Σελ. 463 από 612 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473483 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.931-6.945 από 9168
  1. #6931
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ δεν φεύγω, θα κάτσω να καώ, εγώ ψάχνω το παιδί μου, εγώ το γατί μου και εγώ τραβάω βίντεο για τα σοσιαλ.
    Εγώ θα πάρω το αμάξι μου, εγώ θα γυρίσω πίσω γιατί ξέχασα κάτι, εγώ θα κλείσω το δρόμο μόλις φτάσω.
    Οργανωμένη εκκένωση μαι ας...
    Δεν εννοώ πως δεν έχει νόημα μια σωστή προσπάθεια προετοιμασίας, ετοιμότητας και έγκαιρης ειδοποίησης, απλώς ότι δεν υπήρχε περίπτωση ο πληθυσμός τακτικά και συντεταγμένα να κινηθεί όπως αφήνεται να εννοηθεί ότι θα μπορούσε. Ναι θα είχαμε λιγότερα θύματα αν όλα λειτουργούσαν καλύτερα και ακόμη λιγότερα αν όλα λειτουργούσαν ιδανικά.

    Μπερδεύεις τις ριπές ανέμων με την μέση ένταση τους. Η μέση ένταση των ανέμων στην περιοχή ήταν 6-7 μποφόρ. Υπήρχαν στιγμές και με λιγότερη ένταση καθώς και ριπές με μεγαλύτερη. Η μέση ένταση μας ενδιαφέρει. Ο μέσος όρος.
    Επίσης μου αρέσει που υπολογίσαμε όπως υπολογίσαμε τη μέση ταχύτητα ανέμων και βάλαμε αντίστοιχη ταχύτητα διάδοσης φωτιάς.
    Να κάνεις κάτι αντίστοιχο για τσουνάμι που ειδικεύεται ο κος Συνολάκης αλλά για σκεφτείτε στην πυρκαγιά:
    Τις ριπές -ακόμη και στιγμιαίες- των 9 και 10 μποφώρ να παίρνουν και να παρασύρουν φλεγόμενα κλαδιά, κουκουνάρια, κάφτρες και να τα μεταφέρουν ακόμη και χιλιόμετρα πιο πέρα σε ελάχιστο χρόνο.
    Δεν μπορείς να κρύψεις τις ριπές μέσα σε ένα μέσο όρο.
    Ούτε το downslope effect.
    Oύτε την αλλαγή βλάστησης.
    Η διάδοση δεν είναι συνεχής και γραμμική αλλά με άλματα και spikes απόστασης και χρόνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 17-09-18 στις 10:31.

  2. #6932
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    και με βαση τον καιρο υπολογισανε την μεση ταχυτητα εξαπλωσης της φωτιας?
    Μεγαλη η επιστημη.
    Εγω πιστευα οτι κυριο μεσο υπολογισμου ειναι η καυσιμη υλη.Δηλαδη ιδια ταχυτητα εχει ενα 4μ υψους (αναφερθηκε στον παραγοντα υψος) πευκο με ιτια ή ελατο? Εβγαλε την μεση ταχυτητας εξαπλωσης φωτιας με αυτες τις καιρικες συνθηκες σε ενα δασος?( 1km/h σε κακτους,33 σε πευκα οποτε μεσος ορος 17?)

  3. #6933
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω πως ψειρίζουμε τη μαϊμού.

    Καλό το πόρισμα του καλού καθηγητή και χρήσιμο αλλά ακόμα κι εκείνος (το ppt που κατέβασα και διάβασα) στην ουσία αποδέχεται ότι για να ισχύσουν τα 57 λεπτά (αλήθεια το χρονόμετρο ξεκινά από πότε και με ποιες προϋποθέσεις; ) θα έπρεπε στην ουσία να υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις εκκένωσης που δεν υπήρχαν. Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό.

    Συνεπώς, πολύ χρήσιμο το πόρισμα σαν μπούσουλας για μελλοντικά μέτρα και μελλοντικές πολιτικές και ξαναλέω, όλοι ας μιλήσουν με έργα και πράξεις.

    Ένα σχολιάκι μόνο - το έχω αποφύγει - στην αστεία και αμιγώς κομματική κριτική (ΙΜΟ) για το τι είπε ή δεν είπε ο πρωθυπουργός εκείνο το βράδυ είναι ότι υπάρχει πολύ ουσιωδέστερη κριτική στο τι είπαν κατόπιν οι τότε υπουργοί (κάναμε ό,τι καλύτερο, όλα ήταν τέλεια) και όλο το γαϊτανάκι μετά μέχρι να απολυθούν.

    Τέλος, ένα "ερωτηματάκι" προς όλους:

    Αν του χρόνου, σε συναυλία στο Terra Vibe μέσα στο βράδυ εκεί στα πεύκα, ξεσπάσει πυρκαγιά μερικά χλμ πιο μακριά και αναγκαστεί να γίνει προληπτική εκκένωση, τι θα επικρατήσει; Με τι συνθήκες θα γίνει για να αποφευχθεί πανικός στην έξοδο από το χώρο, στην πρόσβαση στα αυτοκίνητα όπου έχουν παρκαριστεί, και στην ομαλή έξοδο αυτών προς εθνική κλπ;

    Μιλάμε για τουλάχιστον 20000 κόσμου.... Έχει άραγες υπάρξει κάποιο σενάριο; Τα γράφω επειδή εκεί δεν παίρνει assumptions για 57 λεπτά και άλλα τέτοια όμορφα στο Excel. Δεν πιάνω καν το σενάριο η φωτιά να απειλεί εκεί άμεσα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #6934
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το τι λέει και κάνει ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία.

    Αν δεν ξέρει ο πρωθυπουργός, στο ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ 4-5 ώρες μετά την καταστροφή, ότι η φωτιά έχει φτάσει στην θάλασσα και στην ουσία έχει τελειώσει στις 12 το βράδυ και ρωτάει πότε θα πετάξουν τα αεροπλάνα το πρωί, υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα. Αυτά τα έλεγε παρουσία των επικεφαλής της πυροσβεστικής και όλων των αρμόδιων για την αντιμετώπιση της πυρκαγιάς.

    Αν δεν ήξεραν μετά από 4-5 ώρες ότι έχουμε νεκρούς, εκατοντάδες εγκλωβισμένους παραλία αλλά και στην θάλασσα που κινδύνευε η ζωή τους καθώς και ότι η πυρκαγιά έχει στην ουσία τελειώσει, τότε είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ.
    Αν το ήξεραν και το έκρυβαν τότε είναι πολιτικοί απατεώνες, που το μόνο που τους ένοιαζε ήταν το πολιτικό κόστος.

    Και τα δύο έχουν καθοριστική σημασία. Είτε κάποιος είναι ανίκανος, είτε πολιτικά απατεώνας τότε δεν μπορεί να χειριστεί μια τέτοια κατάσταση. Δεν μπορεί να χειριστεί καμία κατάσταση, εκτός από το να λέει ψέματα και να εκλεγεί εξαπατώντας.

    Όσο αφορά την φωτιά. Η μέση ένταση ήταν 6-7 μποφόρ. Όποιος δεν ξέρει τι σημαίνει μέση ένταση ή μέσος όρος καλύτερα να μην συμμετέχει στην κουβέντα γιατί εκτίθεται.

    Για να πάω από την Κόρινθο στην Αθήνα θέλω 40 λεπτά. Η ταχύτητα που είχα ήταν από 40 χιλιόμετρα ελάχιστη (διόδια/e-pass), έως 160 χιλιόμετρα μέγιστη. Η μέση ταχύτητα μπορεί να είναι οτιδήποτε ανάμεσα στο 40 και το 160.

    Αυτοί που θέλουν να δικαιολογήσουν καταστάσεις αναφέρουν την μέγιστη ταχύτητα ανέμων (ριπές). Όλοι οι επιστήμονες μίλησαν για μέση ταχύτητα ανέμων στα 6-7 μποφόρ. Δεν αμφισβητείται από κανένα αυτό.

    Ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια για τις κόρες μου και τους χρόνους που είναι ικανές να κάνουν περπατώντας προς τα πίσω σε 30 λεπτά...Προφανώς κάποιοι δεν έχουν παιδιά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν φεύγω, θα κάτσω να καώ, εγώ ψάχνω το παιδί μου, εγώ το γατί μου και εγώ τραβάω βίντεο για τα σοσιαλ.
    Εγώ θα πάρω το αμάξι μου, εγώ θα γυρίσω πίσω γιατί ξέχασα κάτι, εγώ θα κλείσω το δρόμο μόλις φτάσω.
    Οργανωμένη εκκένωση μαι ας...
    Δεν εννοώ πως δεν έχει νόημα μια σωστή προσπάθεια προετοιμασίας, ετοιμότητας και έγκαιρης ειδοποίησης, απλώς ότι δεν υπήρχε περίπτωση ο πληθυσμός τακτικά και συντεταγμένα να κινηθεί όπως αφήνεται να εννοηθεί ότι θα μπορούσε. Ναι θα είχαμε λιγότερα θύματα αν όλα λειτουργούσαν καλύτερα και ακόμη λιγότερα αν όλα λειτουργούσαν ιδανικά.

    Επίσης μου αρέσει που υπολογίσαμε όπως υπολογίσαμε τη μέση ταχύτητα ανέμων και βάλαμε αντίστοιχη ταχύτητα διάδοσης φωτιάς.
    Να κάνεις κάτι αντίστοιχο για τσουνάμι που ειδικεύεται ο κος Συνολάκης αλλά για σκεφτείτε στην πυρκαγιά:
    Τις ριπές -ακόμη και στιγμιαίες- των 9 και 10 μποφώρ να παίρνουν και να παρασύρουν φλεγόμενα κλαδιά, κουκουνάρια, κάφτρες και να τα μεταφέρουν ακόμη και χιλιόμετρα πιο πέρα σε ελάχιστο χρόνο.
    Δεν μπορείς να κρύψεις τις ριπές μέσα σε ένα μέσο όρο.
    Ούτε το downslope effect.
    Oύτε την αλλαγή βλάστησης.
    Η διάδοση δεν είναι συνεχής και γραμμική αλλά με άλματα και spikes απόστασης και χρόνου.

    Με όλα τα "δεν φέυγω", "θα κάτσω να καώ", "εγώ ψάχνω το παιδί μου", "εγώ το γατί μου" και "εγώ τραβά βίντεο για τα σόσιαλ", το ποσοστό εκκένωσης που πέτυχαν οι κάτοικοι, επισκέπτες, περαστικοί, ήταν σε ποσοστό από 96,5% έως 99%.

    Τόσο απλά, τόσο κατανοητά. Αν έβγαιναν 3-4 περιπολικά, κάποιο όχημα της πυροσβεστικής, έβαζαν στο κόλπο τα ΜΜΕ, η εκκένωση θα ήταν καλύτερη και θα είχε γλυτώσει κόσμος.

    Πραγματικά μου είναι αδιανόητο το να πιστεύει κάποιος ότι μια εκκένωση σε κατάσταση πανικού χωρίς καμία κρατική συνδρομή, ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει.

    Η διάδοση της φωτιάς δεν είναι συνεχής και γραμμική προφανώς. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν στιγμές που επιταχύνει αλλά και που επιβραδύνει. Που αναπτύσσεται κατά μήκος, πλάτος, συνδυασμό κτλ. Όλα αυτά καταγράφηκαν. Ο χρόνος που χρειάστηκε να φτάσει την Μαραθώνος καταγράφηκε. Ο χρόνος που χρείαστηκε από την Μαραθώνος μέχρι την θάλασσα καταγράφηκε. Δεν είναι θεωρητικά. Υπάρχουν πραγματικά δεδομένα.

    Υπήρχε χρόνος για να γίνει εκκένωση. Έστω και 90 λεπτά αλλά υπήρχε. Από τότε που φώναζε ο Δήμαρχος που ήταν στην εστία της φωτιάς (Νταού) και έλεγε ότι πάει για το Μάτι.

    Και 30 λεπτά πριν περάσει την Μαραθώνος, αυτά τα 30 λεπτά θα έσωζαν κόσμο. Δεν δόθηκε εντολή ποτέ. Εδώ πνίγηκαν στην θάλασσα συμπολίτες μας. Εδώ άδειασαν τα πλοία στην Ραφήνα ενώ καιγόταν το σύμπαν. Εδώ έριξαν αυτοκίνητα στην ροή της πυρκαγιάς. Έχουν γίνει ΟΛΑ λάθος και ψάχνουμε να βρούμε δικαιολογίες;

    Έχουμε 99 νεκρούς, τους περισσότερους νεκρούς στην Ευρώπη μετά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο σε πυρκαγιά και πάλι δικαιολογίες ψάχνετε κάποιοι; Σε τέτοια καταστροφή οι δικαιολογίες δεν γίνονται δεκτές. Πέφτουν οι παραιτήσεις βροχή ώστε οι επόμενοι να διορθώσουν τα κακώς κείμενα. Ώστε να ξέρουν ότι δεν την γλυτώνει κανείς.

  5. #6935
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @gordona, δεν καταλαβαίνω και εξήγησέ το μου: Τι έκρυβαν; Στις μόλις 3 ώρες (ας πάω με το σενάριο αυτό) που μεσολάβησαν μέχρι να ανακοινωθούν οι αριθμοί νεκρών κατά προσέγγιση, και να έκρυβαν τι κέρδισαν; Λίγη λογική επιτέλους...

    Το πιθανότερο είναι ότι είχαν μία διάσπαρτη εικόνα (κακώς ενδεχομένως αλλά από την άλλη σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης διόλου άνευ προηγουμένου, πόσο μάλλον στην Ελλάδα) και δεν ήθελαν να δώσουν αριθμούς.

    Ειδάλλως, ο δόλος για αποσιώπηση πού πάει στις 3 (ή 5 ή 6 ή 7) ώρες; Τι θα κέρδιζαν; Και άλλωστε εισέπραξαν και εισπράττουν το πολιτικό κόστος.

    Ξαναλέω, είναι άνευ ουσίας κομματική η κριτική εδώ όταν, μάλιστα, υπάρχει ουσιωδέστερη(έστατη) κριτική για το τι συνέβη μετά π.χ. με την γελοία συνέντευξη τύπου Τόσκα (όλα τα κάναμε τέλεια), με τον Καμμένο να πηγαίνει στο Μάτι και να μιλά για αυθαίρετα και άλλα ευτράπελα. Και, ξαναλέω, θεωρώ ότι πολιτικά θα το πληρώσουν (μάλλον).

    Στα υπόλοιπα, περί ανέμων (και υδάτων), ξαναλέω, ότι καλά τα assumptions αλλά καλύτερη η πραγματικότητα. 57 λεπτά ceteris paribus (που λέμε στην οικονομική) δεν λένε τίποτε.

    Όσοι είστε Αττική, κάντε μια βόλτα προς τα εκεί και μιλήστε με κόσμο. Εκκένωση έτσι όπως ήταν οι συνθήκες και με τη δεδομένη ελληνική πραγματικότητα όπως υπήρχε και υπάρχει δυστυχώς δεν - και τα λέω εγώ αυτά που σελίδες πιο πίσω μιλούσα για εκκένωση. Να αποδωθούν κι εκεί ευθύνες και μάλιστα για συντονισμό της πλάκας αλλά να μπορούμε και σε ένα πλαίσιο να διαχωρίζουμε πού οφείλονται στην παρούσα κυβέρνηση και πού στην ελληνική πραγματικότητα. Και τι δεν έχει γίνει και τι θα γίνει από εδώ και πέρα.

    Είπα παραπάνω υποθετικό σενάριο για το Terra Vibe π.χ.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6936
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ισως να να παιζει και το κτημα με τους 26 νεκρους ρολο στην καθυστερηση της ενημερωσης .
    θυμαμαι οτι επικρατουσε καποια μυστικοτητα απο τις αρχες ,την πρωτη μερα της φωτιας εκει .
    μην ξεχναμε οτι οι κυβερνησεις ειναι αντιμεταθεσεις ιδιων παρονομαστων επι το πλειστο , οποτε η ομερτα (κατ εμε ) ειναι μερος του σεναριου που παιζουν οι πολιτικοι προς τις εντυπωσεις μας .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #6937
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι λέει και κάνει ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία.

    ...

    Έχουμε 99 νεκρούς, τους περισσότερους νεκρούς στην Ευρώπη μετά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο σε πυρκαγιά και πάλι δικαιολογίες ψάχνετε κάποιοι; Σε τέτοια καταστροφή οι δικαιολογίες δεν γίνονται δεκτές. Πέφτουν οι παραιτήσεις βροχή ώστε οι επόμενοι να διορθώσουν τα κακώς κείμενα. Ώστε να ξέρουν ότι δεν την γλυτώνει κανείς.
    Ως τώρα η μοναδική παρατήρησή σου είναι «μην ψηφίσετε Τσίπρα». Το μόνο που δεν έχεις πει ευθέως (αλλά είναι ξεκάθαρο πως το πιστεύεις) είναι πως όσοι κάηκαν καλά έπαθαν επειδή ψήφισαν Τσίπρα.

    Όσο για τις χαζομαρίτσες περί ανέμου και των «λίγων» 7 μποφόρ, κάποιοι (πολλοί) μένουμε στην Αττική, οπότε καλό είναι να προσέχεις τι γράφεις. Στο Ελληνικό δεν μπορούσες να περπατήσεις από τον άνεμο εκείνο το απόγευμα. Στην βουλιαγμένης και στην βάρης κορωπίου πετούσαν χαρτόκουτες. Στο παραλιακό μέτωπο στα νότια προάστια ήταν αδύνατο να παρκάρεις και ο δρόμος ήταν γεμάτος σπασμένα κλαδιά. Αυτά είναι τα «λίγα» 7 μποφόρ.

    Έλεος με την πολιτική προπαγάνδα πάνω στις πλάτες των νεκρών. Γράφεις 10 γραμμές και οι 7 είναι για την κυβέρνηση αντί για την φωτιά.
    Μάλιστα, ενώ «διαμαρτύρεσαι» για τις δικαιολογίες, ο ίδιος δίνεις την καλύτερη: ο Τσίπρας φταίει, ψηφίστε αλλιώς και κοιμηθείτε ήσυχοι, δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα άλλο, με μια ψήφο θα σωθείτε από την επόμενη φωτιά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #6938
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Όποιος δεν ξέρει τι σημαίνει μέση ένταση ή μέσος όρος καλύτερα να μην συμμετέχει στην κουβέντα γιατί εκτίθεται.
    Όλοι ξέρουν τι σημαίνει μέσος όρος, αλλά μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι δεν μπορεί κανείς να κοιτάει μόνο αυτό.
    Απλό παράδειγμα:
    Έστω ότι η μέση ένταση ήταν 7 μπωφόρ ή 55km/h
    Πόρισμα Συνολάκη:
    «Με ισχυρούς ανέμους της τάξεως των 7 μποφόρ η φωτιά είναι γνωστό ότι κινείται με περίπου 5 χιλιόμετρα την ώρα και επομένως ήταν εφικτό να προβλεφθεί ότι θα έφτανε στη Μαραθώνος σε μιάμιση ώρα, δεδομένου ότι ο δρόμος απέχει 7,5 χιλιόμετρα από το σημείο εκδήλωσής της»
    Θα παρατηρήσατε ότι φυσικά είναι άλλη η ταχύτητα του ανέμου και άλλη της φωτιάς.
    Πάρτε τώρα μια ριπή 9 μποφόρ ή 80km/h προς την ίδια κατεύθυνση, που να διήρκησε μόλις 1 λεπτό
    Εαν ο αέρας πήρε, σήκωσε και συμπαρέσυρε φλεγόμενα κλαδιά, κουκουνάρια, κάφτρες αυτά με τι ταχύτητα κινήθηκαν στο ένα αυτό λεπτό;
    Με της φωτιάς ή του αέρα; Κινήθηκαν με ταχύτητα κοντά στα 80km/h για 1 λεπτό, δηλαδή διάσχισαν 1300 μέτρα
    Εκεί που θα έφτασαν προκάλεσαν ανάφλεξη φυσικά...
    και έτσι μόλις μια ριπή ενός λεπτού μπορεί να προχώρησε το μέτωπο κατά 1300 μέτρα από τα 7500.
    Να γιατί δεν μπορεί να κοιτά κανείς μόνο το μέσο όρο.

    Απόσπασμα από εδώ:
    http://www.eumetrain.org/data/3/30/n...b=3&page=2.0.0

    Note that the spread rate is in a logarithmic scale - so fire spread rate increases approximately exponentially with wind speed!
    Από τη στιγμή που η ταχύτητα διάδοσης της φωτιάς μεταβάλλεται εκθετικά με την ταχύτητα του ανέμου, η προσέγγιση με τη μέση τιμή χωρίς αναλυτική μελέτη του φαινομένου χρονικά είναι το λιγότερο αστεία.

  9. #6939
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος με την πολιτική προπαγάνδα πάνω στις πλάτες των νεκρών. Γράφεις 10 γραμμές και οι 7 είναι για την κυβέρνηση αντί για την φωτιά.
    Μάλιστα, ενώ «διαμαρτύρεσαι» για τις δικαιολογίες, ο ίδιος δίνεις την καλύτερη: ο Τσίπρας φταίει, ψηφίστε αλλιώς και κοιμηθείτε ήσυχοι, δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα άλλο, με μια ψήφο θα σωθείτε από την επόμενη φωτιά.
    Payback is a bitch. Αναμενόμενο να γίνονται/ακούγονται αυτά όταν ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε τα ίδια σε "αντίστοιχες" παλιότερες περιπτώσεις και θα έκανε τα ίδια για το Μάτι αν ήταν κυβέρνηση άλλοι, σιγουράκι 100%, ταμείο!

    Θα μου πεις, αν ήταν κυβέρνηση οι προηγούμενοι θα τα έκαναν καλύτερα? Αμφιβάλω, πάνω κάτω τα ίδια θα ήταν, ακόμα και στις δικαιολογίες για να μετριαστεί η ευθύνη τους...

  10. #6940
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    α) γιατι ειναι 7.5 χιλιομετρα η αποσταση ; εγω με το γκουγκλ το μεττρησα στα 4.5 (Για αυτο ειπα 5 ) δεν ανεβηκε τον ολυμπο και τον ξανακατεβηκε . εξαλου σε πολλα σημεια κινηθηκε η φωτια βαση των κορφων των δεντρων και οχι της επιφανειας της γης .

    επισης ,ας υποθεσουμε οτι η μεση ροη του ανεμου ειναι 50 χιλιομετρα την ωρα , τα 7,5 (να το πω ) χιλιομετρα αποστασης , αν ακολουθουσε η φωτια αυτην την ταχυτητα , θα εφτανε στην ακτη σε 9 λεπτα .
    με επιπλεον τις ρυπες των 80-90 χιλιομετρων και τα αλματα 1300 μετρων το λεπτο, σε μιαμιση ωρα με τετοιες παραμετρους , θα επρεπε να ειχε φτασει η φωτια στη μεση του αιγαιου προς την χιο καιγοντας και την νοτια ευβοια .

    τα δεδομενα ειναι ο χρονος εξελιξης της πυρκαγιας και η αποσταση που καλυψε , ο ανεμος ειναι παραμετρος . αλλα μεσα στα πλαισια των δυο παραπανω σταθερων δεδομενων

    ετσι και αλλιως συζηταμε το τι εγινε , οχι το τι θα μπορουσε να γινει . τουλαχιστον απο αυτο ,μπορουμε να αντλησουμε συμπερασματα, οχι απο τις υποθεσεις .

    σε καποια επιμερους ερευνα για την κινηση της φωτιας που εγινε κατι και αιφνιδιασε τις αρχες , ναι ! να μελετησουμε την φωτια αλλα δεν εχει καμια σχεση με την περιπτωση αυτη .

    Spoiler:
    παρεμπιπτοντως , σας βγαζει την ακτη στο ματι στο google maps απο δορυφορο , πιξελαρισμενο ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 17-09-18 στις 16:21.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #6941
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως τώρα η μοναδική παρατήρησή σου είναι «μην ψηφίσετε Τσίπρα». Το μόνο που δεν έχεις πει ευθέως (αλλά είναι ξεκάθαρο πως το πιστεύεις) είναι πως όσοι κάηκαν καλά έπαθαν επειδή ψήφισαν Τσίπρα.

    Όσο για τις χαζομαρίτσες περί ανέμου και των «λίγων» 7 μποφόρ, κάποιοι (πολλοί) μένουμε στην Αττική, οπότε καλό είναι να προσέχεις τι γράφεις. Στο Ελληνικό δεν μπορούσες να περπατήσεις από τον άνεμο εκείνο το απόγευμα. Στην βουλιαγμένης και στην βάρης κορωπίου πετούσαν χαρτόκουτες. Στο παραλιακό μέτωπο στα νότια προάστια ήταν αδύνατο να παρκάρεις και ο δρόμος ήταν γεμάτος σπασμένα κλαδιά. Αυτά είναι τα «λίγα» 7 μποφόρ.

    Έλεος με την πολιτική προπαγάνδα πάνω στις πλάτες των νεκρών. Γράφεις 10 γραμμές και οι 7 είναι για την κυβέρνηση αντί για την φωτιά.
    Μάλιστα, ενώ «διαμαρτύρεσαι» για τις δικαιολογίες, ο ίδιος δίνεις την καλύτερη: ο Τσίπρας φταίει, ψηφίστε αλλιώς και κοιμηθείτε ήσυχοι, δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα άλλο, με μια ψήφο θα σωθείτε από την επόμενη φωτιά.
    Είσαι σε παραλήρημα. "Είναι ξεκάθαρο ότι πιστεύω πως όσοι κάηκαν καλά έπαθαν επειδή ψήφισαν Τσίπρα"; Το ονειρεύτηκες αυτό που γράφεις ή το διάβασες από εμένα; Ανακάλεσε γιατί με τους νεκρούς δεν παίζουν. Αυτοί που κάηκαν δεν ήταν ούτε Τσίπρας, ούτε Κυριάκος, ούτε Καμμένος, ούτε τίποτα. Ήταν συμπολίτες μας, ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Κάηκαν γιατί το κράτος τα έκανε όλα λάθος στην πυρκαγιά που τους αφορούσε. Κάηκαν γιατί τους κυβερνούσαν ανίκανοι.


    Επίσης να επισυνάψεις κείμενο μου που γράφω ότι τα 7 μποφόρ είναι λίγα. Πάλι ψέματα γράφεις;


    Ούτε για τρολ της συμφοράς δεν κάνεις με αυτά που γράφεις. Επειδή όμως με τους νεκρούς δεν παίζουν ανακάλεσε την ανοησία που έγραψες.

  12. #6942
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σε παραλήρημα. "Είναι ξεκάθαρο ότι πιστεύω πως όσοι κάηκαν καλά έπαθαν επειδή ψήφισαν Τσίπρα"; Το ονειρεύτηκες αυτό που γράφεις ή το διάβασες από εμένα; Ανακάλεσε γιατί με τους νεκρούς δεν παίζουν. Αυτοί που κάηκαν δεν ήταν ούτε Τσίπρας, ούτε Κυριάκος, ούτε Καμμένος, ούτε τίποτα. Ήταν συμπολίτες μας, ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Κάηκαν γιατί το κράτος τα έκανε όλα λάθος στην πυρκαγιά που τους αφορούσε. Κάηκαν γιατί τους κυβερνούσαν ανίκανοι.


    Επίσης να επισυνάψεις κείμενο μου που γράφω ότι τα 7 μποφόρ είναι λίγα. Πάλι ψέματα γράφεις;


    Ούτε για τρολ της συμφοράς δεν κάνεις με αυτά που γράφεις. Επειδή όμως με τους νεκρούς δεν παίζουν ανακάλεσε την ανοησία που έγραψες.
    Και να θέλεις, δεν μπορείς να κρατηθείς...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #6943
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος με την πολιτική προπαγάνδα πάνω στις πλάτες των νεκρών. Γράφεις 10 γραμμές και οι 7 είναι για την κυβέρνηση αντί για την φωτιά.
    Μάλιστα, ενώ «διαμαρτύρεσαι» για τις δικαιολογίες, ο ίδιος δίνεις την καλύτερη: ο Τσίπρας φταίει, ψηφίστε αλλιώς και κοιμηθείτε ήσυχοι, δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα άλλο, με μια ψήφο θα σωθείτε από την επόμενη φωτιά.

    Προφανώς έχεις την ίδια ικανότητα αντίληψης με τον Τσίπρα, δεν εξηγείτε αλλιώς.

    1. Μια κυβέρνηση (στην προκειμένη περίπτωση αυτή του Τσίπρα), είναι υπεύθυνη για μια τέτοια καταστροφή. Την καταψηφίζουν οι πολίτες.

    2. Έρχεται η επόμενη κυβέρνηση (του Κυριάκου) και είναι υπεύθυνη για μια αντίστοιχη καταστροφή, μικρότερη ή μεγαλύτερη. Την καταψηφίζουν οι πολίτες.

    Αν λένε τον πρωθυπουργό Αλέξη ή Κυριάκο μου είναι αδιάφορο. Ξέρω ότι οι πολιτικοί υπεύθυνοι για το κράτος ήταν αυτοί την ώρα της πυρκαγιάς. Αν σε μια πυρκαγιά σε δύο χρόνια είναι ο Κυριάκος, υπεύθυνος θα είναι αυτός και θα υποστεί τις συνέπειες.

    Στον ιδιωτικό τομέα που εργάζομαι έτσι λειτουργεί. Όταν σκάσει κάτι στον τομέα ευθύνης σου την πληρώνεις.

    Τα άλλα που γράφεις πρώτον είναι ψέμματα γιατί δεν τα έχω γράψει ποτέ και δεύτερον είναι και αλλοπρόσαλλα.

  14. #6944
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς έχεις την ίδια ικανότητα αντίληψης με τον Τσίπρα, δεν εξηγείτε αλλιώς.

    1. Μια κυβέρνηση (στην προκειμένη περίπτωση αυτή του Τσίπρα), είναι υπεύθυνη για μια τέτοια καταστροφή. Την καταψηφίζουν οι πολίτες.

    2. Έρχεται η επόμενη κυβέρνηση (του Κυριάκου) και είναι υπεύθυνη για μια αντίστοιχη καταστροφή, μικρότερη ή μεγαλύτερη. Την καταψηφίζουν οι πολίτες.

    Αν λένε τον πρωθυπουργό Αλέξη ή Κυριάκο μου είναι αδιάφορο. Ξέρω ότι οι πολιτικοί υπεύθυνοι για το κράτος ήταν αυτοί την ώρα της πυρκαγιάς. Αν σε μια πυρκαγιά σε δύο χρόνια είναι ο Κυριάκος, υπεύθυνος θα είναι αυτός και θα υποστεί τις συνέπειες.

    Στον ιδιωτικό τομέα που εργάζομαι έτσι λειτουργεί. Όταν σκάσει κάτι στον τομέα ευθύνης σου την πληρώνεις.

    Τα άλλα που γράφεις πρώτον είναι ψέμματα γιατί δεν τα έχω γράψει ποτέ και δεύτερον είναι και αλλοπρόσαλλα.
    και η μνήμη...Χρυσόψαρου...................
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  15. #6945
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να θέλεις, δεν μπορείς να κρατηθείς...
    Σε ενοχλεί η πραγματικότητα προφανώς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η μνήμη...Χρυσόψαρου...................
    Κάτι ποιο συγκεκριμένο;

Σελ. 463 από 612 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473483 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας