Σελ. 13 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 809
  1. #181
    Εγγραφή
    29-02-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Melomakarono LTE
    Αγόρασα την 3 sim με το δωρεάν internet 200mb μόνο και μόνο για να έχω αγγλικό αριθμό από το link που βάλατε για το eBay.

    Ευτυχώς είχα κάρτα Αγγλίας από νεόδμητη τράπεζα και πέρασε η συναλλαγή στο επίσημο site. Τα top up που σου δίνουν ξεκινούν από 2£. Πολύ βολικό. Εγκατέστησα και την εφαρμογή για άμεση ενημέρωση των υπολοίπων mb τα οποία δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιώ.

    Κατά την εγγραφή σου στέλνουν email για τις χρεώσεις και άλλες χρήσιμες πληροφορίες. Να επισημάνω ότι οι χρεώσεις σε κλήση είναι πολύ χαμηλές. Σχετικά με το πότε λήγει αναφέρει ότι τα χρήματα της κάρτας δεν λήγουν ποτέ ενώ για να διατηρήσει κάποιος τον αριθμό του θα πρέπει να κάνει κίνηση του αριθμού του μια φορά το 6 μηνο.

    Προχτές ήρθε και ιδιοποίηση μέσω της εφαρμογής τους για το τι πρόκειται να γίνει σχετικά με το brexit, λέγοντας πως δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.

    Γενικά επειδή το ψάχνω πολύ με τους αριθμούς ήρθε και έδεσε καθώς πριν μέρες αγόρασα μια προσφορά από hushed που έδινε αγγλικό αριθμό και 5.000sms/ 1.000 λεπτά ομιλίας σε αγγλικούς αριθμούς κάθε χρόνο lifetime. Στην συνέχεια δοκίμασα και μια eSIM που επίσης σου δίνει αγγλικό αριθμό με 10 δολάρια ο οποίος δεν λήγει ποτέ και τα χρήματα μένουν στον λογαριασμό για χρήση σε ομιλία ιντερνετ και μηνύματα.

    Επίσης εάν θέλετε να κάνετε top up σε καρτοκινητά εξωτερικού χωρίς προμήθεια υπάρχει το xoom.com και το ding.com
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Melomakarono : 29-02-20 στις 20:02.

  2. #182
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    ~ 20/20
    ISP
    (κ)ΟΤΕ 4G
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Σε ευχαριστούμε μελομακαρονο για τις πληροφορίες σου,

    μπάς και εχεις δοκιμασει να περάσεις prepaid από αγγλική brick and mortar τραπεζα στην 3 ?

    Τώρα που το ανεφερες, σκεφτηκα και το παρακάτω για top up. Χρήση Amazon.co.uk eGift Voucher. Άραγε επιτρέπονται ;;

    Αναρωτιέμαι αν μπορείς να κάνεις port τον αριθμό σου σε να sim (που έχεις ήδη σπίτι σε ασφαλές μέρος) σε περίπτωση κλοπής, ή απώλειας μέσω χρήσης PAC ? Αν γίνεται έτσι τότε θα είναι πολύ πιο βολικό/φτηνο απο το να χρησιμοποιείς mail forwarding services.

    Για την esim που δοκίμασες πάλι από την 3 ήταν ;

  3. #183
    Εγγραφή
    29-02-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Melomakarono LTE
    Για κάρτα χρησιμοποίησα την monzo που πρέπει να δηλώσεις διεύθυνση Αγγλίας για να σου την στείλουν.

    Οι δώρο κάρτες του Amazon είναι μόνο για τη επιχείρηση και όχι κάρτες τράπεζας.

    Από την άλλη η μετάβαση με pac νομίζω ότι αφορά μόνο όταν αλλάζεις εταιρία.

    Σχετικά με αυτό πήρα και κάρτα της ΕΕ και η οποία παρέχει αλλαγή ή αντικατάσταση με απλοποιημένη διαδικασία online, αλλά όπως είπες χρειάζεται μια forwarding εταιρία. Εάν έχεις συσκευή με eSIM μπορείς οποτεδήποτε να ζητήσεις την αλλαγή σε eSIM με χρέωση 1.5£. Πολύ βολικές οι eSIM.

    Όσον αφορά το top up σε EE, ενώ από την επίσημη ιστοσελίδα σου δίνει την δυνατότητα να προσθέσεις όποια κάρτα θες, όσες φορές έβαλα κάρτα με Ελληνική διεύθυνση δεν περνούσε η συναλλαγή, οπότε χρησιμοποίησα την αγγλική και πέρασε χωρίς πρόβλημα. Ελάχιστο top up 5£.

    Την 3 και την EE της έχω σε φυσική μορφή. Απο την άλλη οι eSIM μέχρι τώρα πρόσφεραν όλες data αλλά έχουν αρχίσει να παρέχουν και ομιλία/ sms. Φυσικά σε λίγο καιρό κάθε πάροχος θα παρέχει esim απευθείας απο την ιστοσελίδα του όπως η ΕΕ.

    Από αυτές που δοκίμασα για data οι πιο οικονομικές είναι η Truphone που παρέχει 1gb με 5 ευρώ και η Airalo που παρέχει 5gb με 9 ευρώ πάντα με διάρκεια 30 ημέρες. Ενώ υπάρχει και ετήσιο πακέτο της ubigi που παρέχει 2gb με 6.5 ευρώ, πληρώνεις δηλαδή ετησίως 88 δολάρια. Εδώ υπάρχει ένα site με συγκρίσεις.

    Η μοναδική που έχω βρει μέχρι τώρα η οποία κουμπώνει αγγλικό αριθμό είναι η e-sim.net. Η συγκεκριμένη μου έκανε εντύπωση μιας και σου δίνει eSIM της vodafone nl όμως κουμπώνει σε αγγλικό αριθμό. Και μάλιστα για apn data χρησιμοποιεί το globaldata ενώ το υπόλοιπο το ελέγχεις με το γνωστό *187# και τα 2 τα συναντάς στις περισσότερες global sim.
    Σχετικά με τις χρεώσεις παραθέτω μερικά screenshot. Σίγουρα απο τα αρνητικά οι εισερχόμενες κλήσεις όμως οι άλλες χρεώσεις φαίνονται υπερβολικά καλές όπως επίσης και η κοστολόγηση σε δολάρια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  175,3 KB 
ID: 212134 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  284,1 KB 
ID: 212135 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  160,0 KB 
ID: 212136
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Melomakarono : 04-03-20 στις 15:28.

  4. #184
    Εγγραφή
    04-06-2014
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνω. Ηρθε η Three την ενεργοποίησα έβαλα 10gbp με 13euro από recharge.com (ήταν η πιο "φτηνή" που βρήκα-προμήθεια) και τα 200mb δωρο κάθε μήνα την πέρασα στο gps tracker και δουλεύει άψογα εδώ και 3 μέρες. Επίσης επειδή χρειαζόταν να στείλω κάποια sms για να το σεταρω το tracker και έπρεπε να μου στείλει και αυτό μερικά πίσω για επιβεβαίωση κάποιων στοιχείων με χρέωσε με 0.10 που λέει και εγώ έστειλα μέσω της callingcredit με χρέωση 0.06 το sms. Ήταν η πιο οικονομική λύση για σεταρισμα
    1. Θέλει καθόλου σετάρισμα για να δουλέψει το Internet στην Ελλάδα?
    2. Όταν βέλεις την κάρτα στον tracker τα μηνύματα τα στέλνεις από δικό σου κινητό... Η αποστολή των sms από των tracker στο κινητό σου, επειδή η Three κάρτα είναι μόνο Data, σου κόβει ποσό από τις 10£? Εσύ έστειλες τα sms μέσω του https://www.callingcredit.com?
    Σε ευχαριστώ

  5. #185
    Εγγραφή
    06-03-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα,
    Εχω το ιδιο ακριβως προβλημα.Τις συγκεκριμενες ρυθμισεις που μπορω να τις βρω?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Docoptik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μάγκες βρήκα τη λύση στο πρόβλημα που είχα.
    Την παραθέτω μην τυχόν έχει πρόβλημα και κάποιος άλλος.

    Η εταιρεία μου είπε στο "Ορισμός APN: " να γράψω globaldata και τα άλλα να τα αφήσω κενά.

    Έτσι είχα κάνει ήδη με τις οδηγίες που είχα βρει από το site τους αλλά και πάλι τίποτα
    Δοκίμασα διάφορα ώσπου σκέφτηκα να μπω στο Κουτάκι "χρήστης" και "κωδικός APN" και να πατήσω μία φορά το Space ώστε να αφήσω KENO (δείτε φωτογραφία).

    Και ξαφνικά όλα τα προβλήματα λύθηκαν και από δοκιμές που έκανα η κάρτα δουλεύει μία χαρά και με παίρνει τηλέφωνο.

    Άντε γιατί τόσες ημέρες είχα λυσσάξει

    Συνημμένο Αρχείο 211716
    Καλησπερα,
    Εχω το ιδιο ακριβως προβλημα.Τις συγκεκριμενες ρυθμισεις που μπορω να τις βρω?
    Επισης χρησιμοποιεις τον αγγλικο ή τον ελληνικο αριθμο?

  6. #186
    Εγγραφή
    27-11-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Φοβερό thread, ευχαριστούμε όσους μας ανοίγουν τα μάτια..
    Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς στη 3 sim να κάνει top up μέσω revolut?

  7. #187
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Δεν δουλευει η revolut αν εχεις βαλει στα στοιχεία σου Ελληνική διεύθυνση Εγω φορτωνω απο εδω https://www.recharge.com/en/united-kingdom/three-top-up οπου κρατα 1 ευρω Service fee

  8. #188
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχω τρακερ αν και το σκέφτομαι για συναγερμό.

    Εχει δοκιμάσει κανένας αυτό να πει γνώμη ?
    https://www.thingsmobile.com/business
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #189
    Εγγραφή
    29-02-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Melomakarono LTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω τρακερ αν και το σκέφτομαι για συναγερμό.

    Εχει δοκιμάσει κανένας αυτό να πει γνώμη ?
    https://www.thingsmobile.com/business
    Γιατί χρήση προορίζεται? Οι τιμές πάντως είναι απαγορευτικές, δεν αξίζει καν να ασχοληθεί κάποιος όταν έχουν αναφερθεί άλλες επιλογές.

  10. #190
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλευει η revolut αν εχεις βαλει στα στοιχεία σου Ελληνική διεύθυνση Εγω φορτωνω απο εδω https://www.recharge.com/en/united-kingdom/three-top-up οπου κρατα 1 ευρω Service fee
    Αναφέρθηκε πιο πίσω το xoom το όποιο δεν το έχω δοκιμάσει

  11. #191
    Εγγραφή
    27-11-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλευει η revolut αν εχεις βαλει στα στοιχεία σου Ελληνική διεύθυνση Εγω φορτωνω απο εδω https://www.recharge.com/en/united-kingdom/three-top-up οπου κρατα 1 ευρω Service fee

    Ναι κ εγώ από εκεί φόρτωσα. thnx..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρθηκε πιο πίσω το xoom το όποιο δεν το έχω δοκιμάσει
    Θα δοκιμάσω κ αυτήν, πάντως στην ding που αναφέρθηκε πιο πάνω έκανα topup και χρεώθηκε 14,6€ αντί για 11,5€ για 10£ Αγγλίας, όπως κ η recharge δλδ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Melomakarono Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης εάν θέλετε να κάνετε top up σε καρτοκινητά εξωτερικού χωρίς προμήθεια υπάρχει το xoom.com και το ding.com
    Στην ding που δοκίμασα χθες με χρέωσε 14,6€ για 10£ φόρτιση, οπότε οχι..

  12. #192
    Εγγραφή
    29-02-2020
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Melomakarono LTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από painkiller84 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Στην ding που δοκίμασα χθες με χρέωσε 14,6€ για 10£ φόρτιση, οπότε οχι..
    Σωστά και από οτι βλέπω σου δείχνει από την αρχή πόσα χρήματα πληρώνεις σε ευρώ. Το άλλο αρνητικό σε όλα τα site είναι οτι ξεκινούν από 10.

  13. #193
    Εγγραφή
    12-03-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, μόλις αγόρασα την κάρτα της three που δίνει τα 200 mb κάθε μήνα αλλά δέν μπορώ να την ενεργοποιήσω. Με το wifi ανοιχτό προσπαθώ να μπω στη σελίδα three.co.uk/freedata και μου βγάζει μύνημα να μπω με κλειστό wifi. Με κκειστό wifi με πετάει σε σελίδα top up. Πώς γίνετε η ενεργοποίηση;

  14. #194
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mikroulisk9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μόλις αγόρασα την κάρτα της three που δίνει τα 200 mb κάθε μήνα αλλά δέν μπορώ να την ενεργοποιήσω. Με το wifi ανοιχτό προσπαθώ να μπω στη σελίδα three.co.uk/freedata και μου βγάζει μύνημα να μπω με κλειστό wifi. Με κκειστό wifi με πετάει σε σελίδα top up. Πώς γίνετε η ενεργοποίηση;
    Πρέπει να κάνεις top up πρώτα

  15. #195
    Εγγραφή
    12-03-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mikroulisk9 : 12-03-20 στις 18:45.

Σελ. 13 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας