Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Πωπω το manual είναι 4 ετών (ακόμα και σήμερα που είδε το βασικό setup ο τεχνικός - ήθελε απλά να δηλώσει WAN την πόρτα που πάει στο ONT - βρήκε ότι έχει νέο firmware με αλλαγές).
    Επίσης είναι στα Αγγλικά (προσωπικά δεν με ενοχλεί, αλλά νόμιζα ότι είναι υποχρέωση του ΟΤΕ να το έχει στα Ελληνικά).

    - - - Updated - - -

    Να ένα πιο νέο manual (τέλος 18):
    https://help.cosmote.gr/system/templ...1_3.6.2ote.pdf
    ---
    NLS

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπω το manual είναι 4 ετών (ακόμα και σήμερα που είδε το βασικό setup ο τεχνικός - ήθελε απλά να δηλώσει WAN την πόρτα που πάει στο ONT - βρήκε ότι έχει νέο firmware με αλλαγές).
    Επίσης είναι στα Αγγλικά (προσωπικά δεν με ενοχλεί, αλλά νόμιζα ότι είναι υποχρέωση του ΟΤΕ να το έχει στα Ελληνικά).

    - - - Updated - - -

    Να ένα πιο νέο manual (τέλος 18):
    https://help.cosmote.gr/system/templ...1_3.6.2ote.pdf
    Τα προτιμώ στα Αγγλικά, όποτε δεν με ενδιέφερε να ψάξω κάτι άλλο.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Δεν το έχει σε άλλη γλώσσα.
    Επίσης δεν είναι απλώς πιο νέο αυτό που στέλνω, αλλά και το μόνο σωστό για αυτή τη συσκευή.
    Το άλλο είναι για το άλλο μοντέλο χωρίς ISDN, 100άρες πόρτες κλπ.

    Επίσης βλέπω το τελευταίο firmware είναι 2-3 μηνών.

    Το ξεφύλλισα το manual. Ενδιαφέρον, δεν είναι άσχημο router (ούτε και μαγικό). Ανάλογα τι access θα μου δώσει η Cosmote, μπορεί να αναλάβει ίσως και μόνο του τη δουλειά.

    Να δούμε.
    ---
    NLS

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχει σε άλλη γλώσσα.
    Επίσης δεν είναι απλώς πιο νέο αυτό που στέλνω, αλλά και το μόνο σωστό για αυτή τη συσκευή.
    Το άλλο είναι για το άλλο μοντέλο χωρίς ISDN, 100άρες πόρτες κλπ.

    Επίσης βλέπω το τελευταίο firmware είναι 2-3 μηνών.

    Το ξεφύλλισα το manual. Ενδιαφέρον, δεν είναι άσχημο router (ούτε και μαγικό). Ανάλογα τι access θα μου δώσει η Cosmote, μπορεί να αναλάβει ίσως και μόνο του τη δουλειά.

    Να δούμε.
    είναι το παλιό ξαπλωτό μοντέλο που έχει κανονικά isdn, οι ρυθμίσεις για το transfer,park Κλπ είναι ίδιες

  5. #20
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Παραδόξως η παλιά μου σύνδεση δουλεύει ΑΚΟΜΑ (από εκεί μιλάω δεν έχω αλλάξει ακόμα gateway)... η νέα ερώτηση είναι...
    Τι μου λείπει με το user login; Γιατί όπως είδα από όπου πέρασα μπορούσα να αλλάξω ότι θέλω. Δεν είχε κάτι ghosted.
    Υπάρχει κρυμμένο τελείως functionality;

    - - - Updated - - -

    Για να απαντήσω στον εαυτό μου για ενημέρωση και άλλων...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναξυπνάω το θέμα για να μην ανοίγω νέο.
    Ήρθε λοιπόν ο Oxygen Broadband.
    Θέλω να σας πω το σενάριο μου και να μου πείτε ΟΧΙ στη θεωρεία αλλά όσοι έχετε χρησιμοποιήσει κάτι από ότι ζητάω, αν γίνεται.
    Η προσπάθεια μου είναι να παροπλίσω τον Fritz!Box, μια και έχω μαζί του μια σχέση συμπάθειας (αγάπη είχα στο LANCOM μου) - μίσους, οπότε και αν μπορώ να κάνω τα πάντα από το Oxygen (ή ένα ικανό ποσοστό που θα κρίνω ότι είναι αρκετό), θα τον πακετάρω να τον πάρει κανένας που το θέλει.
    Αν αναρωτιέστε τι με χαλάει, είναι (α) η AVM (τραγικά κομπλεξική εταιρία, επιβεβαιωμένο χρόνια και χρόνια), (β) ότι φέρεται στο χρήστη σαν να είναι ηλίθιος και κρύβει functionality (πάει να το παίξει το iPhone των routers).

    Λοιπόν, η γραμμή μου ήταν ISDN με 3 νούμερα. Η χρήση του router αυτή τη στιγμή (και βάζω νούμερα για να απαντάτε συγκεκριμένα σε ότι ξέρετε) είναι ως εξής:

    1) Έχει κλειστό το DHCP και το WiFi, μια και υπάρχει server για το πρώτο και AP για το δεύτερο. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το κάνει και ο Oxygen (μη τρελαθούμε - αλλά το ρωτάω για σιγουριά, καμιά φορά στα απλά κολλάμε).

    2) Έχει αρκετά port forward προς αρκετό εσωτερικό εξοπλισμό.

    3) Έχει IPSec VPN με άλλο router που συνεργάζομαι.

    4) Έχει CAPI driver (over network) οπότε ο server μου μέσω του LAN λαμβάνει FAX στο κατάλληλο MSN (εδώ υποψιάζομαι δεν μπορεί ο Oxygen).

    5) Έχει κάποιες λίγες PBX δυνατότητες όπου χρησιμοποιώ τα εξής περίπου:
    a) Forward on busy.
    b) Inbound call reporting (email) - ο LANCOM μου έστελνε και τις εξερχόμενες.
    c) Ρύθμιση τι MSN εμφανίζω στις εξερχόμενες (ΒΑΣΙΚΟ, πλήρωνα άλλα χρήματα από βλακεία του ΟΤΕ όταν αυτό ήταν λάθος!).
    d) Call waiting (αν το forward on busy δεν βρει ελεύθερη συσκευή).
    e) Δυνατότητα τα FXS να δέχονται κλήσεις από πάνω από ένα MSN (δηλαδή μια συσκευή να χτυπάει σε δυο νούμερα). Βασικό επίσης.
    f) Τηλεφωνητής (οκ αυτό δεν το χρησιμοποιώ, απλά το έχει ο AVM και θα ήταν nice to have πάλι).
    g) Register VoIP συσκευής.

    6) Αυτό είναι ερώτηση "nice to have" για το Oxygen (έχει και το AVM και οκ δεν το έχω χρειαστεί αλλά ίσως στο μέλλον)... το USB δουλεύει; Ως τι; Printer server; File server; Κάτι άλλο; (πχ. 4G stick)

    Οπότε ποια από τα παραπάνω μπορούν να μεταπηδήσουν στο Oxygen;
    (ακόμα και αν υπάρχουν αλλά είναι "κλειδωμένα" και πρέπει να συζητήσω με Cosmote για το θέμα)
    Επίσης εύλογη ερώτηση κατά συνέπεια είναι, αν ΔΕΝ μεταπηδήσουν όλα...

    7) ...μπορώ να χρησιμοποιήσω υποθέτω τον Oxygen ως "μπροστινό" (bridge λογικά ή ίσως με DMZ;...) και να παίξει ο AVM από πίσω συνδεδεμένος μέσω Ethernet έτσι;

    8 ) Αν ναι, έχει κανείς ιδέα αν αυτό προσθέτει αρκετό latency;

    9) Υπάρχει αντίθετα η δυνατότητα η Cosmote να "επιτρέψει" να χρησιμοποιήσω τον AVM σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ router και να συνδέσω απευθείας στο ONT και η τηλεφωνία να γίνει register απευθείας στον AVM;

    Αυτά. Ευχαριστώ!
    1) Εννοείται ναι.

    2) Μια χαρά.

    3) Το IPSec VPN έπαιξε με χαρακτηριστική ευκολία. Επίσης είναι εντυπωσιακό πόσο άνετα γίνεται η δουλειά σου όταν και οι δυο πλευρές έχουν καλό upload (γιατί εκεί είναι το bottleneck).

    4) Δεν κάνει κάτι τέτοιο. Βέβαια αν μπορέσω και "εξοικονομήσω" την μια FXS, ίσως εκεί στείλω το FAX MSN και παίξω με ένα φτηνιάρικο USB MODEM προς το server.

    5) Φαίνεται να έχει αρκετές από τις λειτουργίες που θέλω, αλλά οι περισσότερες φαίνονται "hard-coded".
    a) Δεν είμαι σίγουρος.
    b) Μπα. Ίσως από τα εσωτερικά logs τους ή με χρήση syslog.
    c) Ναι.
    d) Δεν είμαι σίγουρος.
    e) Ναι.
    f) Όχι.
    g) Μάλλον όχι.

    6) Το USB πάντως σύμφωνα με το manual δουλεύει και για 4G backup και για file services και για printer services. Κάποια στιγμή ίσως δοκιμάσω να δω.

    7) Το DMZ το βρήκα εύκολα. Το bridging δεν το βρήκα αλλά αμφιβάλλω ότι δεν το κάνει. Ειδικά εφόσον είναι CPE.

    8) Δεν το έψαξα.

    9) Δεν το έψαξα.

    Επίσης να πω ότι δεν κατάλαβα τι μου... λείπει με το user login και τι παραπάνω έχει το admin login. Αν κάποιος ξέρει ας μας πει.
    ---
    NLS

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας