ... απο μένα δεν θα ξαναδείτε ποστ σ'αυτό το thread... ο DrWho μας καλύβει τελείως!!! εγώ απο κεί και πέρα τί άλλο μπορώ να γράψω;

Σελ. 14 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για τίς ταυτότητες, την θρησκεία, την παγκοσμιοποίηση και .... [split 4001-5000]
    Από mrwireless στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1007
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-06, 17:28
  2. Για τίς ταυτότητες, την θρησκεία, την παγκοσμιοποίηση και .... [split 5001-]
    Από blizard στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 515
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-05, 20:53
  3. Για τίς ταυτότητες, την θρησκεία, την παγκοσμιοποίηση και .... [split 3001-4000]
    Από lazar στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 999
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-05, 01:12
  4. Για τίς ταυτότητες, την θρησκεία, την παγκοσμιοποίηση και .... [split 2001-3000]
    Από Σταύρος στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 999
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-05, 20:39
  5. Για τίς ταυτότητες, την θρησκεία, την παγκοσμιοποίηση και .... [split1001-2000]
    Από lazar στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 997
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-04, 01:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας