Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 101
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Καλησπέρα παιδιά, είμαι εδώ και ~2χρόνια σε Full LLU στο DSLAM της Ερμού με τη Vivodi.
    Έλεγχω προχτές διαθεσιμότητα για ένα φίλο μου, και μου λέει ότι υπάρχει μόνο μεσω ΑΡΥΣ.

    Κλείνει το DSLAM? Εμείς οι Full LLU τι θα απογίνουμε?
    Μήπως θα έχουμε φαινόμενα παραπλήσια με την Πάτρα?
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Απ'ότι ακούγεται, δε θα κλείσει ο κόμβος στη Θεσσαλονίκη. Μάλιστα κάποιος είχε αναφέρει πως θα προστεθούν και νέοι κόμβοι. Το κατά πόσο αυτό ευσταθεί, θα δείξει...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, είμαι εδώ και ~2χρόνια σε Full LLU στο DSLAM της Ερμού με τη Vivodi.
    Έλεγχω προχτές διαθεσιμότητα για ένα φίλο μου, και μου λέει ότι υπάρχει μόνο μεσω ΑΡΥΣ.

    Κλείνει το DSLAM? Εμείς οι Full LLU τι θα απογίνουμε?
    Μήπως θα έχουμε φαινόμενα παραπλήσια με την Πάτρα?

    Γενικά φίλε μου όπως βλέπουμε όλοι,το Καφενείο παραπαίει.Η συρρίκνωση που ξεκίνησε πρίν ένα περίπου χρόνο,συνεχίζεται ακάθεκτη.Όλες αυτές οι αποχωρήσεις από τις μεγάλες πόλεις σαφώς θα γυρίσουν μπούμεραγκ εναντίον τους.Οι συνδρομητές-ακόμα και αυτοί της Αθήνας που ως ώρας είναι ασφαλείς-έχουν αρχίσει να αντιλαμβάνονται πως κάτι δεν πάει καλά με αυτή την εταιρία και αναζητούν άλλους παρόχους.(Γιά του λόγου το αληθές,ρίξε μιά ματιά στα σχόλια των χρηστών σε άλλα threads)
    Κρίμα όμως να βλέπεις την εταιρία που πρώτη εισήγαγε το LLU σε αυτή την κατάντεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mondeo : 05-07-07 στις 15:38.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    SPEEDTOUCH 536 V6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι ακούγεται, δε θα κλείσει ο κόμβος στη Θεσσαλονίκη. Μάλιστα κάποιος είχε αναφέρει πως θα προστεθούν και νέοι κόμβοι. Το κατά πόσο αυτό ευσταθεί, θα δείξει...
    Απο τι εχω μαθει η τεχνικοι τις βιβο εργαζονται τωρα για τους κομβους του Αποστολου Παυλου 23102.....,Τουμπας 23109.....,Ροσταν 23108.....,και Καλαμαριας 23104.....Και πρεπει να παραδωσουν φορητοτητα μεχρι τα τελος Ιουλιου -αρχες Αυγουστου...

  5. #5
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kingelvis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τι εχω μαθει η τεχνικοι τις βιβο εργαζονται τωρα για τους κομβους του Αποστολου Παυλου 23102.....,Τουμπας 23109.....,Ροσταν 23108.....,και Καλαμαριας 23104.....Και πρεπει να παραδωσουν φορητοτητα μεχρι τα τελος Ιουλιου -αρχες Αυγουστου...
    Πολύ σωστά τα λες!

    Οι κόμβοι της Ερμού και Πλατεία Δημοκρατίας θα πάνε μάλλον για αναβάθμιση. Μιας και υπάρχουν οι χώροι εκτός οτε, δεν είναι απαραίτητη η φυσική συνεγκατάσταση.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Συντομα θα επιτρεπεται η μεταφορα απο full σε full αλλου παροχου οποτε θα απαλαγειτε μια και καλη οσοι το θελετε

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά τα λες!

    Οι κόμβοι της Ερμού και Πλατεία Δημοκρατίας θα πάνε μάλλον για αναβάθμιση. Μιας και υπάρχουν οι χώροι εκτός οτε, δεν είναι απαραίτητη η φυσική συνεγκατάσταση.
    Χρόνια και χρόνια τα ίδια ακούμε. Τους κόμβους πως θα τους ενώσει με την Αθήνα, νοικιάζοντας οπτικές απο τρίτους με υπέρογκα ποσά; Πάνε ποια οι εποχές που με λίγα Mbps κάλυπτες μερικούς χρήστες με 256άρες και 384άρες συνδέσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spanos : 05-07-07 στις 19:00.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια και χρόνια τα ίδια ακούμε. Τους κόμβους πως θα τους ενώσει με την Αθήνα, νοικιάζοντας οπτικές απο τρίτους με υπέρογκα ποσά; Πάνε ποια οι εποχές που με λίγα Mbps κάλυπτες μερικούς χρήστες με 256άρες και 384άρες συνδέσεις...
    Χρόνια και χρόνια τα ίδια ακούμε...
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  9. #9
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συντομα θα επιτρεπεται η μεταφορα απο full σε full αλλου παροχου οποτε θα απαλαγειτε μια και καλη οσοι το θελετε
    Ευχαριστούμε για την διαφήμιση

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Όσοι βρίσκονται ήδη σε LLU στην ΕΡΜΟΥ παραμένουν.
    Νέοι χρήστες δεν μπορούν να προστεθούν.
    Στην ουσία αυτή την στιγμή δεν παρέχουν υπηρεσίες LLU στην ΕΡΜΟΥ.
    Τους πείρα για ακόμα μια φορά την προηγούμενη εβδομάδα και τους ρώτησα αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη.
    Για ακόμα μια φορά μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει ΤΙΠΟΤΑ όλο το καλοκαίρι.
    Μίλησα και δεύτερη φορά με άλλο άτομα και η απάντηση ήταν η ίδια.

    Δυστυχώς -ή ευτυχώς- δεν μπορώ να περιμένω άλλο.
    Περιμένω από τον Οκτώβριο και καμία σοβαρή κίνηση δεν έχω δει από τότε.
    Βλέποντας και την τελευταία κίνηση να ξηλώσει το ιδιόκτητο της Πάτρας τι άλλο να περιμένω.

    Ήδη έχω κάνει συμβόλαιο με forthnet 2play.
    Δεν έχω προβλήματα με την σύνδεση όσο καιρό είμαι στην vivodi, αλλά όταν δεν υποστηρίζει το κέντρο της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης, τι να περιμένεις.

    Το έχω ξαναπεί και αλλού και δυστυχώς επιβεβαιώνομαι.
    Η κίνηση της vivodi να δώσει cabletv στην Αθήνα ήταν πολύ καλή και μακράν η καλύτερη και μεγαλύτερη κίνηση που μπορούσε να κάνει μια εταιρία.
    Για να μπορέσει όμως να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις αυτού του εγχειρήματος ξήλωσε και συνεχίζει να ξηλώνει το ιδιόκτητο δίκτυό της από τις υπόλοιπες πόλης.

    Η πολιτική των άλλων εταιρειών είναι να υποστηρίξουν όλο και περισσότερες πόλεις σχεδόν το ίδιο.
    Η πολιτική της vivodi είναι να κάνει την Αθήνα μια HighTech πόλη και την υπόλοιπη Ελλάδα ...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet-Hol
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
    ΣΤΗΝ ΕΡΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΝΕΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ.
    ΣΤΗΝ ΕΔ ΡΟΣΤΑΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 5/7/2007 ΗΤΑΝ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΒΙΒΟΝΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ.
    ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΙΒΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΡΘΝΕΤ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΤΕΚ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ 26/2 ΓΙΑ 2 ΠΛΕΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΑ.
    ΣΤΗΝ ΡΟΣΤΑΝ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΦΟΝΕΤ+ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΕ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 2 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΒΙΒΟΝΤΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑ Η ΦΟΡΘΝΕΤ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet-Hol
    ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΛΙΚ WWW.SPEEDTEST.NET ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ BANDWITH ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1) Μην γράφεις με κεφαλαία
    2) Αυτό που λες για την ΕΡΜΟΥ δεν ισχύει. Το έχω διασταυρώσει από στελέχη της vivodi Θεσ/νίκης. Δεν υποστηρίζουν πλέον τον κόμβο -και δεν προτίθενται- γιατί απλά έχουν άλλα προτεραιότητες
    3) Στην Τούμπα όπως και στην Καλαμαριά υπάρχει πρόβλημα με πόρτες (και άλλα τέτοια) από την μεριά της forthnet για 2play (έχουν αναφερθεί σε διάφορα post)
    4) Το Telefonet μέσω ΑΡΥΣ δεν έχει λόγω να σε καθυστερήσει
    5) Έχεις δει κανένα νέο κόμβο της Vivodi να ανοίγει από το cabletv και μετά; Εγώ μόνο να κλείνουν είδα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet-Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Μην γράφεις με κεφαλαία
    2) Αυτό που λες για την ΕΡΜΟΥ δεν ισχύει. Το έχω διασταυρώσει από στελέχη της vivodi Θεσ/νίκης. Δεν υποστηρίζουν πλέον τον κόμβο -και δεν προτίθενται- γιατί απλά έχουν άλλα προτεραιότητες
    3) Στην Τούμπα όπως και στην Καλαμαριά υπάρχει πρόβλημα με πόρτες (και άλλα τέτοια) από την μεριά της forthnet για 2play (έχουν αναφερθεί σε διάφορα post)
    4) Το Telefonet μέσω ΑΡΥΣ δεν έχει λόγω να σε καθυστερήσει
    5) Έχεις δει κανένα νέο κόμβο της Vivodi να ανοίγει από το cabletv και μετά; Εγώ μόνο να κλείνουν είδα.
    1)Οκ
    2)Εσύ το διασταύρωσες εγώ το ξέρω ΜΕΓΑΛΗ διαφορά
    3)Ήταν η πρώτη αίτηση που κατατέθηκε στην Τούμπα, δηλαδή τι μου λες ότι άνοιξε κόμβος με 0 πόρτες?
    4)Ξαναδιάβασε το 3 μέρες και σύγκρινε το με χρόνο παράδωσης μιας απλής adsl.
    5)Έχω κατάστημα στην Ροστάν και αυτό που σου είπα το είδα με τα μάτια μου, εσύ μόνο έτυχε να ακούσεις.

    Η παραπλάνηση είναι κάτι που κάποιοι το κάνουν εσκεμένα και μερικοί επειδή απλώς δεν ξέρουν και απλώς έχουν ακούσει.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από filathlos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Οκ
    2)Εσύ το διασταύρωσες εγώ το ξέρω ΜΕΓΑΛΗ διαφορά
    3)Ήταν η πρώτη αίτηση που κατατέθηκε στην Τούμπα, δηλαδή τι μου λες ότι άνοιξε κόμβος με 0 πόρτες?
    4)Ξαναδιάβασε το 3 μέρες και σύγκρινε το με χρόνο παράδωσης μιας απλής adsl.
    5)Έχω κατάστημα στην Ροστάν και αυτό που σου είπα το είδα με τα μάτια μου, εσύ μόνο έτυχε να ακούσεις.

    Η παραπλάνηση είναι κάτι που κάποιοι το κάνουν εσκεμένα και μερικοί επειδή απλώς δεν ξέρουν και απλώς έχουν ακούσει.
    2) Τον Οκτώβριο μας πέταξαν έξω από το LLU και από τότε κάθε μήνα μας λένε για τον επόμενο. Μόνο αυτόν τον μήνα μου είπαν όλοι ότι για ΕΡΜΟΥ δεν θα γίνει τίποτε όλο το καλοκαίρι. Για μετά κανείς δεν ξέρει τίποτε.
    3) Μήπως έδωσες την αίτηση χωρίς να υποστηρίζεται ΠΛΗΡΩΣ η περιοχή. Στον έλεγχο διαθεσιμότητας τι σου έγραφε.
    4) Και εγώ όταν έκανα αίτηση σε ALTEC μέσω ΑΡΥΣ σε 3 μέρες με ενεργοποίησαν. Γενικά οι ΑΡΥΣ δεν αργούν. Αυτό θέλω να πω. Οι καθυστερήσεις που υπάρχουν είναι μέχρι να πάρουν τις αιτήσεις στον ΟΤΕ και αν δεν υπάρχουν πόρτες.
    5) Αν έχεις πληροφορία ότι ανοίγει κόμβος LLU πες το μας. Η vivodi γιατί δεν το λέει; Δεν θέλει να πουλήσει;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-06, 21:20
  2. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ DSLAM ΕΡΜΟΥ χαλια speeds...
    Από kavaliotis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 20:12
  3. DSLAM Ερμού - Θεσσαλονίκη: Κατάσταση;
    Από cosmos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-05, 15:48
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-05, 18:39
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-03, 01:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας