Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    με αφορμη το θεματακι "πανελληνιες....ο τρομος ολων" ειπα να δημιουργησω εδω ενα ξεχωριστο topic για το θεμα των μεταπτυχιακων και τι γινεται μετα το πτυχιο καποιου ΑΕΙ.
    προσωπικα τελειωνω το πτυχιο μου στα οικονομικα και εχω σπαζοκεφαλιασει απειρες φορες με το ζητημα του μεταπτυχιακου.εχω λοιπον καποιες αποριες και θα ηθελα μια δυο συμβουλες απο εμπειρους στο θεμα.
    βασικα μεχρι τωρα ειχα καταληξει στο να μην κανω μεταπτυχιακο να βγαλω το στρατο και επειτα να πιασω οσο το δυνατον γρηγοροτερα δουλεια θελοντας να ξαλαφρυνω και τους γονεις μου.αλλα με τρωει μεσα μου κατι και θελω να μου πειτε γνωμες.
    1)αξιζει να κανει κανεις μεταπτυχιακο?εννοω βρισκεις ευκολοτερα δουλεια? η καλυτερα αντι να χασω κιαλλο χρονο σπουδων (και χρηματων)να μπω κατευθειαν στην αγορα?
    2)επειδη λεφτα δεν παιζουν και ξερω οτι ειτε εντος ελλαδας ειτε εκτος για μεταπτυχιακο θες λεφτα....πολλα λεφτα.αρα αυτο σημαινει οτι και να θελω να κανω δεν μπορω η μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω?εχω ακουσει οτι για εξω (αγγλια) μενεις στην εστια χωρις να πληρωνεις και εχεις δυνατοτητα να δουλευεις μεσα στο πανεπιστημιο για εξτρα εισοδημα.
    3)ας εξηγησει καποιος απλα και καθαρα ποια ειναι η χρησιμοτητα του μαστερ.
    βλεπεται οτι ειμαι συγχισμενος περναω μια απο τις ποιο "σκοτεινες"περιοδους της ζωης μου...βοηθηστε να δω λιγο φως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hulkmania : 24-06-07 στις 19:28.
    Εφαρμογή των νόμων του Murphy στη σχέση αυτοκινήτου και βροχής.

    1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.
    2. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, δε θα βρέξει.
    3. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να βρέξει, δεν θα βρέξει.
    4. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να μη βρέξει, θα βρέξει.
    5. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου σκεπτόμενος ότι αφού το πλένεις για να βρέξει δεν θα βρέξει, θα βρέξει...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με την αγορά εργασίας στην ελλάδα, αλλά την τελευταία φορά που είδα εγώ σε θέση πωλητή πήγαιναν μεταπτυχιακοί.

    Ειδικά από τα οικονομικά που βγαίνεις εσύ είναι ακόμα ποιο δύσκολα τα πράματα, αλλά υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις.

    Στα ερωτήματα σου τώρα, αν έχεις καλή βαθμολογία αξίζει να κοιτάξεις για καμία υποτροφία, οι εστίες δεν είναι δωρεάν για την ακρίβεια κάνουν όσο ένα ενοίκιο στην ελλάδα.

    Το μεταπτυχιακό είναι εμβάθυνση στον τομέα που σπουδάζεις, απλά, δεν σου μαθαίνουν κάτι, απλά σου δίνουν κατεύθυνση και τα υπόλοιπα πρέπει να τα κάνεις εσύ.

    Πρόταση μου είναι, να πας φαντάρος, και μετά αφου και ο τομέας σου είναι οικονομικά, να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αγγλία σε finance κατα προτίμηση, και να ψαξεις εκεί για δουλειά.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Τα ίδια ακριβώς ερωτήματα με προβληματίζουν και εμένα τον τελευταίο καιρό.

    Τα χρήματα είναι πολλά για το μεταπτυχιακό, και τουλάχιστον κατα τη γνώμη μου δεν σου εγγυάται και τίποτα στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα. Ίσα ίσα μπορώ να πώ ότι πολλές φορές στέκεται και εμπόδιο στο να βρείς δουλειά.

    Αν μιλάς για εξωτερικό αλλάζει το πράγμα.

    Ενδεικτικά απ'ότι έχω ψάξει οι τιμές κυμαίνονται απο 10.000-15.000€. Για δίδακτρα μόνο....αυτά τα χρήματα σε πόσο καιρό θα τα βγάλεις πίσω στην Ελλάδα;

    Γνώμη μου είναι προς το παρόν βγές στην αγορά εργασίας, και αν μετά απο ορισμένα χρόνια πραγματικά χρειαστείς το μεταπτυχιακό (τώρα απλά το χρειάζεσαι για να σου αυξήσει τις πιθανότητες πρόσληψης) το κάνεις.
    Τα περισσότερα πανεπιστήμια Αγγλικά πλέον κάνουν και Master On-line μέσω εκτεταμένης χρήσης του Video-Conference....οπότε δεν χρειάζεται να ξενιτευθείς.

    Όσο για τη χρησιμότητα του μεταπτυχιακού. Θα έλεγα ότι χρησιμεύει περισσότερο για να μπορείς να μπείς ευκολότερα σε μια υψηλή θέση σε μια εταιρία. Τα υψηλά στελέχη πρέπει να έχουν 'Πρεστίζ' για να 'πουλάνε' και το μεταπτυχιακό/α σίγουρα προσθέτουν κάτι...χωρίς να σημαίνει ότι έχεις περισσότερες γνώσεις η ικανότητα απο κάποιον που δεν έχει.

    Απο την άλλη, αν σκοπεύεις έτσι και αλλιώς να χάσεις τον χρόνο σου να πας φαντάρος, κάνε το μεταπτυχιακό και πήγαινε μετά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris2004 : 24-06-07 στις 20:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Εγω-αν αποφασεις τελικα να κανεις μεταπτυχιακο-θα σου προτεινα να πας εξωτερικα αφου θα τελειωσεις πιο γρηγορα δηλαδη σε ενα χρονο αντι για 2. Τα χρηματα που ζητανε στην Ελλαδα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αντιστοιχα αυτων που σου προσφερουν, ενω για να σε κανουν δεκτο πρεπει να εχεις μπαρμπα στην Κορονη ή να πεσεις στα 4, λες και σου κανουν χαρη που θα παρουν τα λεφτα σου...
    Ακομα το να ζησεις σε μια ξενη χωρα ειναι απο μονο του πολυ σημαντικη εμπειρια ενω στην Αγγλια στο αντικειμενο σου ειναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια απ' οτι στην Ελλαδα...
    Δε σου λεω να μεινεις εκει για παντα...αλλα ακομα κι ενας χρονος προυπηρεσια στην Αγγλια, μετραει πολυ οταν ερθεις εδω
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  5. #5
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    οποτε και επειδη δεν παιζουν 10000-15000 ευρω και πτυχιο βαθμο θα εχω γυρω στο 6,8 (αρα το θεμα υποτροφιες ειναι μαλλον απροσιτο) μαλλον ειμαι καταδικασμενος να μην κανω μεταπτυχιακα θελω δε θελω.
    Εφαρμογή των νόμων του Murphy στη σχέση αυτοκινήτου και βροχής.

    1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.
    2. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, δε θα βρέξει.
    3. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να βρέξει, δεν θα βρέξει.
    4. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να μη βρέξει, θα βρέξει.
    5. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου σκεπτόμενος ότι αφού το πλένεις για να βρέξει δεν θα βρέξει, θα βρέξει...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εγώ με 6,47 κάνω διδακτορικό με υποτροφία

    Aλλά βέβαια όπως έγραψα στο άλλο νήμα, στα οικονομικά/managenment το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο και ο ανταγωνισμός τεράστιος.

    To θέμα είναι, γιατί θες να κάνεις μεταπτυχιακό. Απο αυτή την απάντηση σου εξαρτάται και η απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα. Το "αλλα με τρωει μεσα μου κατι" είναι λίγο δύσκολο να το ερμηνεύσουμε

  7. #7
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    δεν καιγομαι να κανω μεταπτυχιακα απλα για να λεω οτι εκανα η για τουρισμο.ο μονος λογος που θα εκανα θα ηταν επειδη θα μου εξασφαλιζε ποιο ευκολα μια θεση εργασιας.εξασφαλιζει ομως μια θεση εργασιας?η θα χαλασω τα λεφτα(που δεν εχω)και παλι θα ψαχνομαι?

    αληθεια τις υποτροφιες που τις βρισκεις και πως κανεις αιτηση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hulkmania : 24-06-07 στις 20:44.
    Εφαρμογή των νόμων του Murphy στη σχέση αυτοκινήτου και βροχής.

    1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.
    2. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, δε θα βρέξει.
    3. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να βρέξει, δεν θα βρέξει.
    4. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να μη βρέξει, θα βρέξει.
    5. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου σκεπτόμενος ότι αφού το πλένεις για να βρέξει δεν θα βρέξει, θα βρέξει...

  8. #8
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    The Big Nowhere
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 38.3(dB)
    Για ξεκίνημα δες εδώ... http://www.iky.gr/


  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    απο οτι ειδα στι ικυ για να παρεις υποτροφια πρεπει να περασεις απο εξετασεις αναλογα με το γνωστικο αντικειμενο και οι θεσεις ειναι 100 ενω φανταζομαι οι υποψηφιοι θα ειναι χιλιαδες.
    Εφαρμογή των νόμων του Murphy στη σχέση αυτοκινήτου και βροχής.

    1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.
    2. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, δε θα βρέξει.
    3. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να βρέξει, δεν θα βρέξει.
    4. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να μη βρέξει, θα βρέξει.
    5. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου σκεπτόμενος ότι αφού το πλένεις για να βρέξει δεν θα βρέξει, θα βρέξει...

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hulkmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καιγομαι να κανω μεταπτυχιακα απλα για να λεω οτι εκανα η για τουρισμο.ο μονος λογος που θα εκανα θα ηταν επειδη θα μου εξασφαλιζε ποιο ευκολα μια θεση εργασιας.εξασφαλιζει ομως μια θεση εργασιας?η θα χαλασω τα λεφτα(που δεν εχω)και παλι θα ψαχνομαι?

    αληθεια τις υποτροφιες που τις βρισκεις και πως κανεις αιτηση?
    Tις υποτροφίες στο HB τις βρίσκεις με 2 τρόπους.

    1. Πληρωμένη θέση. Υπάρχουν 2 ή 3 οργανισμοί έρευνας οι οποίοι επιδοτούν θέσεις σε μεταπτυχιακά και προπτυχιακά. Σε θετικούς επιστήμονες/μηχανικούς είναι το EPSRC. Εσυ θα πρέπει να βρείς το αντίστοιχο "συμβούλιο" για τον κλαδο σου.

    2. Υποτροφία απο το πανεπιστήμιο. Πρέπει να κάνεις αίτηση μαζί με την αίτηση εισαγωγής σου για τα μαστερ. Εκει είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, δεν δίνεις εξετάσεις αλλά μετράνε οι βαθμοί του προπτυχιακού.

    Φυσικά υπάρχουν και οι υποτροφίες απο το ΙΚΥ, ή τα κληροδοτήματα, τα οποία όμως είναι μια πολύ μα πάρα πολύ μαυρη ιστορία Πληροφορίες για το ΙΚΥ και τα κληροδοτήματα απο το Γραφείο Διασύνδεσης της σχολής σου.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Εγώ θα σου πω σχετικά με τη δική μου εμπειρία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hulkmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    με αφορμη το θεματακι "πανελληνιες....ο τρομος ολων" ειπα να δημιουργησω εδω ενα ξεχωριστο topic για το θεμα των μεταπτυχιακων και τι γινεται μετα το πτυχιο καποιου ΑΕΙ.
    προσωπικα τελειωνω το πτυχιο μου στα οικονομικα και εχω σπαζοκεφαλιασει απειρες φορες με το ζητημα του μεταπτυχιακου.εχω λοιπον καποιες αποριες και θα ηθελα μια δυο συμβουλες απο εμπειρους στο θεμα.
    βασικα μεχρι τωρα ειχα καταληξει στο να μην κανω μεταπτυχιακο να βγαλω το στρατο και επειτα να πιασω οσο το δυνατον γρηγοροτερα δουλεια θελοντας να ξαλαφρυνω και τους γονεις μου.αλλα με τρωει μεσα μου κατι και θελω να μου πειτε γνωμες.
    1)αξιζει να κανει κανεις μεταπτυχιακο?εννοω βρισκεις ευκολοτερα δουλεια? η καλυτερα αντι να χασω κιαλλο χρονο σπουδων (και χρηματων)να μπω κατευθειαν στην αγορα?
    Εγώ το μεταπτυχιακό το έκανα λόγω συγκυριών. Τι σημαίνει αυτό; Ότι από τη μια ήταν δωρεάν, από την άλλη, βόλευε για το ωράριό μου (ήταν part-time σε απογευματικές ώρες), οπότε το έκανα παράλληλα με τη δουλειά που είναι ό,τι καλύτερο. Αν σε ενδιαφέρει πχ. το δημόσιο (ΑΣΕΠ) από τη μια δουλεύεις κι από την άλλη παράλληλα κάνεις και το μεταπτυχιακό, δηλαδή δεν χάνεις κάτι σε σχέση με το αν σταματούσες τη δουλειά για το μεταπτυχιακό, οπότε όταν με το καλό το τελειώσεις, σε όλο αυτό το διάστημα που το έκανες, δούλευες παράλληλα και δε χάνεις έτσι τα μόρια της εμπειρίας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hulkmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    2)επειδη λεφτα δεν παιζουν και ξερω οτι ειτε εντος ελλαδας ειτε εκτος για μεταπτυχιακο θες λεφτα....πολλα λεφτα.αρα αυτο σημαινει οτι και να θελω να κανω δεν μπορω η μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω?εχω ακουσει οτι για εξω (αγγλια) μενεις στην εστια χωρις να πληρωνεις και εχεις δυνατοτητα να δουλευεις μεσα στο πανεπιστημιο για εξτρα εισοδημα.
    Για το εξωτερικό δεν ξέρω να σου πω, εγώ το έκανα εδώ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hulkmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    3)ας εξηγησει καποιος απλα και καθαρα ποια ειναι η χρησιμοτητα του μαστερ.
    βλεπεται οτι ειμαι συγχισμενος περναω μια απο τις ποιο "σκοτεινες"περιοδους της ζωης μου...βοηθηστε να δω λιγο φως.
    Το μάστερ χρησιμεύει πχ. όταν σκοπεύεις να ξεκινήσεις ένα διδακτορικό (αν στοχεύεις σε πορεία καθηγητή στην τριτοβάθμια για παράδειγμα). Επίσης είναι ένα επιπλέον «χαρτί»-προσόν στο ενεργητικό σου, σίγουρα καλό κάνει. Απλά πρέπει να ζυγίσεις τα ωφέλη από τα «έξοδα» για την απόκτησή του σε σχέση με αυτά που θα σου δώσει μετά.

    Προσπάθησε να σκεφτείς ήρεμα και λίγο μακροπρόθεσμα για να δεις αν ένα επιπλέον χαρτί θα σε βοηθούσε ή όχι (για τον κλάδο σου δεν έχω ιδέα τι γίνεται, αρμόδιοι είναι οι υπόλοιποι συμ-φορουμίτες να σου πουν τις σκέψεις τους).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #12
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    φίλε στην Ελλάδα οσο πιο πολλα πτυχία εχεις,τοσο δυσκολότερο και αν βρεις εργασία όσοπαραδοξο και αν σου ακούγεται!
    παντως αν μπορεις πηγαινε για μαστερ αγγλια,εχουν τεχνογνωσία απο τα 50ς σε μεταπτυχιακές σπουδες

  13. #13
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Καταρχάς η γνώμη μου είναι να πας στο στρατό και να τελιώνεις (ή να μη πας καθόλου ) μετά:

    1) Τα μεταπτυχιακά σου προσφέρουν 2 πράγματα, συνδυασμό γνώσεων ή εξειδίκευση δηλαδή: μπορείς να τελιώσεις πληροφορική και να κάνεις ΜΒΑ ή να κάνεις προπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων και μεταπτυχιακό στη πληροφορική (αυτό είναι το ένα). Το δυο που αφορά την εξειδίκευση είναι κάνεις προπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων και μάστερ πχ σε organizational culture. Το αξίζει πάλι έχει 2 υποκατηγορίες: αξίζει για εσένα ή αξίζει για καριέρα/$$$. Το να δεις αν αξίζει για σένα (δηλαδή αν σου αρέσει πολύ) απλά κάνεις κάτι που σου αρέσει. Για να δεις για καριέρα κάνε το εξής: κάνε μια έρευνα να δεις τι θέσεις παίζουν στην Ελλάδα, και προσπάθησε να δεις τι τάσεις παίζουν (δύσκολο). Επίσης μπορείς να δεις και τι γνώσεις ζητάνε στο εξωτερικό, στη τελική στην Ελλάδα ακολοθούμε τις τάσεις του εξωτερικού αργά η γρήγορα.

    2) Πολλά πανεπιστήμια έχουν μεταπτυχιακά part time ειδικά για τη περίπτωσή σου. Λιγότερες ώρες σπουδών και περισσότερες ώρες εργασίας. Απ'ότι έχω ακούσει είναι σχετικά εύκολο να βρεις δουλειά part time στην Αγγλία με αρκετά σεβαστό σε σχέση με την Ελλάδα εισόδημα. Βέβαια πρέπει να αποφασίσεις ότι πας για σπουδές και εργασία για 2 χρόνια και όχι για τσιλιμπουρδίσματα.

    3) GOTO 1 AND STOP

    ΥΓ Πολλοί έχουν περάσει από τη φάση σου

  14. #14
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    μπορω να εξασφαλισω καποια part time δουλεια απο δω πριν παω αγγλια ας πουμε για μεταπτυχιακο?


    (παιδια ευχαριστω για την ανταποκριση...συνεχιστε ετσι.βοηθατε εκτος απο εμενα και αλλα ατομα που θα εχουν παρομειες αποριες πιστευω...keep on rocking)
    Εφαρμογή των νόμων του Murphy στη σχέση αυτοκινήτου και βροχής.

    1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.
    2. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, δε θα βρέξει.
    3. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να βρέξει, δεν θα βρέξει.
    4. Αν δεν πλύνεις το αυτοκίνητό σου για να μη βρέξει, θα βρέξει.
    5. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου σκεπτόμενος ότι αφού το πλένεις για να βρέξει δεν θα βρέξει, θα βρέξει...

  15. #15
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hulkmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε και επειδη δεν παιζουν 10000-15000 ευρω και πτυχιο βαθμο θα εχω γυρω στο 6,8 (αρα το θεμα υποτροφιες ειναι μαλλον απροσιτο) μαλλον ειμαι καταδικασμενος να μην κανω μεταπτυχιακα θελω δε θελω.
    O Βαθμός πτυχίου μη σε απασχολεί καθόλου. Ειδικά το ΗΒ είναι μια "βιομηχανία πτυχίων" οπότε το χρήμα είναι αυτό που τους ενδιαφέρει κατα κύριο λόγο.

    Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα σου εξασφαλίσει καλύτερες πιθανότητες πρόσληψης στην Ελλάδα. Όμως αν είναι κάτι το οποίο στοχεύει να ικανοποιήσει τις ανάγκες αυτο-πραγμάτωσής σου να το κάνεις...κάποια στιγμή.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 10:08
  2. Σπουδες στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 15:28
  3. αγορά Laptop από ελλάδα η εξωτερικό?
    Από hantok στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-08, 21:59
  4. Μάρκες στην Ελλάδα vs Εξωτερικό
    Από trunksan στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 00:50
  5. Μεταπτυχιακά από μη-κρατικά ιδρύματα στην Ελλάδα ?
    Από BeholderX στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-05, 13:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας