Εμφάνιση 1-11 από 11

Θέμα: GPS PDA Palmtops

  1. #1
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα GPS PDA.
    Ψάχνω για ένα ΚΑΛΟ GPS για αυτοκίνητο.
    Δηλαδή, λεπτομερέστατους χάρτες, γρήγορο, με βεντούζα μπροστινού τζαμιού, προοπτική απεικόνηση, φωνητικέςοδηγίες κλπ.

    Είδα στο Πλαισιο και το eshop δύο μοντέλα.
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=970867
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926010

    Αφενώς, έχουν διαφορά αυτά τα δύο;
    Αφετέρου, γιατί στο amazon τα βρίσκει κάποιος ΤΟΣΟ πιο φτηνά;
    http://www.amazon.co.uk/C520T-Europe...2542151&sr=8-2
    Για ΤΟΣΟ καλύτερο μοντέλο;

    Υπάρχει κάπου στην Ελλάδα καλύτερη τιμή;

    Αν μου πείτε πού βρίσκω στην ελλάδα και σύστημα ανίχνευσης ραντάρ τροχαίας, θα σας είμαι ευγνώμων. (Ερώτηση: είναι νόμιμα δεν είναι; Έχουν ενημερωμένες βάσεις; )

    Ελπίζω ότι δεν παραβαίνω κάποιο κανόνα του εξαιρετικού forum σας ρωτώντας αυτά τα πράγματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.084
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFibre
    Γιατί δεν ψάχνεις κάτι και σε PPC θα σου βγεί και ποιό φτηνό και θα κάνεις και την δουλειά που θες..

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εξαρτάται πάρα πολυ από το τι ακριβώς θές.
    Θα σου πρότεινα να ψάξεις μερικά φόρουμ όπως εδω, στο myphone.gr κτλ στα ανίστοιχα threads να πάρεις μια ιδέα.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ενδιαφέρομαι και εγώ! Το μυαλό μου διαβάζει ο τύπος! (radar δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν οδηγώ τόσο, και όταν οδηγώ δεν το σκίζω.)

    Θεωρώ ότι οι εξειδικευμένες συσκευές έχουν καλύτερη απόδοση από μία all-in-one.
    Δηλαδή, τηλέφωνο, pda, gps, κάμερα και αναπτήρα δεν θα έπαιρνα, διότι συνήθως λειτουργούν μέτρια σε όλα.

    Βέβαια, αν κάποιος έχει να προτείνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχάνημα που έχει δουλέψει, ή να του δώσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ link για αυτό που έχει βρει, θα μας εξυπηρετήσει πολύ. Το να δει πάντως και σε άλλα fora όπως του προτείνατε, δεν είναι κακή ιδέα αν μας πείτε και πού!

    υ.γ. σχετικά με τα ραντάρ πάντως, νομίζω ότι είναι περίεργη η κατάσταση. Ότι είναι μεν νόμιμο να το αγοράσεις, όχι να το χρησιμοποίησεις. Αν είναι ECM πάντως, σε χώνουν μέσα, μιλάμε για απλό ανιχνευτή.

    υ.γ.2 destinator ή MioMap V3.3; ποιο είναι καλύτερο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 23-06-07 στις 01:00.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atomgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται πάρα πολυ από το τι ακριβώς θές.
    Θα σου πρότεινα να ψάξεις μερικά φόρουμ όπως εδω, στο myphone.gr κτλ στα ανίστοιχα threads να πάρεις μια ιδέα.


    http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86
    Το άθλημα τις τελευταίες μέρες έχει αναβρασμό. Εγώ θα περίμενα κάνα μήνα
    Σε γενικές γραμμές έχουμε τα PNA που είναι μόνο πλοήγηση και τα προγράμματα που τρέχουν σε PDA και PDA Phones.
    Άν θές μόνο πλοήγηση είναι συνήθως προτιμότερα τα PNA, πιο φωτεινή οθόνη, κουμπώνουν πιο καλα με το πρόγραμμα και το GPS και έχουν κάποια και πιο πολλά τζιτζιμπλικια.
    Αν έχεις pda παίρνεις ένα προγραματάκι και κάνεις την δουλειά σου.
    Προγράμματα είναι απο ότι θυμάμαι Destinator, Navimate & Navimate extreeme, idrive, papago και περιμένουμε σε λίγες μέρες και το IGO. Αυτά έχουν όλα χάρτες από ελληνικές κομπανιες. Υπάρχουν και άλλα πολλά που όμως δεν έχουν ελλάδα.
    Τέλος υπάρχουν ματζούνια με τα οποία καποια από αυτά μπορούν να πάιξουν και σε pc.
    TA antiradar απο όσο ξέρω απαγορεύονται απο τον νέο κοκ και έχουν και βαρύ πρόστιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atomgr : 23-06-07 στις 02:13.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τα antiradar ή ECM (electronic counter measure) απαγορεύονται και από τον παλιό Κ.Ο.Κ. ως παρακώληση έργου της αστυνομίας. Ρώτησε για ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ραντάρ, που από όσο ξέρω ΔΕΝ απαγορεύεται.



    edit:

    http://photos.bloka.com/Other_Stuff/...all_page_1.pdf

    http://photos.bloka.com/Other_Stuff/...all_page_2.pdf

    http://photos.bloka.com/Other_Stuff/...all_page_3.pdf

    Προσοχή: χρειάζονται άδεια, όμως στη σελίδα 3 λέει ότι απαγορεύεται να ΠΩΛΗΘΟΥΝ χωρίς άδεια, οπότε η ΝΟΜΙΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ είναι η ΑΔΕΙΑ, πάντως, τυπικά για τα ελληνικά δεδομένα, ο νόμος μας είναι ΒΑΡΒΑΡΟΣ. Σε ένα σημείο επιτρέπει, σε άλλο σημείο απαγορεύει, ο υπουργός λέει έτσι, ο αστυνομικός που θα σε σταματήσει μπορεί να πει άλλο, στο bloka λέει ότι χρειάζεται άδεια την οποία όμως ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΟΥΝ (ελληνικό κράτος ε; θαυμάστε!) και εσύ να βρεθείς να ταλαιπωρηθείς. (προσοχή η πρώτη σελίδα λέει ότι είναι νόμιμο να έχεις τέτοιο πράγμα, δεν λέει ότι δεν χρειάζεσαι άδεια!)

    Οπότε, fly under the rader φίλε μου, και αν έχεις «κόλπα» καλό είναι να κρύβονται πολύ εύκολα και να μην είναι αναγνωρίσιμα. Σε αυτή τη χώρα άμα ξέρεις καλό είναι να μη ξέρουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 23-06-07 στις 12:57.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #7
    Πολύ χρήσιμα τα παραπάνω.

    Διάβασα και το bloca και το myphone.
    Από ότι κατάλαβα:
    1ον εκείνο που έχει σημασία είναι το software - η MIO δείνει το δικό της, όμως υπάρχει το destinator που έφτασε έκδοση 6 - ερώτηση ποιο είναι καλύτερο;
    2ον Τα μεγάλης ανάλυσης pda πάνε αργά στην ανανέωση των οθονών, οπότε η παραπάνω λεπτομέρεια είναι εις βάρος της ταχύτητας - τα περισσότερα pda χωρίς δραματική αλλαγή ταχύτητας πρόσθεσαν ανάλυση 640χ480, π.χ. eten 500 / 500+
    3ον Σε γαλλικά αυτοκίνητα - κατάρα! - δεν πιάνει η κεραία του GPS!
    4oν Το ETEN 500+ είναι το πληρέστερο - φυσικά ακριβότερο - pda+τηλέφωνον+καμερά+ράδιον κλπ

    Εκείνο που μας λείπει βέβαια είναι ένα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΓΡΗΓΟΡΟ και με πλήρως ενημερωμένο λογισμικόν pda των δρόμων Ελλάδος. Για κάλυψη πανευρωπαϊκώς δεν με ενδιαφέρει, καθότι κυκλοφορώ μόνο εδώ και γαλλία, όπου εκεί έχω συσκευή ενσωματωμένη στο αυτοκίνητο.

    Επίσης, έχω τηλέφωνο και ράδιο στο αυτοκίνητο, οπότε όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια είναι άχρηστα.
    (Συμφωνώ με την άποψη κατά των πολυσυσκευών).

  8. #8
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Από τιμή όλα πάνω κάτω τα ίδια έιναι. Το Dest λέγεται ότι έχει την περισσότερη ανάλυση αλλά πρόσφατα βγήκε το Navimate extreeme που έχει μέσα και τους χάρτες της ανάβασης που θεωρητικά έχει την μεγαλύτερη κάλυψη εκτός Αθηνών και χωμάτινες διαδρομές και από το οποίο δεν έχουμε ακόμα σχόλια απο χρήστες www.anavasi.gr .
    Αν θές pna νομίζω ότι ότι όλα τα eshop έχουν διάφορα μοντέλα δες www.ngi.gr www.navimate.gr κτλ.
    Τώρα το mio δεν ξέρω ποιό έχει μέσα τώρα γιατι η Mio κάθε χρόνο κάνει συμφωνία με κάποια εταιρεία και αλλάζει. Φέτος νομίζω έκανε με την Dest για την επόμενη φουρνιά.
    Για τα πολυμηχανηματα η άποψή μου είναι ότι θέλουν ακόμα κάνα χρόνο, για να είναι του γουστου μου

  9. #9
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Tornado wireless
    Φιλε SaintPeterAirlines το amazon δεν το εχει πιο φτηνα απλα ειναι σε λιρες αγγλιας που κανουν μιαμισυ φορα του ευρω

  10. #10
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Router
    Usr 9108 ΙSDN
    Οι καλύτεροι χάρτες μέχρι στιγμής για την Ελλάδα είναι αυτοί της Ngi, oπότε αναγκαστικά όποιος τους προτιμήσει θα πάρει και το destinator που τους υποστηρίζει. Δεν είναι καθόλου κακό σαν πρόγραμμα πλοήγησης, αλλά εμφανισιακά τουλάχιστον υπάρχουν και καλύτερα, όπως πχ το Igo.

    Mε την ανάλυση vga σε ένα pda δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση στη πλοήγηση, έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα Fujitsu Siemens Loox N560 , και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ούτε και στην πλοήγηση μέσα απο γαλλικό αυτοκίνητο (307) που έχει και αθερμικό παρμπριζ.

    Υπάρχει πλέον μεγάλη ποικιλία από αξιόλογα pda που κανουν σχεδον τα πάντα. Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του επιλέγει αυτό που τον καλύπτει περισσότερο.

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tuluba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε SaintPeterAirlines το amazon δεν το εχει πιο φτηνα απλα ειναι σε λιρες αγγλιας που κανουν μιαμισυ φορα του ευρω
    Τεράστια διαφορά τιμής. Τα έψαξα και από αμερική και από αγγλία. Οι Εγγλέζοι έιναι 20% πιο φτηνοί και οι Αμερικάνοι 40% πιο φτηνοί. Ούτε νόμισα μπέρδεψα, ούτε καινούργια μεταχειρισμένα. Οι τιμές της Ελλάδας δυστυχώς είναι πολύ ακριβές ακόμα και σε franchise και σε τόσο μικρά και ελαφρυά μηχανήματα προτείνω αγορά από εξωτερικό, όπως έκανα και εγώ.

    Τι να πάρει κάποιος από eshop εδώ τι να πάρει από γερμανικό eshop. 10 μέρες διαφορά και 150 ευρώ τουλάχιστον, χώρια που τα eshop εξωτερικού έχουν και τα πιο τελευταία μηχανήματα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας