Σελ. 21 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1273
  1. #301
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτον μιλάς καλύτερα στις παραθέσεις στα δικά μου post. Αφήνεις τα άλλου αυτά.
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να προσβάλλεις κάποιον άλλο. Το να υποτιμάς την νοημοσύνη του ειναι ο χειρότερος.
    Εγω όχι μόνο δεν υποτιμώ την νοημοσύνη σας, βασίζομαι σε αυτή για το κάθε τί που γράφω.

    Δεύτερον λες για 802.11 ενώ δεν χρειάζεται να είναι.
    Δηλαδή να πατήσω το τηλεοπτικό μου λινκ μεσα στο ηράκλειο για να βλέπω ποιός ειναι στο μπαλκόνι μου; Απο το ύψος που ειμαι θα ρίξω την ταχύτητα στο 1/4 της εφικτής σε μιά συνοικία (Μασταμπάς) στο 1/3 της wifi 2.4GHz (18MHz video) μπάντας κατα προτίμηση στο κανάλι 4 (άρα απο το 1 μεχρι το 6), αλλά klein - εγω την δουλειά μου θα την κάνω. Και νόμιμα.
    Και ας γυρίσω όλα τα QAM συστήματα (802.11g) σε QPSK (802.11b) καθώς θα ειναι ο μόνος τρόπος να ξεφύγουν απο την παρεμβολή που θα επέλθει (μεγάλο EVM) στα σημεία κοντά στο κέντρο του constellation των QAM διαμορφώσεων, εκει που το σήμα εχει ανάγκη τον μεγάλο SNR. Και ας εκτοξεύεται η κατανάλωση και ας εκμηδενίζεται η ταχύτητα των άμοιρων κινητών με wifi που θα εκτεθούν στο νομιμότατο πεδίο μου που λόγω της θέας απο το μπαλκόνι μου, ω, θα φτάνει μακριά!
    Εγω πάντως τα... 164W EIRP δεν θα τα περνάω. Που τα βρήκα; Μα εγω τόσα "δικαιουμαι" να πατήσω, λόγω εναλλακτικής ιδιότητας (ραδιοερασιτέχνης σε ραδιοερασιτεχνική ζώνη) Το Callsign μου μόνο θα μεταδίδω και CQ!
    Θα είμαι 100% νόμιμος!

    Εισαι εντάξει με αυτό; Να δώ κάτι που θέλω!
    Και αν ναί, θα είσαι εντάξει αν με τον ίδιο τρόπο ανεβάσω 10 νομιμότατα κανάλια video των 28ΜΗz στην Ρογδιά στους 5GHz πάνω στην "ελευθερη άδειας" μπάντα και στην μέγιστη επιτρεπτή EIRP για την εκπομπή; Νομιμότατα! Και με "κοτλέ" γράμματα - η χαρά του Fourier για το συχνοτικό περιεχόμενο! Κολυμπηθρόξυλο δεν θα μείνει όρθιο επάνω! Νομιμότατα! Ουτε η ΕΕΤΤ δεν θα μπορεί να με αγγιξει αν ισχύουν αυτά που ισχυρίζονται! Ουτε ρεύμα δεν θα καίω κάν!

    Ηδη σου παράθεσα πως η ιδια η κατασκευάστρια χρησιμοποιεί μια τεχνική που δεν εχει απτό νόημα (το να βάλεις ενα AP στους 5GHz εξω απο ενα κτήριο που καλείται να εξυπηρετηθεί συνιστά 20dB εξασθένηση με το power on, δεν εχει τεχνικό νόημα) προκειμένου να παρακάμψει τους περιορισμούς της νομοθεσίας για την μέγιστη EIRP
    Η περιήγηση στο ίδιο το εμπορικό firmware συνιστά άλλη εξωπραγματική εμπειρία, όταν αποκαλύψεις πόσα και τι πράγματα μπορείς να ενεργοποιήσεις. Εχω τρομοκρατηθεί. Υπάρχει τεχνική δυνατότητα να πάει σε κανάλια αυτοματης προσέγγισης αεροσκαφών με μια γραμμή εντολών! https://en.wikipedia.org/wiki/Microwave_landing_system

    Για το "αόρατο" των εκπομπών ουτε λόγος.

    Δηλαδή τι γινεται, αγαπητέ emeliss,
    με μπριζώνεις ψήνοντας ποπκόρν να μπώ στο τριπάκι να αρχίσω να ψάχνω πράγματα;
    "Σκαλίζεις την ουρά του λιονταριού" δηλαδή;
    Τι θα πετύχεις εσυ με αυτό το μπρίζωμα; Θα εχεις πιό γρήγορο ίντερνετ; Στο εγγυώμαι πως μόνο αυτό δεν θα συμβεί. Ανεξάρτητα με το αν εξυπηρετείσαι ή όχι απο τον κόμβο.

    Δηλαδή το να συμμαζευτουνε λίγο δεν παίζει;

    Εδώ κατεβάζεις σεντόνια χωρίς καμία πιθανότητα να βρεις λύση στο πρόβλημα που παραθέτεις.
    Εσυ, που ξέρεις πως 25 χρόνια στην βουνοκορυφή δεν εχω βρεί αρκετές φορές λύση μεσω των fora και μέσω τρίτων;
    Μιλάς σε επίτιμο διαχειριστή του SatLeo forum. Και συννενόηση σε δικά μου θέματα εχω πετύχει και σε άλλων θέματα και ο'τι θές.
    Πως διασταυρώνεις την δική μου εμπειρία;

    Οσο για τα σεντόνια,
    Οταν τα γράφω τηλεγραφικά γίνεται αυτό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι πρεπει να ξαναυπολογισθουν οι παραμετροι. Φερτε κανα κομπιουτερακι.
    https://www.youtube.com/watch?v=bP6CcIRWJKk
    Ενώ όταν γίνομαι αναλυτικός γίνεται αυτό:
    Και μόνο οι γνώσεις σου είναι πολύ επωφελείς για το φόρουμ και χαίρομαι που παίρνεις μέρος αν και τα μισά από όσα λες μου ακούγονται κράμα από Κλινγκολν , Κινέζικα και τη γλώσσα της Μόρντορ.
    Εδώ κατεβάζεις σεντόνια χωρίς καμία πιθανότητα να βρεις λύση στο πρόβλημα που παραθέτεις.
    Αποφασίστε τι θέλετε επιτέλους.
    Εκτός αν θέλετε όντως, πραγματικά, να αφήσω το πληκτρολόγιο και να πιάσω το Hardware μόνο και μόνο απο πείσμα για την ποιότητα των ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ των υπηρεσιών που μας παρεμβάλλουνε. ο άλλος κάνει live streaming το παιχνίδι και ο απο δίπλα καταστρέφεται και τραλαλα και αντε πήγαινε που θα μας πεις τι να βλέπουμε.

    Ελα μωρέ, σαν τον παλιό καλό καιρό, "βασικά καλησπέρα σας, lawful edition"...
    Μισό να βγάλω το patch απο το μάτι.

    για όσους ψήνονται, πέτυχα αυτό το εισαγωγικό, καλούλι μοιάζει
    http://www.ti.com/lit/ml/slap127/slap127.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος potis21 : 20-12-19 στις 06:50.

  2. #302
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καλή συνέχεια στα σεντόνια. Υπομονή εύχομαι στους υπόλοιπους.

  3. #303
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Διαβάζοντας όλο το ενδιαφέρον νήμα έχω να παρατηρήσω τα εξής:

    1) Είναι αλήθεια οτι είναι αδύνατον τεχνικά να καλυφθεί μια ολόκληρη πόλη με 2-3 σταθμούς εκπομπής (στα γύρω βουνά)
    για Internet και μάλιστα "υψηλών" ταχυτήτων.
    Είναι δεδομένο οτι όταν αρχίσουν να μπαίνουν χρήστες το 100mbit πολύ σύντομα θα γίνει 1 mbit
    Άρα η Sky πάει να πάρει ότι αρπάξει.
    Αυτα τα "κάνουν εργασίες" θα γίνονται αιωνίως

    2) Είναι επίσης αλήθεια οτι τα περισσότερα(όλα?) τα τεχνικά που λέει ο potis, έχουν βάση.

    3) Ο τρόπος που τα λεει (ειδικά στην αρχή) δημιουργεί αρνητική προδιάθεση εναντίον του κυρίως
    γιατί εκτοξεύει απειλές και θυμίζει λίγο τη μαγκια και τον τσαμπουκά του παλιού στο στρατο .

    Εν μέρει βέβαια είναι δικαιολογημένος.
    Ήταν στημένα κάποια ιδιωτικά πράγματα που δούλευαν απρόσκοπτα για χρόνια και έρχεται μια εταιρεία
    internet και οχι μόνο πάει να περάσει τα δικά της (που θα ήταν θεμιτό) αλλά μπουκώνει το φάσμα
    προσπαθόντας να κάνει το ακατόρθωτο .
    Βέβαια καποια ιδιωτική εταιρεία με έσοδα θα μπορούσε να πάει σε άλλες λύσεις και να φύγει από τα
    ελεύθερα 5GHz . Αλλά σου λέει ποιος είναι αυτός (η SKY) που με εξαναγκαζει να δώσω λεφτα για κάτι
    που είχα μέχρι τώρα σχεδόν τσάμπα?


    Από την άλλη η sky είναι σίγουρο οτι θα κλείσει ειδικά αφού υπόσχεται πράγματα (π.χ. 100mbps) που είναι αδύνατο
    τεχνικά να επιτύχει για πολλούς χρήστες.
    Συνεννόηση δεν μπορεί να υπάρξει γιατι από τη φύση της η SKY προσπαθεί να τα πάρει όλα για να
    επιβιώσει όσο το δυνατό περισσότερο .
    π.χ. θα μπορούσε να συμβιβαστεί με 80mhz(το μισό περίπου από το διαθέσιμο για όλους φάσμα)?
    όταν αυτό θα έφτανε για να δώσει σε καμμιά 10αρια μόνο πελάτες τα νούμερα που υπόσχεται?

    Για να επιβεβαιώσετε τα λεγόμενά μου μπορείτε να δείτε όσοι έχετε AP 5Ghz στο σπίτι σας πόσα
    mbit πιάνετε(πραγματική ταχυτητα file transfer) και να το διαιρέσετε με αριθμό χρηστών για να δείτε πόσα mbit πάνε στον καθένα
    (και να λάβετε υπόψη οτι αυτές είναι ιδανικές συνθήκες σε σχέση με outdoor εγκαταστάσεις)


    3) Δεν εχει πάει κανείς ακόμη στην ΕΕΤΤ γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ υπάχρουν πολλες παρανομίες στο φάσμα και από
    τους "παλιούς". Όταν θα σκάσει μύτη λοιπόν η ΕΕΤΤ θα γίνει σφαγή γιατι θα πρέπει όλοι να συμμορφωθούν
    και θα τα βάλουν με αυτόν που φώναξε την ΕΕΤΤ.

    4) Για τον παραπάνω λόγο θα αρχίσει ο καθένας να κάνει τις δικές τους "μαιμουδιές" για να καπελώσει τους
    άλλους και να κάνει τη δική του δουλειά μέχρι να βρεθεί ένας "τρελλός" να καλέσει την ΕΕΤΤ.

    Καταλήγοντας , βλέπω αρνητικά το όλο εγχείρημα της SKY γιατι δε θα προσφέρει κάτι και θα το δείτε
    σύντομα.
    Το wireless internet είναι ιδανικό για αραιοκατοικοιμένες περιοχές και όχι για μεγάλες πόλεις.
    Εξαίρεση αποτελούν τα mesh δικτυα τύπου awmn τα οποία όμως είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να υλοποιηθουν
    εμπορικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkar : 20-12-19 στις 08:20.

  4. #304
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων

    3) Δεν εχει πάει κανείς ακόμη στην ΕΕΤΤ γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ υπάχρουν πολλες παρανομίες στο φάσμα και από
    τους "παλιούς". Όταν θα σκάσει μύτη λοιπόν η ΕΕΤΤ θα γίνει σφαγή γιατι θα πρέπει όλοι να συμμορφωθούν
    και θα τα βάλουν με αυτόν που φώναξε την ΕΕΤΤ.
    4) Για τον παραπάνω λόγο θα αρχίσει ο καθένας να κάνει τις δικές τους "μαιμουδιές" για να καπελώσει τους
    άλλους και να κάνει τη δική του δουλειά μέχρι να βρεθεί ένας "τρελλός" να καλέσει την ΕΕΤΤ.
    Γειά σας, ψάχνετε τον "τρελό" της παρέας έμαθα


    Αντιλαμβάνομαι πλήρως πως το "τρελός" ειναι σε εισαγωγικά για κάποιο λόγο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, ειναι ωραίο να ξέρεις πως δεν εισαι ο μόνος "λογικός" σε εναν θεότρελο κόσμο...

    θα τα βάλουν με αυτόν που φώναξε την ΕΕΤΤ

    https://www.slang.gr/lemma/14833-ksidi
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  000904117_2_.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  10,5 KB 
ID: 209851


    3) Ο τρόπος που τα λεει (ειδικά στην αρχή) δημιουργεί αρνητική προδιάθεση εναντίον του κυρίως
    γιατί εκτοξεύει απειλές και θυμίζει λίγο τη μαγκια και τον τσαμπουκά του παλιού στο στρατο .
    Ο τρόπος που τα λέει εξηγείται στα πόστ και προδίδει εναν άνθρωπο με σπασμένα νευρα απο ολονυχτίες στους 4 βαθμους κελσίου και με 4 μποφώρ αέρα με ενα λάπτοπ να παλευει να καταλάβει τι στον άνεμο γίνεται σε μια βουνοκορυφή και ποιός άξαφνα φύτεψε μισή ντουζίνα AP καργαρισμένα όσο δεν πάει και χωρίς SSID. Εκλιπαρώ για κατανόηση...

    Καταλήγοντας , βλέπω αρνητικά το όλο εγχείρημα της SKY γιατι δε θα προσφέρει κάτι και θα το δείτε
    σύντομα.
    Το wireless internet είναι ιδανικό για αραιοκατοικοιμένες περιοχές και όχι για μεγάλες πόλεις.
    +1
    Εξαίρεση αποτελούν τα mesh δικτυα τύπου awmn τα οποία όμως είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να υλοποιηθουν
    εμπορικά.
    Δεν το θεωρώ αδύνατο αλλά τα μεταξωτά θέλουν κι επιδέξιους.

    ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ RWAN TELECOM-ΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι να πείσεις τους γείτονες πως δεν ειναι κινητή και δεν τους φέγγει με καρκίνο.
    Απο κει και πέρα, όλο και κάποιος θα χαρεί που του δίνεις τσάμπα 50/10 με μόνο αντάλλαγμα την κεραία(_ες) στην ταράτσα (και το ελάχιστο αποδεδειγμένα με ρολογάκι ρευμα που καίει), οποτε θεωρείς 1Gbps "δώρο" στους κόμβους (που ποτέ δεν πρόκειται να το αξιοποιήσουν πλήρως) και τα υπόλοιπα της οπτικής στους πελάτες.
    Θα χεστείς στο τάληρο αν "κλείσεις" κάπως το bittorent. AN το κλείσεις.
    Δεν μπορεί ο άλλος να στρημάρει παιχνίδια 24 ωρες την μέρα, κάποτε πρέπει και να κοιμάται.
    Και σιγουρα ο φίλος μου θα μπορεί να ανεβάζει τα 300MB/μέρα του χαλλαρά, και γω να εχω το ιντερνετι μου.
    Αλλο ενα πρόβλημα που εχουν οι χρήστες premium υπηρεσιών διασύνδεσης, ειναι πως το πρώτο τρίμηνο βγάζουν απωθημένα
    Και τα κανάλια θα ειναι 100% πιταρισμένα στην αρχή, πρέπει να το βάλεις στην σχεδίαση.
    Μετά το συνηθίζουν και τα στατιστικά πέφτουν, οποτε αναδρομολογείς και συ τις διπλές κεραίες για αλλου.

    Αν ερθεις με κάποιο τρόπο σε συμφωνία με αυτούς εδω (πχ πληρώνοντας σεβαστο κομμάτι των μη θερμικών/μη καθαριστικών κοινόχρηστων το μήνα ή με ενοικιο στην ταράτσα με κάποιο τρόπο) και δοθέντος οτι δεν ειναι κινητή ωστε να εχει ειδικές απαιτήσεις αδειοδότησης,
    35°19'43.40"Β 25° 8'8.26"Α
    35°20'5.92"Β 25° 7'54.88"Α
    35°20'15.92"Β 25° 7'34.75"Α
    35°20'29.24"Β 25° 8'10.31"Α
    35°20'19.35"Β 25° 8'50.61"Α
    35°19'20.69"Β 25° 7'44.27"Α
    35°20'5.77"Β 25° 7'15.01"Α
    (και όλα τα γήπεδα εννοούνται με τους πυλώνες τους)

    και βρείς και τυχαία περιφερειακά σημεία (ΤΕΙ, βασιλιές, 2 Αοράκια), θα βρέξει χαρτί πραγματικά
    Τα επιλεγμένα σημεία ειναι οι ψηλότερες οικοδομές ανα περιοχή και κοντά στα ΤΚ του καθολικου παρόχου, ανεβάζεις ευκολα οπτική στα περισσότερα ενω με backbone επαγγελματικό feedαρεις τις υπόλοιπες.
    ΑΝ πραγματικά ενδιαφέρεσαι για να φτιάξεις δίκτυο.-

    Απο κάποιον με 40 χρόνια γνώση της πόλης και της εξέλιξής της και τουλάχιστο 30 χρόνια εγκαταστάτη κεραιών τηλεόρασης. (ξέρω τα ψηλότερα :P )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος potis21 : 20-12-19 στις 09:26.

  5. #305
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Potis,
    Εγώ μίλησα μαζί τους εχθές. Δεν έχουν ιδέα για όσα λες στο φόρουμ. Μάλιστα μου ανέφεραν ότι αυτά τα πράγματα τα έχει επιλύσει προ πολλού το νομικό τους τμήμα. Πολύ αμφιβάλω αν από το φόρουμ και μόνο θα ασχοληθούν με την περίπτωση σου.

    Άποψη μου, αν και θα προχωρήσω στην αγορά υπηρεσιών από τη sky καθώς όσο κι αν σου φαίνεται τρελό και εγω χανω λεφτά κάθε μέρα λόγο χαμηλης μετάδοσης δεδομένων, όχι μόνο οι ραδιοφωνικοί σταθμοί,κλιμακωσε το αφού φαίνεται πως πραγματικά έχεις καθοριστικά προβλήματα από την ύπαρξη της Skytelecom. Εγώ πάντως αν η ταχύτητα που δεσμεύονται δεν ισχύσει κάνω καταγγελία της σύμβασης και αποδεσμεύομαι. Εδώ κέρδισα καταγγελία εναντίων μεγαλύτερου παροχου και τρέχαμε για 15 μήνες για 50 ευρω , εκεί θα κολλήσω; Αλλά ήξερα πως έχω το νόμο με το μέρος μου.

    Πάντως ακόμα κι η ΕΕΤΤ να μπει και πάει στη Ρογδιά στο Γιουχτα στο Κομμένο Μπεντενι και στη Δαμάστα , εμάς μόνο καλό μπορεί να μας κάνει καθως έτσι, ΙΣΩΣ μπει σε μια τάξη το κωλοχανιο που επικρατεί στο Ηράκλειο.

    Οι φίλοι που έχουν βαλει ήδη sky τι λένε; Πώς είναι η εμπειρία; Ταχύτητα; Αποσυνδέσεις;

  6. #306
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν ενδιαφέρονται πρώτοι οι ίδιοι για να δομήσουν δίκτυο, κακό δικό τους κάνουν.
    Προσεχώς θα δουν γιατι πρέπει να ασχοληθουν με την περιπτωση του Ηρακλείου και όχι με την.. περίπτωση "μου" (Να και αν γυρίζει, να κι αν δεν γυρίζει - Γαλιλαίος δια χειρός Αρκά). Δεν χάνω φράγκο αν δεν ξαναπαίξει κανείς και υποχρεωθούν κάποιοι να πετάξουν κεραίες, οποιανου κι αν ειναι πελάτες - κανεις δεν θα μου γυρίσει κεραίες πισω να μου ζητά λεφτά. Εγω θέλω όλοι να κάνουν την δουλειά τους.
    Γίνεται; Γινότανε. Γίνεται πλέον; Αν χρειαστεί, ναι. Ολοι; Δεν ξέρω, δεν εχω δοκιμάσει τα Ubiquity σε συνθήκες τέτοιου φασματικου κορεσμού.
    Τα επιλυμένα του νομικου ειναι ενα θέμα. Αν όντως τα εχουν επιλύσει (ή διαβάζουμε διαφορετικές νομοθεσίες ξερωγω), ελπίζω να αποδειχθεί το τεχνικο τμήμα όπως το νομικό, διότι θα εχει πολυ δουλειά προσεχώς, και ανυπομονώ να δω πως το νομικό θα στηρίξει το τεχνικό δοθέντος του γεγονότος πως λειτουργουν σε μπάντες ελεύθερης πρόσβασης. Ιδωμεν.


    Πάντως ακόμα κι η ΕΕΤΤ να μπει και πάει στη Ρογδιά στο Γιουχτα στο Κομμένο Μπεντενι και στη Δαμάστα , εμάς μόνο καλό μπορεί να μας κάνει καθως έτσι, ΙΣΩΣ μπει σε μια τάξη το κωλοχανιο που επικρατεί στο Ηράκλειο.
    Δεν ειναι κωλοχανείο το Ηράκλειο. Κεντρικά ξεκινάνε πάντα τα προβλήματα αυτής της πόλης. Οπως και με την VDSL υλοποιηση, έτσι και με την "αδειοδότηση" φορέα στο να δουλέψει σε ελευθερες αδειοδότησης συχνότητες...
    Εγω μαζί σας ειμαι, μακάρι να φυτέψει κεραίες παντου και να χει δυνατό σήμα παντου για να μη χρειαστεί να ανεβάσει 300 συνδρομητές του 1mbps πάνω. Και να το κάνει νωρίς, διαολε δουλευω κατα κεί και δεν το χει πάρει κανεις χαμπάρι.-

    Συμπαθάτε με τώρα, εχω 3-4 modules σε systemverilog να γράψω.
    Οταν τελειώσω τις σελίδες 34-40 αυτουνού εδω:
    https://books.googleusercontent.com/...Ka-Sg2Gwi9Gqj0
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος potis21 : 20-12-19 στις 10:11.

  7. #307
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οταν επισημη απαντηση εργολαβου που σκαβει για οπτικες "ειναι στραβος ο δρομος και δε βγαινουνε " να με συγχωρεις αλλα κωλοχανειο του κερατα ειναι . Πηγαινε σε ενα δημοτικο συμβουλιο και στασου να ακουσεις τα ξεκατινιάσματα που παιρνουν αποφασεις για τη ζωη μας ... Προκειμενου να μπλεξεις με σκατα ναι βαζεις sky ειναι μια λυση τωρα . Αν αυριο τη φανε θα πας πισω σε booster

  8. #308
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.822
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι δεδομενο οτι δεν χωρανε πολλοι χρηστες με feed απο κορυφες βουνων. Ειτε με ολη τη μπαντα διαθεσιμη ειτε χωρις.
    Αν μιλαγαμε για 1-2 mbit, και με λογο 20:1 ισως, οχι ομως για ταχυτητες vdsl+
    Και αλλο πραγμα point2point links με λοβους 3 μοιρων, και αλλο με κεραιες φαρδιες για point 2 multipoint..

    Απο την αλλη, η χρηση ism μπαντας για ραδιοφωνικα links σημαινει σταθερο traffic σε 24ωρη βαση.
    Και οι ραδιοφωνικοι σταθμοι ειναι χωρις αδεια. Απο κει πρεπει να το ξεκινησουμε.
    ΑΝ ειχαν αδεια, τοτε θα ειχαν και το δικαιωμα να λειτουργουν και τα σχετικα uplinks, σε συγκεκριμενες συχνοτητες και αμα ειχαν παρεμβολες δεν θα χρειαζοταν καν κομπιουτερατσια...
    Εφοσον αυτο δεν ισχυει παμε σε best effort καταστασεις. Εαν αυτο σημαινει ποιος την εχει πιο μεγαλη (την κεραια, την verilog) κλπ, ε ας γινει οτι ειναι να γινει.

    Στο τελος κερδισμενοι δεν θα υπαρξουν. Οταν κατι δεν γινεται, δεν γινεται. Τοσο απλα.

  9. #309
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και οι ραδιοφωνικοι σταθμοι ειναι χωρις αδεια. Απο κει πρεπει να το ξεκινησουμε.
    Βεβαιώσεις νομίμου λειτουργίας τις λένε και κοστίζουν ενα σωρό λεφτά διότι εκχωρούνται σε επιχειρήσεις και πρέπει να αγοράσεις την επιχείρηση. Στις καλένδες ειναι όλα τα ραδιοφωνα εδω και 30 χρόνια ασταμάτητα. Με νόμο του 1999 παραμονή χριστουγεννων νομιμοποιήθηκαν όσοι επαιζαν την 1η Νοεμβρίου του 1999 και απο τότε στέρεψε η κάνουλα - όποιος πρόλαβε. 30 χρόνια φαγουρα. Δεν φταινε οι σταθμοι πάντως. Ούτε δάνειο απο τράπεζα δεν μπορουσαν να πάρουν, ούτε ΕΣΠΑ αν δεν ειχαν κι άλλους ΚΑΔ ασχετους μεσα.
    (Οι πιό πολλοι δεν ειχαν)...

    η χρηση ism μπαντας για ραδιοφωνικα links σημαινει σταθερο traffic σε 24ωρη βαση
    Πόσο traffic ανα χρήστη; 4Μbps? αυτό κι αν ειναι ψίχουλα. Πόσοι ειναι όλοι κι όλοι; 48? όλοι μαζί δεν πιάνουν ουτε 4 μεγάλους χρήστες (100/100) της sky. Με το overhead μαζι. και μόνο στο Uplink. Και κάποιοι (περίπου 20) ειναι στους 1.7. αρα;
    Στο τελος κερδισμενοι δεν θα υπαρξουν. Οταν κατι δεν γινεται, δεν γινεται. Τοσο απλα..
    Χαμένοι αναζητούνται μου φαίνεται και όχι κερδισμένοι.-
    ...

  10. #310
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Σέβομαι τα όσα λέτε αλλά νομίζω πραγματικά πλεον πλατειάζουμε. Το μέλλον θα δείξει αν η sky και το wisp εχει μέλλον στο Ηράκλειο. Είστε πιο ειδικοί και γνώστες από εμας, σίγουρα τη φοβόμαστε την όλη διαδικασία αλλα στην παρούσα φάση η sky ειναι σαν κορτιζόνη. Σε κάποια σημεία είναι φάρμακο σε άλλα ειναι δηλητήριο. Φανταστείτε τι βιώνουμε εμείς οταν αναγκαζόμαστε να παμε σε λυσεις ρισκου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν επισημη απαντηση εργολαβου που σκαβει για οπτικες "ειναι στραβος ο δρομος και δε βγαινουνε " να με συγχωρεις αλλα κωλοχανειο του κερατα ειναι . Πηγαινε σε ενα δημοτικο συμβουλιο και στασου να ακουσεις τα ξεκατινιάσματα που παιρνουν αποφασεις για τη ζωη μας ... Προκειμενου να μπλεξεις με σκατα ναι βαζεις sky ειναι μια λυση τωρα . Αν αυριο τη φανε θα πας πισω σε booster
    Dim την δοκίμασες; Εγώ έκανα αίτηση και περιμένω

  11. #311
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.822
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιώσεις νομίμου λειτουργίας τις λένε και κοστίζουν ενα σωρό λεφτά διότι εκχωρούνται σε επιχειρήσεις και πρέπει να αγοράσεις την επιχείρηση. Στις καλένδες ειναι όλα τα ραδιοφωνα εδω και 30 χρόνια ασταμάτητα. Με νόμο του 1999 παραμονή χριστουγεννων νομιμοποιήθηκαν όσοι επαιζαν την 1η Νοεμβρίου του 1999 και απο τότε στέρεψε η κάνουλα - όποιος πρόλαβε. 30 χρόνια φαγουρα. Δεν φταινε οι σταθμοι πάντως. Ούτε δάνειο απο τράπεζα δεν μπορουσαν να πάρουν, ούτε ΕΣΠΑ αν δεν ειχαν κι άλλους ΚΑΔ ασχετους μεσα.
    (Οι πιό πολλοι δεν ειχαν)...
    Δεν ειπα οτι φταινε οι σταθμοι. Λεω ομως οτι το θεσμικο πλαισιο ειναι ανυπαρκτο, ωστε να προστατευονται οι τεχνικες που απαιτουνται για την λειτουργια τους.
    Απο τη πλευρα του κρατους στο τελος εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα χρησης οπως και ο τελευταιος χρηστης που θελει λιγο της προκοπης internet
    Πόσο traffic ανα χρήστη; 4Μbps? αυτό κι αν ειναι ψίχουλα. Πόσοι ειναι όλοι κι όλοι; 48? όλοι μαζί δεν πιάνουν ουτε 4 μεγάλους χρήστες (100/100) της sky. Με το overhead μαζι. και μόνο στο Uplink. Και κάποιοι (περίπου 20) ειναι στους 1.7. αρα;

    Χαμένοι αναζητούνται μου φαίνεται και όχι κερδισμένοι.-
    ...
    Αυτοι που ειναι στους 1.7 ειναι παρανομοι και ενοχλουν και το 4G.. Αν ειναι να ειναι στην (ανεχομενη) παρανομια ε ας πανε στους 24GHz, με στενους λοβους.
    Η ας κανουν λιγο lobbying να αποκτησουν εστω καποια προσωρινη αδεια για εκει..

    Συμφωνουμε οτι ολοι μαζι δεν ειναι ουτε 4 χρηστες.100/30 Ομως αυτο δεν σωζεται απο το πρωτοκολλο ειτε ειναι 802.11ac ειτε οχι..
    Και επειδη εισαι επαγγελματιας, αντιλαμβανεσαι οτι απλα η 5Ghz μπαντα μας τελειωσε για τετοιες χρησεις, μονος σου τα ειπες για τα 80Mhz ap της vodafone.
    H sky θα κανει το κυκλο της. Οι επαγγελματιες χρειαζονται πιο αξιοπιστες λυσεις απο "ταπες' και οποιος αντεξει.

  12. #312
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Τι γινεται βρε παιδια?? Δεν σας προλαβαινω απο χθες το βραδυ. Επεσε πολυ πληροφορια στο φορουμ κ τα πακετα σκανε σε μεγαλες ποσοτητες.

    Φιλε μου δεν ειχα στο μυαλο μου τις υλοποιησεις της sky στα πλεγματα που ανεφερα. Χαιρομαι που σε εκανα κ γελασες βεβαια.

    Εχω διαβασει οσα περισσοτερα μπορουσα. Αλλα οχι ολα οσα γραψατε.

    Πολλα απο αυτα που γραφονται δεν ισχυουν.

    Καταρχας ποιος ειπε οτι η Sky εχει στοχο να μεταδοσει μονο απο Ρογδια? Το οτι ξεκινησε απο εκει δεν σημαινει οτι θα ειναι κ η μοναδικη κεραια, αφου οπως ειπατε ειναι αδυνατον για μια μεγαλη πολη κ εντελως ανισοπεδη οπως το Ηρακλειο. Ηδη ρυθμιζεται κεραια στον Γιουχτα.

    Λετε για ξεπετα κ οτι αρπαξει η Sky. Αν ειναι ετσι γιατι εχει 41 κεραιες σε ολη την Πελοπονησσο??? Πιστευετε θα μεινει με 2 κεραιες στο Ηρακλειο κ 1 στον Αγιο Νικολαο στην Κρητη?

    Δε νομιζω ο υπευθυνος οτι κρυβεται και παει για ξεπετα. Ισα ισα ειναι πολυ ευκολο να τον βρεις. Εγω το εκτιμω αυτο. Αν κανει καποιος τον κοπο να τηλεφωνησει στην Sky, θα το διαπιστωσει.

    Θεωρειτε οτι την Sky δεν την ξερουν στην ΕΕΤΤ? Πιστευετε οτι πηρε αδειοδοτηση το 2014 κ αυτο ηταν? Υπαρχει κανεις που να πιστευει οτι οι εγκαταστασεις που κανει ειναι αυθαιρετες κ οτι δεν ειναι σε συνεχη επικοινωνια με την ΕΕΤΤ?

    Πληροφοριακα σας λεω οτι χθες μπηκε η πρωτη dedicated 100/100 στο κεντρο Ηρακλειου.

    Εγω αυτα τα θεωρω σπουδαια νεα κ με προιδεαζουν για κατι καλο.

    Οι εργασιες ειναι σε καλο δρομο και αντι να χλευαζουμε κ να λεμε "ολο εργασιες γινονται" με ειρωνικο υφος, καλο θα ηταν να χαιρομαστε που καποιος ασχοληθηκε επιτελους στο Ηρακλειο που εν ετει 2019 ειμαστε κολλημενοι μια δεκαετια πισω. Οι εργασιες μετρουνται σε πολλες εργατοωρες κ θα διαρκεσουν αρκετο καιρο.

  13. #313
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και επειδη εισαι επαγγελματιας, αντιλαμβανεσαι οτι απλα η 5Ghz μπαντα μας τελειωσε για τετοιες χρησεις, μονος σου τα ειπες για τα 80Mhz ap της vodafone.
    Δεν έχει άλλη μπάντα γι αυτή την εφαρμογή. Δεν υπάρχει. Και τα 80MHz της voda και τα λοιπα CPE δεν μπορουν να παρεμβάλλουν σοβαρά τα 300kbps acknowledge που κατεβαίνουν (ειδικά με τις γελοίες ταχύτητες της παλαί ποτε HOL/CYTA. Το μεγάλο πρόβλημα ειναι στην Ρογδιά, που και διπλα ακριβώς ανεβαινουν και κατεβαίνουν συνολικά κάτι γιγαμπίτ. Πρόβλημα ειναι να εχεια απαίτηση για 50Μbps στα -95 rssi και στο ίδιο κανάλι να παίζουν 50Mbps με -65 rssi. Και μάλιστα το -95 να μην εχει κάν collision detection. Καλή τυχη λεμε.

    ας κανουν λιγο lobbying
    Ού! Ενα τηλέφωνο σήμερα το πρωί με έπεισε πως ήδη το lobby τρέχει. Μαντέψτε κατά τίνος άραγε...

    Αυτοι που ειναι στους 1.7 ειναι παρανομοι και ενοχλουν και το 4G
    Δεν κατάλαβες: Νόμιμοι ήταν και εκδιωχθηκαν! Εχασαν την μπάντα! Ελαβαν χαρτί "μαζεψτε τα και φυγετε"!

    Πιστευετε οτι πηρε αδειοδοτηση το 2014 κ αυτο ηταν?... Αν κανει καποιος τον κοπο να τηλεφωνησει στην Sky, θα το διαπιστωσει.
    Τι αδειοδότηση πήρε; Αποκλειστικής χρήσης της μπάντας; Ασε, μην απαντάς, περιμένω την απάντηση απ' ευθείας. Εφυγε ήδη το 1ο χαρτί. Και το 2ο και το 3ο απ' ότι μαθαίνω.
    Η απάντηση στο ερώτημα που απευθύνεται εν χορώ στην ΕΕΤΤ εχει διπλή σημασία. Αν η ΕΕΤΤ ειναι εντάξει στον κορεσμό της μπάντας με τον τρόπο που γίνεται, εχεις απο κάτω 30 ενδιαφερόμενους επαγγελματίες να κορέσουν και αυτοι με την σειρά τους με αντίστοιχο τρόπο την μπάντα.
    Αν η απάντηση ειναι αρνητική, θα ανέβει πάνω η ΕΕΤΤ να μας (χιχ) βάλει σε τάξη όλους.
    Θα τα βρουμε παιδιά, μην μαλώνετε.

    γιατι εχει 41 κεραιες σε ολη την Πελοπονησσο
    και εγω εχω 41 κεραιες στην Κρητη. Και;
    Εντάξει, όχι 41 μόνος μου, αλλα σίγουρα πάνω απο 10 "δικές" μου. 4 κόμβους δικούς μου (διακριτά αδειοδοτημένους) , και επιμέλεια τεχνολογίας σε άλλους 10-15 αδειοδοτημένους δεν μετράω πιά.
    Με κάνει αυτό πάροχο με οποιοδήποτε τρόπο;
    Καπαρώνω όλο το φάσμα και δεν το παίρνει χαμπάρι κανείς;

    Ηδη ρυθμιζεται κεραια στον Γιουχτα.
    Το ΚΑΣ το ξέρει; Η ΕΦΑΗ; (Ξέχασα να σας πω πως εχω και προυπηρεσία αρχαιοφύλακα τρομάρα μου)...


    Για καλύτερη προστασία των εκεί ευρισκομένων αρχαιοτήτων κηρύσσομε ως αρχαιολογικούς χώρους τις κατωτέρω περιοχές του Δήμου Αρχανών Τεμένους Ηρακλείου:
    1) Το υστερομινωϊκό μέγαρο Βαθυπέτρου στη θέση "Πίσω Λειβάδια" με ζώνη προστασίας που ορίζεται ως εξής: προς Ν. από τη θέση "Γαρδινελιάδες", προς Ανατολάς από τη θέση "Αγκαθαγκάς", Βόρεια από την κορυφογραμμή των λόφων (από Δ προς Α) "Τράπεζα Ανεμόμυλος" , Ασώματοι του Σκαρβέλη, στη Μάνα του νερού ('Υψωμα Μεγάλης Κεφάλας) και προς Δυσμάς το όρος Γιούχτα).
    2) Το όρος Γιούχτα στο οποίο περιλαμβάνονται οι εξής γνωστοί αρχαιολογικοί χώροι: Τα σπήλαια Στραβομύτη, Χωστό Νερό, το ανασκαπτόμενο Ιερό Κορυφής στην "Ψηλή Κορφή" με τον ισχυρό περίβολό του, οι θέσεις Σώπατα, Ανεμόσπηλια και Καρνάρη.
    Ως όριο της ζώνης προστασίας τίθεται η κλειστή υψομετρική καμπύλη 500, η οποία στα ΝΑ ενώνεται με την προς Ανατολάς οριοθέτηση Βαθυπέτρου, ώστε να ορισθεί μία ενιαία κλειστή περιοχή που να περιλαμβάνει όλους τους αναφερθέντας αρχαιολογικούς χώρους σύμφωνα με το τοπογραφικό διάγραμμα που αποτελούν και μιά φυσική ενότητα.
    Η υψομετρική των 500μ στο χάρτη που παρατίθεται, και στην εξομοιωμένη αεροφωτογραφία. Η πηγή ειναι το άνω έγγραφο και οι υψομετρικές καμπύλες του google earth: μικρά σφάλματα μπορεί να εσωκλείονται. Σίγουρα όμως η κορυφή ανήκει στην προστατευόμενη περιοχή.
    Ξαναλέω: Ξέρουμε κι εμεις πως γινονται, αν γίνονται και γιατί δεν γίνονται. Ουτε κινητή (Vodafone - Stet) δεν εχουν καταφέρει να βάλουνε κεραίες πάνω, εχει μόνο ενα hop ο ΟΤΕ πρακτικά ΜΕΣΑ στο μινωικό ιερό που μπήκε επι χούντας για να πάρει η ενδοχώρα τηλέφωνα.
    Αλλες υποδομές που ειναι πιό πίσω ανήκουν στην Ιερα Αρχιεπισκοπή Κρήτης (Εκκλησάκι).

    http://listedmonuments.culture.gr/fe...ID_FEKYA=12826

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  158,7 KB 
ID: 209854Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  138,5 KB 
ID: 209855
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος potis21 : 20-12-19 στις 13:43.

  14. #314
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Εγω ειλικρινα περιμενω την μερα που η ΕΕΤΤ θα ανεβει. Αν μπορει καποιος να τραβηξει κ βιντεο, να εχουμε εικονα ποσους θα ξηλωσει απο κει πανω.

    Χαιρομαι που αρχισε η διακινηση χαρτιων, για να δουμε επιτελους τι κ πως γινεται τελικα.

    Η ΕΦΑΗ φανταζομαι πρεπει να ελεγξει κ να δωσει συγκαταβαση πριν αρχισει η εγκατασταση. Οχι μετα την εγκατασταση κ στη φαση των ρυθμισεων. Εκτος αν εννοεις οτι και εκει ειναι παρανομη η Sky.

    Ξανακανω λιγο βελτιωμενη την βασικη ερωτηση κ απορια μου. Γιατι ενω ειναι πολυ ευκολο να βρεις το ιδιοκτητη και να μιλησεις πολιτισμενα μαζι του κ να βρειτε μια λυση (που παω στοιχημα οτι μπορει να βρεθει), εφοσον σου προκαλει τοοοοσα προβληματα, δεν το εχεις κανεις εσυ ή οι επαγγελματιες που πληττονται? Το εκανες και δε σου μιλησε? Αρνηθηκε τη συζητηση? Αντι αυτου καταλαβαινω οτι σιγα σιγα μπαινεις σε ενα κλασσικο ελληνικο (μη πω βαλκανικο) δογμα, του να αρχισεις τον χαρτοπολεμο με τα νομικα κτλ μεσα, τα οποια λιγο πολυ ολοι ξερουμε πως καταληγουν εδω στην Ελλαδα.

  15. #315
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τι αδειοδότηση πήρε; Αποκλειστικής χρήσης της μπάντας; Ασε, μην απαντάς, περιμένω την απάντηση απ' ευθείας. Εφυγε ήδη το 1ο χαρτί. Και το 2ο και το 3ο απ' ότι μαθαίνω.
    Η απάντηση στο ερώτημα που απευθύνεται ομαδικά στην ΕΕΤΤ εχει διπλή σημασία. Αν η ΕΕΤΤ ειναι εντάξει στον κορεσμό της μπάντας με τον τρόπο που γίνεται, εχεις απο κάτω 30 ενδιαφερόμενους επαγγελματίες να κορέσουν και αυτοι με την σειρά τους με αντίστοιχο τρόπο την μπάντα.
    Αν η απάντηση ειναι αρνητική, θα ανέβει πάνω η ΕΕΤΤ να μας (χιχ) βάλει σε τάξη όλους.
    Θα τα βρουμε παιδιά, μην μαλώνετε.
    .
    Μα εμείς δεν μαλώνουμε. Εσύ είσαι ζοχαδιασμένος και με το δίκιο σου δε λεω. Αν μπορούσα θα κερνούσα ρακάκι και σταφίδα να δεις οτι "Εμεις" οι "κακοί ιδιωτες" δεν είμαστε και τόσο κακοι και έχουμε τα δικά μας ζητήματα και ανάγκες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν παιζουν ή όχι οσοι ειναι ήδη στη Ρογδιά, επαγγελματίες ή μη, καθώς τόσα χρόνια που ήταν αυτοί που εμείς εδώ παλεύουμε με χαλκούς, να μοιραστούν τεχνογνωσία, εξοπλισμό και bandwidth? Τώρα το αν υπάρχει νόμος επι του θέματος, είμαι της άποψης να εφαρμοστεί κατά γράμμα. Καλά έκανες και έστειλες ότι έστειλες στην ΕΕΤΤ μπας και ξυπνήσουν από το λήθαργο του δημοσιου υπαλλήλου. Επέτρεψε μου όμως να σου δώσω ενα παράδειγμα σε σχέση με την "αποκλειστικότητα".

    Εσύ έχεις 2 αμάξια στην οικογένεια σου. Εγώ έχω 102, είμαστε μεγάλο σόι ας πούμε. Και οι δυο πληρώνουμε φόρους και για τα αμάξια (εξοπλισμό) και για τους δρόμους (υπηρεσία). Πρέπει επειδή εγώ έχω πολλά αμάξια να μην τα βγάζω όλα στο δρόμο διότι κινδυνεύεις εσύ να καθυστερήσεις να πας στη δουλειά σου ή μπορώ να καρπώνομαι ό,τι πληρώνω;

    Σίγουρα είσαι καθ ύλην αρμόδιος στα "internetικά". Καλό όμως είναι να έχουμε και λίγο στο νου μας ότι κι ο "αντίδικος", λες και έχεις να χωρίσεις κάτι με εμάς ή τους άλλους στο facebook που πανηγυρίζουν για την SkyTelecom, επιθυμεί βελτίωση της ποιότητας ζωής του. Το πρόβλημα σου δεν πρέπει να είναι με εμάς, αλλά με την skytelecom. Συνεπώς θα πρότεινα πάντα εντελώς φιλικά αφού μοιράζεσαι πολυ ωραία τις γνώσεις σου και διατυπώνεις ενδοιασμούς να συνεχίσεις να το κάνεις, ακόμα και να στρέφεις τα πυρά σου ενάντια στην εταιρία, αλλά μην επιτίθεσαι σε εμάς ρε αδερφέ.

Σελ. 21 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας