Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To ρούτερ που δίνου είναι αντίστοιχο του Γερμανικού Fritz. Βασική διαφορα είναι οι 4 θύρες ethernet (που μόνο το 7170 έχει). Τώρα αν είναι εξίσου καλό με το fritz δεν ξέρω.

  2. #17
    Γεια σας,
    από 1 Αυγούστου είμαι κάτοχος i-call easy box ο router είναι ο Draytek Vigor 2700VG. Παροχέα ADSL έχω Forthnet.

    Παρατηρήσεις

    1. Πάρα πολύ καλή ποιότητα ήχου !

    2. Πολύ καλό QoS

    3. Ο Router επιστρέφεται όποτε τελειώσετε την συμφωνία σας είτε μετά από 12 μήνες είτε πριν. Απλά πριν από τους 12 μήνες επιστρέφεται και το τηλέφωνο.

    4. Προσοχή bug αν πάτε την πρώτη φορά να βάλετε τα στοιχεία σας για το ADSL αν το κάνετε με το QUICK START WIZARD ενώ όλα είναι σωστά δεν μπορεί να συνδεθεί στον ADSL λογαριασμό σας. Αν το κάνετε πρέπει να κάνετε SYSTEM MAINTENANCE/REBOOT SYSTEM/Using factory default configuration
    μετά να περάσετε τα στοιχεία σας μέσω της επιλογής ΙΝΤΕΡΝΕΤ ACCESS.

    Προσοχή όχι hard reset του router (έτσι μου είπε ο τεχνικός).

    5. Πριν από λίγο είχα πρόβλημα με το voicemail τηλεφωνητή 123. Ενώ από softphone δούλευε μέσω του router μου έλεγε συνέχεια ότι δεν είναι σωστός ο προσωπικός κωδικός.
    Πείρα τηλέφωνο 13813 αλλά κανένας σε κανένα τμήμα δεν ήξερε και μίλησα με 5-6 άτομα για καμιά ώρα.

    Το βρήκα διαβάζοντας στο FAQ του i-call ότι θέλει υποστήριξη "στην συσκευή ATA σε RFC2833" έψαξα τον router και ακολουθώντας VOIP-PHONE SETTINGS-ADVANCED-DMF MODE σε OUTBAND(RFC2833).
    Τώρα δουλεύει. Αν κάποιο παιδί δουλεύει στο i-call ας ενημερώσει ότι ο router πρέπει να αλλάξει αυτό το default value.

    Ερώτημα

    ο router δίνει επιλογές codecs G711MU(64Kbps) , G711A(64Kbps) , G729A/B (8Kbps) , G723 (6,4Kbps) , G726_32 (32Kbps).
    Η προεπιλογή είναι G729A/B (8Kbps) και δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο. Να επισημάνω ότι στην "Χρήση μεγαλύτερων πακέτων RTP (SIP) στις κλήσεις μου" έχω βάλει ΟΧΙ στην σελίδα του i-call.

    Γνωρίζεται αν οι άλλοι codecs δίνουν καλύτερη ποιότητα ;

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kinegiros : 02-08-07 στις 20:21.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά και γω πριν δυο μέρες το εγκατέστησα. Στην ποιότητα έχω το ίδιο πρόβλημα με πριν: στα αστικά μέσα στην πόλη μου η ποιότητα είναι πολύ κακή, δεν ακούγομαι, στα υπεραστικά και κινητά πολύ καλή. Με δυσκόλεψε και ένα χαλασμένο καλώδιο που νέκρωνε όλη τη γραμμή. Μόνο easy δε θα το λεγα.
    Κατά τα άλλα πολύ πρακτικό.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά δεν υπήρχε πρόβλημα στα αστικά. Έχω πρόβλημα όταν το Internet είναι απασχολημένο και προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω το voip, δεν ακούγεται φωνή απ' το τηλέφωνο. Πολλές φορές ακόμα και αν το Pc είναι συνδεδεμένο χωρίς να κατεβάζει. Αλλά αν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο και μετά ανοίξω το Inernet, το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά και το Internet είναι δέκα φορές πιο αργό.
    Αν κατάλαβα καλά δηλαδή όποιο απ' τα δύο μπει πρώτο σε λειτουργία αφήνει πολύ λίγα περιθώρια στο άλλο.

    Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω; Αν μπορεί να ρυθμιστεί το router να δίνει προτεραιότητα στο τηλέφωνο;

  5. #20
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν ο router σου υποστηρίζει QoS τότε μπορείς.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Draytek Vigor
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις μίλησα με μιά κοπέλα απο Αλτεκ και μου είπε πως το router τους είναι μόνο ασυρματο και voip, όχι adsl άρα πρεπει να συνδεθεί σε άλλο adsl modem/router για να δουλεψει. Είναι σωστό αυτο? Μου έκανε εκλπηξη και ψιλο απογοητευτηκα γιατι ήλπιζα να έχω ένα all-in-one solution...

  7. #22
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το router που δίνουν με το easy box συνδέει κανονικά στο internet, είναι modem/router για adsl κανονικά.
    Υπάρχει όμως τρόπος να συνδέσω δύο router μεταξύ τους ώστε από το παλιό να συνδέομαι internet και από της altec να μπαίνει το voip;

  8. #23
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Οσον αφορα το easy box των 15,99 το μηνα, το Draytek 2700 ειναι οντως χρησιδανειο και το αναφερει ξεκαθαρα. Και 5 χρονια να διατηρηθεις στην υπηρεσια, μολις το κοψεις, το ζητανε πισω. Σαν δωρο προσφερει ενα κλασσικο ασυρματο τηλεφωνο philips cd 140, που ειναι αυτο το οποιο κρατας αν μεινεις 12 μηνες στην υπηρεσια. Αναφερει πως αν φυγεις νωριτερα, το επιστρεφεις κι αυτο. Απ'αυτο καταλαβαινουμε οτι ΔΕΝ εχει δεσμευση χρονου, περα απο τους 2 πρωτους μηνες που ουτως η αλλως εχεις πληρωσει απ'την αρχη.
    Για το unlimited δεν ξερω και δεν με αφορα, γιατι κοστιζει καπου 34 το μηνα και δεν εχω καμια ορεξη να τα πληρωνω. Πιθανοτατα εκει, λογω υψηλης τιμης, να σου αφηνουν και το draytek μετα το δωδεκαμηνο, αλλα στο easy box των 15,99 αυτο δεν συμβαινει.
    Οσο για τους 3 αριθμους της επιλογης σου, στην πραγματικοτητα προκειται για 3 accounts που ερχονται μεσα στο πακετο. Ενα i-call unlimited με τις δωρεαν κλησεις σε σταθερους εντος ελλαδος και ζωνης 1, που τον ενεργοποιεις απο την αρχη. Και δυο i-call basic που αν τους ενεργοποιησεις παιρνεις και τους δυο i-call IN που τους αντιστοιχουν. Οι δυο αυτοι λογαριασμοι εχουν κανονικες χρεωσεις παντου, οποτε αν τους ενεργοποιησεις, θα ειναι μονο για να παρεις τους i-call IN.
    Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι μαλλον αρνητικες, οσον αφορα την εξυπηρετηση απο την παραγγελια μεχρι την παραλαβη. Εχουν τοσα πολλα τμηματα που δεν ξερουν ουτε ποιο ειναι αρμοδιο για καθε δουλεια και η παγια τακτικη τους ειναι να καταγραφουν τις κλησεις, ετσι ωστε να καλεσουν αυτοι "καποια στιγμη", που στην περιπτωση μου δεν ηρθε ποτέ και χρειαστηκε να απειλησω με ακυρωση κι επιστροφη του ποσου, για να εξυπηρετηθω. Στη βδομαδα περιμενω τον εξοπλισμο να δουμε και τι πουλια πιανει απο ποιοτητα.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router που δίνουν με το easy box συνδέει κανονικά στο internet, είναι modem/router για adsl κανονικά.
    Υπάρχει όμως τρόπος να συνδέσω δύο router μεταξύ τους ώστε από το παλιό να συνδέομαι internet και από της altec να μπαίνει το voip;
    Βαλε ενα διπλο splitter πανω στη ροζετα και πηγενε τη μια εξοδο στο παλιο και την αλλη στο καινουριο. Αυτη ειναι η απλουστερη λυση συνδεσμολογιας. Δεν ξερω ομως αν αυτο δημιουργησει καποιο προβλημα στη λειτουργια και των δυο, αφου βασικα η dsl σου θα πρεπει να συνδεεται ταυτοχρονα σε δυο τερματικα, αφου και το voip πανω απο τη dsl σου θα περναει. Δεν ξερω κατα ποσο γινεται αυτο.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Α, να αναφερω οτι δωρεαν κλησεις σε σταθερα εντος Ελλαδας, αφορουν μονο συνδρομητες ιδιωτικων δικτυων ΟΤΕ και Altec. Αν για παραδειγμα καποιος εχει μεταφερει την τηλεφωνκη γραμμη στο ιδιοκτητο δικτυο vivodi κλπ, το i-call δεν καλυπτει τις κλησεις προς το νουμερο αυτο. Μην μπερδευεστε με εναλλακτικους παροχους που ομως παραμενουν στο δικτυο ΟΤΕ, μιλαω μονο για συνδρομητες σε ιδιοκτητα δικτυα εκτος OTE και Altec.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-10-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Μόλις σήμερα πήρα και σύνδεσα το i call easy box. Έσω μια ερώτηση: Πως μπορούμε να ρυθμίσουμε το Quality of Service (QoS)? Έχω πολύ χαμηλή ταχύτητα download σε σχέση με το προηγούμενο modem μου.. Στις ρυθμίσεις έχει class 1, class 2 και class 3 και δίνει από 25% στην κάθε μία. Σε τι αντιστοιχεί η κάθε class? (Ποια σε VOIP και ποια στο LAN) Τι τιμές θα πρέπει να δώσω? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..

  12. #27
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο router σου υποστηρίζει QoS τότε μπορείς.
    Μήπως ξέρεις πως μπορώ να το κάνω στο fritz?

  13. #28
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    Router
    Vood
    Το vigor ειναι moder/router/voip μην ανησυχείς. Απλά παρουσιάζει μερικά προβλήματα σε shared llu

  14. #29
    Εγγραφή
    31-10-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έχει παρατηρήσει κανείς χαμηλές ταχύτητες κατεβάζοντας από rapidshare?

    Edit: Τελικά μάλλον είχε πρόβλημα ο server χθες το βράδυ γιατί σήμερα κατεβάζω σφαίρα! Και η ποιότητα των τηλεφωνημάτων είναι πάρα πολύ καλή, είτε κατεβάζω κάτι είτε όχι, είτε κάνω διεθνείς κλήσεις είτε εθνικές.. Ίσως βοηθάει ότι έχω και internet από την altec telecoms, ποιος ξέρει.. Πάντως όλα λειτουργούν ρολόι. Και χθες που τους πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω για το QoS δεν ήξεραν και με πήραν σήμερα να μου εξηγήσουν. Φοβερή εξυπηρέτιση!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος almighty : 06-09-07 στις 12:05.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Λοιπον, σημερα εγκατεστησα τον εξοπλισμο. Η πρωτη εντυπωση, η χειροτερη. Πιθανοτατα καποιου προβληματος του router, δεν κανει register την υπηρεσια, με αποτελεσμα να ΜΗΝ εχω Voip. Λεω οτι προβλημα εχει το μηχανημα, αφου εκανα τα παντα (reboot, αναμονες, απενεργοποιηση firewall κλπ, αλλα τιποτα). Ηδη εχω ζητησει να δρομολογησουν αντικατασταση εξοπλισμου, με οριζοντα 10ημερου και βλεπουμε. Κανεις μηπως ξερει τιποτα να με βοηθησει? Ισως να ειναι αλλου το προβλημα. Ευχαριστω.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταγγελία συμβασης I-call easy box
    Από sv2qo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 02:53
  2. i-call easy pack προβλημα
    Από tomgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-07, 19:43
  3. Εγινε και αυτο σε I-call easy box
    Από stargreek στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-07, 21:38
  4. i-call easy
    Από staaronis3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 18:50
  5. i-Call Easy Box: η επικοινωνία δεν έχει όρια
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-07, 12:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας